הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   בריאות/רפואה  כלכלה/עסקים  ממשל  נדלן  תשתית    |  שתף:    |    |    |  
פורומים
אסונות/פגעי טבע
בריאות/רפואה
כלכלה/עסקים
כנסת 20
ממשל
נדלן
תשתית
כתבות שיווקיות
אלון תורג'מן
עד כמה רחוק אני מבין בטכנולוגיה
ד"ר ספי פורת
הטכנולוגיה בשירות רפואת השיניים האסתטית
אל על
אל על
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 קסלמן וקסלמן PwC Israel
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
קצת התחשבות
25/11/2015   |   דייויד לימן
 
 
 
מסגור הוא הכל
25/11/2015   |   יהונתן קלינגר
 
 
 
האביב הערבי ממגדל השן
25/11/2015   |   כרמית ולנסי
 
 
 
הפילוסופיה של הטרור
25/11/2015   |   אורי מילשטיין
 
 
 
איזון זכויות קדוש
25/11/2015   |   הלל ויס
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
"תמ"א 38 לא תגן בעת רעידת אדמה"
[צילום: AP/Sue Ogrocki]

ועדת המדע דנה בהיערכות לרעידת אדמה כשליש מהמבנים בישראל אינם ערוכים לרעידות אדמה ותוכנית תמ"א 38 שנועדה לחזק את המבנים אינה ממלאת את ייעודה אייכלר מציע שהממשלה תיקח על עצמה את הפרויקט באמצעות חברות בנייה ממשלתיות, שיחזקו בניינים באזורים שבהם לקבלנים פרטיים לא משתלם

▪  ▪  ▪
ועדת המדע והטכנולוגיה התכנסה (יום ג', 25.11.15) לדיון בהיערכות ישראל לרעידות אדמה. בישיבה השתתפו יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לטיפול ברעידות אדמה, נציגי משרדי הממשלה השונים, רשויות מקומיות, רשויות החרום והביטחון וחברי כנסת.

בפתח הישיבה ציין יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, כי הוועדה מתכנסת לבחינת היערכות הגורמים הפועלים תחת ועדת ההיגוי להיערכות מפני רעידות אדמה בנושאים של מוכנות מערכות החינוך, הבריאות, התשתיות, תקשורת, חרום והצלה, חיזוק מבני מגורים ומבני ציבור. "כגורם המפקח על פעילות הוועדה אנו מעוניינים לעקוב אחר ההיערכות, היעדים, התרחישים, התרגילים ומוכנות מערכות הביצוע", הוסיף.

התערבות תקציבית

ח"כ בני בגין (ליכוד), שהקים את ועדת ההיגוי בהיותו שר המדע, ציין כי "קבענו מסגרת היערכות למצב של רעידת אדמה. על-פי תקן הבנייה בישראל משנת 1980, הבניינים נבנים בכך לעמוד ב-90% מהסתברות רעידות האדמה. כיוון שכשליש מהבניינים בני שלוש קומות ומעלה בישראל נבנו לפני כניסת התקן לתוקף, החלטתי להחמיר בהיערכות כלל הגורמים ולקבוע רמת ביטחון של 95% מול רעידות אדמה. אוכל להבין כל החלטה שונה".

בגין הזכיר כי במהלך דיון שהתקיים לאחרונה בוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובסעיפים מהצעת חוק התוכנית הכלכלית, בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו), סוכם כי יוקצב תקציב "לא קטן" כדי לקדם חיזוק מבנים ביישובים הממוקמים לאורך בקע ים המלח, "כי כנראה דרושה התערבות יסודית תקציבית של המדינה - שחשבנו שאנו פטורים ממנה בהסדר של תמ"א 38".

באשר לתוכנית המתאר הארצית שנועדה לעודד חיזוק מבנים, אמר יו"ר הוועדה מקלב כי "תמ"א 38 הפכה לתוכנית כלכלית שאולי יכולה לסייע לפתרון מצוקת הדיור, אך היא אינה ממלאת את ייעודה לחיזוק מבני מגורים – משום שבפריפריה יישום התוכנית אינו כלכלי ליזמים והמבנים אינם מחוזקים". כן ציין כי לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה יתרונות נוספים, כך שהצורך בכך גדול יותר.

שהמדינה תממן

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי חשוב שתקודם תוכנית אחרת להתמודדות עם רעידות אדמה במקום תמ"א 38, וח"כ עבד אלחכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) אמר כי יש למצוא דרך לחייב את כל הדיירים בביצוע התוכנית. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הציע כי במקומות שבהן יישום תמ"א 38 אינה כדאית ליזמים, על חברות השיכון הממשלתיות לחזק את המבנים וליישם את התוכנית – כאשר את הפער שבין ההכנסות להוצאות תממן הממשלה. "כך ייצא ששני הצדדים – גם התושבים וגם המדינה – ייהנו מחיזוק המבנים", הסביר.

ליאורה זידמן, מנהלת מינהל הנדסה וביצוע במשרד הבינוי והשיכון, אמרה גם היא שבלי השקעה ממשלתית לא ניתן יהיה לקדם את נושא חיזוק מבנים באזורים בהם תוכנית תמ"א 38 לא כדאית לקבלנים פרטיים. ניר ברלוביץ, מנהל מינהל הדיור הממשלתי, אמר שב-2016 מתוכנן פיילוט לחיזוק מבנים של המינהל. למשרדי הממשלה אין תקציב ייעודי לנושא, הוא אמר. רונית מזר, מנהלת אגף בכיר לתכנון ארצי במינהל התכנון, אמרה שרוב המימוש של תוכנית תמ"א 38 נעשה במרכז הארץ, וכמעט 40% מהבקשות הן להריסה ולבנייה מחדש, לא לחיזוק.

הפתרון - בבנייה

יו"ר ועדת ההיגוי להיערכות לטיפול ברעידות אדמה, ד"ר אבי שפירא, סקר את פעילות הוועדה ואמר כי הפתרון היעיל ביותר להקטנת מספר הנפגעים ברעידת אדמה נעוצה בבנייה. תקן לכך כבר קיים, אך הוא אינו נאכף כיום ולדברי סטפן אבו חדרה, מנהל אגף מכוני בקרה במנהל התכנון, מכוני הבקרה לאכיפת תקני הבנייה יושלמו בשנה הבאה.

שפירא אמר כי "גם בארץ, וגם בעולם, הפתרון היחיד למניעת הרוגים ברעידת אדמה חזקה נעוץ בבנייה. אין שום פטנט אחר. אם אנחנו נבטיח שאנחנו עומדים בתנודות הקרקע הצפויות... אנחנו יכולים להגיע, כמו מדינות אחרות בעולם, למצב שרעידת אדמה חזקה לא תהרוג בנו אנשים". כ-30% מהמבנים בני שלוש קומות ומעלה "כנראה נבנו שלא על-פי התקן, ובהם צריך לטפל", הוא הוסיף. ח"כ מקלב אמר שעל-פי הנתון הזה, "2.5 מיליון איש נמצאים כרגע במבנים לא תקינים".

ד"ר שפירא אמר עוד כי על-פי החלטת ממשלה, הוקצה סכום של 140 מיליון שקלים לשנה, למשך 25 שנים, לצורך חיזוק מבני ציבור. "בראש הרשימה: בניינים של מערכת החינוך, בתי-ספר, בתי- חולים, ובניינים אחרים. התחילו בעבודות. משרד החינוך כבר חיזק כ-20 בתי-ספר...וטיפל בתכנון של עוד 200 בתי-ספר, אבל זה לא התבצע, כי בשלוש השנים האחרונות, וגם בשנת התקציב הבאה, התקציב הזה לא קיים. ישנם כ-5,000 מבני ציבוריים שזקוקים לחיזוק בהם בתי ספר ובתי חולים, אך התוכניות נעצרו בשל היעדר תקציבים. למרות זאת, משרד הבריאות המשיך בביצוע חיזוק בתי החולים זיו בצפת ו'בני ציון' בחיפה. מתקציב של 140 מיליון שקלים, שאמור היה להצטבר לטובת הנושא הזה, נשארו 20 מיליון, שאין הרבה מה לעשות איתם".

ח"כ מקלב אמר בהקשר הזה כי "חובתנו לפנות לשר האוצר... לא יכול להיות שציבור שלם יהיה חשוף לסכנות, ונגרע ממנו התקציב שהובטח. אי-אפשר לעבוד ככה".

50% מבתיה"ח ייפגעו

לדברי נועה חסדאי, ראש תחום אשפוז כוננות במשרד הבריאות, הנחת העבודה של המשרד היא כי כ-50% מבתי החולים ייפגעו ברעידת אדמה ויתקשו לתפקד, הן מבחינת תשתיות והן מבחינה ארגונית. "יוכלו לפעול רק כבתי- חולים ממיינים, דהיינו הצלת חיים מידית, ופינוי, ברגע שניתן, יהיה לבתי-חולים אחרים, ו50% מבתי- החולים יתפקדו כבתי-חולים קולטים, גם הם - איש לא מבטיח שלא יפגעו, משום שמבני בתי- החולים אינם עמידים בפני רעידת אדמה".

היא ציינה עוד כי "אין אף בית-חולים בעולם שיתחבר למערכת התרעה כיוון שיש כמות גדולה של התרעות שווא, וזה עלול לעלות בחיי אדם. לכן, נכון להיום, עם המערכות שקיימות, אין מענה לבתי- חולים".

אילן ברוש, מנהל תחום בכיר חרום במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, אמר כי הוקמה ועדה מיוחדת למתן פתרון לאנשים עם צרכים מיוחדים במקרה של רעידת אדמה. "יש לנו היום, ברמה הלאומית, מענה", אמר, והוסיף כי הוקצו 140 מיליון שקלים לצורך מיגון מבני רווחה מפני טילים ורעידות אדמה.

התראה של 10-7 שניות

ד"ר גידי בר מהמכון הגאולוגי סיפר על בניית מערכת התראה לציבור מפני רעידות אדמה וציין כי לפי הסטטיסטיקה, רעידת אדמה לאורך בקע ים המלח מתרחשת אחת ל-80 עד 100 שנים והפעם האחרונה שהייתה רעידה משמעותית הייתה לפני כ-90 שנה. עוד אמר לוועדה שהמכון פועל, על-פי החלטת ממשלה מ-2012, להקמת מערכת שתיתן התרעה של 10-7 שניות בכל רחבי המדינה על רעידת אדמה. המערכת תפעל בתוך שנה עד שנה וחצי.

אריה מור, מנהל אגף הביטחון במשרד החינוך, אמר לוועדה כי בעקבות התהליך האיטי, לדבריו, של התקנת מערכת התרעה לאומית, משרד החינוך, בשיתוף עם ועדת ההיגוי, התקין מערכות התרעה מקומיות בכ-400 בתי-ספר. כל 1,600 מוסדות החינוך שהוקמו לפני 1980 יקבלו תקציב למערכות התרעה, הוא אמר, וציין עוד כי נותרו 22 מוסדות חינוך שאמורים להיות מחוזקים ב-2016, "אבל התקציב ירד ל-20 מיליון". מקלב הגיב: "זה מצב עגום ומאכזב. אנחנו נתריע בעניין הזה וננסה לקדם את זה".

באשר למתקנים המכילים חומרים מסוכנים, ד"ר שפירא אמר שהמשרד להגנת הסביבה "הוציא הנחיות מאוד מפורטות ומחמירות יותר מאשר הדרישות לבנייה למגורים. בדבר הדרישות - איך לתכנן ולבנות את הבניינים כך שלא יתמוטטו ברעידת אדמה חזקה, שבוודאי תתרחש בעתיד".

