יום שני 18 פברואר 2019  01:12
שוש מיימון עיתונאית, צלמת ועורכת, חיה בלוס אנג'לס  |  תגובות הצטרפות ל- VIP
פסטיבל הסרטים באילת - פרסים והוקרות
אדם גרינברג ; צילמה שוש מיימון

שבי גבינזון

מתוך הסרט "ילדים טובים"

באולם צ'אפלין במלון 'רויאל גארדן' חולקו פרסים לסרט בינלאומי ארוך, סרט ילדים ולסרט ישראלי פרס מפעל חיים לצלם הקולנוע הישראלי-בינלאומי, אדם גרינברג

▪  ▪  ▪
ביום חמישי (25.05.2006) בערב נפתח פסטיבל הסרטים באילת במדשאה של מלון 'ספורט' השייך לרשת המלונות 'ישרוטל' המארחת את הפסטיבל. בטקס הפתיחה הוענק פרס מפעל חיים לצלם הקולנוע הישראלי-בינלאומי, אדם גרינברג, המתגורר ופועל כיום בהוליווד.

גרינרבג הוא מאושיות הקולנוע הישראלי, וצילם כאן סרטים שהפכו נכסי צאן ברזל כמו: 'שני קונילמל', 'אסקימו לימון', 'מציצים', 'מבצע יונתן', 'הבית ברחוב שלוש' ותוכנית הטלוויזיה הפופולארית 'לול'. בעשרים השנים האחרונות הוא חי ופועל בהוליווד וברזומה שלו סרטים עם כוכבים הוליוודים גדולים כמו וופי גולדברג וארנולד שוורצנגר, בתקציבים של 200 מיליון דולר. גרינברג צילם בין היתר את: 'הנזירות בלוז', 'שליחות קטלנית' ו'שלושה רווקים ותינוקת'.

גרינברג הנרגש הודה למפיקי הפסטיבל שבחרו בו וסיפר שעבורו, ילד ניצול שואה, ישראל היא תמיד הבית. את פרס ההוקרה העניקה לו השחקנית גילה אלמגור ששיחקה בשני סרטים שגרינברג צילם. אלמגור הביעה משאלה שגרינברג יבוא לצלם סרטים בישראל.

השחקנית חנה אזולאי הספרי העניקה פרס הוקרה לבימאי שבי גביזון, על תרומתו לקולנוע הישראלי. שבי ('שורו', 'חולה אהבה משיכון ג' ו'האסונות של נינה') הנרגש הסביר למה לקח לו חמש עשרה שנים לעשות רק שלושה סרטים (מצויינים). "כל סרט לוקח לעשות בערך שנה, מקסימום שנתיים", אמר שבי, "עשר השנים האבודות כביכול הן שנות החרדה והמצוקה והדכאונות והפחדים שמא הספור לא עובד ולא מרגש ולא מספיק טוב". חנה אזולאי הספרי ששיחקה ב'חולה אהבה משיכון ג', ביקשה משבי שיעשה סרטים נוספים ובתכיפות גבוהה יותר.

במוצאי שבת, 27 במאי 2006, הסתיים הפסטיבל ובאולם צ'אפלין במלון 'רויאל גארדן' חולקו פרסים לסרט בינלאומי ארוך, סרט ילדים ולסרט ישראלי. גילה אלמגור, ליאור אשכנזי ואנסטסיה קאלפאכצ'י מקייב, שנמנו עם חבר השופטים בחרו פה אחד בסרט הצ'יליאני: 'האויב הכי טוב שלי', בבימויו של אלכס באוון, לסרט הטוב ביותר.

גילה אמלגור, יו"ר חבר השופטים, פירטה את הנימוקים לפרס: מדובר בסרט אנושי אוניברסלי, מצחיק ונוגע ללב כאחד. אנחנו הישראלים שחיים צבא ומלחמה יום יום מצאנו בסרט הזה אלמנטים שיכולים להיות ישראלים באותה מידה שהם דרום אמריקנים. סרטו של באוון מוכיח שבמלחמה כמו במלחמה יש קורבנות אבל יכולים להיות גם גילויים אנושיים, קירבה, דו קיום וכאב משותף שמכתיבים התנאים האובייקטיביים של המלחמה. יש בסרט שחקנים מצוינים, דמויות עשויות היטב, צילום טוב מאד וסיפור מצוין. כל מה שניתן לצפות מסרט טוב."

'קברניטי הקאמיליון' ההולנדי, בבימויו של סטיבן דה יונג, הוא סרט הילדים הטוב ביותר. אנסטסיה מקייב הסבירה: "הסרט מעניין, מצחיק ומבדר, המשחק טוב ואיכות הצילום טובה מאד. העלילה משעשעת ומתאימה לכל המשפחה. מוסר ההשכל בסרט הוא שצריך אומץ ושלא צריך לוותר, וגם ששניים זה תמיד יותר טוב."

'ילדים טובים' של יאיר הוכנר שמדבר על נערי ליווי וזנות הומוסקסואלית נבחר כסרט הישראלי הכי טוב וגם זכה בפרס על סך 5,000 דולר, מתנת רשת המלונות 'ישרוטל'.

ליאור אשכנזי: "מצאנו בסרט סיפור קולנועי קשה לעיכול, אבל נוגע באומץ בעולם שלרוב אנו מעדיפים להתעלם מקיומו. הסרט תופס אותך, מכה בך, ומשאיר אותך שואל שאלות, מחפש תשובות וכואב. נקודה חשובה נוספת הוא הצד האנושי של הדמויות החיות בשפל - ולרוב שומרות על צלם אנושי."

הפסטיבל התקיים השנה בין התאריכים 24-27 במאי, וצפו בו, על-פי האומדן, כ -5,000 איש. גם הפעם הכל הסכימו שזה הקטן גדול יהיה ושאילת היא מקום נפלא לפסטיבל סרטים ושהיום קצר והמלאכה מרובה.

תאריך:  28/05/2006   |   עודכן:  29/05/2006
שוש מיימון

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
סיעת "ישראל ביתנו" הגישה היום (א', 28.5.06) הצעת אי-אמון בממשלה בנושא תוכנית ההתכנסות. בסיעה טוענים כי "מדינת ישראל ניצבת היום בפני איומים קיומיים ומוחשיים, אך במקום להתמודד עם המציאות, הממשלה מובילה מהלך המנוגד לאינטרס העצמי של המדינה. הממשלה מעולם לא הציגה את תוכנית ההתכנסות בפני הבוחר ובפני הכנסת וכעת רוצה להוביל מהלך חד-צדדי אשר לא הוצג או הוסבר בפני העם".
28/05/2006  |  רונן ליבוביץ  |  חדשות
חברת עוגן נדל"ן, הנמצאת בשליטה בחלקים שוים של חברות אוסיף ואלוני-חץ, מנהלת מו"מ על עסקה, שבה ירכשו מחברה אחרת 5 נכסים מניבים, ככל הנראה במרכז הארץ. על פי הערכה, ישקיעו החברות בעסקה כ- 350 מיליון שקל. לא נמסרה רשימת הנכסים.
28/05/2006  |  אלעזר לוין  |  חדשות
ביום חמישי האחרון (25.5.06) קיבלה בזק בינלאומי את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, לרכישת פעילות בזק זהב, המספקת פתרונות להפצת והעברת מידע באופן אלקטרוני ומאובטח בין ארגונים.
28/05/2006  |  ברוך לוי  |  חדשות
דרושה מהפכה בחינוך המקצועי-טכנולוגי. כך טוען שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. ברוש קורא לשרת החינוך והתרבות, פרופ' יולי תמיר, להציב נושא זה בסדר חשיבות עליון.
28/05/2006  |  ברוך לוי  |  חדשות
בפגישה שהתקיימה היום (א', 28.5.06) במשרד המשפטים בין השר חיים רמון (קדימה) לבין יו"ר סיעת האיחוד לאומי-מפד"ל, חה"כ אורי אריאל בהשתתפות יו"ר מועצת מטה בנימין, פנחס ולרשטיין, ומזכ"ל אמנה, זאב חבר (זמביש), הביעו שני הצדדים את רצונם לקיים מסלול הידברות בין הממשלה, באמצעות שר המשפטים, לבין נציגי מועצת יש"ע.
28/05/2006  |  רונן ליבוביץ  |  חדשות