הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
יומני בלוגרים
ראשי  /   מדיני/פוליטי  ממשל  משפט 
בלוגים / בעל טור
טלפון:  03-5220804
פקס:  03-5249407
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 מאנדל ישראל
 הקר שמואל
 וינרוט יעקב
 אשכולי-יהלום אוריין
 זוקין קרן
 מיקי מיכאלוביץ
 פריש אריאל
 פישלר (פיני) פנחס
 ויזל נוגה
 חי נתנאל
 דרוקר אורי
 מנחם אברהם
 דיאמנט אריאל
 ג'והן דוד
 נשר עודד
 פפיש ליאור
 מושקט יורם
 יצחק ראובן, משרד עורכי דין
 שויצקי אמיר
 יורם מושקט ושות', משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
בג"ץ נגד כחלון, ההקדמה
08/08/2017   |   רפי לאופרט
 
 
 
טעויות שטראמפ (עדיין) לא עשה
08/08/2017   |   אריאל י' לוין
 
 
 
מי שהשמאל חפץ ביקרו
08/08/2017   |   בעז שפירא
 
 
 
הלובי של ההיי-טק בכנסת
08/08/2017   |   יהודה קונפורטס
 
 
 
סלאח שבתי וכחלון - יחסי ציבור בע"מ
08/08/2017   |   חיים שטנגר
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
גם שרת המשפטים מחויבת לכיבוד החוק
איילת שקד. תקדים מסוכן [צילום: יונתן סינדל / פלאש 90]

העובדה, כי שרת המשפטים האמורה דרך כלל וכדבר שבשגרה, בהיותה ממונה על תיק המשפטים לגבות מערכת המשפט וציבור השופטים והשופטות הנמצאים במערכת זו, מחליטה לתקוף, מראש, מערכת המשפט, הינה תקדים מסוכן ביחסי המערכת השלטונית המבצעת

▪  ▪  ▪
על-רקע הצפייה הדרוכה במערכת הפוליטית לפסק-דינו של בג"ץ בעניין "חוק המסתננים" פרסמה שרת המשפטים, איילת שקד, סטטוס בפייסבוק, בו כתבה כי חוק זה בוטל, עד כה פעמיים בידי בג"ץ, תוך שהיא מזהירה, כי אם יבוטל חוק זה בשלישית בידי בג"ץ, הרי: "המשמעות תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהייה רשמי למסתננים". איילת שקד אף הודיעה, כי עד מתן פסק הדין תעלה,אחת לשעתיים, סרטונים המתארים: "חייהם הבלתי נסבלים של תושבי דרום תל אביב", כלשונה היא, ככתוב בסטטוס שפרסמה היא.

שרת המשפטים כתבה עוד, בסטטוס שפרסמה, בהדרשה לנוסחו הקיים של "חוק המסתננים", כי: "נוסח החוק שאושר על-ידי בית המשפט העליון בפעם הקודמת היה רך מדי, וההוכחה לכך היא שבחודשים האחרונים תופעת ההסתננות... שבה ועשרות אפריקנים חדרו לישראל". כפי שכתב ובצדק פרופ' אייל גרוס באתר האינטרנט של עיתון "הארץ, שרת המשפטים איננה מבינה ממש את המָטֶרְיָה, אליה התייחסה היא בסטטוס שלה. איילת שקד טענה, כי בית המשפט העליון לא אישר - בפעם הקודמת - נוסח חוק.

בכך טועה ומטעה איילת שקד ציבור קוראי הסטטוס שלה. בית המשפט העליון ביטל בפסיקתו הקודמת את נוסחו של "חוק המסתננים", כאשר הנוסח הנוכחי, אליו מתייחסת שרת המשפטים, לא אושר וגם/או לא נדחה בידי בג"ץ, במועד פרסום הסטטוס, שכן באותו מועד טרם פורסמה פסיקת בג"ץ בעניין זה. פרופ' אייל גרוס מציין, ברשימתו דנא, כי רק לאחר פרסום רשימתו שינתה שרת המשפטים מלות הפוסט שלה וכתבה כי מדובר ב"נוסח החוק שאושר בידי הכנסת".

אין כל ספיק ספיקא שהוא, כי ניתן להגדיר התנהלותה זו של שרת המשפטים, איילת שקד, לא פחות מאשר ניסיון בוטה בכל הכבוד הראוי להלך אימים על בית המשפט העליון, בשלב של קודם פרסום החלטתו בעניין "חוק המסתננים". העובדה, כי שרת המשפטים האמורה דרך כלל וכדבר שבשגרה, בהיותה ממונה על תיק המשפטים לגבות מערכת המשפט וציבור השופטים והשופטות הנמצאים במערכת זו, מחליטה לתקוף, מראש, מערכת המשפט, הינה תקדים מסוכן ביחסי המערכת השלטונית המבצעת, האמורה לגונן על המערכת השיפוטית המחליטה.

בניגוד לטענת פרופ' אייל גרוס ברשימתו, לפיה קשה להיזכר במקרה בוטה כל כך בו ניסו שר או שרת משפטים להטיל אימה על בית המשפט העליון ערב מתן פסק דין, הרי נכיר, כי כך היו ונהגו בעבר דברים, עת כיהן פרופ' דניאל פרידמן כשר המשפטים בממשלתו של אהוד אולמרט. עם זאת מסכימים אנו לסיפא של מאמרו דנא של פרופ' אייל גרוס, לפיה מתברר מהסטטוס שפרסמה שרת המשפטים, כי היא אינה מבינה את תפקידה, כמו-גם אין היא מבינה המשמעות הבסיסית ביותר של הפרדת רשויות ושל שלטון החוק.

כמי ששימש כפרקליטה של חברת חיים נתנאל בע"מ וכמי שייצג חברה בע"מ זו, בעתירה שהגישה היא בשנת 2007 נגד החלטתו הבלתי חוקית, בעליל, של שר המשפטים דאז, פרופ' דניאל פרידמן להקים בית משפט מחוזי מרכז, בפתח-תקווה, בניגוד להוראות החוק - החלטה שנקבע בידי בג"ץ שהייתה בלתי חוקית, אולם מחמת עיקרון הבטלות היחסית ניתנה לשר משפטים זה לתקן פגמים שנפלו בדרך התנהלותו, ביצירת מתווה חוקי וחקיקת משנה מתקנת, אין לנו אלא לצטט דבריו של ראש ההרכב בבג"ץ זה, השופט המנוח, אדמונד לוי ז"ל, שמתח בפסק-הדין ביקורת חריפה - חריפה מאוד מאוד על דרך התנהלותו של פרופ' דניאל פרידמן, בתפקידו כשר המשפטים, לעניין הקמת בית משפט מחוזי מרכז.

בבג"ץ 7067/07 חיים נתנאל בע"מ נ' שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, כתב שופט בית המשפט העליון המנוח, אדמונד לוי ז"ל, בהסכמת שני חבריו להרכב, כב' השופטים (כתוארם אז), מרים נאור ואליקים רובינשטיין, דברים נכוחים, ברורים, חד-משמעיים ובלתי ניתנים לכל פירוש משלים וגם/או משני, כדלהלן:

"לקראת סיום פרישֹתה של המסגרת הנורמטיבית, אשוב ואזכיר את העקרון החוקתי בדבר אי-תלותם של היושבים בדין. סעיף 2 של חוק יסוד: השפיטה, קובע:

"בענייני שפיטה אין מרות על מי שבידו סמכות שפיטה, זולת מרותו של הדין".

כלל יסוד הוא, העומד בשורשה של העשייה השיפוטית ומשמש בריח-תיכון ברעיון הדמוקרטי בכללו, כי סוגיה משפטית המונחת לפתחן של ערכאות, תוכרע על-פי הוראות הדין, הא ותו לא. מאליו מובן, כי שימוש בידי בעל סמכות באשר הוא, בכוח להשפיע על הסמכות העניינית של בתי-המשפט או על הסמכות המקומית, כפוף הוא לאותו עקרון חוקתי. שינוי שיש בו, ולו בשוגג ושלא בכוונת מכוון, כדי להגביל את גדריה של אי-התלות השיפוטית, לא יוכל לעמוד. משנה תוקף יש לדברים, מקום בו נמסרה הסמכות לידיה של הרשות המבצעת, שהיא - בשורה ארוכה ומכרעת של עניינים - גם צד להליכים המשפטיים המתנהלים. אכן, המדינה היא בעל-דין ברובם ככולם של ההליכים הפליליים, במרבית ההליכים המנהליים, בערעורי מיסים רבים, בעתירות אסירים ועוד כהנה וכהנה. בטוחני, כי נהירה לממשלה חובתה לנקוט זהירות כפולה ומכופלת בקובעה כללים, אשר עשויים להשפיע על עניינים שהיא צד להם. וככל שיהא הדבר נחוץ, מצווה הביקורת השיפוטית להקפיד שכך ייעשה.


ברם, כל זאת אמרתי מעבר לדרוש, באשר אני משוכנע, כי במקרה דנן לא היו הפעולות השלטוניות שננקטו מכוונות אלא לקידומה של העשייה השיפוטית, לרווחת המתדיינים בפניהן של הערכאות הנוגעות בדבר. ליישומם הקונקרטי של העקרונות הנורמטיביים על המקרה שבפנינו אפנה עתה.

35. שר המשפטים הינו אורגן מנהלי. ככל רשות מנהלית, כפוף הוא לביקורתו של בית המשפט הגבוה לצדק. ככל רשות מנהלית, אין הוא רשאי לפעול מחוץ לגדרי הסמכות שהתווה לו המחוקק. ככל רשות מנהלית, פעולה שנקט בחוסר סמכות - בטלה מעיקרה (בג"ץ 5304/92 פר"ח נ' שר המשפטים, פ"ד מז(4) 715 (1993)".

(ההדגשות וההדגשות, בקו אחד ובשני קווים, שלי - ח"ש)


מן הראוי ששרת המשפטים המכהנת, איילת שקד, תפנים ותטמיע מילות ביקורת חריפות אלה, שכיוון בג"ץ לכיוונו של שר המשפטים, שקדם לה, בכהונתו - חתן פרס ישראל למשפט, פרופ' דניאל פרידמן ותלמד, דבר אחד וגם/או שניים מהתקלות שאירעו לו, במערכת היתקלויותיו, הבלתי פוסקת, בתקופת כהונתו, כשר המשפטים עם מערכת בתי-המשפט, בכלל ועם בית המשפט העליון, שופטותיו ושופטיו, בפרט. אז ורק אז תשכיל ותבין שרת המשפטים, בכל הכבוד הראוי, כי תפקידה הממלכתי מחייב אותה, להגן דווקא על מערכת בתי המשפט, בניגוד גמור להתנהלותה האחרונה, בה בחרה לתקוף התנהלותו של בית המשפט העליון, ביושבו אלי מדין, כבית משפט גבוה לצדק.


הכותב הוא השותף-המייסד של ד"ר חיים שטנגר, משרד עורכי דין ומשרדו מתמחה בתחום המשפט הפלילי, דיני מעצרים, כמו-גם בתחומי המשפט העסקי, דיני חברות, פירוקים ופשיטות-רגל, דיני ירושות וסכסוכים עסקיים-משפחתיים ודיני משפחה, כמו-גם בהופעות בבג"ץ ובענייני עתירות מנהליות, קניין רוחני ומקרקעין. ד"ר חיים שטנגר, יצא לחופשת שבתון ובמקומו פועלים - בתקופת השבתון שלו - עורכי-הדין אורי פנטילט וארנון שצמן.
תאריך:  12/08/2015   |   עודכן:  12/08/2015
חיים שטנגר

מועדון הבלוגרים עוקבים: 277לקבלת רשימות חיים שטנגר לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
גם שרת המשפטים מחויבת לכיבוד החוק
הודעות  [ 4 ] מוצגות  [ 4 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
נתן העזתי
12/08/15 09:49
2
למר שטנגר
12/08/15 14:49
 
שגיאה
12/08/15 17:11
3
פאשיסט אדום
16/08/15 16:54

תגובות בפייסבוק

ברחבי הרשת

רשימות קודמות
מאז תוקן בתאריך 16.6.2015 חוק המעצרים ונקבע בו כי הפיקוח האלקטרוני על עצורים, לאחר הגשת כתב אישום, לא ייחשב עוד כחלופת מעצר לפי סעיף 21(ב)(1) לחוק המעצרים, אלא עניין לנו, במעצר, לכל דבר ועניין, בתנאי פיקוח אלקטרוני, טרם נדרש בית משפט העליון - עניינית ופרטנית - לשאלת מהותו של האיזוק האלקטרוני, כמעצר של ממש, להבדילו, ממצב דברים, שנהג בעבר, עת נחשב איזוק אלקטרוני כחלופת מעצר ולא כמעצר בפועל ולמעשה.
אתמול (א', 9.8.15) התכנסה הוועדה לבחירת שופטים, שכעל סדר יומה בחירת תשעה שופטים ושופטות לבתי-המשפט המחוזיים ועשרה שופטים ושופטות לבתי-משפט השלום, ברחבי הארץ. קדמה לישיבה זו עתירה לבג"ץ שהגיש כותב שורות אלה, יחד עם העיתונאי והיועץ האסטרטגי התקשורתי, בן ציון ציטרין, נגד יו"ר הכנסת, ח"כ רוברט אילטוב והוועדה לבחירת שופטים, לפסול ח"כ רוברט אילטוב מהיות חבר הוועדה לבחירת שופטים, עקב קיומה של אפשרות ממשית למשוא פנים וגם/או עקב קיומה של דעה קדומה, כאשר אין סיכוי סביר, כי דעה זו תשתנה במהלך דיוני הוועדה שהתקיימה אתמול.
תוך קצר חזר עו"ד דורי קלגסבלד לצמרת המשפטית ופרשת התאונה המחרידה נשכחה עד שהתעוררה השבוע מחדש. אומ"ץ תפעל לחשיפת שמות חברי האליטה של קלגסבלד שהשקו אותו מים בשעה שהאם ובנה היו מוטלים מתים אומ"ץ מתערבת בפרשת גל בק ופנתה אל נציבת קבילות הפרקליטות השופטת בדימוס גרסטל, שהשיבה שתכנס לתמונה בפרשת סימנס לא עלה בידנו להביא את אלי לנדאו מאחורי סורג ובריח. השבוע הודיע עו"ד מינא לרשות ני"ע על היערכות להגשת עתירה נוספת דוח שבועי (7)
אחד מכתמי הבושה הבולטים הקיימים עדיין בספר החוקים הישראלי, הינו חוק סמכויות שעת-חרום (מעצרים), תשל"ט-1979, המאפשר קיומם של מעצרים מנהליים, במאה ה-21, במדינת ישראל, שעה שאין בידי הרשות החוקרת וגם/או בידי הפרקליטויות השונות, כל ראיות היכולות להצדיק הגשת כתב-אישום ולמרות הכל מחליט שר הביטחון, כי יש מקום לעצור אזרח מדינת ישראל במעצר מנהלי, בלא להגיש נגדו כתב-אישום ובלא להציג נגדו, חומר הראיות וגם/או החשדות שבגינן ובגדרן הוחלט לעצור אותו, במעצר מנהלי.
כמה מוזרות הן דרכי האל. רצינו אתמול לאכול סלט ב"קפה לואיז", בשדרות רוטשילד 9, בתל אביב ובמקום זאת מצאנו עצמנו במסעדה ששמה: "הברון". מה זה שאלנו? איפה לואיז? "לואיז", אמרה לנו המלצרית, "כבר איננה. התחלפו הבעלים וכעת אנחנו נקראים הברון". "טוב", פלטנו אנחה כבדה מעומק הבטן, בשל החום הכבד וצנחנו - עייפים ותשושים בצד אחד השולחנות, שעד לפני שבועיים נשבע אמונים ל"קפה לואיז" ועכשיו הוא מצדיע ל"ברון".

פורומים
מדיני/פוליטי
ממשל
משפט
כתבות מקודמות
אור לוין
איך נבחר דונלד טראמפ?
אמריקן קומפורט
אל תתפשרו על כורסאות טלוויזיה
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט