יום ראשון 17 פברואר 2019  02:44
תולדות היופי
תמונה מפורסמת ב''תולדות היופי''


שולמית קיסרי צוללת אל תובנותיו של אומברטו אקו על מושגי היופי אקו הוא ראש החוג למדעי האנושות באוניברסיטת בולוניה, מהעתיקות באירופה, ופנומן בכמות הספרים שהוציא בנושאים שונים בתחומי מומחיותו ההיסטורית הפילוסופית והבלשנית עולם שכולו יופי

▪  ▪  ▪
ספר חדש של אומברטו אקו בהוצאת כנרת זמורה ביתן הוא אחד הספרים היפים והמעניינים ביותר שנכתבו בעשור האחרון. גם מי שלא מתעניין באמנות, יהיה מרותק לתמונות ולצילומים מראשית היות הציוויליזציה ועד המאה העשרים ואחת. כל סופרלטיב בטור זה על תוכנו של הספר, איכות התמונות ותרגום החומרים של אומברטו אקו, לא יוכל להעביר את עוצמת היופי ומשמעותו בספר זה.

אומברטו אקו (78), יליד אלכסנדריה באיטליה, מפורסם בעולם בעיקר בגלל ספרו "שם הורד" שהפך לסרט מצליח. הספר תורגם ל-18 שפות ונמכר במיליוני עותקים. מבין שמונת הרומנים שכתב, גם ספרו "האורלוגין של פוקו" זכה להצלחה דומה. אקו הוא סופר, מסאי, בלשן, פרופסור מרצה לתולדות ימי הביניים ולתרבות אירופה. מאז 2008 הוא ראש החוג למדעי האנושות באוניברסיטת בולוניה, מהעתיקות באירופה. הוא פנומן בכמות הספרים שהוציא בנושאים שונים בתחומי מומחיותו ההיסטורית הפילוסופית והבלשנית.

בתולדות היופי אקו מגיש את תובנותיו על מושגי היופי והיחס של האדם והחברה לנושא הזה, בתקופות השונות. הספר הוא אוסף הפסלים, הארכיטקטורה, הציורים, תצלומים של אנשים שבחר בשל יופיים בעיניו, פירוט טכניקות שונות באמנות, פילוסופיה של תרבויות עתיקות, ציטוטים של משוררים וסופרים על יצירות ויופי אנושי. יופי רומנטי, קלאסי, מאיים, אקסטרווגאנטי, עיצוב פנים, נשים סקסיות, רישומים, קומיקס וגרפיקה, מכונות והמצאות במהלך התקופות. בחירת הנושאים מפתיעה ומסקרנת, כמו גם בחירת התמונות שחלקן מהמפורסמות בעולם ואחרות בחירות ידועות פחות, מעניינות מסוגן ומנומקות.

אומברטו אקו, כמתבקש, לא כתב כאן ספר אמנות המספר את תולדות האמנות לפי סדר הזמנים והתקופות. הפרקים מפתיעים בנושאים ובנקודת המבט החריגה שלהם. היופי כפרופורציה וכהרמוניה, כסיפור וכסמל, כביטוי ליופי ואף לכיעור, הפרופורציה וההרמוניה באדריכלות הם חלק מהנושאים. שינויי הטעמים והתפישות מנחים את הסופר המצטט את גדולי הפילוסופים הספורים והמשוררים האירופים מכל התקופות וגישתם אל יצירות ידועות. כמתבקש ממומחיותו של אקו, הספר עוסק ביופי אירופי ומערבי. "תולדות היופי" הוא מהספרים שבכל עת שנזדקק לאסקפיזם מחיי היומיום המבולבלים שלנו, נוכל לשקוע בתמונות ובמילים ולעבור בקלות לעולם אחר שכולו יופי.

תאריך:  29/04/2011   |   עודכן:  29/04/2011
שולמית קיסרי

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
ענישה, כל ענישה, אמורה להרתיע את מפר הכללים מלחזור ולבצע את מעשהו פעם נוספת, ואף לשמש כדוגמה להרתעת עבריינים פוטנציאליים אחרים.
חומר הראיות שנאסף במשטרה ובפרקליטות בעניינו של ראש עיריית רמת-גן, צבי בר, עלול להובילו להתפטרות כפויה מכס ראש העיר, לאחר 22 שנה בתפקיד.
28/04/2011  |  יובל יועז   |  כתבות
סיפור האוצר של נפוליאון מבוסס על מוטיב אגדתי עממי שרווח בקרב יהודי מזרח אירופה. כנראה, על-רקע המצוקה והדלות בהן היו נתונים היהודים אז, לצד משיסות ופוגרומים מצד הגויים. כך העניקו החלומות על אוצר שיימצא ויגאל אותם מעליבותם ומצוקתם, קורטוב של אור לחייהם. הנאיביות של היהודים שבסוף הכל יהיה טוב, היא שהחזיקה אותם חרף כל מהלומות הגורל.
28/04/2011  |  עליס בליטנטל  |  כתבות
הרפואה הסינית המסורתית, אקופונקטורה, מתבססת על דקירת המטופל במחטים דקות במיוחד במקומות מסוימים בגוף. על-פי תפיסתה, מחלה נוצרת עקב בעיה בזרימת האנרגיה בגוף. לרוב, הבעיה בזרימה נוצרת עקב מה שניתן לכנות "חסימה". הדיקור הוא אחת הדרכים להשפיע באופן ישיר על איזון הזרימה של האנרגיה בגוף. החדרת המחט לנקודת דיקור מסוימת, תאפשר לגוף של המטופל להתגבר על החסימה. המחטים מוחדרות לנקודות הנמצאות על מרידיאנים בהן זורמת האנרגיה. המחטים בדיקור סיני הן קטנות מאוד, עדינות וגמישות. מטופלים מדווחים לעיתים על הרגשת עקצוץ רגעית ברגע שהמחט מגיעה אל נקודה מסוימת.
28/04/2011  |  גליה ראובני  |  כתבות
אקנה היא תופעה המורכבת מכמה גורמים שחלקם פנימיים לחלוטין, כמו חוסר איזון הורמונלי. ידוע גם שמתח נפשי ושינויים במצבי הרוח, מחמירים אקנה מאוד. לכן, טיפול מלא באקנה יכלול גם טיפול קוסמטי וגם טיפול פנימי, כמו שינויים בהרגלי החיים על-מנת לאזן את הגוף ולמנוע חזרה של התופעה.
28/04/2011  |  הלגה רקנטי  |  כתבות