שיקום ייארך עשרות שנים

ראש עיריית בית שאן, רפאל בן-שטרית, הציג את תוכנית ההתמודדות מפני רעידות אדמה בעירו, נציגי משרד השיכון הציגו את תוכניות חיזוק המבנים באזורים בהן קיים קושי במימוש תמ"א 38, ונציגי מנהל הדיור הממשלתי הציגו את היערכות משרדי הממשלה להתאמת המבנים לעמידה בפני רעידות אדמה. לדברי רונית מזר, מנהלת אגף תכנון ארצי במנהל התכנון, עד היום יושמו כ-1,900 פרויקטים של תמ"א 38 ובסך-הכל חוזקו כ-8,000 דירות ונבנה מספר דומה של דירות חדשות. עוד עדכנה כי מנהל התכנון פועל להרחבת פתרונות לחיזוק מבנים שאינם למגורים כמו בתי מלון וכדומה.


בהמשך פירט סגן ראש המל"ל, זאב צוק-רם, את היערכות כלל גורמי החרום וההצלה בישראל לרעידות אדמה המרוכזים תחת רשות החרום הלאומי. מייסד זק"א, יהודה משי זהב, אמר כי מאות ממתנדבי הארגון עברו קורס מחלצים עם הגורמים המוסמכים, אך ציין כי יש להכשיר את האזרחים להתמודדות עם רעידות אדמה – משום שזה מה שיציל חיי אדם. "אחרי רעידת האדמה בהאיטי, לדוגמה, האזרחים חילצו אלפי ניצולים בעוד למעלה מאלף משלחות מכל העולם חילצו רק כ-150 ניצולים, משום שעד שכוחות ההצלה מגיעים לוקח זמן ואילו התושבים נמצאים מהרגעים הראשונים", הוסיף. כן ציין כי גם בנושא הקבורה אין מענה להתמודדות עם אסון בקנה מידה גדול.

אלי רגב, מנהל המינהל לשירותי חרום במשרד הפנים, אמר שרעידת אדמה תלווה בתהליך שיקום של עשרות שנים. לכן, הוא אמר, ההערכות נשענת על היערכות האזרח והרשויות מקומיות. "בנפאל היו מיליון אנשים חסרי קורת גג, ורק 10,000 הרוגים - שזה די נס שזאת התוצאה - אבל מיליון אנשים ללא קורת גג זה פוטנציאל לקטסטרופה. לכן חייבים, במסגרת הוועדה, לראות איך מחזקים את הרשויות המקומיות".

יו"ר הוועדה אורי מקלב סיכם את הדיון ואמר שהוא מרגיש "פספוס" על כך שלא היה מודע לחלק מהנתונים שהוצגו היום במהלך הדיונים על תקציב המדינה. מקלב: "מחובת ההשתדלות עלינו לוודא כי המערכות מוכנות להתמודדות עם תרחיש של רעידת אדמה. נושא ההיערכות לרעידות אדמה הוא רחב וכולל עשרות רבות של גורמים, ועל כן ועדת המדע והטכנולוגיה תמשיך לעקוב אחר ההיערכות של הגורמים השונים".

תאריך:  25/11/2015   |   עודכן:  25/11/2015
עידן יוסף

מועדון הבלוגרים עוקבים: 99 * לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל שלך הקלק כאן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / מי ומי בפרשה: עוקבים - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר   אביגדור (איווט) ליברמן   אברהם נגוסה   אהרון טיטינגר, משרד אדריכלים   אוסמה סעדי   אורי מקלב   אורי יהודה אריאל   אורלי לוי-אבקסיס   אורן חזן   איוב קרא   איילת נחמיאס-ורבין   איילת שקד   איימן עודה   אילן גילאון   איתן ברושי   איתן כבל   אלי אלאלוף   אלי כהן   אליהו בן-דהן   אראל מרגלית   באסל גטאס   בדק - מכון בינתחומי משולב להנדסה, שמאות, בטיחות ואיכות   בן ארצי ניר   בנימין נתניהו   בצלאל סמוטריץ   גלעד מנשה ארדן   ג'מאל זחאלקה   דב חנין   דוד אמסלם   דוד  ביטן   דני עטר   זאב בנימין בגין   זוהיר בהלול   ז'קי לוי   חיים ילין   חיליק (יחיאל) בר   חנין זועבי   טלי פלוסקוב   יאיר לפיד   יהדות התורה והשבת   יואב קיש   יואל חסון   יואל (יולי) אדלשטיין   יואל קוסטנטין רזבוזוב   יוסף גריף   יוסף תיסיר ג'בארין   ינון מגל   יעל גרמן   יעקב פרי   יפעת שאשא-ביטון   יצחק (איציק) שמולי   ירון מזוז   ישראל אייכלר   מאיר כהן   מאיר פרוש   מייקל אורן   מיכל בירן   מיכל רוזין   מיקי לוי   מירב בן-ארי   מירי  רגב   מכלוף מיקי זוהר   מנואל טרכטנברג   מרב מיכאלי   מרדכי (מוטי) יוגב   משה גפני   משה כחלון   נאוה בוקר   נורית קורן   ניסן סלומינסקי   נפתלי בנט   סופה (סופיה) לנדבר   סילבן שלום   סתיו שפיר   עאידה תומא סלימאן   עבד אל-חכים חאג' יחיא   עבדאללה אבו-מערוף   עיסאווי פריג'   עליזה לביא   עמיר ארמונד פרץ   עמר בר-לב   עפר שלח   צחי הנגבי   ציפי לבני (שפיצר)   קארין אלהרר   קסניה סבטלובה   רוברט אילטוב   רויטל סויד   רועי פולקמן   רחל עזריה   שי  פירון   שלי רחל יחימוביץ'   שרון גל   שרן השכל   תמ"א 38   תמר זנדברג 

פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה בחירות 2015 בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
"תמ"א 38 לא תגן בעת רעידת אדמה"
הודעות  [ 0 ] מוצגות  [ 0 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
פורום: כנסת 20 כתוב הודעה
+
המוכיח
19/11/15 11:49
+
המוכיח
19/11/15 10:57
+
צורי
10/11/15 21:26
+
צורי
10/11/15 16:49
+
גורל האפרוחים הצע
2/11/15 15:03
 
עגלי לנגוס
4/11/15 07:09
 
כשר בלבד
10/11/15 08:14
+
שבץ חלובה
8/11/15 11:16

התפתחויות נוספות אסונות/פגעי טבע
"כשנופל על עיר מבול עם כמות מים של שלושה חודשים, היא לא יכולה להיות ערוכה לכך. להיערך לאירוע כל כך יוצא דופן זה תכנון לא נכון ובזבוז הון", אמר יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ דודי אמסלם בדיון (יום ג', 24.11.15) על היערכות רשויות מקומיות להתמודדות עם סופות ונזקי טבע, "אבל כשזה קורה, המערכת חייבת לטפל באזרח הנפגע. המערכת המתכננת לוקחת סיכון ולא נערכת לאירועי קיצון, אבל המשמעות היא שבעת צרה היא חייבת לשפות את הנפגעים. מאיפה יביא ראש עיריית אשקלון 20 מיליון שקל כדי לתקן את נזקי השיטפון? יוריד מהחינוך? מהרווחה? במה זה שונה מנחיתת גראד או רעידת אדמה?"
24/11/2015  |  עידן יוסף  |  חדשות
כדור-הארץ מתחמם. הקרחונים נמסים ופני הים עולים לאטם. זו כבר אינה השערה, ניחוש או תחזית זעם לעתיד. זה כבר קורה, והשאלה היא רק כמה מהר זה יקרה. מאז 1880 עלו פני הים בכ-20 סנטימטר, ועל-פי התחזיות צפוי הים לעלות עד סוף המאה הנוכחית בעוד כחצי מטר עד שני מטרים.
10/11/2015  |  מאיה פלח  |  כתבות
בשל תנאי מזג האוויר נסגר (יום ד', 4.11.15) נמל התעופה בן-גוריון להמראות בלבד. בשעה הקרובה מתוכננות 11 טיסות שהמראתן תתעכב. חמישה מטוסים סיימו בואדינג ו-6 בתהליך. כאמור הנחיתות מתקיימות כסדרן.
04/11/2015  |  עידן יוסף  |  חדשות
ב-9 ספטמבר 2015 פורסם דוח מבקר המדינה על אודות המוכנות החסרה של ישראל לשעת חרום בעת אירועים מלחמתיים, ביטחוניים ואחרים, כמו אסונות ופגעי טבע. הדוח החדש, שנוסף לסדרת הדוחות בנושא זה, מבקר את הממשלה ביחס לשורה ארוכה של מחדלים קשים בתחום ההיערכות לחרום, וביניהם בעיקר: "בעיות קשות של ארגון והסדרה מערכתיים של הטיפול הלאומי בעורף"; "היעדר הסדר חקיקתי מקיף לטיפול בעורף", המהווה "ליקוי חמור"; "אין סמכויות לגוף כלשהו לאכוף על הרשויות המקומיות הנחיות בנוגע להיערכות לחרום"; וכן נאמר בו ש"לא נקבע מי הגורם האחראי לטפל בעורף בעת שמתרחש אירוע חרום". כל הטענות הקשות והנכונות הללו, כמו רבות אחרות המוצגות בדוח - פרטניות יותר, אך נוקבות לא פחות - הועלו כבר בעבר. אולם הביקורת של המבקר, כמו גם של מומחים רבים בנושא, לא הביאה עד כה לטיפול מערכתי מקיף בסוגיות אלה. מכאן השאלה: האם ישראל, תשע שנים לאחר כשלון העורף במלחמת לבנון השנייה, אכן אינה מוכנה לשעת חרום?
כולם זועמים על עובדי חברת החשמל שלכאורה השתלטו על החברה המונופוליסטית ועושים בה כראות עיניהם, כאילו היא רכושם הפרטי. אבל ניתוח הגורמים שהביאו לקריסת מערכת החשמל חייב להוביל כול בר-דעת למסקנה אחת ברורה: האשמים בקריסת שרותי חח"י הם ההנהלה בראשות היו"ר יפתח רון-טל, המנכ"ל עופר בלוך, וחבורת הניהול הבכירה, שלא ידעו להעניק סדר עדיפות ראוי ונכון לתיקונים הנדרשים, ולא הכינו את החברה לאירועים בלתי צפויים כמו הסופה החריגה בעוצמתה שהלמה בישראל. עם זאת יש להבהיר, כי בפרשה החמורה הזו של התמוטטות מערכת החשמל קיימים הרבה אשמים וחלקם הגדול כלל אינם אנשי חברת החשמל. כולם אשמים במידה כזו או אחרת, אבל כנראה שאף אחד אינו רואה את עצמו אחראי למפולת.
30/10/2015  |  עמי דור-און  |  כתבות

רשימות נוספות
שרון: עשרות חולצו ממעליות תקועות  /  מחלקה ראשונה
20 אלף נותקו מחשמל; כעת רק 2,400  /  איציק וולף
חברת החשמל: הסערה כוח עליון; לא נפצה לקוחות   /  עופר וולפסון
קבורים בבוץ  /  עופר וולפסון
מי במים ומי באש  /  יוני וייץ
אבק ללא גבולות  /  עופר וולפסון

News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |