שבת 20 אוקטובר 2018  16:57
רד האט מציגה: שבוע החדשנות בישראל
מאת: טל הלר  |    |  תגובות

חדשנות ישראלית – הדגשת עוצמתו של שיתוף פעולה

▪  ▪  ▪
ישראל מתגאה במספר הגבוה ביותר של מדענים, טכנאים ומהנדסים לנפש, ומוציאה יותר על מחקר ופיתוח ביחס לתוצר יותר מכל אומה אחרת. אין זה פלא שמדינה של כשמונה מיליון בני אדם, ביססה את עצמה בעולם כמרכז לטכנולוגיה וחדשנות.

בחודש פברואר (16 עד 20) נאספו חלק מהכוכבים הזוהרים ביותר בשמי הטכנולוגיה הישראלית, במרכז המחקר והפיתוח של רד האט (Red Hat) ברעננה, כדי לקחת חלק ביוזמה של איגוד תעשיות הטכנולוגיה המתקדמת בישראל (IATI) עבור מרכזי הפיתוח הישראלים של החברות הרב-לאומיות ( (MNC, אשר זכתה לשם Weekathon – אירוע מפתחים שנמשך שבוע, והתמקד בשיתוף פעולה ופתיחות.

עם השורשים של קוד פתוח בשיתוף פעולה, פתיחות ושיתוף, נאמר לעתים קרובות כי צורך הוא אם ההמצאה, וצורך במובן של כלכלה מודרנית מונע על-ידי תחרות. אבל הכלכלה הגלובלית של היום תשגשג רק דרך שיתוף פעולה בין גורמים ושיתוף פעולה רב צדדי. אנחנו מאמינים מזה זמן רב כי כאשר מצרפים יחד אנשים מתחומים ומאזורים שונים, הרעיונות משותפים, והקסם קורה.

ה- Weekathon יצר ארבעה ימים של סביבה כיפית שחשפה מהנדסים להתקנים ולסוגי חומרה שונים, מה שמאפשר החלפת רעיונות ונותן הזדמנות ללמוד מאחרים על מתודולוגיות וטכנולוגיות חדשות שונות.

יחד עם מהנדסי רד האט ברעננה, משך אליו ה- Weekathon מהנדסים בכירים ממרכזי המו"פ של ג'נרל מוטורס, ג'נרל אלקטריק, מיקרוסופט, eBay, סיטי בנק ו- 3M, אשר נפגשו עם מהנדסי רד האט ברעננה ויצרו שמונה צוותים מעורבים מאנשי החברות, לפיתוח שמונה חדשנויות proof of concept תוך שימוש במגוון של מוצרי חומרה שסופקו על-ידי החברות עצמן.

באמצעות שילוב של מצלמה וטכנולוגיית זיהוי פנים, יצר צוות 1 את הבסיס למערכת כניסה חדשה למבנים. בבתי מגורים בהם אין גישה מהירה או קלה לכניסה הראשית - כגון בנייני דירות גדולים או בתים פרטיים - מערכות אינטרקום הן פופולריות, ובנוסף מתוך מודעות רבה לאבטחה, כוללות יכולת וידאו לאבטחה נוספת. אפילו עם תכונות אלה, בדרך כלל הבעלים או האחראי צריך להגיע לנקודה מסוימת כדי לאפשר כניסה.

צוות 1 פיתח מצלמה המולבשת על משקוף הדלת, שבוחרת תמונות של מבקרים, ולאחר מכן, תוך שימוש בטכנולוגיית זיהוי פנים, מזהה אותם. המערכת יכולה להעניק למבקר כניסה אוטומטית, או לשלוח תמונה לטלפון החכם של האחראי, אשר יכול להשתמש בהתקן זה כדי להעניק או לסרב לאשר כניסה.

טכנולוגיית סמארטפון ומצלמה אומצה על-ידי צוות 2 כדי ליצור אפליקציה חכמה עבור עיוורים או לקויי ראייה, עם פוטנציאל לשפר ואפילו להציל חיים. המכשיר יושב במצלמה כמערכת של "עיניים" כדי לראות רמזורים, להתריע בפני המשתמש האם בטוח או לא לחצות כביש. אומנם במעברי חצייה רבים יש התראות או זמזמים שנשמעים כאשר בטוח לחצות, כפי שברבים אין, וכאן יישום זה נכנס לתמונה.

בשילוב של Raspberry Pi מבוסס לינוקס וקורא אולטרסאונד, יצר צוות 3 מערכת התראה מוקדמת לבריחת שתן. הם פיתחו מכשיר לביש הכולל חיישן זול ומחשב קטן ממדים שמודד את הקיבולת של שלפוחית השתן באמצעות אולטרסאונד. כאשר הקיבולת מגיעה ל-70 אחוז, הלובש או המטפל מוזעק באופן אוטומטי.

פעולות ותגובות פיסיולוגיות היו גם בשימוש של צוות 4, שיצר תוכנה לשימוש עם התקן לביש אחר שעשוי לעזור להציל את חייהם של נהגים והולכי רגל כאחד. בשימוש ב-Fitbit למדידת קצב הלב של הלובש, התוכנה יכולה לזהות אם נהג נרדם או עומד להירדם על ההגה, מה שמפעיל סדרה של התראות שונות, כולל אורות מהבהבים, הגברת העוצמה של הרדיו במכונית, והרטטת צמיד יד של הנהג - כל אלה אמורים להעיר אפילו את הנהג הרדום ביותר.

פתרון אחר לשוק הקמעונאי נוצר על-ידי צוות 5. באמצעות מצלמת Kinect ו-GPS מותקן במכונית, מבוצעת הצלבה מול מסד נתונים של ההעדפות האישיות של נהג המכונית. צוות 5 יצר פתרון שמתריע לנוסעי רכב על מיקומם של שירותים, חנויות ויעדים בקרבת מקום, אשר עונים לטעם שלהם. זו יכולה להיות הצלחה פוטנציאלית לחנויות שבדרך אחרת היו נסתרות מהעין, ועזרה למשתמשים לגלות מקומות חדשים שבדרך אחרת היו מפספסים אותם.

פתרון אחר לשוק הקמעונאי פותח על-ידי צוות 6, שעשה ספין על תשלומי ארנק סלולר, עם תוכנה המאפשרת לשעונים חכמים של חברת Pebble לשמש בנקודת מכירה קמעונאית (POS) כהתקן תשלומים. המערכת מחברת את ה- POS לשעון חכם Pebble, ויוזמת באופן אוטומטי תשלום אלחוטי, אשר לאחר מכן יכול להיות מאושר או מסורב על-ידי לובש השעון החכם.

שני החידושים האחרונים ממוקדים בתעשיית הבידור. הראשון, על-ידי צוות 7, רצתה לחדש את אחת ממערכות הבידור הראשונות בשוק הבידור האלקטרוני ההמוני, ולעשות לרדיו מה שוידאו על-פי דרישה עשה לתכני טלוויזיה. כמה פעמים מצאת את עצמך מקשיב לתוכנית בזמן נהיגה לעבודה, רק להחמיץ את השאר עם ההגעה אל היעד? חידוש זה מאפשר למשתמשים להקליט רדיו על-פי דרישה ולנגן את ההקלטה בזמן נוח יותר.

צוות 8 עשה צעד נוסף לעבר העתיד של בידור אלקטרוני צרכני, על-ידי קישור יכולות מציאות מדומה של מערכת ראש Oculus Rift עם תפקודיות שליטה על מחוות של Kinect, תוך אספקת חוויית משחק 3D סוחפת, המאפשרת למשתמש לשלוט על הפעולה באמצעות מחוות בלבד, ללא הצורך בכפפות מיוחדות מקושרות ל-VRאו לציוד היקפי אחר. משחקי הדור הבא יעברו מטלוויזיה/מוניטור עם מסך שטוח, אל מערכות ראש מציאות מדומה VR, וזה חלק מהתפתחות זו.

במהלך שבוע העבודה, 30 מהמהנדסים המובילים בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית, עבדו מ-9:00-20:30 בהרמוניה תחת קורת הגג של רד האט. מחוץ לסביבה זו, מהנדסים אלה לא היו חולקים ביניהם רעיונות באופן טבעי כדי לקדם פרויקטים מקונספט עד אב טיפוס. למעשה, כוחות תחרותיים היו מונעים קשר בין אחד לאחר. יחד, שמונה פרויקטים אלה - שנוצרו תוך פחות משבוע על-ידי 30 מהנדסים, באמת מייצגים את קצה קרחון החדשנות. הם מדגישים את מה שניתן ליצור בסביבת שיתוף פתוחה ושיתופית, כאשר מוחות גדולים פועלים ביחד. רד האט גאה על כך שאירחה את ה- MNC Weekathon של IATI. אין זה מפתיע שרבים מהחידושים הגדולים ביותר במחשוב ארגוני.

לפרטים נוספים
תאריך:  04/03/2014   |   עודכן:  04/03/2014
טל הלר

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן


ברחבי הרשת

רשימות קודמות
אסף ימפולסקי (36) מונה לתפקיד סמנכ"ל מערכות מידע ותפעול בחברת הליסינג ליסקאר. במסגרת תפקידו אחראי ימפולסקי על ניהול תהליכים וניהול מערכות המידע בליסקאר. הוא יהיה חבר הנהלת החברה.
04/03/2014  |  טל הלר  |   הודעות כלליות
ועידת RSA - חברת CA Technologies (NASDAQ: CA) הכריזה על פתרונות חדשים ועדכניים, מבוססי זהות, אשר מסייעים ללקוחות לאבטח את המספר הגדל והולך של יישומי ענן, יישומי אינטרנט ויישומים ניידים, אשר פועלים בארגון הפתוח (open enterprise) של ימינו.
לקראת חג פורים הקרב ובא, מציעה רשת הצורפים פסלוני נוי בצורת ליצנים מצופים כסף טהור במגוון רחב של עיצובים, צבעים וגדלים שונים (בין 10 ס"מ ל-30 ס"מ).
שחקני מכבי תל אביב לובשים בגדי עבודה והפעם של מפעל התעשיה "קליל".
04/03/2014  |  עדי וילדר  |   הודעות כלליות
חברת KMS lighthouse מקבוצת אמן השיקה במהלך MWC 2014 בברצלונה את הגירסה החדשה של פתרון ניהול הידע Lighthouse 4.51, הכוללת טכנולוגיה חדשה המאפשרת לקצר באופן משמעותי את זמן ההגעה למידע תוך כדי אינטראקציה עם הלקוח ולשפר משמעותית את אפקטיביות השירות והתמיכה בכלל הערוצים.
04/03/2014  |  טל הלר  |   הודעות כלליות