יום רביעי 16 ינואר 2019  11:06
בצלם טוען: לישראל יש "ספינה-מטוס"
צילום מסך מתוך אתר בצלם

צילום מסך מתוך עמוד השער של אתר בצלם

ספינת הדיג הפלשתינית שניזוקה [בצלם]

ספינת סופר דבורה שדומה לה פגעה בדופן ספינת הדיג הפלשתינית

ארגון בצלם טוען כי ספינת סיור של חיל הים במשקל של 60 טון זינקה ועברה מעל ספינת דיג פלשתינית תוך שהיא גורמת לה נזק כבד דובר צה"ל מבהיר: ספינת הדבורה פגעה בשוגג בדופן הספינה הפלשתינית

▪  ▪  ▪
ישראל מחזיקה בידיה אמצעי לחימה חדש וייחודי שאינו קיים בצבאות אחרים. מדובר ב"ספינה-מטוס", שהיא סירת סיור במשקל של בין 60 ל-70 טון המסוגלת לפתח מהירות של 87 קמ"ש ולהמריא לגובה של מספר מטרים באוויר ולמרחק של עשרות מטרים במהלך השייט. את "ספינת-המטוס" שבשירות חיל הים הישראלי "חשף" לא מכבר ארגון בצלם.

באתר האינטרנט הרשמי של ארגון בצלם מתפרסמת עדותו של דייג פלשתיני, מוחמד אל-הסי שמו, המספר על נזק שנגרם לספינת הדיג שלו על-ידי ספינת חיל הים הישראלי ב-10 בספטמבר 2008. ארגון בצלם מפנה את הקוראים לתוכן העדות בכותרת הבאה: "ספינת חיל הים זינקה מעל ספינת דיג פלשתינית וגרמה לה נזק רב", וכותרת העדות הינה: "עדות: ספינת חיל הים שטה אל תוך ספינת דיג פלשתינית ועברה מעליה". בנוסח באנגלית של הודעת ארגון בצלם נכתב כדלהלן:

Israeli naval vessel rams into boat of Palestinian fisherman and sails over it

הכותרת הראשונה סותרת את חוקי הפיזיקה המוכרים והשנייה מכילה סתירה פנימית מהותית, שכן אם ספינת חיל הים "שטה אל תוך ספינת הדיג הפלשתינית", כיצד היא הצליחה "לעבור מעליה"?

בעדותו של מוחמד אל-הסי, כפי שפורסמה על-ידי ארגון בצלם, מובאים פרטים נוספים אודות האירוע, כמובא להלן:

"אחרי שהיא [ספינת חיל הים] הסתובבה כמה פעמים מסביב לסירות האלה [ספינות הדיג הפלשתיניות], היא האיצה פתאום מאוד את המהירות שלה והחלק הקדמי שלה התרומם באוויר. היא התקדמה אלינו והתנגשה בעוצמה בספינה שלנו. בהתנגשות נהרסו החלק האמצעי של הספינה, שעשוי מעץ ומפיברגלס, וגם המנוע שמושך את הרשתות מהים".

"הספינה הישראלית נחתה בצד השני של הספינה שלנו והמשיכה לשוט במהירות גבוהה מאוד. היא הייתה בערך באורך של 20 מטרים, ברוחב של 6 מטרים ובגובה של 3 מטרים. אחרי שהיא הסתלקה, הדייגים עומר ופואד אל-הביל הגיעו אלינו בסירות שלהם וגררו את הספינה שלנו לחוף".

גרסת דובר צה"ל לטענות בצלם

ארגון בצלם לא הביא את גרסת צה"ל לאירוע והסתפק בגרסה הפלשתינית בלבד. אשר על כן, פניתי לדובר צה"ל לקבל הבהרות, ולהלן תגובתו:

"במהלך פעילות ביטחון שוטף ב-10 לספטמבר, פגעה דבורה של חיל הים בטעות בדופן סירת דיג פלשתינית אשר נמצאה באזור האסור לדיג. נגרמו נזקים לגוף כלי השיט, הן של הדבורה והן של סירת הדיג. מפקד חיל הים מינה ועדת חקירה כדי לחקור את נסיבות האירוע".

מתגובת דובר צה"ל מסתבר, כי הפגיעה הייתה בדופן ספינת הדיג הפלשתינית וכי היא נעשתה בשוגג. הספינה הפוגעת הייתה מסוג "דבורה" שמשקלה בין 58 ל-72 טון, אורכה 27.4 מטר, רוחבה 5.7 מטר והיא מסוגלת להגיע באמצעות הנעת מדחפים למהירות מרבית של 47 קשר (87 קמ"ש). ספינת הדיג הפלשתינית הייתה מסוג מכמורתן, עשויית עץ ובעלת מדחף וציוד שנועד לגרור ולהעלות את המכמורת.

השאילתה לארגון בצלם

אל: מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל
דוברת בצלם, שרית מיכאלי

  • האם ארגון בצלם ביקש את תגובת צה"ל על-מנת לברר לאשורן את נסיבות האירוע?

  • האם ארגון בצלם בדק את היתכנות טענות מוחמד אל-הסי, ולפיהן ספינה שאורכה 20 מטר, רוחבה 6 מטר וגובהה 3 מטר "זינקה" ו"עברה מעל" ספינת הדיג?

  • האם ארגון בצלם בדק באיזו ספינה של חיל הים מדובר, אשר הצליחה לטענת הארגון "לזנק" ו"לעבור מעל" ספינה אחרת?

  • מי הגורם בארגון בצלם האחראי על בדיקת העדויות שגובה ארגון בצלם? האם מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל, אישרה את פרסום עדותו של מוחמד אל-הסי?

ארגון בצלם בחר שלא להשיב לשאילתה זו וטעמיו עימו. זכות התגובה שמורה ותישמר לארגון בצלם.

תאריך:  05/12/2008   |   עודכן:  05/12/2008
יהונתן דחוח-הלוי

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
התאכזבתי מאוד, אולם בעיקר הודאגתי מכך, שבדיונים בטלוויזיה בעניין הבית בחברון, ב"פופוליטיקה" (ב-2.12) וב"ערב חדש" (ב-3.12), כלל לא עלו לדיון המשמעות המוסרית–תדמיתית הנוראה של הפעולות הנפשעות שנעשות בידי יהודים נגד אתרים המקודשים לשכניהם המוסלמים (על-ידי פגיעה במסגדים וחילול קברים) וההשלכות החמורות והמסוכנות שלהן. מאכזב היה לראות, עד כמה המנחים, ואפילו אותם אורחים המוגדרים כשמאלנים, סובלים מאותה התייחסות שבלונית וראייה חד-מימדית-אגוצנטרית (יותר נכון, אתנוצנטרית) של האירועים האלימים שם. כולם, לרבות טליה ששון ואבו וילן, הזדעזעו מכך שפגעו בחיילי צה"ל.
04/12/2008  |  שמעון פת-יה  |  מאמרים
המשבר הכלכלי הפוקד לאחרונה את כלכלת ארה"ב עורר אצל ישראלים רבים את תחושת הפטריוטיות ששכנה אצלם, בעל כורחם. ובמה דברים אמורים? המשבר הכלכלי בשוק האמריקני גרם וגורם, בין היתר, גם לקריסתם של בנקים, איבוד מקומות עבודה של אלפי עובדים ולווי משכנתאות רבים.
ארגנטינה זה טנגו, כדורגל, אסאדו ותה-מאטה. קשה, ואפילו בלתי-אפשרי, למצוא ארגנטינאי מצוי שאינו אמון על כל אלה, שהם סם החיים שלו עוד משחר-ילדותו.
04/12/2008  |  ראובן לייב  |  מאמרים
מדינת ישראל ברחה מלבנון, הפסידה במלחמת לבנון האחרונה. נמלטה מרצועת עזה והחריבה ישובים יהודיים. הדרום כולו מופקר בצורה בזיונית לירי קסאמים של מדינת החאמס מדי יום. ומה בוער לשר הביטחון המהולל שלנו? בוער לו לפנות בית אחד מסכן של יהודי חברון.
04/12/2008  |  אייל גולדמן  |  מאמרים
"איתו אני לא מדברת", הודיעה האישה המטופחת שנכנסה לחדר בו חיכיתי לה יחד עם בעלה.
04/12/2008  |  עו"ד חמוטל גת  |  מאמרים

רשימות נוספות
"לדעת" לרשות השידור: בידקו דיווחי בצלם  /  עידן יוסף
בצלם: הסרטון מוכיח - צה"ל חרג מהמידתיות  /  עידן יוסף
בצלם: פגז פלאשט ברצועה - מנוגד לחוק  /  איציק וולף
"מקוששי העצים" של בצלם  /  יהונתן דחוח-הלוי
מדוע שותקים בצלם ואמנסטי  /  יהונתן דחוח-הלוי
עוד דוגמה ל"מהימנות" בצלם  /  יהונתן דחוח-הלוי