יום רביעי 27 מאי 2020  03:53
הדיון בבג"ץ בפרשת פינטו
נאור: פינטו מחזיק את המדינה בגרון
ברכה. "לא הייתה חקירה" [צילום: פלאש 90]

השופטים תוהים האם המדינה לא הייתה רשאית לבחור באפשרות הפחות-גרועה ולהגיע להסדר עם פינטו כדי לחקור את ארביב נאור: השאלה אינה מי חקר את החשדות אלא האם החקירה נוהלה כשורה

▪  ▪  ▪
המדינה סבורה שאין הצדקה לביטולו של הסדר הטיעון עם הרב יאשיהו פינטו, למרות הראיון שהעניקה רעייתו דבורה לערוץ 2. כך אומרת (יום ב', 20.10.14) הממונה על הבג"צים בפרקליטות המדינה, חני אופק, בפתח הדיון בבג"ץ בעתירות המבקשות להורות על חקירה נגד תת-ניצב אפרים ברכה. לדבריה, המדינה קיבלה הסברים מבאי-כוחו של פינטו לגבי הראיון.

בא כוח התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, הגדיר את ההסדר כ"פרודיה". לדבריו, "דומה שהמדינה בכל מחיר רוצה לסיים את הפרשה הזאת, לא ברור למה". המדינה מאמצת את טענותיו של פינטו נגד מנשה ארביב, ואינה חוקרת את טענותיו נגד ברכה – דבר העומד בסתירה לטענתה לפיה היא רוצה לטהר את שורות המשטרה, אמר. הוא טען, כי ייתכן שהמדינה אינה מעוניינת בחשיפת כל האמת על הנעשה במשטרה, אך המשנה לנשיא מרים נאור העירה מיד: "אל תזרוק בוץ באנשים שלא נמצאים פה".

נאור אמרה, כי יש להתמקד בעיקר: טענת המדינה לפיה בחרה בין שתי אפשרויות גרועות, בזו שתאפשר לה לבער את הרע במסגרת המשטרה. "הוא [פינטו] מחזיק אותם בגרון, והם צריכים לעשות בחירה בין שני דברים רעים", הוסיפה. "השאלה אם יש עילת התערבות בבחירה שהם עשו, שהיא בוודאי לא אידיאלית. לא תמיד אפשר להשיג את הנורמות הראויות". לדבריה, "אף אחד מאיתנו אינו מתלהב מהתופעה של החצרות, אבל אנחנו עכשיו בתמונה הפלילית".

השופט אורי שהם העיר, כי התנועה דרשה בעבר שפינטו יתן את הדין על תשלום השוחד לברכה, זה מה שקורה בהסדר הטיעון ולכן על שרגא להסביר על מה הוא מלין כעת. גם הוא אמר, כי ייתכן שהשיקול שעשתה המדינה בנסיבות אלו היה לגיטימי.


"חקירה בניגוד עניינים"


בא כוח אומ"ץ, עו"ד יובל יועז, אמר שדבריה של המדינה על נחיצות החקירה נגד ארביב – חלים גם בנוגע לברכה. השופט אליקים רובינשטיין אמר, כי השאלה היא האם בדיקת החשדות נגד ברכה לא נתנה תשובה מספקת לטענותיו של פינטו. יועז השיב, כי אם יש חשדות – הם חייבים להיחקר בידי הגורם המוסמך, דהיינו מח"ש, ולא ניתן לעשות זאת אגב חקירת המשטרה נגד פינטו.

שהם שאל, מה הייתה המדינה צריכה לעשות יותר ממה שעשתה. יועז השיב: "להעביר את זה לגורם המוסמך. יש סיבה שהמחוקק הקים את המחלקה לחקירות שוטרים – כדי למנוע מצב שהמשטרה תחקור את עצמה. כאן לא הייתה חקירה נגד ברכה אלא נגד פינטו". שהם שאל שוב, מה היה צריך לעשות יותר מבחינה מעשית, בלא קשר לשאלה היכן הייתה החקירה צריכה להתנהל. יועז ענה, כי אין להתעלם מניגוד העניינים בו נוהלה החקירה, וזאת לצד העובדה שברכה נחקר כעד ולא כחשוד.

נאור אמרה, כי השאלה המרכזית היא האם החקירה נוהלה שלא כשורה, אך יועז טען שהטענה היא שהחקירה כלל לא התקיימה, ולכן כלל לא מדובר על התערבות בשיקול הדעת של רשויות החקירה, אלא על הפרה של נורמות חקוקות. עוד אמר, כי בית המשפט העליון קבע שלא יתערב בשיקול הדעת של הרשויות כאשר החקירה הסתיימה, בעוד יש תקדימים להוראות שלו לפתוח בחקירה.

שהם אמר, כי המדינה טוענת שיש די אינדיקציות לכך שאין בסיס לטענותיו של פינטו, ובעיקר – הקלטת השיחה בינו לבין ברכה, בה אין כל רמז להעברות כספים קודמות. רובינשטיין הוסיף ושאל, האם נקיטת אותן פעולות חקירה בידי מח"ש, הייתה מספקת את אומ"ץ. יועז השיב, כי אין ספק שמח"ש הייתה מבצעת פעולות רבות נוספות. "המשטרה לא יכולה לראות אחד מבכיריה כחשוד", אמר, וציין שמלבד פינטו – יש עדים נוספים להעברת הכספים לברכה, ולכן יש יותר מאשר ראיות ראשוניות המצדיקות פתיחת חקירה.
בג"ץ 6410/14, התנועה לאיכות השלטון נ' פרקליט המדינה ואח' / פרוטוקול
פרוטוקול דיון בעתירות נגד הסדר הטיעון עם הרב יאשיהו פינטו ובדרישה לפתוח בחקירה נגד תת-ניצב אפרים ברכה

תאריך:  20/10/2014   |   עודכן:  20/10/2014
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 471 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשת פינטו
תת-ניצב אפרים ברכה מוסיף חטא על פשע. במקום להפנים את מצבו האמיתי ולהימנע מהפרחת כזבים נוספים ומסיבוך עצמו בצרות, הוא פועל במטרה להטעות את בית המשפט העליון ולסכל חקירתו על-ידי המחלקה לחקירות שוטרים.
19/10/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות
הרב יאשיהו פינטו מנסה לנקום בתת-ניצב אפרים ברכה באמצעות עלילות שווא - טוען ברכה (יום א', 19.10.14) בתגובתו לעתירת אומ"ץ, המבקשת מבג"ץ להורות על פתיחת חקירה נגדו בעקבות טענותיו של פינטו לפיהן העניק לו טובות הנאה במשך שנים.
19/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הובא מהסקטור הפרטי כדי לשנות, להפוך עולמות, לחרוש ולתקן את השרות הציבורי. גם במחיר טיהור הממשל מעשבים שוטים ומושחתים. מינויו לתפקיד היועמ"ש קטע את הנוהג שהשתרש קודם לכן: למנות יועץ משפטי לממשלה מקרב אנשי הממשל, שהכיר היטב את נבכי המערכת אך גונן עליה ממטעני חוץ.
18/10/2014  |  יואב יצחק  |   תחקירים
על פני עמודים רבים מנסה פרקליטות המדינה לשכנע את בג"ץ, שאין מקום להורות על פתיחת חקירה בנוגע לקשריו של תת-ניצב אפרים ברכה עם הרב יאשיהו פינטו. היא מציינת בין השאר, שטענותיו של פינטו לפיהן העניק לברכה טובות הנאה משמעותיות לאורך שנים, נחקרו לעומקן בידי המשטרה ולא נמצא להן יסוד.
17/10/2014  |  איתמר לוין  |   מאמרים
אפרים ברכה חקר את מאיר רבין בפרשת הולילנד בשנת 2010, מבלי שחקירות אלו תועדו, וזאת בניגוד מוחלט לנוהלי המשטרה. כך עולה מבדיקת News1. הדבר מלמד על דפוס פעולה של ברכה, אשר גם לאחר שלטענתו קיבל הצעת שוחד מהרב יאשיהו פינטו בשנת 2012 - לא רשם זכרון דברים ולא העלה אותה על הכתב בצורה כלשהי.
17/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות