יום ראשון 24 מרץ 2019  00:02
קרן קיימת לישראל חונכת ביער
חולדה את "משעול יונה"
מאת: מירב לוי  |  תגובות

יונה קרמניצקי, היה היו"ר הראשון של קק"ל; קרמניצקי היה זה שהגה את רעיון "הקופסא הכחולה" אשר הפכה לימים לסמלו הערכי והחינוכי של המפעל הציוני ושל קק"ל

▪  ▪  ▪
קרן קיימת לישראל תנציח את זכרו של יונה קרמיניצקי, היו"ר הראשון של הקרן, ביום ג' (15.2.05) בטקס חנוכת "משעול יונה" ביער חולדה.

בתפקידו כיו"ר קק"ל הגה את שלושת המפעלים הייחודים המלווים את קק"ל עד היום - ספר הזהב, בו נרשמים בעלי שמחה בתמורה לתרומה, הנפקת בולים לשם העברת סמליה ומסריה של הקרן, ו"הקופסה הכחולה" כאמצעי לגיוס כספים. לזכות קרמניצקי ניתן לזקוף גם את רעיון הנטיעות בישראל כאשר אמר בשנת 1896 להרצל "עלינו לייסד אגודת עצים לאומית לנטיעות יערות בישראל".

קרמניצקי כיהן בתפקידו כיו"ר עד להעברת הלשכה הראשית מווינה לקלן בשנת 1907 אך המשיך להיות פעיל כחבר הדירקטוריון של קק"ל. הוא נפטר בשנת 1935, בן 85 במותו.

אדמות יער חולדה היו בין האדמות הראשונות שרכשה קק"ל בשנת 1905, כ-2000 דונם איתם החל מפעל גאולת האדמה והייעור של העשור הראשון במאה ה-20, בנטיעת יער לזכרו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. הנצחת זכרו של קרצניצקי במקום זה המסמל את מהות הציונות וליד בית חוזה המדינה מדגישה את חלקו המכריע במפעל חשוב זה.

בשנת 1909 הוקמה ביער חווה לנטיעת עצי זית, ונבנה הבית המפואר שנקרא על שם הרצל, קק"ל שיקמה לפני כשנתיים את המבנה המשמש כיום כמוזיאון השוזר בתוכו את סיפורי מורשת הציונות מתחילת המאה.

גוש יערות חולדה משתרע כיום על פני למעלה מ-800 דונם, מטל שחר שבמזרח דרך משמר דוד ועקרון בואכה רחובות במערב. ביער מגוון של עצי סרק ועצי פרי שונים: אורן, אזדרכת, ברוש, פלפלון, קזוארינות, שקמים, שיזף, אשל, חרוב תמר וזית.

יער הרצל בחולדה נמצא כ-10 ק"מ מדרום-מזרח לרחובות. הבאים מתל אביב או ירושלים ייסעו בכביש מס' 1 ויפנו במחלף לטרון לכיוון אשקלון (כביש מס' 3), יעברו את צומת נחשון, ולאחר כק"מ אחד יפנו בצומת חולדה לכיוון רחובות (כביש מס' 411). הכניסה ליער היא כשני ק"מ מהצומת, מימין לדרך.

תאריך:  13/02/2005   |   עודכן:  13/02/2005
מירב לוי

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןרשימות קודמות
חילופי גברא של משפחת עופר בקבוצת צים. אודי אנג'ל, יו"ר צים בשש השנים האחרונות, הודיע היום על פרישתו מהתפקיד. עם זאת, ימשיך אנג'ל, חתנו לשעבר של יולי עופר ואיש אמונו, בתפקידו כדירקטור בצים וישמש יו"ר הוועד המנהל של החברה.
13/02/2005  |  אורלי ממן  |  חדשות
בתחילת אפריל תעלה במסגרת ערוץ 10 תוכנית יומית חדשה בשם 'זמן איכות'. "התוכנית היא מגזין רחב יריעה, מעמיק, אינטליגנטי, שנון עם הגשה קלילה ומרתקת", כך נמסר מערוץ 2.
13/02/2005  |  מחלקה ראשונה  |  חדשות
קשישה בת 72, השוקלת 300 קילו, חולצה מהוסטל בנשר והועברה לטיפול רפואי בית החולים בעיר חיפה.
13/02/2005  |  גלית יצחק  |  חדשות
מטבע נדיר התגלה לאחרונה בחפירות טבריה הנערכות מטעם העירייה ורשות העתיקות. במהלך החפירות התגלה מטבע מהמאה העשירית לספירה, אשר מצדו האחד מופיע שמו של ישו המשיח, לצד כתובת ביוונית "ישו המשיח מלך המלכים". בצידו השני מופיעה דמותו של ישו אשר הלכה ונשחקה ברבות השנים.
13/02/2005  |  מירב לוי  |  חדשות
דטה בנק (DataBank) הישראלית, המספקת שירותי אבטחת מידע ואחסון גיבוי נתונים בסביבה תת-קרקעית מאובטחת, הודיעה (א', 13.2.05) כי חתמה על הסכם עם משרד הפרסום אדלר-חומסקי, המנהל את הקמפיין של "אור ירוק". במסגרת ההסכם תספק דטה בנק שירותי אבטחת מידע ואחסון נתונים לדפי העצומות אשר יאספו במסגרת הקמפיין של "אור ירוק".
13/02/2005  |  מחלקה ראשונה  |  חדשות