הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים ספורט משפט כלכלה בריאות המגזין
רשימות  |  ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  משובים  |  נדל"ן  |  תגיות  |  פורומים  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות
ראשי  /   בחירות/מפלגות   ממשל   משפט   פלילים     |  שתף:    |    |  דוא''ל:    |  הדפסה:    |    הגדל גופן    הקטן גופן
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 ד"ר י. וינרוט ושות', משרד עורכי דין
 יצחק ראובן, משרד עורכי דין
 רפאל ר. גלס - שושנה גלס, משרד עורכי דין
 שוב ושות', משרד עורכי דין
 אורי סלונים, משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
קריסת מעריב
08/10/2012   |   בן-עזרא אברהם
 
 
 
דו-קרב, הגרסה הטלוויזיונית
07/10/2012   |   תמיר מורג
 
 
 
יומן מלחמה ומסקנה
07/10/2012   |   מאיר אינדור
 
 
 
לספח את יהודה ושומרון ולהישאר בחיים
07/10/2012   |   אורי אליצור
 
 
 
דירות קומבינה
07/10/2012   |   יאיר בן-חור
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
לראשונה: מדינת ישראל נ' אהוד אולמרט
כתב אישום בפרשת ראשונטורס
אולמרט. כתב אישום [צילום: AP]

מזוז. החלטה דרמטית [צילום: פלאש 90]

העבירות בפרשת ראשונטורס
קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות;
מרמה והפרת אמונים;
רישום כוזב במסמכי תאגיד;
העלמת הכנסות במרמה;

כל החקירות נגד אולמרט
פרשת ראשונטורס - מזוז החליט על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע;
פרשת מכרז לאומי - פרקליט המדינה טרם קיבל החלטה;
פרשת מעטפות הכסף - הכרעה מתעכבת בגלל הקושי להשיג חסינות לטלנסקי;
פרשת השוחד בפרויקט כרמיה - המשטרה עדיין חוקרת;
פרשת מרכז ההשקעות - המשטרה עדיין חוקרת;
פרשת המינויים הפוליטיים - חקירת המשטרה בעיצומה.

החלטת היועמ"ש כפופה לשימוע אולמרט ניצל לרעה מעמדו וקיבל במרמה ובנסיבות מחמירות כ-85 אלף דולר למימון טיסות פרטיות ואירוח בבתי מלון

> העבירות המיוחסות לאולמרט ולשולה זקן


> החקירה, ההשלמות


> פרטי המעשים המיוחסים לאולמרט


▪  ▪  ▪
דרמה במערכת הפוליטית והמשפטית. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע לראש הממשלה, אהוד אולמרט, על החלטתו להגיש נגדו כתב אישום בפרשת ראשונטורס, וזאת בכפוף לשימוע. זו הפעם ראשונה שהיועמש עומד להגיש כתב אישום: מדינת ישראל נ' אהוד אולמרט. ההחלטה התקבלה לאחר שחומר החקירה נבדק ונמצא כי יש ראיות לעבירות חמורות מצד אולמרט וגורמים נוספים.


הודעת היועמ"ש נמסרה רשמית לתקשורת בה-בעת שאולמרט מקיים במשרד ראש הממשלה דיון מכריע עם הצמרת הכלכלית באשר לתוכנית הכלכלית להצלת המשק ושוק ההון. ההחלטה הסופית האם להגיש כתב אישום תתקבל רק לאחר השימוע שייערך בעוד כחה חודשים, וכפי המסתמן עתה - ההכרעה תהא רק לאחר שאולמרט יחדל לכהן כראש ממשלה.

על-פי החשד, קיבל אולמרט במרמה ובתחבולה סכומי כסף גדולים בהיקף מצרפי של כ-85 אלף דולר, למימון טיסות פרטיות לחו"ל ואירוח בבתי מלון לו ולבני משפחתו. פרשה זו נחשפה תוך-כדי קיום החקירות בפרשות: כרמיה, טלנסקי, מרכז ההשקעות והמינויים הפוליטיים. גם בפרשות אלה התגלו ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום, אך החקירות טרם הסתיימו והחלטת היועמ"ש תהא רק ב-2009.

תקדים מפוקפק בגנות אולמרט

כידוע, עד כה ניתנו מספר פעמים על-ידי המשטרה המלצות להגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן. כך אירע בפרשת בר-און חברון (נגד בנימין נתניהו) וכך-גם בפרשת האי היווני (נגד אריאל שרון). ההמלצות נדחו על-ידי היועמ"ש. ואילו הפעם - זו הפעם הראשונה בישראל שבה היועמ"ש מאמץ את המלצת המשטרה והפרקליטות ומחליט להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן.

היועמ"ש מציין בהודעתו, כי בשלב זה, בין היתר נוכח אילוצים הידועים לציבור, טרם התקבלה החלטה ב"פרשת טלנסקי". במקביל נמשכות החקירות בפרשת כרמיה, מרכז ההשקעות והמינויים הפוליטיים.

ההודעה נמסרה לאולמרט באמצעות בא-כוחו, עו"ד אלי זהר. נמסר לו, כי בטרם קבלת החלטה סופית ייערך, כנהוג, "שימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה - ככל שראש הממשלה יחפוץ בכך - במסגרתו יוכלו באי-כוחו להציג את טענותיו העובדתיות והמשפטיות, ואלה ייבדקו בפתיחות, כמקובל. מסגרת הזמן לקיום השימוע תיקבע בהקדם בתיאום עם באי-כוחו של ראש הממשלה".

הודעה דומה נמסרה על-ידי פרקליט מחוז ירושלים (פלילי) גם לשולה זקן, באמצעות בא-כוחה, בגין מעורבותה בפרשה זו. זקן שימשה בתקופה הרלוונטית כמנהלת לשכתו של אולמרט, ועל-פי חומר החקירה היא ביצעה עבירות פליליות יחד עם אולמרט.

העבירות המיוחסות לאולמרט ולשולה זקן

בהודעתו פירט היועמ"ש את סדרת העבירות המיוחסות לאולמרט בגין ההתנהלות שלהלן:

א) קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות - עבירות לפי סעיף 415 (סיפא) לחוק העונשין.
ב) מרמה והפרת אמונים - עבירה לפי סעיף 284 לחוק העונשין.
ג) רישום כוזב במסמכי תאגיד - עבירות לפי סעיף 423 לחוק העונשין.
ד) העלמת הכנסות במרמה - עבירה לפי סעיף 220(1) ו-(5) לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש].

  • עבירות המיוחסות לשולה זקן הן העבירות שבפסקאות א, ב, ו-ג לסעיף 5 לעיל.

שולה זקן. סייעה לאולמרט

בגלל רגישות החקירה בפרשת ראשונטורס היא לוותה מתחילתה על-ידי היועמ"ש, פרקליט המדינה ופרקליט מחוז ירושלים

החקירה, ההשלמות

משרד המשפטים מסר בהודעה מיוחדת על דבר ההחלטה להעמיד לדין את אולמרט. ההודעה כוללת את פרטי הפרשה ואת הנסיבות המיוחדות שהובילו לפתיחת החקירה. להלן נוסח ההודעה (ציטוט):

כזכור, ביוני השנה הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת ראשונטורס, בגין חשדות שעלו לקבלת כספים שלא כדין על-ידי ראש הממשלה במהלך כהונותיו הציבוריות כראש עיריית ירושלים וכשר בממשלת ישראל בקשר עם נסיעותיו לחו"ל בהן הופיע בפני ארגונים ציבוריים שונים. חשדות אלה עלו במהלך החקירה בפרשה הידועה כ"פרשת טלנסקי". במהלך החקירה נחקרו חשודים נוספים במעורבות בעבירות בפרשה זו, לרבות שולה זקן.

נוכח רגישותה לוותה החקירה מראשיתה, מקרוב, על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ופרקליט מחוז ירושלים.

ההחלטות האמורות התקבלו לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בחקירת המשטרה (ע"י צוות חקירה בראשות ראש יאח"ה, תנ"צ שלומי אילון), ולאחר שהוכנו חוות דעת מפורטות בסוגיות השונות בהן עסקה החקירה, וקוימו על-ידי היועץ המשפטי לממשלה סדרה ארוכה של דיונים - בהשתתפות פרקליט המדינה, המשנה לפרקליט המדינה (פלילי), פרקליט מחוז ירושלים (פלילי), וכן עו"ד אורי קורב, הפרקליט המלווה את החקירה, ופרקליטים נוספים המלווים את הפרשה. בדיונים אלה נבחנו חומרי החקירה שנאספו בתיק זה, והסוגיות המשפטיות שהוא מעורר. במהלך בחינת החומר, עלה צורך בהשלמות חקירה, אשר נערכו על-ידי המשטרה, לרבות חיקור דין נוסף בחו"ל, וגם ממצאים אלו נבחנו בטרם התקבלה החלטה.


מעשי אולמרט התאפיינו: ניצול רום תפקידיו; פעילות הונאה ושיטתית לאורך זמן; היקף הכספים שהתקבלו שלא כדין; אופי הגופים הציבוריים כלפיהם בוצעו מעשי המרמה; נקיטת פעולות הסתרה ורמייה כלפי הגופים המממנים ועוד...

פרטי המעשים המיוחסים לאולמרט

החשדות בגינם נשקלת העמדתם לדין של אולמרט ושולה זקן:

א) במהלך כהונותיו הציבוריות בשנים 2006-2002 - כראש עיריית ירושלים, כשר בממשלת ישראל וכמ"מ ראש הממשלה - הוזמן אולמרט, מתוקף מעמדו ותפקידו, על-ידי גופים וארגונים העוסקים בפעילות ציבורית שלא למטרת רווח להופיע באירועים מטעמם בחו"ל. אולמרט השתתף באירועים רבים מסוג זה, ובין היתר באירועים של "אקי"ם", ה"בונדס", "יד ושם", "מרכז שמעון ויזנטל", "מצעד החיים", "הוועד למען החייל", "על"ה", "קרן היסוד", "הקונגרס היהודי העולמי" ו"אורט".

ב) לעיתים קרובות, במהלך אותה נסיעה הופיע אולמרט בפני מספר ארגונים, באירועים שונים. על-פי החשד, נהג אולמרט במקרים אלה - באמצעות עובדות לשכתו: שולה זקן, מנהלת הלשכה, ורחל רז-ריסבי, מתאמת קשרי חוץ - לדרוש ולקבל מהגופים והארגונים האמורים מימון לטיסותיו לחו"ל, כאשר דרישות כאמור הופנו במקביל לשני גופים או יותר - ולעתים גם למדינה - כאשר כל אחד מהגופים התבקש, בנפרד, לממן את אותה נסיעה.

בהוראתו ובידיעתו של אולמרט, הוצגו בפני הגופים המממנים, באופן שיטתי, מצגי-שווא שלפיהם הם משלמים עבור טיסותיו של אולמרט, ולעיתים גם של הנלווים לו, זאת, תוך שהוסתר מהם כי גוף נוסף משלם בעבור אותה נסיעה. הארגונים שילמו את אשר נדרש מהם, בסוברם כי הם משלמים, בין באופן מלא ובין באופן חלקי, עבור הוצאות הטיסה האמיתיות.

משרד הנסיעות "ראשונטורס", אשר אולמרט נהג במהלך השנים להשתמש בשירותיו לצורך נסיעותיו לחו"ל, הפיק ושלח, לפי הנחיות אנשי לשכתו של אולמרט (שולה זקן ורחל רז-ריסבי), לכל אחד מהגופים והארגונים הציבוריים השונים שמימנו את הטיסות, קבלות וחשבוניות בגין אותן טיסות ובהן נתונים פיקטיביים, באשר למסלולי הטיסות ומחירן. משרד "ראשונטורס" הנפיק לשני גופים או יותר, חשבוניות "כפולות" בגין אותם מסלולי טיסה. לעיתים, התשלום שנגבה מהארגונים לא תאם את התשלום ששולם בפועל לחברת התעופה בעבור הטיסה והיה גבוה ממנו באופן משמעותי. לעיתים מסלולי הטיסה שנרשמו בחשבוניות היו פיקטיביים ואולמרט כלל לא טס בהם. לעיתים, מחירי כרטיסי הטיסה שנרשמו בחשבוניות היו פיקטיביים ולא שיקפו את מחירו של כרטיס הטיסה האמיתי שהונפק.

בדרך זו - בניגוד למצג שהוצג כאמור לגופים המממנים - סך הכספים שהתקבלו, תוך מרמה ומצגי שווא כאמור, מהגופים השונים עבור אותה נסיעה עלה בשיעור ניכר על ההוצאה האמיתית בגין הטיסות, באלפי דולרים בכל נסיעה.

ג) עודפי הכספים במזומן שניגבו בדרך זו - בסכומים שהצטברו לעשרות אלפי דולרים (כ-85 אלף דולר) - הועברו לחשבון פרטי מיוחד ע"ש אולמרט שניהלה עבורו סוכנות הנסיעות, והם שימשו למימון עשרות נסיעות פרטיות לחו"ל של מר אולמרט ושל בני משפחתו, ולמימון שידרוג טיסותיו של אולמרט.

ד) מעשי מרמה כאמור בוצעו, עפ"י החשד, גם כלפי המדינה. בנסיעות בהן שולבו לצד אירועים עבור ארגונים ציבורים גם מטלות בתוקף תפקידו המיניסטריאלי של אולמרט, מומנה הנסיעה גם על-ידי המדינה. מעשי המרמה כלפי המדינה בוצעו תוך הצגת מצגי-שווא כלפי גורמי משרד התמ"ת ומתוך מגמה לעקוף את הוראות מכרז החשב הכללי בעניין התקשרות עם סוכנויות נסיעות לחו"ל, וזאת בהוראתם ובידיעתם של אולמרט וזקן, במגמה לאפשר ולהסתיר את מעשי המרמה האמורים.

ה) בפעולותיו האמורות הפר אולמרט גם את האיסור החל עליו לקבל שכר או טובת הנאה - בכלל, ובגין הרצאות ונאומים בפרט - זולת שכרו מהמדינה.

ו) כמו-כן, עפ"י החשד, אולמרט הסתיר במרמה ממבקר המדינה את הכנסותיו האמורות ואת הכספים שהוחזקו ונוהלו עבורו במשרד "ראשונטורס", ובכך גם הפר את ההוראות המחייבות אותו לדווח למבקר המדינה, בין היתר על הכנסות מכל מקור שהוא, ובמיוחד על הכנסות שהופקו מהרצאות ונאומים.

ז) ההכנסות האמורות מהנסיעות הועלמו גם מרשויות המס בדוחות השנתיים שהגיש אולמרט על הכנסותיו בשנים הרלוונטיות.

ח) מכלול התנהגותו של אולמרט בפרשה זו, לה הייתה שותפה גם זקן - המהווה ניצול לרעה של תפקידו ומעמדו לפעילות שיטתית, לאורך שנים, להפקת טובות-הנאה כספיות אישיות מנסיעות על-חשבון ארגונים ציבוריים וע"ח המדינה, בדרך המנוגדת לנורמות ולכללים המחייבים שר ועובד ציבור - עולה לכאורה גם כדי עבירה של מרמה והפרת אמונים; זאת באשר במעשים אלה יש משום פגיעה מהותית בטוהר המידות של עובדי הציבור, באמון הציבור ברשויות השלטון ובתקינות פעילות המינהל הציבורי.

פעילות זו כורכת בתוכה שורה של יסודות מחמירים, ובהם: רום תפקידיו של אולמרט; פעילות הונאה שיטתית לאורך זמן; היקף הכספים שהתקבלו שלא כדין; אופי הגופים הציבוריים כלפיהם בוצעו מעשי המרמה; נקיטת פעולות הסתרה ורמייה כלפי הגופים המממנים, לרבות המדינה, וכלפי מבקר המדינה; רתימת עובדי המשרד לפעילות ההונאה; הסטיה מהשורה המתבטאת בהפרת האיסורים על קבלת טובות הנאה, והפרת נהלי הנסיעות בשירות המדינה; וכן הנזק שהסבה התנהגות זו למדינת ישראל בעיני יהדות התפוצות.

תאריך:  26/11/2008   |   עודכן:  26/11/2008

תגובות  [ 37 ] מוצגות [ 37 תפוס כינוי יחודי    כתוב תגובה   לכל התגובות
 כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
ספינר
26/11/08 19:01
2
מבקר תקשורת
26/11/08 19:02
3
אל המשטרה.
26/11/08 19:04
רחמים
26/11/08 19:36
זהר
27/11/08 05:08
4
א מ רול
26/11/08 19:05
5
דוכיפת
26/11/08 19:16
6
הרשלה
26/11/08 19:26
7
ימין אמיתי
26/11/08 19:28
8
יוסי סב
26/11/08 19:34
9
טהורת המידות
26/11/08 19:36
לטהורת המידות
27/11/08 01:24
10
הרשלה
26/11/08 19:44
11
דנינו מחפף
26/11/08 19:52
12
שימחוני
26/11/08 20:12
13
מר זוז
26/11/08 21:04
14
אהוד הירושלמי
26/11/08 21:29
15
ג'יאו 1950
26/11/08 21:38
16
מעטפות דמי קדימה
26/11/08 22:18
17
היו ימים וזמנים.
26/11/08 22:22
18
ע. סובול
26/11/08 22:42
הנ"ל
26/11/08 23:23
19
pepita
26/11/08 23:04
20
מסר
26/11/08 23:56
21
רחלי ב
27/11/08 00:23
22
אמיר2008
27/11/08 00:54
23
מספיק ודי
27/11/08 01:07
הרשלה
27/11/08 14:20
24
קורן נאוה,טבריה
27/11/08 04:35
25
אורי....
27/11/08 05:26
26
שעת השין
27/11/08 07:32
27
רשימה לא מלאה
27/11/08 14:04
28
יוסף אגמון
27/11/08 18:20
29
א. פובליציסט
27/11/08 18:57
שרון ר.
28/11/08 21:54
פלצן אלטע קאקר
1/12/08 18:52
30
מב"י
27/11/08 21:59רעות יעקבסן
איציק וולף
דן אלון
פורומים
בחירות/מפלגות
ממשל
משפט
פלילים
פרשת אולמרט
פרשת אולמרט טורס
ביטוח ופיננסים
כלל פיננסים
כלל פיננסים
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |