הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
יומני בלוגרים
ראשי  /   אתיקה  משפט  עיתונות וברנזה 
בלוגים / בעל טור
טלפון:  03-5220804
פקס:  03-5249407
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 דרליצ'מן קורל
 פריש אריאל
 וינרוט דב
 זוקין קרן
 חי נתנאל
 נשר עודד
 וינרוט יעקב
 אשכולי-יהלום אוריין
 פישלר (פיני) פנחס
 דרמר אמיר
 דיאמנט אריאל
 רובינגר אושר
 גלעדי דניאל
 בן-נחום שלמה
 ג'והן דוד
 שיף נעמה
 פפיש ליאור
 שוב אביעד
 יצחק ראובן, משרד עורכי דין
 רייטן רפי
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
הנוטרה דאם זקוקה לשיפוץ
01/08/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
"רוצה לקנות חנות?"
01/08/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
סדוקה
01/08/2017   |   יוסף כהן-אלרן
 
 
 
הפנים האמיתיות של בנימין נתניהו
01/08/2017   |   מתי דוד
 
 
 
תקציב המדינה - זוויות להבנתו
01/08/2017   |   דניאל גלילי
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
הנסיבות המתירות ביטול חיסיון עיתונאי
העיתונאי בן כספית. לא לגילוי מקורות המידע [צילום: פלאש 90]

בפס"ד שיצא מלפני בית משפט העליון, בעניין "מקור ראשון", הרחיב העליון תחום חיסיון עיתונאי-מקור מידע, לא רק על המידע עצמו, אלא גם על זהותו של מקור המידע; העליון פסק, כי צמצום החיסיון העיתונאי לשאלות ישירות שנשאל העיתונאי באשר למקור, כפי שפורשה לעתים הלכת ציטרין, עלול שלא להגשים התכלית אשר לשמה נקבע

▪  ▪  ▪
החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להורות לאגף החקירות במשטרת ישראל לגבות עדות מהעיתונאי, בן כספית, בעקבות טענות שהשמיע ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בהתייחס לראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, מעוררת שאלת זכותו של העיתונאי להגנה על מקורות המידע שלו ועל זכאותו - במקרים מסוימים - לכך, כי תכובד זכאותו שלא לגלות מקורות המידע שלו ולשמור על חיסיון מידע זה שנמסר לו, בידי מקור המידע, מכוח חיסיון עיתונאי-מקור.

יסודה של זכאותו של עיתונאי שלא לגלות מקורות מידע, שנמסרו לו בידי מקור מידע, מבוססת על זכות החיסיון השמורה למקור המידע ולא לעיתונאי, תוך שמקור המידע יודע וגם/או מצפה, כי המידע שמסר הוא לעיתונאי, לא יתפרסם ולא יתגלה, בכל צורה ואופן שהם, בשל חיסיון זה. ברור לחלוטין, כי אם מקור המידע אינו עומד על חיסיון המידע, הרי הגנת חיסיון המידע, אינה קיימת - במצב דברים זה - כך שהעיתונאי מחויב למסור מלוא המידע, לרשויות החקירה, כל עוד שמתבקש הדבר, על-ידם. הבעיה מתעוררת, במצבים אפשריים, שבהם יחליט העיתונאי, מיוזמתו שלו, שלא למסור המידע שמסר לו מקור המידע, הגם שמקור המידע, מוכן למסירת מידע זה.

הבעייתיות מתגלמת בכך, שרשות החקירה אינה יודעת מי הוא מקור המידע, כדי לפנות אליו ולשאול אותו אם הוא עומד על שמירת חיסיון המידע או - לחלופין - מוכן הוא לגלות המידע שמסר הוא לעיתונאי ואינו עומד על חיסיונו של מידע זה.

להבדיל מיחסי עורך-דין-לקוח, שבהם יודעת רשות החקירה, מי הוא הלקוח, הרי במצב של עיתונאי, אין יודעת רשות החקירה, מי הוא מקור המידע שמסר המידע לעיתונאי, כך - שבמצב דברים זה - אין יכולה היא לפנות אליו כדי לוודא, אם עומד הוא על חיסיון המידע שמסר לעיתונאי, אם לאו. העיתונאי יכול גם לטעון, כי המידע הגיע אליו באופן אנונימי, כך שאין הוא יודע מי הוא מקור המידע ובמצב דברים זה, ניצבת רשות החקירה בפני שוקת שבורה ואינה יכולה לקדם חקירתה ולהשיג המידע המבוקש על-ידה, באמצעות חקירתו של העיתונאי.

המחוקק מכיר בחסיונות מוחלטים המוענקים לבעלי מקצוע שונים ובמסגרת זו קובעת פקודת הראיות, חיסיון מוחלט לכהן-דת, עורך-דין ורופא וחיסיון יחסי לפסיכולוג ולעובד סוציאלי, הניתנים להסרה, לפי החלטת בית המשפט אם מצא הוא שהצורך לגלות הראיה לשם עשיית צדק עדיף על העניין שיש שלא לגלותה. המחוקק לא הכיר ולא העניק כל חיסיון שהוא - מוחלט וגם/או יחסי - לעיתונאים. היפוכם של דברים הוא הנכון. בשעתו, כשח"כ לשעבר אורי אבנרי, ביקש לקבוע חיסיון לעיתונאים, דחתה הכנסת הצעת חוק זו ואז נקבע הסדר שלילי, לפיו אין המחוקק מכיר בחיסיון - מוחלט וגם/או יחסי - שיש להעניקו לעיתונאים, ביחס לאי גילוי המידע שמסרו להם מקורותיהם.

מצב דברים זה השתנה, בשנת 1987, שעה שבית-הדין המשמעתי של לשכת עורכי-הדין, כפה על העיתונאי, בן ציון ציטרין, לגלות מקורותיו, במסגרת הליך משמעתי שניהלה לשכת עורכי-הדין נגד עורכי-דין מסוימים, בגין חשד לביצוע עבירה אתית זו וגם/או אחרת, על-ידם. ציטרין, פנה - באמצעות כותב שורות אלה - לבית משפט העליון, בהליך ערעורי ישיר ותבע לבטל חיובו זה, בנימוק שכללי האתיקה של אגודת העיתונאים, אוסרים עליו לגלות מקורות המידע שלו ולא ייתכן שכללי האתיקה של לשכת עורכי-הדין, יגברו - במצב דברים זה - על כללי האתיקה של אגודת העיתונאים.

נשיא בית משפט העליון, דאז, כב' השופט, מאיר שמגר, קיבל את עררו זה של ציטרין והוציא מלפניו הלכה משפטית, לפיה - במקרים מסוימים - ניתן להעניק חיסיון חלקי לעיתונאי, כאשר הלכה זו מוכרת, מאז שנת 1987 ואילך, בשם: "הלכת ציטרין". בהלכת ציטרין נקבע, כי יש להכיר בקיומו של חיסיון, המתיר לעד-עיתונאי שלא לגלות את מקורות המידע שלו. חיסיון זה אינו החלטי אלא יחסי, והוא כפוף לשיקול-דעתו של בית המשפט. כן נקבע, כי אין להצר תחומה של חרות הביטוי, ככל שהדבר מתייחס לגילוי מקורות המידע, אלא אם הדבר רלוואנטי להליכים לפי המבחנים המשפטיים המקובלים, ובנוסף לכך ובנפרד מכך, אם, לדעת בית המשפט, הדבר חיוני ובעל חשיבות לשם עשיית צדק בנושא מהותי. בית המשפט העליון הגדיר נושא מהותי כפשע או בעוון בעלי תוצאות או משמעות מהותיים או במעשה עוולה חמור, שלגביו נדרש גילוי המקור מאחר שאין אפשרות לעשות משפט צדק ללא קבלת המידע.

בעניינו של ציטרין, קבע נשיא בית משפט העליון, לשעבר, כב' השופט, מאיר שמגר, כי בנסיבות דנן, בהתחשב בכך שהדין המשמעתי נסב על פרסומת עצמית של עורך-דין, שאלת מקורות המידע היא רלוואנטית, שכן אין לשלול את הקשר ההגיוני והענייני בין האישום של פרסומת לבין קבלת פרטים בשאלה אם עורכי הדין הם שגרמו לכתבות העיתונאיות. עוד קבע הוא, בהחלטתו זו, כי הליכי משמעת של לשכת עורכי הדין אינם נושא בו יש לבטל את החיסוי ולדרוש מענה לשאלה בדבר מקורות המידע; אין המדובר בפשע חמור או בעוון מהותי, שגרר תוצאות או משמעויות קשות, או בהפרה קשה של הסדר הציבורי. ההליך המשמעתי אינו יכול להטות, בנסיבות דנן, את כפות המאזניים למען ביטולו של החיסיון העיתונאי, המבטא את השאיפה לחופש העיתונות והנגזר מעקרון חופש הביטוי.

בפסק-דין שיצא מלפני בית משפט העליון, בעניין העיתון "מקור ראשון", הרחיב בית משפט העליון תחום חיסיון עיתונאי-מקור מידע, לא רק על המידע עצמו, אלא גם על זהותו של מקור המידע, שמסר המידע לעיתונאי; בית משפט העליון פסק, כי צמצום החיסיון העיתונאי לשאלות ישירות שנשאל העיתונאי באשר למקור, כפי שפורשה לעתים הלכת ציטרין, עלול שלא להגשים התכלית אשר לשמה נקבע. מקום שגילוי מידע עלול להוביל לחשיפתו של המקור, ראוי כי יחול החיסיון לענייננו, החלת החיסיון העיתונאי על מידע העלול להוביל לזיהוי המקור היא פיתוח נכון של הלכת ציטרין. היועץ המשפטי לממשלה, יישם - בעניינו של העיתונאי, בן כספית - "הלכת ציטרין" בראותו עדותו של עיתונאי זה חיונית ונדרשת, בפרשת החקירה המתנהלת נגד אהוד ברק ולכן קבע, כי חיסיון העיתונאי ייסוג לאחור, אל מול זכותה של רשות החקירה לקבל מידע חיוני ממנו, לצורך קידום חקירה זו.

גילוי נאות: כותב שורות אלה, ייצג העיתונאי ואיש התקשורת, בן ציון ציטרין, בב"ש 298/86 בן ציון ציטרין נ' בית המשמעתי של לשכת עורכי-הדין במחוז תל אביב, שבו נקבעה "הלכת ציטרין".


הכותב הוא השותף-המייסד של ד"ר חיים שטנגר, משרד עורכי דין ומשרדו מתמחה בתחום המשפט הפלילי, דיני מעצרים, כמו-גם בתחומי המשפט העסקי, דיני חברות, פירוקים ופשיטות-רגל, דיני ירושות וסכסוכים עסקיים-משפחתיים ודיני משפחה, כמו-גם בהופעות בבג"ץ ובענייני עתירות מנהליות, קניין רוחני ומקרקעין. ד"ר חיים שטנגר, עו"ד, יצא לחופשת שבתון ובמקומו פועלים - בתקופת השבתון שלו - עורכי-הדין אורי פנטילט וארנון שצמן.
תאריך:  17/06/2015   |   עודכן:  17/06/2015
חיים שטנגר

מועדון הבלוגרים עוקבים: 277לקבלת רשימות חיים שטנגר לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
הנסיבות המתירות ביטול חיסיון עיתונאי
הודעות  [ 1 ] מוצגות  [ 1 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
ד.ה
18/06/15 06:09

תגובות בפייסבוק

ברחבי הרשת

רשימות קודמות
בכל הכבוד, אין בינתי משגת מדוע פקודת המשטרה שלנו הינה פקודה מנדטורית.
אתמול (יום ג', 15.6.15) אשרה וועדת השרים לענייני חקיקה שורה של רפורמות בחוק לשכת עורכי-הדין, לבקשתה של שרת המשפטים, איילת שקד. הצורך ברפורמות אלה נוצר, לאחר שנמנע מראש הלשכה המכהן, עו"ד דורון ברזילי, שנבחר לתפקיד ראש הלשכה, למלא תפקידו כראש הלשכה, לאחר שאופוזיציה בהנהגתו של יו"ר ועד מחוז תל אביב והמרכז, עו"ד אפרים (אפי) נוה, שהשיגה רוב במוסדות הלשכה, דוגמת המועצה הארצית, הוועד המרכזי ואשר שלטה בוועדים המחוזיים של הלשכה, מנעה כל יכולת שהיא, מראש הלשכה המכהן, מלמלא תפקידו אליו נבחר, באופן חוקי ודמוקרטי.
המפכ"ל יוחנן דנינו מתהדר תדיר כי "הצלחתו" נמדדת במה שהוא מגדיר "סיכויי העבריין להיתפס". בחוברת השנתית שהוא מנפיק, אחת לשנה, הנקראת "שנת המפנה - השנתון הסטטיסטי - משטרת ישראל", הוא מתרברב במדד הקרוי על ידו "סיכויי העבריין להיתפס" והוא מגדיר את המדד כ"אחוז כתבי האישום מסך כל התיקים הפליליים שנפתחו".
עודד קוטלר בן ה-78 היה ידוע, עד לפני יום, בציבוריות הישראלית, כמי שהינו שחקן תיאטרון ישראל, במאי, מחזאי, מנהל אמנותי ומייסד תיאטרונים שונים בישראל ונמנה על בכירי השחקנים והיוצרים בתיאטרון ובקולנוע הישראלי. עודד קוטלר ייזכר - מכאן ואילך - כמי שנשא בפומבי נאום, שזכה בציבוריות הישראלית, באופן מיידי, לשם: "נאום הבהמות". בכנס אמנים ביפו התייחס קוטלר לדבריה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שטענה שהיא נכללת במפלגה שזכתה ל-30 מנדטים מהציבור והיא מייצגת השקפותיו. בתגובה לדברים אלה, פנה קוטלר, בנאומו - במישרין - לשרת התרבות - ואמר דברים אלה: "תארי לך עולם ללא ספר, מוזיקה, או פואמה שאינו מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות".
על המלחמה על התודעה הבינלאומית אני כותב מזה שנים. תגובה של קוראה אחת משום מה נחרטה בזכרוני. אני עבורה "קיצוני מדי," "ימני קיצוני," רפובליקני, ישראלי עקשן. אך כל שכתבתי על האיסלאם הקיצוני בא לתחיה, וכנראה הרשים אותה עד כדי כך שהייתה מוכנה לסלוח לי - לשניה קצרה בלבד - על עמדותי הבלתי מתפשרות ולציין זאת. "מאד הרשים אותי," היא אמרה, "שכתבת על האיסלאם הקיצוני כל כך מזמן, והזהרת אותנו מאשר עומד לקרות."
15/06/2015  |  ארי בוסל  |  יומני בלוגרים

פורומים
אתיקה
משפט
עיתונות וברנזה
כתבות מקודמות
אמריקן קומפורט
אל תתפשרו על כורסאות טלוויזיה
עמינח
הגיע הזמן להחליף מזרן
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט