שבת 17 נובמבר 2018  05:26
מושחתים נמאסתם ונתפסתם
ארץ מושחתת בתמונות. בתקווה ששמה של התערוה הבאה יהא: "מושחתים, נעלמתם"

מבחינתה של אומ"ץ פרשת הירשזון לא הסתיימה גם אחרי שהוא נדון לתקופת מאסר של חמש שנים: עפ"י מידע מוצק המצוי בידינו לא נחקרו שורה של פרשיות שחיתות שבהן היה מעורב הירשזון עם אולמרט. השניים גלגלו סכומי עתק סמויים ושחורים בארץ ובחו"ל. בעבר שוחחתי על כך עם הירשזון והוא מילא פיו מים.

בצנרת המעופשת שלנו מצויות כבר כמה פרשות שחיתות חדשות ובלתי ידועות שבהן מעורבים כמה אישים מרכזיים במדינה.

בשלב הראשון העבירה מעיין מסמכים חסויים למשרד מבקר המדינה ולמשטרה. בשלב מאוחר יותר היא החליטה לקבל גיבוי ציבורי ופנתה אלינו בדרך אנונימית תחת הכינוני הסמלי שבחרה לעצמה "קרן אור".

הקשר עם מעיין החל במכתבים אנונימים אלו חשפו אט אט מערכת נפתלת של מעשי שחיתות בהסתדרות העובדים הלאומית גם על עצם קיומה של התערוכה הם רצו לאיים אבל הם לא יוכלו ארסנל של קופות שרצים - שלהם, מצוי אצלנו, באומ"ץ

▪  ▪  ▪
כבוד מבקר המדינה, אורחים יקרים חברי אומ"ץ ואוהדיה, חברים ושותפים למאבק בשחיתות.

שתי התערוכות שנפתחות הערב במקביל מהוות לא רק אירוע ייחודי חד פעמי, אלא גם שילוב נדיר בין הייאוש שמשקפת התערוכה של אומ"ץ, מושחתים נתפסתם, למראה הריקבון המוסרי שהשחית כמעט את כל החלקות הטובות במדינה, לבין התקווה המבצבצת מתערוכת הציורים המוערכת של הציירת מעיין אגם, עובדת הסתדרות העובדים לשעבר, שחשפה את אחת מפרשות השחיתות הגדולות במדינה שבמרכזה עמד שר האוצר אברהם הירשזון המרצה עתה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

מבחינתה של אומ"ץ פרשת הירשזון לא הסתיימה גם אחרי שהוא נדון לתקופת מאסר של חמש שנים: עפ"י מידע מוצק המצוי בידינו לא נחקרו שורה של פרשיות שחיתות שבהן היה מעורב הירשזון עם אולמרט. השניים גלגלו סכומי עתק סמויים ושחורים בארץ ובחו"ל. בעבר שוחחתי על כך עם הירשזון והוא מילא פיו מים.

אשמח מאוד אם נציבות בתי הסוהר תאפשר לי לבקר אצל הירשזון בכלא, בכדי לברר אם פיו מלא עדיין במים, או אם הוא מוכן סו"ס לזמר ולספר. מן הסתם יוכל לקבל בתמורה חנינה וקיצור משמעותי של עונש המאסר.

אגב, קראתי השבוע שהירשזון מתקשה להחזיר בתשלומים את כספי הגניבה שלו המסתכמים במיליוני שקלים והבנקים לא מכבדים את הצ'קים שלו. שקלנו באומ"ץ לערוך כאן באירוע מגבית החזרת גניבה, אבל החלטנו שעדיף שתתרמו להמשך המאבק בשחיתות השלטונית המפלצתית באמצעות רכישת לבנים בחומת המגן שהקמנו למימון המאבק.

על-רקע הסקרים שפורסמו השבוע ע"י ארגון השקיפות הבינלאומי שדירג את ישראל במקום עלוב בין המדינות המושחתות ביותר ומדד השחיתות הבינלאומי שמיקם גם את ראש הממשלה ואת שר הביטחון במקומות רעים בראש הרשימה, כדאי לציין כי באירוע זה אנחנו באומ"ץ לא עוסקים בסקרים אלא במעשים.

בערב הפתיחה של שתי התערוכות משלבים כוחות מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדרשטראוס, שהוא והצוות המובחר של משרדו מהווים את ראש החץ במאבק בשחיתות הציבורית, מעיין אגם, שהיוותה ציר מרכזי באיסוף מסמכים וראיות, ותנועת אומ"ץ, שחשפה עשרות פרשות שחיתות שהועברו לידיעת גורמי אכיפת החוק, עקבה מקרוב אחר מהלך הבדיקות והחקירות, ובמקרים שבהם סברה ששלטון החוק העניק הנחות - לא היססנו מלפנות לעזרת הבג"צ.

שת"פ עם משרד מבקר המדינה

קשרי הגומלין בין משרד מבקר המדינה לבין תנועת אומ"ץ היוו בשנים האחרונות נדבך חשוב ונכס שהניב כמה חקירות נגד אישי ציבור בכירים במישור הממלכתי והמוניציפאלי, שחלקן נמשכות עד היום.

בצנרת המעופשת שלנו מצויות כבר כמה פרשות שחיתות חדשות ובלתי ידועות שבהן מעורבים כמה אישים מרכזיים במדינה.

נסיבות מוזרות ומרתקות

הקשר של אומ"ץ עם מעיין אגם נולד בנסיבות מוזרות ומרתקות שחלקן נחשפות בתערוכה שלנו. בשלב הראשון העבירה מעיין מסמכים חסויים למשרד מבקר המדינה ולמשטרה. בשלב מאוחר יותר היא החליטה לקבל גיבוי ציבורי ופנתה אלינו בדרך אנונימית תחת הכינוי הסמלי שבחרה לעצמה "קרן אור".

ניהלנו אתה שיחות טלפוניות אנונימיות רבות וקבלנו ממנה מידע בעל פה ואחר כך בכתב. במקביל אספנו מסמכים ממקורות אחרים. התמונה העבריינית שהתקבלה הייתה עגומה מאוד ושפכה חושך על התנהלותם של ראשי ארגון עובדים שמעלו בכספיהם ובכספי הפנסיה של החברים העמלים.

כאשר חשפה מעיין את עצמה ביזמתה בפני אחרים ובפנינו היא נתגלתה כאישה אמיצה ונחושה שהחליטה להסתכן אחרי שנקעה נפשה מגניבת עשרות מיליוני שקלים מהקופה הציבורית.

אומ"ץ ליוותה את מעיין במאבק הקשה שניהלה נגד פיטוריה שנעשו דווקא ע"י אנשי השלטון החדש שהיא סייעה להם רבות. חבריה לשעבר חששו מן הסתם שביום מן הימים היא תחשוף גם את מעלליהם שלא פסקו. חושיה המחודדים של מעיין הפכו לרועץ לפורעי חוק ולמסתאבים מכוח השלטון.

מאבק בשחיתות בתמונות

את הוקרתנו למעיין הבענו באות תודה שהענקנו לה באירוע השנתי שלנו. היא וחושפי שחיתויות אחרים מפארים את אחד הקירות בתערוכה שלנו מאז אנחנו מלווים אותה בדרכה החדשה כציירת מחוננת.

מעיין העניקה לתערוכה שלה שם משמעותי, "אור זרוע". תערוכת הציורים שלה משקפת דברים שמרחיבים את דעתו של האדם אבל לא נעדר ממנהגם ציור קרבי המאפיין את מלחמת בני האור שהיא נמנית עליהם, בבני החושך שהינם הלקוחות בתערוכה שלנו.

הרעיון לערוך את תערוכת "מושחתים נתפסתם" של אומ"ץ במקביל לתערוכה של מעיין, הבשיל אצל בעלת הגלריה עמליה ארבל. זוהי ללא ספק תערוכה מפחידה ובעלת עצמה שאינה יכולה להותיר את המבקרים אדישים.

עמליה הפגינה אומץ רב ודחתה פניות ולחצים של חברים במרכאות ובלעדיהן שהזהירו אותה מהשלכותיה על הגלריה ועליה באורח אישי. תודה לך עמליה, לא במקרה צורפת בשעתו למועצה הציבורית שליד אומ"ץ.

מטיפול נמרץ לחדר ההתאוששות

התערוכה שלנו ממוקמת בשני חדרים. חדר אחד בעל הגוון השחור זכה לשם הקוד: "טפול נמרץ", ובו מוצגים אישי ציבור בעלי קופות שרצים בגדלים שונים, שכולם טופלו ע"י אומ"ץ. תהיה לכם הזדמנות נדירה להציץ בשרצים שבתוך הקופות הללו.

החדר השני בעל הגוון הכחול, אשר זכה לשם הקוד חדר התאוששות, משקף, בין השאר, בנימה אופטימית, את הפעילות החברתית החיובית שלנו, מציין לשבח אזרחים טובים שחשפו מעשי שחיתות, וחושף חלק ממקורות המידע האנונימיים שלנו. גולת הכותרת הם המצגת והסרטון המהווים את כרטיס הביקור שלנו, המלווים בשיר "אין לנו ארץ אחרת".

הכרות מקרוב של פעילותנו

בימים האחרונים נשאלתי לא אחת לשם מה עורכת אומ"ץ את התערוכה. תשובתי הייתה שבתום חצי תריסר שנות פעילות אינטנסיבית זכאי הציבור הרחב להכיר מקרוב בזכות השקיפות את דרכי פעילותנו. זו היכרות מהשטח.

התערוכה תהיה פתוחה במשך עשרה ימים. יהיו אלה עשרת ימי תשובה לאישי ציבור, כוכבי התערוכה, שיבקשו לנקות את הכתמים מצווארונם הלבן. איננו משלים את עצמנו שהם יעמדו בתור.

שוורים מועדים ממשיכים למעוד. לאחר מכן תנדוד התערוכה לערים אחרות ברחבי המדינה בתקווה שהכלל "למען ישמעו ויראו" יסייע להדברת השחיתות.

ברשותכם אני רוצה להודות לאדריכלית אראלה גולן חברת הנהלת אומץ שתכננה ועיצבה את התערוכה בכישרון רב, וידה הייתה בכל. סייעו לה במלאכה עיצובה בנייתה והעמדתה ברמה מקצועית ראויה לשבת סטודיו "זיידמן טסלר" וצוות עובדיו המסור אורי, רחלי, אבישג וטל מבלי שהייתה להם מעורבות בתכנים שלה.

תודה גם לצוות הארגון הפנימי של אומ"ץ, שעמל ימים ולילות: דב גולברד, קרן פורת פרומר ואון סבר. תודה מיוחדת למנכ"ל התנועה פליצה פלד על הסיוע הרב בארגון אירוע זה, תודה למני פאר שמופיע כאן בהתנדבות, כמחווה למעיין, אותה הוא ראיין לראשונה בטלוויזיה כציירת.

אני מבקש להודות גם לעצמי על כל שהמרצתי ועודדתי ללא הרף את העושים במלאכה שנבהלו מעצומת החמרים והתעשתו. אני מבקש להכריז כאן באורח לא חגיגי, על כך שאני נוטל על עצמי בלעדית אחריות על תכניה של התערוכה, ומי שירצה להגיש תביעת דיבה מתבקש להגישה נגדי.

אין לי אומנם את החסינות שיש למבקר המדינה, אבל אל חשש לא יוגשו תביעות דיבה. הארסנל שלי עמוס בחומרים נוספים נגד כוכבי התערוכה. גם בימי התערוכה נמשיך במאבק שלנו בשחיתות השלטונית.

תקוותי היא שהתערוכה הבאה של אומ"ץ תתקיים תחת הסיסמא "מושחתים נעלמתם".

תודה רבה לכולכם על שכיבדתם אותנו בנוכחותכם.

אריה אבנרי

תאריך:  22/11/2009   |   עודכן:  22/11/2009
אריה אבנרי

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
[רשימת הדוברים ותפקידיהם מופיעה בפסקה התחתונה. הדברים נכתבו בלשון חופשית, במינימום עריכה, ע.י.]
19/11/2009  |  עידן יוסף  |  נאומים/הרצאות
אדוני, יו"ר הכנסת,
סניורה פרזידנטה
17/11/2009  |  שמעון פרס  |  נאומים/הרצאות
ראומה, משפחת ויצמן היקרה,
09/11/2009  |  שמעון פרס  |  נאומים/הרצאות
כבוד נשיא המדינה מר שמעון פרס, שר הביטחון מר אהוד ברק, יושבת-ראש האופוזיציה הגב' ציפי לבני, ראש העיר שלי, ידידי, רון חולדאי, משפחת רבין, אזרחים ואזרחיות ישראל.
08/11/2009  |  גדעון סער  |  נאומים/הרצאות