יום רביעי 27 מאי 2020  03:36
דברי השופטים רומזים:
בג"ץ צפוי לא להתערב בפרשת פינטו-ברכה
פינטו. בג"ץ לא מתערב [צילום: פלאש 90]

"אתם לא בעלי הבית"
בפתח הדיון נזפה המשנה לנשיא בית המשפט העליון, מרים נאור, בפרקליטות על כך שביקשה שראש מח"ש, אורי כרמל, יטען בפני השופטים. "אתם לא בעלי הבית פה", אמרה לנציגי המדינה. מאוחר יותר הבהירה נאור לנציגת הפרקליטות, עו"ד חני אופק: "לא נסכים לעדות של כרמל. תחליטו מי מדבר - או את או הוא". לכרמל עצמו אמרה נאור: "לא מעניין אותנו למה באת לכאן. אתה כאן בכובעך כפרקליט ולא כראש מח"ש". כוונתה הייתה לכך, שרק עורך דין אחד יכול לטעון מטעם המדינה, וכרמל אינו יכול לדבר כראש מח"ש. כאשר החל כרמל לדבר, קטעה אותו נאור והורתה לו לשבת.

השופטים: גם אם דעתנו אינה נוחה מההסדר עם פינטו - בגדול הטענות בעניינו נענו; לא היה מקום לחקור את ברכה באזהרה אם הפרקליטות כבר מצאה שלא נפל פגם במעשיו

▪  ▪  ▪
בית המשפט העליון רומז (יום ב', 8.12.14), כי לא יתערב בהסדר הטיעון שנחתם עם הרב יאשיהו פינטו וכי לא יורה להעביר את עניינו של תת-ניצב אפרים ברכה לחקירת מח"ש.

כך עולה מדבריהם של השופטים בהמשך הדיון (יום ב', 8.12.14) בעתירות נגד ההסכם עם פינטו ובדרישה לפתוח בחקירה נגד ברכה, לנוכח טענותיו של פינטו בדבר תשלומים קודמים שהעניק לו. במסגרת ההסדר יודה פינטו במתן שוחד של 100,000 דולר לברכה והמדינה תבקש להטיל עליו עונש של שנת מאסר בפועל.

השופט אורי שהם אמר ליו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, בנוגע לעתירתו נגד ההסדר: "היו פגמים בהתנהלות המדינה, אך גם אם דעתנו אינה נוחה - נחתם עימו הסדר טיעון במסגרתו תבקש המדינה שנת מאסר. אולי היה צריך לחשוב על עונש ארוך יותר ועל כתב אישום חמור יותר, אבל בגדול - טענותיכם נענו".

שהם הוסיף: "יש כאן כתב אישום על שוחד ושנת מאסר. הציפייה שלכם היא לבטל את כתב האישום ואז להגיש כתב אישום חדש נגד פינטו - על מה?". ואילו המשנה לנשיא מרים נאור אמרה לשרגא, כי טענותיו צריכות להתמודד עם הפסיקה בנוגע להימנעות בג"ץ מהתערבות בשיקול דעתן של רשויות התביעה.

בנוגע לבקשה לחקור את ברכה שאל שהם את בא-כוח אומ"ץ, עו"ד יובל יועז, מהו הפגם שלטענתו נפל בבדיקה המשטרתית בנושא. יועז השיב, כי מדובר בעיקר בכך שברכה לא נחקר כחשוד. שהם הגיב: "ההרגשה שלי שנגבו כל העדויות וחקרו את מי שצריך". השופט אליקים רובינשטיין התייחס להסכמתו של ברכה להקליט את פינטו ואמר, כי מי שמסכים להקלטה - אינו יודע מה ייאמר, ולכן ברכה לא היה נוטל סיכון שהוא יופלל אם נפל פגם במעשיו. גם שהם התייחס לנקודה זו: "בלתי סביר לחלוטין שאדם שמקבל שוחד יקליט את המשחד בלי שיידע מה הוא יגיד; זה סיכון אדיר".

נאור: "שווה בנפשך שהפרקליטות מגיעה למסקנה שהיא לא מצאה פגם בהתנהגותו של ברכה, בלי לחקור אותו באזהרה. אז למה לחקור אותו באזהרה? כדי לשים לו תווית של עבריין? הייתה חקירה. אומנם לא באזהרה, אבל הייתה חקירה".

שהם: "למה להכתים אותו מראש בחקירה באזהרה?". נאור: "צריך לרגום אותו באבנים? הפרקליטות צריכה לעבור את כל הטכס הזה?". רובינשטיין: "גם בהנחה שאדוני צודק, הפרקליטות והיועץ המשפטי עומדים על עמדתם; האם זה לא מרפא את הפגם לו אתם טוענים?". נאור: "אתם הופכים אותנו לפרקליט-על ורוצים שנבחן את הראיות".

לעורכת דינו של ברכה, אירית נחמני, אמר רובינשטיין: "כל התופעה הזאת, של קציני משטרה שמסתובבים בחצרות של רבנים, זה לא מתאים".
בג"ץ 6410/14, התנועה לאיכות השלטון נ' היועץ המשפטי לממשלה ואח' / פרוטוקול, 8.12.14
פרוטוקול דיון בעתירות לבג"ץ נגד הסדר הטיעון עם הרב יאשיהו פינטו ובדרישה לחקור את אפרים ברכה במח"ש

תאריך:  08/12/2014   |   עודכן:  08/12/2014
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 471 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשת פינטו
הפרקליטות מנסה, בימים אלה, "להכשיר" את "החקירה" המשטרתית שבוצעה על-ידי המשטרה נגד ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תנ"צ אפרים ברכה. המטרה: לשכנע את שופטי בית המשפט העליון, העומדים לדון ביום שני בעתירה שהגישה תנועת אומ"ץ, כי אין צורך בהעברת עניינו של תנ"צ ברכה לחקירה על-ידי המחלקה לחקירות שוטרים - לאחר שכבר התקיימה חקירה, כיכול, על-ידי המשטרה.
07/12/2014  |  יואב יצחק  |   חדשות
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה שי ניצן, העלו באחרונה תמיהות בפני כמה גורמים, בסוגיה: האם יש להמשיך ולגונן על תנ"צ אפרים ברכה מפני חקירה בפני המחלקה לחקירות שוטרים, נוכח החשדות שהועלו נגדו ועל-אף הבעיות שהתגלו בעדותו והספקות החמורים שנותרו בעניינו. כך נודע ל-News1.
03/12/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות
חסידיו ומעריציו של הגאון ר' יאשיהו יוסף פינטו החליטו, כי אינם יושבים יותר בחיבוק ידיים ויוצאים לרחוב. ומדוע? מפני שיש גבול לשפיכות דמים. רבם לא ביקש דבר וחצי דבר מאף אחד, בסך-הכל עשה טובה לאנשים בצרה, גם אם נניח שמדובר היה באנשי משטרה ומבחינה מסוימת היה צריך יותר להיזהר. אבל מאידך-גיסא, איך אפשר לסרב לאדם בצרה כאשר הוא מגולל את בעיותיו וזקוק לעזרה? האם בשל כך שהוא שוטר בכיר יאמרו לו: עליך נגזר לסבול ואיני יכול לעזור לך?
23/11/2014  |  חיים שאולזון  |   מאמרים
ביום 20.11.14 הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית לעבירות מין מצד יצחק כהן, שנאלץ להתפטר מתפקידו כנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת וכשופט בית משפט מחוזי, בעקבות חשיפת הפרשה ב-News1. בהודעת המשטרה נאמר, בין היתר, כי ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, קיבל בזאת את המלצת תת-ניצב אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (שחקרה את הפרשה, בעקבות החשיפה), לפיה נמצאו ראיות לעבירות חמורות מצד כבודו. התיק מועבר להכרעת הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.
22/11/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות
תנועת אומ"ץ טוענת בתגובה שהגישה ל בית המשפט העליון כי משטרת ישראל לא קיימה כל חקירה אמיתית נגד תת-ניצב אפרים ברכה. זאת, למרות טענותיהם של פרקליט המדינה, שי ניצן, ושל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ומנהל המחלקה לחקירות שוטרים, אורי כרמל, כי חקירת המשטרה שנוהלה נגד יאשיהו פינטו הייתה גם חקירה דה-פקטו בטיעונים שהועלו נגד תנ"צ ברכה.
19/11/2014  |  איציק וולף  |   חדשות