הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
מאמרים
ראשי  /   טלוויזיה  עיתונות וברנזה  רדיו 
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
המלחמה בלוב תימשך
02/08/2017   |   אריאל י' לוין
 
 
 
מרצ נגד יורם שפטל
02/08/2017   |   בעז שפירא
 
 
 
אני מאשים
02/08/2017   |   אהרון שחר
 
 
 
37 הסנטים החסרים
02/08/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
המשורר הפרטיזן אבא קובנר
02/08/2017   |   חנינא פורת
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
מה התקשורת לא רוצה שנדע
התקשורת הולכת ומאבדת את אמון הציבור [צילום: איתמר לוין]

משהו רקוב
הקורא / המאזין / הצופה מתחיל להבין, ככל שהוא מחשוף יותר לאתרי האינטרנט, שמשהו רקוב בממלכת התקשורת. הצרכן מגלה יותר ויותר כי מי שאמור לספק לו חומר מאוזן, מפר את האיזון הזה ומניח בפניו תבשיל שמעלים מעיניו ידיעות ודעות אחרות שאינן עולות בקנה אחד עם האג'נדה השמאלנית של התיקשורת

בשבוע בו קיימו עיתונאי ישראל את כנס אילת, חשוב לבחון את שורשי אובדן האמון בתקשורת שמגיע לפי סקר חדש לממדים חדשים - 84% מהציבור אינו מגלה אמון כלפי התקשורת בישראל

▪  ▪  ▪
כמנהגם אחת לשנה, ירדו עיתונאי ישראל לכנס השנתי שלהם באילת, כדי לעסוק בסוגיות מקצועיות ואחרות המטרידות אותם. המפליא הוא שבבעיית הבעיות של התקשורת, שעליה תיפול או תקום התקשורת הישראלית, לא עסקו כלל: רמת האמון ההולכת ופוחתת משנה לשנה של הציבור הכללי (ובעיקר הדתי והחרדי, אבל זו סוגיה בפני עצמה), כלפי אמצעי התיקשורת.

הפעם האחרונה שמארגני כנס אילת לתקשורת העזו לערוך סקר כזה, הייתה בשנת 2009, ותוצאותיו היו בלתי מחמיאות בעליל. המארגנים הבינו שאין טעם לערוך סקר נוסף, שרק יכרסם במעמדה השפל בלאוו הכי של התקשורת. למזלנו ישנם בישראל גורמים נוספים שמתעניינים בנושא, והם מציגים נתונים מדהימים לגבי מידת אי האמון שרוחש הציבור לתיקשורת.

ערוץ הכנסת ביצע סקר כזה ומצא כי 84% מהציבור הכללי אינו מגלה אמון כלפי התקשורת. מכון חיים הרצוג לתקשורת ולחברה באוניברסיטת תל אביב, שערך בניהולו של פרופ' כמיל פוקס סקר כזה, מצא שרק 34% מהציבור נותנים אמון במידה רבה/רבה מאוד בתקשורת ה'קלאסית' (טלוויזיה, רדיו, עיתונות). מימצאים זהים פחות או יותר עולים בסקרים נוספים שהתפרסמו בשנים האחרונות.

מימצאים אקוטיים אלה לגבי עתידה של העיתונות, לא נדונו בכנס אילת, על-אף חשיבותם באשר לעצם קיומה בעתיד, והיותם איום מדאיג על עצם יכולת הקיום של הדמוקרטיה הישראלית (שהרי אין בנמצא דמוקרטיה נטולת תקשורת).

'שידורי המהפכה'

בוודאי יש גורמים לא מעטים לכך, ובכלל זה התמקדותה של התקשורת, בעיקר המודפסת, בתחומי 'מדינת תל אביב' והזנחת הסיקור לגבי שאר חלקי הארץ; התנשאותה מעל לציבור צרכניה; התמקדותה בשלילי ובהרסני; התגייסותה לקידום אג'נדות מסיתות, פלגניות, מעוותות, מלבות מתחים; נטייתה לייצר פאניקה והיסטריה מלאכותיים; העדפתה לחולל חדשות (ראו למשל התגייסותם של 'שידורי המהפכה' ו'עיתוני המהפכה' לליבוי מחאת האוהלים) על פני דיווח חדשותי בלתי תלוי; היותה מאוהבת עד כלות בעצמה; הינתקותה מרצון ממורשתו ומאוויו של העם היושב בציון; התייחסותה למדינה במשקפיים של 'אנחנו מן האו"ם', ועוד.

מקורן של כל הרעות החולות האלה, בגורם בסיסי אחד: נטייתה המובהקת לשבור חזק שמאלה, לעבר השמאל הקיצוני, ולייצג את המיעוט השמאלני הצעקני, שמשקלו באוכלוסיה אחוזים בודדים. אין בכך כל פסול, במידה שניתן פתחון פה זהה גם לדעות אחרות. הבעיה היא במינון, כמובן אבל הוא אינו קיים. ימין ושמאל - רק שמאל ושמאל. אילו הוצבה קלפי ביום הבחירות במערכות הערוץ השני, הארץ, 'ידיעות' ואחרים – הממקמים עצמם בשמחה בעמדת אופוזיציה למדינה ולעיתים עד כדי הזדהות עם האוייב - היו מפלגות השמאל היותר קיצוני, זוכות בה לרוב מוחץ.

במלים אחרות: בציבור מעמיקה התחושה, שהם מספרים לך רק מה שהם רוצים שתדע, ומאידך-גיסא מתגייסים 'לאתרג' אישים ומוסדות שהם חפצים ביקרם. קחו למשל את ביהמ"ש העליון, שהפך לקודש הקדשים של דת המשפט הישראלית: מתי נתקלתם באחרונה בקמפיין תיקשורתי ראוי לשמו כנגד העובדה שזהו ביהמ"ש היחיד בעולם שבו כבודם משכפלים עצמם בשיטת חבר מביא חבר, והופכים עצמם לחונטה אוליגרכית אשכנזית-חילונית-שמאלנית-מתנשאת? או כנגד העובדה שכל המהלכים לבחירת שופטים במוסד הדורש שקיפות מכל אחד אחר, נעשו (עד לאחרונה) בחוסר שקיפות משווע?

מתי נתקלתם בציוץ תיקשורתי בנוסח אברמוביץ ("יונית, אוֹמַר זאת כך") כלפי העובדה הבלתי נתפסת, שזה המוסד היחיד בישראל שהאפליה עדתית /לאומית /דתית, עדיין מושלת בכיפתו? או בנושא דריסת עיקרון שיוויון ההזדמנויות המקודש וחסימת דרכם של מועמדים מוכשרים רק מפני ש"יש להם אג'נדה" אחרת? או בסוגיה הגרועה מכל: הפגיעה האנושה של העליון בעיקרון חלוקת הרשויות שבבסיס המשטר הדמוקרטי, בכך שהוא מינה עצמו מכוח תפיסת 'לשלטון בחרתנו' למחוקק-על שמרשה לעצמו לפסול חוקים של פרלמנט דמוקרטי?

משהו רקוב בממלכה

הקורא/המאזין/הצופה מתחיל להבין, ככל שהוא נחשף יותר לאתרי האינטרנט, שמשהו רקוב בממלכת התיקשורת. הצרכן מגלה יותר ויותר כי מי שאמור לספק לו חומר מאוזן, מפר את האיזון הזה ומניח בפניו תבשיל שמעלים מעיניו ידיעות ודעות אחרות שאינן עולות בקנה אחד עם האג'נדה השמאלנית של התיקשורת. דוגמאות? יש בשפע.

נתחיל ביקירת התיקשורת, נשיאת העליון דורית ביניש. האם מישהו מצרכני התיקשורת הקלאסית, נחשף לתחקיר המזעזע של יואב יצחק, לכל הדעות תחקירן רציני ואחראי, שפורסם בימים אלה באתר 'מחלקה ראשונה', תחת הכותרת: "כיצד משחיתה הנשיאה את מערכת המשפט: ביניש - עבריינית סדרתית", ושבכותרת המשנה שלה נאמר: "נשיאת העליון דורית ביניש פעלה לקידום אישים לכהונת שופט בית המשפט העליון חמישה מהם סייעו בחילוץ בעלה, עו"ד יחזקאל ביניש, מהגשת כתב אישום נגדו; השישי דחה ערעור אזרחי שהוגש נגדו והיה עלול להביכו. במדינה מתוקנת הייתה ביניש נחקרת ומועמדת לדין". האם סוגיה זו, ועצם פירסומה, אינם מחייבים לפחות דיון ציבורי-תקשורתי נוקב? (לא ניכנס לפרטי התחקיר, שניתן לעיין בו)

יכול שיטען הטוען, שאין התיקשורת רוצה ללעוס חומר לעוס. אבל כיצד עומדת טענה זו מול להיטותה של התיקשורת למחזר חומרים לעוסים אחרים, כמו למשל הידיעה של אמנון אברמוביץ בערוץ השני בעניין פניית משה קצב ליועהמ"ש במה שהוגדר כניסיון לסחוט אותו – שהחלה לגלגל את כדור השלג של פרשת קצב? למה בעניין קצב כן ובאשר לביניש לא?

התרמה לקרן החדשה

באותה מידה לא גילתה התיקשורת הקלאסית לצרכניה, מימצא מדהים נוסף בקשר לנשיאת העליון, אשר דרסה במו רגליה, לכאורה, את הקוד האתי שהיא עצמה חיברה והפיצה, האוסר מעורבות שופטים בפעילות ארגונים פוליטיים ובהתרמת כספים. בתלונה שהגיש עו"ד אביעד ויסולי לשר המשפטים נטען כי בספטמבר 2007 אירחה כבוד הנשיאה ביניש בלשכתה בביהמ"ש את ראשי הקרן החדשה לישראל וקרן פורד, לטקס חגיגי בו העניקה הקרן האמריקנית צ'ק בסך 20 מיליון ד' לקרן החדשה. בתלונה נטען שמכיוון שהקרן החדשה עוסקת בפעילות בעלת גוון פוליטי מובהק, והואיל ועל שופטים נאסר לעסוק בהתרמות כספים, ומשום שהנשיאה ביניש עצמה יושבת לעיתים בעתירות שמגישים ארגוני שמאל נתמכי הקרן – כי אז היה על ביניש לזרוק את האירוע מכל המדרגות של לשכתה.

מישהו הביא את עצם קיומו של המעמד התמוה עד כדי בלתי חוקי הזה, ואת סימני השאלה סביבו, לידיעת צרכני התיקשורת?

הצנזורה שמטילה התיקשורת על עצמה באה לידי ביטוי לא רק בסתימת פיות ובהסתרת חדשות, אלא גם בפרשנות עקומה של המציאות. רק השבוע, בטקס האזכרה לבן-גוריון בנחל צין, דיבר נשיא המדינה שמעון פרס על תפיסתו של ב"ג בנושא הפרדת הרשויות: "בן-גוריון דגל בהפרדת רשויות: פוליטיקאים לא ישפטו - ושופטים לא יעסקו בפוליטיקה".

מה עשתה התיקשורת עם זה? הפכה את המידע הזה על פניו: "הדברים נאמרו על-רקע המתקפה החריפה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, על בכירים במערכת הפוליטית" (ynet, 04.12.11, 15:34). כל מי שקורא את הציטוט המקורי בדבר הפרדת הרשויות, יבין שהוא מבטא ביקורת כנגד מי ששובר את עיקרון הפרדת הרשויות – וכל מי שחי במדינה הזו יודע שביהמ"ש העליון הוא שדרס ברגל גסה את עיקרון הפרדת הרשויות, כשהפך עצמו למחוקק-על, ולאו-דווקא הפוליטיקאים שמעולם לא שלחו ידם במלאכת השיפוט. אבל ב-ynet הפכו את היוצרות, על-פי מיטב הלהטוטנות התקשורתית המעוותת את המציאות.

אז מה הפלא שאמון הציבור בתיקשורת הולך ומתמוסס עד כדי סיכון המשטר הדמוקרטי?

תאריך:  06/12/2011   |   עודכן:  07/12/2011
מנחם רהט

מועדון הבלוגרים עוקבים: 33לקבלת רשימות מנחם רהט לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מה התקשורת לא רוצה שנדע
הודעות  [ 9 ] מוצגות  [ 9 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
שרה.א
7/12/11 14:56
2
א מ רול
7/12/11 17:12
3
מזכיר המדינה
7/12/11 20:42
4
ישראל בן-צבי
8/12/11 00:10
5
רונן גולדשטיין
8/12/11 06:02
6
קורןנאוה טבריה
8/12/11 06:51
7
פנינית
8/12/11 09:28
8
ירדנה
8/12/11 15:09
9
יעה
9/12/11 13:25

תגובות בפייסבוק

ברחבי הרשת

רשימות קודמות
על-פי סקר מקיף שנערך על-ידי משרד המשפטים האמריקני ב-1998, אחת מכל שש נשים חווה אונס או ניסיון אונס, אחד או יותר, במהלך חייה. על-פי תוצאות הסקר, יותר מ-80% מניסיונות האונס מצליחים. כמחצית מהנאנסות חוות אונס ראשון לפני גיל 18. רק שישית מהן חווה אונס ראשון לאחר גיל 25 ורק 15% מהאנסים התוקפים נשים בוגרות אינם מוכרים להן.
06/12/2011  |  שי דנות  |  מאמרים
השקעה באמצעות קרנות נאמנות פופולרית מאוד עקב הנוחות שבה. קרן הנאמנות מצהירה מראש היכן היא משקיעה את הכספים ומכאן רק נותר לבחון פרמטרים פיננסים ולשלוח הוראת קניה. אפילו אין צורך במגבלת שער (לימיט). אז זהו, שלא!.
06/12/2011  |  גיא חזן  |  מאמרים
תארו לעצמכם מומחה בתחום הרפואה הממונה מטעם בית המשפט לחוות את דעתו המקצועית בסוגיה רפואית שבמחלוקת, ובבואו לממש את מינויו - ניצבים עמו בתנוחות קרב מומחה התביעה מזה ומומחה ההגנה מזה - שני מומחים בעלי אגו לא נחות מזה של מומחה בית המשפט, ובנוסף, נציגי הצדדים, ובנוסף, באי-כוחם של הצדדים, והוא - מומחה בית המשפט - צריך בסך הכול לתת חוות דעת מקצועית על סמך בדיקה רפואית.
06/12/2011  |  אברהם בן-עזרא  |  מאמרים
ההפרטה של נתניהו שוב פוגעת בנו, כאשר הפעם מדובר בפגיעה אנושה בבטן הרכה של האזרחים - בפנסיות והחסכונות שחסכנו וחסכו ההורים שלנו בכדי להזדקן בכבוד. נתניהו כהרגלו הבטיח הרים וגבעות, כאשר פעל להפריט את קרנות הפנסיה והכריז שהמדיניות שלו תוביל להוזלת העמלות שנגבות, תחזק את התחרות בענף הפנסיה ותגדיל את התשואות על החסכונות שלנו.
06/12/2011  |  דניאל גיגי  |  מאמרים
ביקור במרפאת השיניים יכול להיות חוויה נורמאלית ושגרתית לילדים מסוימים, וסיוט מתמשך לילדים אחרים ולהוריהם. לא פעם הקטנים הללו נצמדים בכוח להוריהם, צורחים ובוכים ומסרבים בכל דרך לשבת על הכיסא או להיכנס לחדר הטיפולים. חלקם נכנסים לחדר ההמתנה, משחקים ומתפקדים בגבורה אולם ברגע שמגיע רגע הטיפול, האומץ מתפוגג מהם והלאה, ומתחיל הבכי ועימו מגיע גם הלחץ של ההורים.
06/12/2011  |  ד"ר רולי ברקוביץ   |  מאמריםבלוגרים נוספים ברשת 
כמה מוכר, כמה זר
02/08/2017  |  21:00  |  אפי טריגר
סיפורים אינטימיים
02/08/2017  |  20:00  |  אפי טריגר
מסוף העולם ועד סופו
02/08/2017  |  19:00  |  אפי טריגר

ציפי לידר
איתמר לוין
איתמר לוין
פורומים
טלוויזיה
עיתונות וברנזה
רדיו
כתבות מקודמות
AIG
טיפים חשובים לפני שרוכשים דירה
מלון כורש
כורש - מלון בוטיק חדש
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט