הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ספורט  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   משפט  עיתונות וברנזה  פלילים    |  שתף:    |    |    |  
פורומים
משפט
משפט הולילנד
עיתונות וברנזה
פלילים
ביטוח ופיננסים
שיווק מחלקה ראשונה
קלאב הוטל
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 ד"ר י. וינרוט ושות', משרד עורכי דין
 יצחק ראובן, משרד עורכי דין
 רפאל ר. גלס - שושנה גלס, משרד עורכי דין
 שוב ושות', משרד עורכי דין
 אורי סלונים, משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
חוזה השכירות: מדריך לשוכר דירה
02/10/2013   |   עו"ד גילעד ושדי
 
 
 
השחיתות כלולה כבר במחיר
02/10/2013   |   אפרים הלפרין
 
 
 
תשובות-האמת של לפיד לשאלות המבקר
02/10/2013   |   אלעזר לוין
 
 
 
תביעה אזרחית בנזיקין בעקבות מעשה פלילי
02/10/2013   |   עו"ד ינון הדאיה
 
 
 
פַּחֲדֵי יַתְמוּת
02/10/2013   |   איתן קלינסקי
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
עיוות העובדות וסילוף הפרוטוקול
כלכליסט דוחף את נתניהו למשפט הולילנד
בן-עמרה. האיש של שלום ישפיע על נתניהו?

בשני תיקונים קטנים
כלכליסט מצטט את רבין כמי שאמר "בלי בן-עמרה אין לנו תמיכה של משרד האוצר". זה נכון, בשני תיקונים קטנים: זו לא הייתה אמירה אלא שאלה, והדברים לא יצאו מפיו של רבין אלא מפיו של רוזן. כלכליסט לקח שאלה של השופט והפך אותה לאמירה של הנאשם. כל שאמר רבין הוא, שבלי בן-עמרה "אין לנו את הקשר הזה" למשרד האוצר. וזה כמובן הבדל מהותי

"סילבן יבוא לפה?"
רבין טען בין היתר שפעל מול השר ישראל כץ, ורוזן שאל: "כץ יבוא לפה?" רבין השיב: "הפרקליטים יחליטו". רוזן: "סילבן יבוא לפה? מאיפה אני יודע. את מי תביא?". רבין: "ישראל יהושע, עו"ד גלעד אבני שטיפל מול ראש מועצה ערבי שהיה חבר מועצת המינהל". זהו. רוזן לא שואל על נתניהו ועל אנשי נתניהו, רבין אינו מזכיר את נתניהו ואת אנשי נתניהו

העיתון מקבוצת ידיעות אחרונות מייחס למאיר רבין אמירות מהן משתמע, כי נתניהו חתם על עסקת תעשיות מלח בשל השפעות פסולות. אלא שעיון בפרוטוקול מגלה שהדברים לא נאמרו, ושההשפעות הפסולות נועדו בכלל לסילבן שלום - גיסו של נוני מוזס

  ת"פ 10291-01-12, מדינת ישראל נ' צ'רני ואח' / פרוטוקול, 14.7.13  
▪  ▪  ▪
אני חייב תודה גדולה לכלכליסט. שנה אני יושב במשפט הולילנד, קראתי אלפי עמודי פרוטוקול, שמעתי עשרות עדים - ורק עכשיו אני מבין מה הסיפור האמיתי: בנימין נתניהו. לא אהוד אולמרט, לא דני דנקנר, לא אורי לופוליאנסקי. בנימין נתניהו - זה השם החשוב באמת.

אחרי שקבוצת ידיעות אחרונות התעלמה במשך חודשים רבים ממשפט הולילנד, צצה (יום ב', 15.7.13) כותרת ראשית במדור המשפטי של אתר כלכליסט: "חבר מרכז ליכוד סייע להחתים את נתניהו". כותרת המשנה: "מאיר רבין טען בעדותו ששלמה בן-עמרה השיג ב-2003 את חתימת שר האוצר על ההסכם שהעניק הטבות מפליגות לחברת המלח".

הידיעה פותחת כך: "'שלמה בן-עמרה היה בקשר עם העוזרים של שר האוצר נתניהו, וקיבלנו גם את חתימת שר האוצר. דני דנקנר שילם לבן-עמרה 500 אלף שקל על העבודה שעשה במשרד האוצר. בלי בן-עמרה אין לנו תמיכה של משרד האוצר. הוא דאג לזה'. כך העיד בבית המשפט מאיר רבין".

ישבתי באולם לאורך כל עדותו של רבין. פשפשתי בזכרוני ולא זכרתי אמירה כזו. הלכתי לפרוטוקול. גם שם לא מצאתי אמירה כזו. יש שורה של משפטים וקטעי משפטים, אותם טרח כלכליסט לחבר כדי ליצור את הרושם הרצוי על נוני מוזס: נתניהו מושחת.


גירסה שצצה רק בבית המשפט


הנה מה שכן יש בפרוטוקול, ושמובא באופן חלקי בהמשך הידיעה בכלכליסט. בעדותו הראשית סיפר רבין מדוע נשכר בן-עמרה לפעול בנושא קרקעות תעשיות מלח (אגב: זה השם שלה, לא "חברת המלח", אבל מי צריך לדייק בפרטים). רבין אמר: "באותו זמן נתון שלמה בן-עמרה, שהוא דוד שלי גם, הוא באותו זמן יו"ר מטה הבחירות של סילבן שלום, אמרנו אני ושמואל [דכנר]: אין מישהו יותר מתאים לנו כרגע בזמן הלחוץ הזה, הוא מחובר לשר האוצר".

נעצור לרגע. ראשית נציין, כי גירסה זו עלתה לראשונה בעדותו של בן-עמרה בבית המשפט ולא היה לה זכר בחקירתו במשטרה, והמדינה טוענת שהיא שקרית; השופט דוד רוזן כבר הראה בעבר, שבמקרים כאלו הוא נוטה לקבל את הגירסה הראשונה. שנית, בן-עמרה נשכר משום שהוא יו"ר מטה הבחירות של שר האוצר, סילבן שלום. לא בנימין נתניהו, אלא גיסו של נוני מוזס. המטרה הברורה - לפי רבין - היא להשתמש באיש המקורב מאוד לשלום כדי להשיג את תמיכת האוצר בעסקה שתעשיר את משפחת דנקנר בעשרות מיליוני דולרים.

הלאה. רבין חזר בחקירה הנגדית על גירסה זו ורוזן שאל: "מה הוא [בן-עמרה] עשה בפועל?". רבין השיב: "הוא מקושר פוליטית, מה הוא דיבר עם האנשים בפועל, הוא הלך לסילבן שלום, הוא אחר כך דיבר עם האנשים של נתניהו, אני לא מכיר את האנשים, אני לא טיפלתי בזה". רוזן ביקש לדעת עם מי בדיוק בן-עמרה דיבר, ורבין השיב: "לא בודקים, זה לא מעניין אותנו, מעניינת אותנו התוצאה בסוף".


שאלת השופט הפכה לאמירת הנאשם


נדלג כמה שורות. רבין אמר, שדנקנר שילם ישירות לבן-עמרה. רוזן: "אז מה הקשר אליכם?". רבין: "אנחנו הפעלנו אותו שיטפל מול משרד האוצר". רוזן: "אתה לא יודע מה הוא עשה, אתה יודע כללי". רבין: "אני יודע". רוזן: "עם מי הוא נפגש?". רבין: "מה זה מעניין אותי עם מי הוא נפגש?". רוזן: "אז מה אתה כן יודע?". רבין: "אני יודע שמשרד האוצר תמך בנו והוא אחראי לזה". רוזן: "בלי [בן-]עמרה אין משרד אוצר?". רבין: "אין לנו את הקשר הזה, מה זה קשור?".

אלו הדברים ואין בלתם. רבין אומר שבן-עמרה נפגש עם שלום ועם אנשיו של נתניהו. כלומר: הקשר הישיר של בן-עמרה הוא מול שלום, לא מול נתניהו. נניח בצד את השאלה הרטורית, האם למי שמקורב כל כך לשלום יכולה להיות השפעה על נתניהו, בהתחשב בכך שמדובר בשני היריבים הגדולים ביותר בליכוד; האם מי שעמד בראש מטה הבחירות בקמפיין בו נתניהו הוא היריב הגדול, יכול להשפיע עליו ועל אנשיו. נחזור לעדות: בן-עמרה נשכר כדי לפעול מול שלום ועושה זאת, ואחר כך - לגירסתו של רבין, שאינה נקייה מבעיות בלשון המעטה - הוא "דיבר עם האנשים של נתניהו".

משרד האוצר תמך בסופו של דבר בעסקת קרקעות המלח - זו עובדה. אבל אפילו רבין אינו אומר שהתמיכה הזו הושגה דרך קשר ישיר עם נתניהו. אפילו רבין אומר, שהיו אלו "האנשים של נתניהו" - קרי: הדרג המקצועי ו/או הפוליטי הכפוף לשר.

כלכליסט מצטט את רבין כמי שאמר "בלי בן-עמרה אין לנו תמיכה של משרד האוצר". זה נכון, בשני תיקונים קטנים: זו לא הייתה אמירה אלא שאלה, והדברים לא יצאו מפיו של רבין אלא מפיו של רוזן. כלכליסט לקח שאלה של השופט והפך אותה לאמירה של הנאשם. כל שאמר רבין הוא, שבלי בן-עמרה "אין לנו את הקשר הזה" למשרד האוצר. וזה כמובן הבדל מהותי.


תמיכה של ראש אגף התקציבים


החקירה הנגדית נמשכה ועו"ד ירון גולומב שאל: "מה זו הצלחה מבחינת בן-עמרה? הרי באותה עת לא היה אישור של משרד האוצר". רבין השיב: "מועצת המינהל אישרה, משרד האוצר תמך, זו כבר הצלחה חלקית". כלומר: גם לשיטתו של רבין, מה שהשיג בן-עמרה היה תמיכה של נציג משרד האוצר במועצת מקרקעי ישראל בעסקה עם תעשיות מלח. הנציג לא היה בנימין נתניהו וגם לא איש ממקורביו הפוליטיים; היה זה קובי הבר, ששימש אז כממונה על התקציבים - איש מקצוע מהמדרגה הראשונה.

אם למישהו עוד נותר ספק מיהי הדמות הפוליטית החשובה בהקשר של בן-עמרה, באה שאלה נוספת של רוזן. השופט לחץ שוב ושוב על רבין לתת פרטים על העבודה שבוצעה עבור תעשיות מלח ולומר מול מי עבדו הוא ובן-עמרה. רבין טען בין היתר שפעל מול השר ישראל כץ, ורוזן שאל: "כץ יבוא לפה?" רבין השיב: "הפרקליטים יחליטו". רוזן: "סילבן יבוא לפה? מאיפה אני יודע. את מי תביא?". רבין: "ישראל יהושע, עו"ד גלעד אני שטיפל מול ראש מועצה ערבי שהיה חבר מועצת המינהל". זהו. רוזן לא שואל על נתניהו ועל אנשי נתניהו, רבין אינו מזכיר את נתניהו ואת אנשי נתניהו.

האובססיה של קבוצת ידיעות אחרונות נגד נתניהו שוברת שיאים. הסיקור הזה אינו הבעת דעה, אינו הצגת זווית מסוימת, אינו הוצאת דברים מהקשרם. הפעם מדובר בעיוות של העובדות ובסילוף של פרוטוקול בהליך משפטי, שיכול להיות תוצאה של אחת משתיים: רשלנות רבתי או זדון רבתי. תבחרו אתם מה גרוע יותר.

תאריך:  16/07/2013   |   עודכן:  16/07/2013

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / אירועים / מי ומי בפרשה:
 אביבה חפץ-נוימן   אביגדור קלנר   אברהם פיינר   אהוד אולמרט   אורי לופוליאנסקי   אורי שטרית   אורן אדרת   אורנה אנג'ל   אילן סובל   אירית באומהורן   איתן מעוז   אלי שמחיוף   אלימלך קורצווייל   אמנון יצחקניא   אמנון ספרן   אתי בן-דור   בנימין נתניהו   גיורא אדרת   גיל פרידמן   דב גלעד כהן   דוד רוזן   דני דנקנר   הדס ליס   הלל צ'רני   טל שפירא   טליה דאר   ידיעות אחרונות בע"מ   יהונתן תדמור   יהושע פולק   יובל גבעון   יוסי אולמרט   יעל גרוסמן   יעקב אפרתי   יפעת מנור-נהרי   ירון גולומב   ירון קוסטליץ   ליאת ארזי   ליאת בן-ארי שווקי   מאיר רבין   משה  ישראל   משה שמיר   סילבן שלום   עודד  קם   עופר ברטל   עמוס ון-אמדן   קנת מן   קרן קורן   רוני בלקין   רותי  ליטבק   רשלנות   שולה זקן   שי פינס   שלומית הראל-שוורץ   שלמה בן-עמרה   שמואל קליין   שמואל דכנר   שמעון גלאון   שמעון קליין 

תגובות  [ 23 ] מוצגות [ 23 תפוס כינוי יחודי    כתוב תגובה   לכל התגובות
 כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
מתיתיהו
16/07/13 12:44
בן יוסף
16/07/13 13:20
מבשרת
16/07/13 13:25
יוסי מ
16/07/13 15:32
עזרא מנצור
16/07/13 17:12
אהוד ה-2 ונ'
16/07/13 14:23
MORRI
16/07/13 15:29
ש"י אלידע
21/07/13 15:38
2
החלילן מהמלין
16/07/13 12:45
3
לא מגיש תביעה נגד
16/07/13 12:57
מסעודה לייבוביץ
16/07/13 15:06
אשמה על ביב
16/07/13 16:45
4
מתיתיהו אולמרט?
16/07/13 13:54
5
שולם
16/07/13 15:10
אליהו חיים
17/07/13 11:10
6
יוסי מ
16/07/13 15:26
7
רון2
16/07/13 16:55
8
כימבול
16/07/13 17:32
9
עודדי
16/07/13 19:25
מבשרת
17/07/13 12:34
10
יורם שפכטלע
17/07/13 14:14
11
הירקן הקטן
17/07/13 21:45
12
urixo
18/07/13 21:35

התפתחויות נוספות משפט הולילנד
התביעות ההדדיות בין שמואל דכנר להלל צ'רני עומדות להימחק. כך עולה מבדיקת News1.
15/07/2013  |  איתמר לוין  |  חדשות
קיים דמיון רב בין גירסתו של דני דנקנר בנוגע להפעלתו של מאיר רבין לקידום הפשרת קרקעות תעשיות מלח לבין זו של שמואל דכנר. כך טוענת המדינה (יום ב', 15.7.13) בתגובתה לבקשתו של דנקנר לזכותו כבר כעת במשפט הולילנד.
15/07/2013  |  איתמר לוין  |  חדשות
ניצב בדימוס אריה עמית התבקש לשכנע את אהוד אולמרט שישכנע את הלל צ'רני לסייע לשמואל דכנר, תמורת אחוזים. כך טוען (יום א', 14.7.13) מאיר רבין. היה זה לפני שדכנר ביקש שעמית יפגיש אותו עם ראש אגף החקירות, יואב סגלוביץ, כדי לפתוח במגעים על הפיכתו לעד מדינה.
14/07/2013  |  איתמר לוין  |  חדשות
מאיר רבין טוען (יום א', 14.7.13), כי מכתב ששיגר שמואל דכנר להלל צ'רני וששניהם אישרו את האותנטיות שלו – הוא למעשה מזויף. מדובר במכתב בו כתב דכנר, כי עליו לשלם 75,000 דולר לגורמים בעירייה תמורת אישור תוכנית פרויקט הולילנד. השופט דוד רוזן העיר, כי רבין מבקש ממנו להעדיף את ההשערה שלו על פני הקביעות של דכנר וצ'רני.
14/07/2013  |  איתמר לוין  |  חדשות
"בשביל מה דני דנקנר צריך אותך? הוא בטופ שבטופ בכלכלה הישראלית. הוא נפגש עם שועי הארץ. מי אתה בכלל בשבילו? אם הוא צריך משהו, הוא ידבר עם שמואל דכנר, שבפרשת ההגנה למדתי שהוא גאון שאין כמותו". כך אומר (יום א', 14.7.13) השופט דוד רוזן למאיר רבין.
14/07/2013  |  איתמר לוין  |  חדשות

News1 מחלקה ראשונה :   |  מתכונים מאת אורי שביט |  הריון ולידה |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  ניוז1 |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |