הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
מאמרים
ראשי  /   מדיני/פוליטי  ממשל  ספרים 
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
תהא שנת עתירת חוק
29/08/2017   |   אביחי מנדלבליט
 
 
 
משאיות ללא נהג בבריטניה
29/08/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
השטח המת של המשפט
29/08/2017   |   איילת שקד
 
 
 
ישראל אינה מושחתת
29/08/2017   |   שי ניצן
 
 
 
האיתות של בכירי הבנקים
29/08/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
פרופ' יחזקאל דרור. שמו הולך לפניו [צילום: פלאש 90]
מנהיג ומנהיגות
דברי מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי, יוסי אחימאיר, בערב ההשקה של הספר "מנהיג תהיה לנו" מאת יחזקאל דרור "מי שאינו מסוגל לקרוא ספר בן 800 עמודים אינו ראוי להיות מנהיג" (פרופ' דרור) ייעודו של הספר עב הכרס לשמש מורה נבוכים למנהיג מכונן יהודי-ציוני, להשכיל את מי שרואים עצמם בהווה ובעתיד כמנהיגים

>
>
>
הכרך עב כרס, הנושא את הכותרת "מנהיג תהיה לנו" הוא "מפעל אדירים פרטי" של איש אחד, כפי שנכתב עליו – ובצדק רב - בעיתון אחד, של חוקר אחד – הלא הוא פרופ' יחזקאל דרור, מאנשי המחקר הבולטים ביותר בתחום מדעי החברה של האוניברסיטה העברית בירושלים, בכל דורותיה.

עצם הופעת הספר כשלעצמה, היא אירוע. לא רק אירוע אינטלקטואלי, ספרותי, אלא אירוע, הייתי אומר, כמעט מדיני, פוליטי, חברתי, אקטואלי, בעל חשיבות ומשמעות למהות הנהגתה העתידית של המדינה, לדמותה ולתדמיתה.

הספר הוא מעין תזכיר, פרי מחקר, הוראה והתנסות בני עשרות שנים, שיש לו קודם כל משמעות מעשית. זהו ספר פרי מחקר אקדמי, מצד אחד, ומצד שני – פרי מעורבות ישירה של המחבר בעבודה עם מנהיגים ולשכותיהם, בין אם מימין ובין אם משמאל.

יש לו מטרה ברורה לספר – והיא נאמרת בכותרת המישנה, דהיינו, לשמש מורה נבוכים למנהיג מכונן יהודי-ציוני, להשכיל את מי שרואים עצמם בהווה ובעתיד כמנהיגים ישראלים, ברמה כזו או אחרת. עם זאת, ספק מקנן בקרבי, שמא רק מעטים ממנהיגים אלה עשויים לקרוא את הספר, מהחל ועד כלה, להתמודד עם כל תובנותיו ואף להפנימן. כשהערתי לפרופ' דרור על כך, שבודדים מאלה הרואים עצמם מנהיגים, יקראו באמת את הספר שלו, ינסו להתמודד עם תכניו, הוא השיב לי מניה וביה: מי שאינו מסוגל לקרוא ספר בן 800 עמודים אינו ראוי להיות מנהיג...

לא רק ממשל ואסטרטגיה [צילום: פלאש 90]

"פרופסור לכירורגיה"

הייתה לי הזכות לפעול במשך שמונה שנים לצידו של מנהיג. ראיתי בשנים אלה מקרוב מהי מנהיגות, מה הם שיקולי המנהיג, מה הן דרכי פעולתו, כיצד הוא מנהל את המדינה, איך הוא פותר משברים. ראיתי וייעצתי, וגם רכשתי קנה-מידה משלי למנהיגות אמת, או כלשונו של פרופ' דרור - למנהיגות יהודית-ציונית. בספרו מונה יחזקאל דרור ומנתח סוגי מנהיגות שונים, ומביא קריטריונים מנחים למנהיגות ראויה, כפי שהוא, החוקר האובייקטיבי, רוצה לכונן. הייתי אומר, שמנהיג אמיתי, בוטח בעצמו, בעל חוט-שדרה, הוא בין השאר גם כזה שמוכן להקדיש מזמנו לשמוע דעות שונות, ובמיוחד לשקול עצת אינטלקטואל ומומחה לממשל, הגון וישר, גם אם אינו נמנה עם המחנה הפוליטי שלך. כזהו יחזקאל דרור, שלו אמר יצחק שמיר בחיבה בלתי מוסתרת: "אתה אינך פרופסור לממשל ולאסטרטגיה בלבד, אתה פרופסור לכירורגיה"...

נושא המנהיגות בישראל - איכות המנהיגות, רמת המנהיגים - מטריד כל אזרח, וזאת גם ללא קשר לעמדות הפוליטיות של מנהיגינו – אלה שמנהיגים כיום ואלה שהנהיגו בעבר. וכשמדברים על עתיד המדינה, כשמביטים קדימה בדאגה ובחרדה, תולים זאת בין השאר בחשש מפני רמת המנהיגות לעתיד לבוא. לעתים מגזימים בשבחים ובגעגועים למנהיגים מן העבר, ולעתים מפריזים בחשש מפני הבאות בכל הקשור למנהיגות הצפויה לנו. כך או כך, הן על סמך הניסיון הנרכש ממנהיגות העבר, על מעלותיה וחסרונותיה, והן הודות לחקר המנהיגות, שמוביל אותו פרופ' דרור - ופריו המובהק הוא ספר ההמלצות החדש – יש מקום לדעתי להיות אופטימיים. יש מקום לתקווה כי המנהיגות בישראל רק תלך ותשתבח.


יתרונו הגדול – שאינו ספון במגדל השן האקדמי. הוא מרבה להסתובב במסדרונות השלטון, לא כמי שמחפש ג'וב, אלא כמי שבכנות מנסה לשכנע, לאמץ את המלצותיו המקצועיות

מחוץ למגדל השן

שמו של פרופ' יחזקאל דרור הולך לפניו זה עשרות שנים בקרב כל מי שמתעניין בנושאי חברה, פוליטיקה ומדינה. הייתי אומר, כי אין אפשרות לעסוק בתחומים אלה, בלי להכיר את תרומתו למחקר ולהוראה ובלי להיתקל באחד מספריו, מחקריו ומאמריו. יתרונו הגדול – שאינו ספון במגדל השן האקדמי. הוא מרבה להסתובב במסדרונות השלטון, לא כמי שמחפש ג'וב, אלא כמי שבכנות מנסה לשכנע, לאמץ את המלצותיו המקצועיות.

הכרתי את פרופ' דרור בשנים שבהן שימשתי כמנהל לשכת ראש הממשלה שמיר, 1992-1988. פרופ' דרור המשיך למלא את תפקיד הייעוץ-החיצוני, לשיפור תפקוד הלשכה ולניצול מיטבי של זמנו של המנהיג, הלא הוא ראש הממשלה, כפי שמילא גם בימי קודמיו של יצחק שמיר. שניים מעמיתיו באוניברסיטה תקפו אותו על שהוא מוכן לשמש, כדבריהם, עלה תאנה לראש ממשלה "ימני קיצוני", ו"בוגד בחברותו במפלגת העבודה". הם אף רמזו לו, כי עקב כך יימנע ממנו אפילו פרס ישראל. מה הייתה תגובת פרופ' דרור לשני עמיתיו? הוא השיב להם במילים: "אתם חרפה לקהילה האוניברסיטאית"!

יחזקאל דרור מספר על כך, בעצמו, במאמרו הנכלל בקובץ "יצחק שמיר כסלע איתן", שערכתי, ואומר: "לא הופתעתי ממה שהטיחו השניים בפני, שכן התנהגותם הייתה טיפוסית לנטייה של אקדמאים בישראל לדבוק בעמדות דוגמטיות לשמאל ולימין. לא עולה על דעתם, שרבים מהנושאים הקיומיים לעתידה של ישראל אינם כלל שנויים במחלוקת אידיאולוגית, ושיש מקום וגם חובה לסייע מקצועית לראש הממשלה הנבחר דמוקרטית גם אם אין מסכימים לכל דעותיו – ואין ראש ממשלה בישראל שעם כל דעותיו הסכמתי".

זאב ז'בוטינסקי

מה שכותב ב-2011 פרופ' דרור על מנהיג ומנהיגות ב-800 עמ', בשפתו האקדמית, העניינית והיבשה-משהו – ז'בוטינסקי כבר לפני 77 שנה מתמצת ב...חמישה עמודים בלבד

תמיד מנהיג

כאשר דנים במנהיגות, אי-אפשר לי שלא להזכיר את המנהיג, שאת שמו נושא המכון, שבין כתליו אנו מכונסים. זאב ז'בוטינסקי סלד מעצם הניסיונות להכתירו כמנהיג, ועל אחת כמה וכמה כדיקטאטור. אבל כראש תנועה ציונית, כמייסדה ומובילה, כמחולל רוויזיה, כהוגה מחשבה מדינית ציונית מקורית, כמניע המונים לפעולה, לבטח ידע, שגם בלי שהתגדר בתואר זה, אכן הוא מנהיג.

אם ז'בוטינסקי, כאיש ההדר, סלד מהמילה הזו - מנהיג, וטבע את האמירה "כל יחיד הוא מלך", הוא היה מוכן, עם זאת, להכתיר אחרים, או אחר, בתואר הזה – מנהיג. מנהיג בראש ובראשונה היה, אליבא דז'בוטינסקי, בנימין זאב הרצל.

בכותרת "מנהיג" הכתיר את מאמר ההספד עליו מיולי 1934 – שלושים שנה אחר מותו של חוזה המדינה. אני מתפתה לומר, שמה שכותב ב-2011 פרופ' דרור על מנהיג ומנהיגות ב-800 עמ', בשפתו האקדמית, העניינית והיבשה-משהו – ז'בוטינסקי כבר לפני 77 שנה מתמצת ב...חמישה עמודים בלבד, ועושה זאת בסגנונו המבריק.

תחילה מדבר ז'בוטינסקי במאמר על אלה שהם מנהיגים בעיני עצמם, מנהיגים אישיים, שכדבריו הם "מרובים עכשיו כמעט בכל הארצות. ישתוממו כאשר יתגלה, שהרבה מהם היו בעצם לא יותר מסמרטוטי-כותנה רכים בידי סביבתם המקרית". ואז עובר ז'בוטינסקי לדבר על מנהיג אחרי לגמרי – הלא הוא הרצל, וכותב:

"לא היה כאן תואר, לא היה כאן תפקיד קבוע מראש: הציבור פשוט ציית לו, ולפיכך היה מנהיגם. בלשון הרוסית יש ביטוי מתאים יותר מן המלה מנהיג. בתקופות הקודמות היו קוראים ברוסיה להוגה-דעות אהוב ומכובד בשם 'כובש-מחשבות'. כזה היה הרצל – הוא כבש את מחשבותינו... מנהיגים אמיתיים נולדים לעתים רחוקות, ומכירים אותם לפעמים הודות לסימן זה דווקא, שאינם באים בשום תביעה להנהיג. הציות להם אינו שאלה של משמעת. נשמעים להם ממש כמו שנסחפים על-ידי זימרתו של זמר בעל-כישרון – מפני שהניגון שלו מביע את הגעגועים של עצמנו. ויש עוד סימן: אדם כהרצל, כשהוא מת, ועוברות שלושים שנה, עדיין הוא נשאר מנהיגנו".

שימו לב: מנהיג שהוא סמרטוט-כותנה - מול מנהיג שהוא כובש-מחשבות. אכן, חומר למחשבה לזמננו. ואסיים בעוד ציטוט, והפעם מלפני מאה שנה, מאת זאב ז'בוטינסקי: "ההמונים" – הוא כותב - "צוברים את חומרי הבניין, אך בונים רק המנהיגים. ובמקום שאין מנהיג – אפילו החומר הטוב והיקר ביותר יתגלגל וירקב בלי תועלת".

תאריך:  31/03/2011   |   עודכן:  31/03/2011
יוסי אחימאיר

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מנהיג ומנהיגות
הודעות  [ 2 ] מוצגות  [ 2 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
יפה, הרצליה
1/04/11 10:46
2
אברהם מערב השומרו
1/04/11 13:50

תגובות בפייסבוק

ברחבי הרשת

רשימות קודמות
שתי הפרשות "תזריע" ו"מצורע" דנות בעיקר בנושאי טומאה וטהרה. נושאי הטומאה והטהרה, כפי שמנוסחים בשתי הפרשות, הייתה להם חשיבות מרובה בזמן שבית המקדש עמד על מכונו.
31/03/2011  |  איתן קלינסקי  |  מאמרים
ויליאם קנטרידג' יליד יוהנסבורג, דרום אפריקה 1955. שם קנה את השכלתו, ושם נבנה עולמו הרוחני. כששומעים "דרום אפריקה" חושבים על שנות ההפרדה הגזעית. השנים בהן היה עוצר מוטל בשעות הליל על השחורים, כניסתם נאסרה לאולמות ציבוריים ולאוטובוסים, מלבד לאלה שיוחדו להם, וכל זאת - כדי להגן על חיי הלבנים. ב-1995 כשהמפלגה שזכתה בשלטון ביטלה את האפרטהייד, רבים מהלבנים עזבו את דרום אפריקה לארצות הברית, קנדה ואוסטרליה. מהגרים חדשים הגיעו, והתרבות שם השתנתה. תהליך גיבוש העצמאות לא היה, ואיננו קל, במיוחד לקנטרידג'.
31/03/2011  |  עליס בליטנטל  |  מאמרים
דמו בנפשכם שפדופיל שאנס ילדה בת 4 והורשע בבית המשפט, הממתין לגזר דינו הצפוי להכניסו מאחורי סורג ובריח למשך שנים ארוכות, היה מופיע בראיון ארוך בטלוויזיה, מכה על חטא, מבכה על מר גורלו וטוען שבזמנו לא הבין את חומרת המעשה. וכדי לשכנע שהוא בן למופת, היו משתפים בראיון גם את הוריו המודאגים.
31/03/2011  |  גורי גרוסמן  |  מאמרים
כל העיתונאים יודעים: באין חומר מרשיע, גם עם רכילות ניתן להרעיל את התודעה. ברשימה קודמת ("תאמינו לרביב דרוקר") התייחסתי לדעתו האמיתית של מפרסם תחקיר "נסיעות ביבי ושרה", רביב דרוקר, ליחסה של התקשורת לנתניהו וליריבים שהתמודדו מולו. הפעם אגיב לרשימתו של העיתונאי מתי גולן.
31/03/2011  |  נרי אבנרי  |  מאמרים
"ראש הממשלה נתניהו טס לחו"ל במימון אנשי עסקים וגופים פרטיים שונים שרצו ביקרו בהיותו שר חוץ, שר אוצר וחבר כנסת" 24/03/2011. כשקראתי על פרשת 'ביבי טורס' נזכרתי בסצנה מהסדרה האל-מותית (BBC) 'אני קלאודיוס', בה אוגוסטוס קיסר (השחקן בריאן בלאסד) מעמיד בשורה את כל מאהביה הרבים של ביתו יוליה, ושואל כל אחד מהם האם הוא באמת שכב עם ביתו. אחרי שעשרות משיבים בחיוב הוא פונה למצלמה וצורח "האם יש מישהו אחד ברומא שלא שכב עם ביתי?". על משקל זה אצרח בכוח בעבור כולנו, "האם יש פוליטיקאי אחד ישר במדינה הזו?". היעדר המענה בהחלט מדיר שינה מעיני. איזה מערכות פוליטיות עקומות יצרנו.
31/03/2011  |  אסף גטניו  |  מאמרים

פורומים
מדיני/פוליטי
ממשל
ספרים
כתבות מקודמות
מלון כורש
כורש - מלון בוטיק חדש
עמינח
הגיע הזמן להחליף מזרן
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט