יום רביעי 27 מאי 2020  03:45
פרקליטות המדינה לבג"ץ:
יחסי פינטו-ברכה לא מצדיקים חקירה
ברכה. הסכים להקליט [צילום: מן הטלוויזיה]

ברכה לא רשם אפילו פתק
איתמר לוין
ארבע הערות בעקבות תגובת המדינה בנושא ברכה-פינטו: עדיין אין הסבר מדוע ברכה המתין שמונה ימים בטרם דיווח על הצעת השוחד, הוא לא תיעד את ההצעה בזמן אמת, התמיהות בנקודה הזו מחזקות את גירסתו של פינטו, ומה פתאום המשטרה חקרה בעצמה את החשדות
לרשימה המלאה

אומרת שהיחסים ההדוקים, שבאו לידי ביטוי ברישומי השיחות שנחשפו ב-News1, היו ידועים ולא מלמדים על התנהגות פסולה של ברכה "טענותיו של פינטו נגד ברכה נבדקו לעומקן ולא נמצא להן בסיס"

▪  ▪  ▪
מערכת היחסים בין תת-ניצב אפרים ברכה לבין הרב יאשיהו פינטו ורעייתו דבורה ידועה ואין בה כדי להצדיק פתיחה בחקירה נגד ברכה. כך אומרת (יום ג', 14.10.14) פרקליטות המדינה, בתשובתה לעתירת אומ"ץ לבג"ץ, בה התבקש בית המשפט להורות על פתיחה בחקירה נגד ברכה.

הפרקליטות מתייחסת לרישומי השיחות בין ברכה לבין דבורה פינטו, שנחשפו ב-News1 ומלמדות על אלפי שיחות לאורך שנים אחדות. לדבריה, רישומים אלו מעידים רק על תדירות השיחות ותו לא, ואין הם יוצרים את התשתית הראייתית ההתחלתית לחצייתם של גבולות האסור והמותר באותה מערכת יחסים בין שתי המשפחות.

עוד אומרת הפרקליטות, כי טענותיו של פינטו לפיהן העניק לברכה סכומי כסף ניכרים במשך שנים, "נבדקו באופן מעמיק ויסודי בחקירה משטרתית נרחבת שנעשתה בפיקוח צמרת הפרקליטות". היא כללה חקירת עדים רבים, בדיקת חשבונות בנק של ברכה ומשפחתו, מחקרי תקשורת ועוד. המשטרה גם ביקשה סיוע מה-FBI, לאור טענתו של פינטו לפיה חוקרי הסוכנות אישרו לו להעביר כספים לברכה. לדברי הפרקליטות, המסקנה הייתה ש"בשורה ארוכה של נושאים התברר כי לא נמצא בסיס" לטענותיו של פינטו.

לדברי הפרקליטות, יש משקל רב לראיות התומכות בגרסתו של ברכה, לפיה לא היה כל פסול בקשריו עם פינטו. במהלך החקירה הסמויה הוקלטו שיחות בין בני הזוג פינטו לבני הזוג ברכה, ובאף אחת מהן לא נזכרה העברה כספית שקדמה לשוחד בסך 400,000 שקל בו הודה פינטו. לטענתה, עצם נכונותו של ברכה לאפשר את הקלטת השיחות - כאשר הוא ידע שבני הזוג פינטו ידברו בחופשיות - מעידה גם היא על נקיון כפיו.

עוד נאמר בתגובת הפרקליטות, כי ניצב בדימוס אריה עמית וסגן ראש השב"כ לשעבר, דורון וייס, הכחישו את טענתו של פינטו לפיה סיפר להם על הכספים שהעניק לברכה. לדבריה, ברכה דיווח בזמן אמת על הצעת השוחד מפינטו - אומנם שמונה ימים לאחר שזו הועלתה, אבל מיד כאשר חזר מחופשתו, ולכן "במובן זה המדובר בדיווח בעל מאפייני 'זמן אמת', להבדיל משחזור בדיעבד של התרחשויות".

הפרקליטות גם מתייחסת לטענת אומ"ץ, לפיה משיחה בין פינטו לברכה ניתן להבין, כי ברכה הוא שהדליף לפינטו פרטים על חקירת פרשת עמותת חזון ישעיה, בה נקשר שמו של פינטו. לדברי הפרקליטות, בהמשך אותה שיחה ייחס פינטו את מתן המידע לגורם אחר. בדיקת הנושא גם העלתה, כי לפינטו ולחשוד אחר בתיק היו קשרים עם גורמים נוספים שהיו מעורבים בחקירה, מציינת הפרקליטות.

במישור המשפטי אומרת הפרקליטות, כי יש לדחות את העתירה על הסף משום שאומ"ץ לא מיצתה את ההליכים, לא צירפה את המשטרה והיא מתעלמת מכך שכבר לפני שנה נבדק עניינו של ברכה לעומקו בטרם אושר מינוי למפקד יאח"ה. עוד אומרת הפרקליטות, כי אין תקדים לכך שבג"ץ יורה למדינה לחתום על הסכם עד מדינה - כפי שמבקשת אומ"ץ שייעשה עם פינטו בנוגע לברכה - וכי העתירה כולה עוסקת בעניינים שבלב הסמכות המקצועית של רשויות האכיפה.

לדברי הפרקליטות, אין כל דחיפות לדון בעתירה עוד לפני הדיון בהסדר הטיעון עם פינטו (הקבוע ל-22.10.14). לדבריה, אין קשר בין הסדר זה והמידע שמסר פינטו על ניצב בדימוס מנשה ארביב, לבין חקירה אפשרית של ברכה: ניתן יהיה לחקור את ברכה, אם עמדתה של המדינה תידחה בידי בג"ץ, גם לאחר יישום הסדר הטיעון עם פינטו. את תגובת המדינה הגישה עו"ד חני אופק, הממונה על ענייני בג"צים בפרקליטות המדינה.
בג"ץ 6773/14, אומ"ץ נ' פרקליט המדינה ואח' / תגובה מטעם המשיבים 3-1
המדינה מבקשת לדחות על הסף את העתירה בה התבקש בג"ץ להורות על חקירה נגד אפרים ברכה בנוגע לקשריו עם הרב יאשיהו פינטו, ומפרטת את המהלכים שהובילו למסקנה שאין מקום לחקירה כזו
אומ"ץ נ' היועץ המשפטי לממשלה / עתירה למתן צו על תנאי
אומ"ץ מבקשת מבג"ץ להורות על פתיחת חקירה נגד אפרים ברכה בנוגע לקשריו עם הרב יאשיהו פינטו, בין היתר בעקבות הגילויים ב-News1

תאריך:  14/10/2014   |   עודכן:  14/10/2014
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 471 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשת פינטו
הרב יאשיהו פינטו אומר כי בכוונתו לעמוד בתנאי הסדר הטיעון ואין בכוונתו להתראיין בפרשה. על פי דיווח בערוץ הראשון, הגיב פינטו לפנייה לפרקליטיו שדרשו הפסקת ראיונות בעניינו ואמר כי הראיונות של מקורביו אינם באחריותו.
13/10/2014  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
מפקד יחידה להב 433 לשעבר, מנשה ארביב, נחקר (יום ב', 13.10.14) בפעם השנייה בתוך 24 שעות. הוא חשוד בקבלת טובות הנאה ממקורבי הרב יאשיהו פינטו.
13/10/2014  |  איציק וולף  |   חדשות
פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, הוא הגורם שמנע חקירתו של תנ"צ אפרים ברכה על-ידי המחלקה לחקירות שוטרים, בפרשת הרב יאשיהו פינטו, למרות שקבע בתכתובת פנימית ליועמ"ש, יהודה וינשטיין: "נותר חשד שהכחשתו של ברכה לפיה מעולם לא קיבל אגורה מפינטו - אינה נראית טוב". את חלקו של לדור בשיבוש מהלכי החקירה, פירטנו כאן בהרחבה ("לדור מנע חקירת תנ"צ ברכה במח"ש", 09.10.14).
13/10/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות
מפקד להב 433 לשעבר, ניצב בדימוס מנשה ארביב, נחקר במשך 13 שעות (יום א', 12.10.14) בידי המחלקה לחקירות שוטרים בחשד לקבלת שוחד מהרב יאשיהו פינטו, כאשר שימש כנציג המשטרה בארה"ב. בעבר הכחיש ארביב בתוקף את האשמותיו של פינטו.
12/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
משה לדור, בתפקידו כפרקליט המדינה, הוא שמנע את חקירת תת-ניצב אפרים ברכה על-ידי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בחשד למסירת עדות שקר ולשיבוש מהלכי חקירה ומשפט בפרשת הרב יאשיהו פינטו. כך עולה ממסמכים שנודעו ל-News1. לדור בחר בטיוח ובחיפוי על ברכה - הקצין הבכיר שעבד עימו בפרשות אחרות - למרות המידע המפליל נגד ברכה, שהובא לידיעתו, ועל-אף שהוא עצמו העלה חשד לפיו ברכה משקר בהכחשותיו לפיהן לא קיבל כספים מפינטו.
09/10/2014  |  יואב יצחק  |   תחקירים