יום רביעי 27 מאי 2020  04:03
בעקבות הגילויים ב-News1
בג"ץ מתבקש להורות לחקור את תנ"צ ברכה
ברכה. "בזמן אמת"? [צילום: משטרת ישראל]

אומ"ץ טוענת שהמידע שפורסם ב-News1 וגירסתה של המדינה עצמה מחייבים לפתוח בחקירה על קשריו של ברכה עם פינטו, לאור טענותיו של פינטו לפיהן העביר לברכה כספים במשך שנים

▪  ▪  ▪
תנועת אומ"ץ מבקשת מבג"ץ (יום ד', 8.10.14) להורות על פתיחת חקירה נגד תת-ניצב אפרים ברכה, בנוגע לקשריו עם הרב יאשיהו פינטו. העתירה מסתמכת במידה רבה על הגילויים של News1 בנושא.

אומ"ץ מציינת תחילה, כי מדיניותו של ביהמ"ש העליון היא שלא להתערב בהחלטות מקצועיות בנוגע לחקירות. אולם היא מדגישה, רוב פסקי הדין בנושא זה נוגעים להחלטות שהתקבלו לאחר חקירות. לעומת זאת, יש תקדימים לכך שבג"ץ הורה למשטרה לפתוח בחקירה בנושא ספציפי, כגון בעניין ההדלפות מחקירתו של אביגדור ליברמן. גם במקרה זה מדובר בהחלטה שלא לקיים חקירה כלל, לפרקליטות ולמשטרה אין לפיכך יתרון בדמות בדיקת חומר הראיות, ומתחם ההתערבות של ביהמ"ש גדול יותר - נטען עוד.

בלב העתירה מצויות התמיהות הרבות סביב התנהלותו של ברכה ביחסיו עם פינטו, כפי שהן באות לידי ביטוי הן בפרסומים ב-News1 והן בגירסתה של המדינה עצמה. העתירה מזכירה, כי על-פי כתב האישום נגד פינטו, ברכה דיווח לניצב יואב סגלוביץ כעבור שמונה ימים על הצעת השוחד - ואילו את הפצ"ר לשעבר, אביחי מנדלבליט, המליצה המשטרה להעמיד לדין בפרשת הרפז משום שהתלבט במשך יממה לפני שהציע לגבי אשכנזי להודיע למשטרה שהמסמך בידיו. אומ"ץ תוהה, כיצד ברכה זוכה לצל"ש כמי ש"דיווח בזמן אמת" בעוד מנדלבליט "זוכה" להעמדה לדין.

העתירה מצטטת את תמליל השיחה בין פינטו לברכה, שנחשף ב-News1, ולפיו ברכה כלל אינו מופתע מכך שבידיו של פינטו מידע בזמן אמת על חקירת פרשת "חזון ישעיה", ואף אינו מנסה לשאול אותו מהו מקורו של מידע זה. ניתן להעריך, טוענת אומ"ץ, שהדבר נובע מכך שברכה עצמו היה המקור של פינטו. עוד מוזכרת חשיפת העובדה שברכה והרבנית דבורה פינטו שוחחו אלפי פעמים - דבר המחזק את גירסתו של פינטו בדבר קשר ארוך שנים עם ברכה, שלטענתו כלל גם העברות כספיות.

אומ"ץ מציינת עוד, כי פינטו טען מספר פעמים בחקירותיו, כי דיווח בזמן אמת - הן לניצב מנשה ארביב והן ל-FBI - על העברות הכספים לברכה. בידי המשטרה גם מצויות עדויות (שפורסמו אף הן ב-News1) של מי שידעו על אותן העברות כספים. בכל אלו, מסכמת אומ"ץ, יש די כדי להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד ברכה, או לפחות חקירה משמעתית.

לדברי אומ"ץ, בהחלטה שלא לפתוח בחקירה נגד ברכה קיים כשל מובנה, הנובע מכך שחקירת פרשת ארביב - בה פינטו אמור להיות עד מדינה - בוצעה ביאח"ה. ברכה היה הממונה העקיף על היחידה וכיום הוא המפקד שלה, וכך נוצר עיוות מהותי שדי בו כדי להצדיק התערבות משפטית, טוענת התנועה. עוד היא מצביעה על חשש מפני אכיפה בררנית, בשל ההימנעות מחקירה נגד ברכה לעומת קיומה נגד ארביב.

לסיכום העתירה אומרת אומ"ץ, כי "בפרשה נשוא ענייננו אין כל 'תשתית עובדתית מספקת' המאפשרת להחליט באופן סביר שלא לחקור; אדרבה, התשתית העובדתית הקיימת מוליכה למסקנה סבירה אחת ויחידה - והיא זו שלה העותרת מכוונת את עתירתה". אומ"ץ מבקשת גם להקפיא את הדיון בעניינו של פינטו, האמור להתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב ב-22.10.14 ולקיים דיון דחוף בעתירה.
אומ"ץ נ' היועץ המשפטי לממשלה / עתירה למתן צו על תנאי
אומ"ץ מבקשת מבג"ץ להורות על פתיחת חקירה נגד אפרים ברכה בנוגע לקשריו עם הרב יאשיהו פינטו, בין היתר בעקבות הגילויים ב-News1

תאריך:  08/10/2014   |   עודכן:  08/10/2014
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 471 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשת פינטו
הרב יאשיהו פינטו הפסיק את העסקתם של עוה"ד אלי זהר, רועי בלכר ומשה מזור כסניגוריו, בשל מחלוקת על אופן הייצוג. כעת יגן על פינטו עו"ד אייל רוזובסקי, שנשכר כבר לפני מספר שבועות. בהגנה יסייע גם פרופ' אלן דרשוביץ, שאינו בעל רישיון ישראלי אך יוכל לעסוק בייעוץ ובצד הציבורי של התיק - כפי שכבר עשה בראיון שהעניק בשבוע שעבר.
07/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
תת-ניצב אפרים ברכה, העומד בראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, קיים במשך כמה שנים אלפי שיחות אישיות עם הרבנית דבורה פינטו בתקופה שבה כיהן בתפקיד ראש חטיבת המודיעין של המשטרה. הקשר בין השניים היה קרוב ביותר: נוכח המצוקה הנפשית אליה נקלעה הרבנית, ונוכח צרותיו של ברכה, בביתו-שלו, ובקשותיו לסיוע. ברכה ביקש ממנה שוב ושוב סיוע כספי והוא קיבלו ברוחב לב. למרות זאת, מכחיש ברכה עדויות מפיהם של כמה גורמים, שהעידו: ברכה קיבל כספים במזומנים, במעטפות, כסיוע אישי לו ולבני משפחתו. נוכח הקשר האישי והקרוב שנמשך שנים רבות כינה הרב יאשיהו פינטו את תנ"צ אפרים ברכה: "צדיק", והנחה את אנשיו ובני משפחתו לסייע לו ככל שניתן: בטובות הנאה, כאמור, ובכספים.
07/10/2014  |  יואב יצחק  |   תחקירים
העדויות נגד תנ"צ אפרים ברכה, בפרשת הרב יאשיהו פינטו, נחשפות. העדויות מפלילות את תנ"צ ברכה ומעלות נגדו חשד לעדות שקר. מהעדויות עולה, כי תנ"צ ברכה אכן קיבל כספים מהרב פינטו, במשך תקופה ארוכה, לבקשתו - כסיוע אישי. למרות זאת, מסר ברכה גרסאות כוזבות בעדותו במשטרה, בהכחישו שקיבל כספים מהרב וממקורביו.
06/10/2014  |  יואב יצחק  |   תחקירים
הרבנית דבורה פינטו מאמתת את החשיפות ב-News1: לה ולרב יאשיהו פינטו היה קשר ארוך עם תת-ניצב אפרים ברכה, שבא לידי ביטוי במתן כספים מצידו של פינטו ובמתן מידע מצידו של ברכה.
02/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
"וישמן ישורון ויבעט, שמנת עבית כָּשׂית, ויטוש אלוה עָשָהוּ, וַיְנַבֵּל צור ישועתו". זהו אחד הפסוקים הידועים ביותר בפרשת "האזינו", אותה קראנו בשבת האחרונה, למחרת ראש השנה ולפני יום הכיפורים. שלוש המילים הראשונות אפילו הפכו למטבע לשון, הנמצא בשימוש גם מחוץ לחוגים דתיים או תנ"כיים.
30/09/2014  |  איתמר לוין  |   מאמרים