יום שישי 29 מאי 2020  03:47
האם ייפסקו הוצאות לחובת איכות השלטון?
מה יעשה בג"צ עם העתירה? [צילום: פלאש 90]

בשל חוסר התייחסות המחוקק למעמדם של פוליטיקאים העומדים לדין פלילי, "הסתבך" הבג"צ בהדחת ראשי עיריות, וזו רק התחלת הסיפור, כי שלושה נבחרו, אך לזאת גם בג"צ חייב לשים גבולות ולהתנהג באופן שוויוני כלפי כל העותרים, לטובה ולרעה

▪  ▪  ▪
לפני הבחירות עתרו עמותת אומ"ץ, עמותת איכות השלטון ואחרים, לבית המשפט העליון בבקשה למנוע את הכהונה והריצה של שלושה ראשי עיריות עומדים לדין פלילי.

בית המשפט נענה לעתירה בנוגע לביטול הכהונה, אך לא נענה לעתירה בנוגע לבחירה מחדש, וזאת מאחר שבית המשפט לא מצא בחוק שום גוף מנהלי המוסמך למנוע ממועמד לראשות עירייה את הריצה מהסיבות האמורות, על-אף העובדה שגם הבג"צ סבר שמבחינה ציבורית ומוסרית, עדיף היה שלא ירוצו.

והם נבחרו ברוב קולות, השיקולים של הבוחר הישראלי בכלל ובבחירות לראשי הרשויות המקומיות בפרט, אינו עולה בקנה אחד עם עקרונות המוסר של בג"צ ועם הרחבת הסמכויות השנויה במחלוקת שלו.

לא כל הציבור בקיא בפרטים של האקטיביזם השיפוטי, אך הדעה הרווחת בציבור היא, שבית המשפט ומערכות המשפט (פרקליטות, יועץ משפטי) מתערבות יותר מדי, ולכיוונים מסוימים, דבר משפיע מאוד על מידת ההערכה של הציבור הרחב למוסדות המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט.

לא חלפו 24 שעות מסגירת הקלפיות וכבר עתרה העמותה לאיכות השלטון לביטול הכהונה של השלושה, היא ודאי הכינה את העתירה מראש, כי ידעה אף ידעה שלפחות חלקם ייבחרו, והשאלה היא מה יעשה בג"צ עם העתירה הזו.

לדעתי, חובתו לדחותה על הסף ולהשית הוצאות על התנועה לאיכות השלטון, המנסה לדעתי שוב להחזיר את בית המשפט העליון לימים בהם הוא שימש במה לפרסום העמותה ולא במה של דין וצדק.

יודעת העמותה ויודעים מומחיה המשפטיים הקשורים עימה, שאין להגיש עתירה טרם זמנה, חובה על העותר לפעול קודם אצל הגוף המנהלי על-מנת להשיג את מטרת העתירה, על העותר לפנות לגוף המנהלי ולתת לגוף הזה הזדמנות ראויה לתקן את הטעון תיקון לטעמו.

הגוף המוסמך לפטר ראש רשות מקומית החשוד בפלילים הוא מועצת הרשות המקומית, ורק אתמול נבחרו מועצות חדשות, המועצות עדיין לא התכנסו ולא יכלו להתכנס, בית המשפט הבהיר בבירור שהסמכות היא במועצות העיריות, אז מה אצה להם הדרך? האם כותרות הם רוצים?

האקטיביות או ההיפראקטיביות של בית המשפט היא שנויה במחלוקת, אך ציפייה שגוף שזה עתה נבחר ועוד לא התכנס אפילו פעם אחת, בקושי חבריו מכירים אש את רעהו, יקבל החלטות יממה לאחר שנבחר היא ציפיית שווא, המהווה ניסיון לניצול בלתי סביר באורח קיצוני של סמכויות הבג"צ, ניסיון להשפיע על המינהל בעתות שלבג"צ אין כל סמכות להיכנס לנושא, ודינו אחד לדעתי, מכה קשה לכיס של העמותה לאיכות השלטון, כפי שנהוג לאחרונה בבית המשפט העליון בעתירות שאינן עומדות בתנאי סף.

תאריך:  27/10/2013   |   עודכן:  27/10/2013
אפרים הלפרין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 43 לקבלת רשימות אפרים הלפרין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  בחירות - רשויות מקומיות
לדעתי, הנושאים בעלי עוצמת ההשפעה המרכזית הם: צמיחה וחלוקה הוגנת של פירות הצמיחה, יציבות מקומות העבודה, השתתפות מירבית בכוח העבודה וצמצום ניכר בתשלומי העברה, פנסיה הוגנת, תחרות ותפוקה, יציבות שער החליפין ותשלומי מס אמת
27/10/2013  |  רפי לאופרט  |   מאמרים
במערכת הבחירות האחרונה לכנסת נרשמו 66.6% הצבעה. שליש בחרו שלא לממש את זכותם האזרחית והעדיפו שלא להגיע לקלפי. גם קיבלו חופשה מהעבודה וגם לא הלכו להצביע. חוצפה.
27/10/2013  |  עידן יוסף  |   מאמרים
היהדות שלי רוחשת כבוד לרבנים, גם כאשר אינני תמים דעים איתם בשלל נושאים. ביהדות שלי רוחשים כבוד למי שהוציא מתחת ידיו שלל יצירות רוחניות כמו "יחווה דעת" ו"יביע אומר".
25/10/2013  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים
כמה הרהורים והערות בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות: מי ראוי להתמודד, מדוע העיריות אחראיות למשבר הדיור, כיצד ניתן לפתור את בעיית התחבורה, למה שמתי פתק חלק, מהי מדיניותה של הממשלה כלפי העיריות ואיזו תופעה מדאיגה מתרחבת בציבור הדתי
25/10/2013  |  איתמר לוין  |   מאמרים
אחרי ימים מלאי פעילות גועשת, של לכלוכים ברחובות ובפה, אחרי ששועי העיר וגם הארץ, התקשרו אליי מספר פעמים בקולם המוקלט וסיפרו לי כמה הם צודקים, כמה הם טובים עבורי, כמה רע יריבם.
24/10/2013  |  ציפורה בראבי  |   מאמרים