יום שישי 29 מאי 2020  03:59
אייזנר ובורג: מישהו איבד בורג
אייזנר. קצין ערכי [צילום: פלאש 90]

   איציק וולף
דרישה לחקירה נגד אברום בורג

הסרוג סא"ל שלום אייזנר מודח מצה"ל בשל התנהגות מתבקשת, והסרוג אברהם בורג בז לחוק וחושף סודות מדינה

▪  ▪  ▪
שני סרוגים הגיעו השבוע אל הכותרות – והתהום הרובצת ביניהם עמוקה עד כדי כאב. האחד שתרם ימים ולילות לביטחון ישראל, אך בתמורה נבגד והושפל בידי צה"ל והמדינה והושלך למולך השמאל הקיצוני; והשני שפוגע בזדון לב פעם בפעם בביטחון ישראל, ואין מי שיעז לסכור את פיו ו/או להשליכו לכלא, כפי שנהגה המדינה כלפי קודמיו העבריינים.

הראשון הוא סא"ל שלום אייזנר, שמסר נפשו למען ביטחון ישראל, אך בתמורה הודח מצה"ל והושפל עם ששת חודשי עבודות שירות שהוטלו עליו, כאחרון הפושעים. השני הוא אברהם בורג, נער שעשועים זחוח, שחשף באחרונה פעמיים בקלות דעת בלתי נסלחת את סודותיה הגרעיניים והכימיים של ישראל: "לישראל יש נשק גרעיני וכימי וחובה לקיים עליו דיון ציבורי פתוח ואמיץ. די לעמימות". מרגל האטום מרדכי ואנונו נכנס לכלא ל-18 שנה, וחטף מאסר נוסף, על הרבה פחות מזה.

לא השתמש באש. אייזנר

כיבד את צה"ל
מר נתניהו ורא"ל גנץ, לא התבלבלתם? לא ברור לכם, שדווקא עמידתו האיתנה של אייזנר בכל אותה שעה, ולא רק בקטע הקצרצר שבקליפ המעובד, שבמהלכה נמנע אייזנר מהפעיל נשק חם נגד הפורעים, היא שכיבדה את צה"ל, בעיקר כשהנוהג המקובל במדינות אחרות הוא להשחיל כדור מדויק בין עיניהם של סוכנים זרים שמגיעים למדינה זרה כדי לחולל בה מהומות?

תדע כל אם עברייה

סא"ל שלום אייזנר, לשעבר סמח"ט הבקעה, נדון השבוע בבית הדין הצבאי בקריה לחודשיים עבודות שירות ולהדחה מצה"ל, לא פחות. וכל כך למה? על שנתפס בקלקלתו בקליפ קצרצר, ערוך ביד זדונית (כמו הקליפ המבוים ברשעות בפרשת מוחמד א-דורה בעזה), בו נראה אייזנר בשעה שביצע פקודה שלא לאפשר לפרובוקטורים אירופים פרו-פלשתינים להפגין ו/או לחסום את כביש הבקעה. הסרטון נותק מכל הפרובוקציות החמורות שקדמו, כולל חסימת הכביש לרכב והטחת עלבונות בקצין ובצה"ל כולו. אם יש משמעות למושג מנותק מהקשרו – זה המקרה. כך שמי שחורץ דין על סמך קליפ קצרצר שכזה, הוא או ערל לב או סתם אהבל.

רק עלה הסרטון המגמתי אל האינטרנט, וכל יפי הנפש הממלכתיים שלנו פערו פיהם בזובור אכזרי לאייזנר. רכיכה בכירה אחת בהנהגה המדינית טענה שבכך חילל אייזנר את כבוד צה"ל, ושיש לראות את המקרה בחומרה. סמרטוט-רצפה אחר, בכיר בצה"ל, החרה אחריו: "התנהגות כזו אין מקומה בצה"ל ובמדינת ישראל". ולא נחה דעתם עד שהפרקליט הצבאי הראשי מדושן העונג, היושב במשרדו הממוזג בקריה, חיבר כתב אישום חמור נגד אייזנר. ממגן ישראל הפך קצין בעל ערכים לעוכר ישראל, עבריין.

סליחה, מר נתניהו ורא"ל גנץ, לא התבלבלתם? ומה רציתם? שסא"ל אייזנר וחבריו ירימו רגליים ויברחו על נפשם? זה מה שלא יחלל את כבוד צה"ל? זה מה שירתיע את האויב? לא ברור לכם, שדווקא עמידתו האיתנה של אייזנר בכל אותה שעה, ולא רק בקטע הקצרצר שבקליפ המעובד, שבמהלכה נמנע אייזנר מהפעיל נשק חם נגד הפורעים, היא שכיבדה את צה"ל, בעיקר כשהנוהג המקובל במדינות אחרות הוא להשחיל כדור מדויק בין עיניהם של סוכנים זרים שמגיעים למדינה זרה כדי לחולל בה מהומות? מה לא ברור פה?

אבל מה העניקו לו מדינתו ומנהיגיה בתמורה? בוגדנות והשפלה. זובור לקצין מוערך, שלא גילה מורך לב ולא ברח מאחריות, והעדיף להתעמת באומץ ובמסירות, וגם באנושיות, מבלי להשחיל באש אף אחד מהמתפרעים. צה"ל והמדינה העדיפו לזרוק אותו לכלבים, להתקפל בפני ברוני הקרן העוינת לישראל חדשה ומממניה האנטישמים האירופים. ראש הממשלה ושר הביטחון, הרמטכ"ל והפרקליט הצבאי, העדיפו 'שקט תעשייתי', גם במחיר של העמדה לדין וגירוש של בכיר, וחרף העובדה שהזובור הזה משדר ללוחמי צה"ל שעדיף לברוח. ברח ואל תסתבך עם הפרקליט הצבאי, ועל הדרך גם תזכה לקידום. צבא דמיקולו.

מעתה תדע כל אם עברייה, שהמעשה הנכון שקציני צה"ל צריכים לנקוט בו, הוא לברוח ולהותיר את השטח להשתוללות האויב. מעתה ילמד כל קצין שוחר קידום, שהמעשה הנכון הוא להימלט, להניח לפורעים לרמוס כבודם של צה"ל ועם ישראל, ולהתנהל על-פי העיקרון הנלוז של אני את נפשי הצלתי. בְּרַח דּוֹדִי וּדְמֵה לְךָ לִצְבִי אוֹ לְעֹפֶר הָאַיָּלִים.

המוסר המעוות הזה, של הושטת הלחי השנייה, עוד יוביל מחר-מחרתיים להוקעת גיבורי אנטבה ולהעמדתם לדין, על הפעלת אלימות כלפי האוגנדים, פגיעה בריבונותם והרג חייליהם. משוגעים, תרדו מהגג.

בורג. לא הרהורים בעלמא [צילום: פלאש 90]

חוזה מדינת ישראפלשתין

וממש בקוטב השני, אי שם בשמאל הקיצוני, ניצב האנארכיסט אברהם בורג, חומץ בן יין, שעושה לו דין לעצמו ומחליט מה מותר לגלות לעולם ולאויב, גם כשאסור. באחרונה הוא מתרוצץ מבמה לבמה, על-מנת להצהיר קבל עולם כי מרגל האטום ואנונו דיבר אמת.

מאחורי האיש שעושה דין לעצמו וצחוק מן החוק, קופה של שרצים: התחברותו לשמאל הקיצוני; הכרזתו התמוהה כי הוא חובש כיפה מטעמים חברתיים למרות ש"אינו מאמין בא-לוהים" (כך הצהיר בראיון לניצן חן בערוץ הראשון ערב יום כיפור תשס"ז, 2007; אם כי באחרונה הצהיר הפוך: "יש בורא לעולם"); קריאתו לבטל הגדרת ישראל כמדינה יהודית; המלצתו "לכל מי שיכול להוציא דרכון זר" (כפי שהוא עצמו סידר לעצמו דרכון צרפתי); השוואתו את ישראל לגרמניה הטרום נאצית; אזהרתו כי ישראל בדרך לחקיקת חוקי נירנברג; הכרזתו כי הוא כבר אינו ציוני ואפילו רואה עצמו אנטי ציוני; טענתו כי ישראל היא גטו ציוני ואימפריאליסטי; תמיכתו בשינוי חוק השבות; נכונותו לראות ראש ממשלה מוסלמי בישראל; תמיכתו בהפיכת ישראל למדינה דו-לאומית 'ישראפלשתין', ועוד טענות הזויות ומופרכות, המעידות על בעיית זהות חמורה.

עכשיו הוסיף פשע על חטא: הוא תקע סכין בגבה של המדיניות הישראלית הרשמית, והכריז בזחיחות דעת פושעת, קבל עם ועולם, בכנס בחיפה בראשית דצמבר, כי "הנכס הגרעיני [שבידי ישראל] הופך לנטל מדיני... מדיניות העמימות היא מיושנת וילדותית". בכך גרם בורג נזק כבד לבטחון המדינה, בעצם העובדה שמדינות העולם יעשו שימוש בדברים אלה באו"ם או בכל זירה בינלאומית אחרת, ויתלו את הדברים בישראל בכיר שהוא בהחלט יודע דבר או שניים, בנושאי בטחון המדינה, מתוקף היותו בעבר חבר ועדת החוץ והביטחון וגם משתתף קבוע בישיבותיה בתקופת היותו יו"ר הכנסת.

אמירתו העבריינית של בורג, שפחות חמורה ממנה הובילה את ואנונו לכלא, גררה לפחות שתי פניות של גורמי ציבור, אל היועץ המשפטי, למפכ"ל המשטרה ולפרקליט המדינה, בדרישה לחקור את אומרה. הפורום המשפטי למען א"י דרש לפתוח בחקירה "בחשד לבגידה", ותנועת אומ"ץ בראשות אריה אבנרי, דרשה לפתוח בחקירה פלילית ו"למצות עימו את הדין ככל אדם שפוגע במזיד בבטחון המדינה". אבנרי טען כי דבריו של בורג נאמרו דווקא בעיתוי זה, בשעה שישראל נאבקת בזירה הבינלאומית נגד הגרעין האירני והנשק הכימי הסורי, בכוונת מכוון – לפגוע בבטחון המדינה. לדבריו, "יש לבורג יש עבר גדול של פליטות פה. הוא הרי גם הספיד את אמנון רובינשטיין. היום אין לו שום תפקיד. הוא איש עסקים פרטי ואין תפקידו להרגיע את המזרח התיכון ובוודאי לא תפקידו לומר מה ידוע לו ומה לא ידוע לו". אבנרי מזהיר כי אם לא תיפתח חקירה פלילית, תעתור תנועתו לבג"ץ, בטענה שדין אחד לואנונו ולבורג.

עד כה לא ננקטו שום הליכים כנגד הפה הגדול של בורג, והוא מן הסתם רואה בכך אור ירוק להמשך דברנותו המופקרת. רק לקראת סוף השבוע שעבר חבר בורג למו"ל מעריב שלמה בן-צבי, שגם הוא מקדם על דעת עצמו ונדטה פרטית בנושא הגרעין, ושניהם נטלו לידיהם את החוק, לא בסמכות ולא ברשות, ופרסמו את פרוטוקול השיח הגרעיני שניהלו, על פני עמודים שלמים בגליון יום ו' האחרון של מעריב, תחת כותרת המשנה השערורייתית: "בורג ובן-צבי קוראים להכרה ביכולת הגרעינית של ישראל ופירוקה ממנה". לואנונו זה עלה ב-18 שנות מאסר. אז מה אם לא קוראים להם ואנונו?

סניגוריהם ודאי יגידו שדבריו של בורג אינם אלא הרהורים בעלמא ודברי בן-צבי סתם הגיגים של שבת אחרי הצ'ולנט. ולא היא: בן-צבי, כעורך עיתון, חשוף למידע שחסום בפני שאר בני תמותה; ואילו בורג, בהיותו יו"ר הכנסת, השתתף חופשי 'אקס אופיציו' (מכוח המשרה), ללא כל מגבלת ביטחון שדה, בכל ישיבות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ואפילו בישיבות תתי-הוועדות החשאיות. כל סודותיה הכמוסים ביותר של ישראל נחשפו בפניו, והוא בהחלט יודע, הרבה יותר מואנונו, על מה הוא מדבר.


שני סרוגים – וכל כך מקוטבים. האחד מסר נפשו למען מדינתו, אבל נענה בנחרת בוז, בהשפלה ובבעיטה; השני התענג על מנעמיה, נהנה מפנסיות ענק, אבל שופך לעברה קיתונות בוז. בידי מי מהם הייתם מפקידים את חינוך ילדיכם?

תאריך:  25/12/2013   |   עודכן:  25/12/2013
מנחם רהט
מועדון הבלוגרים עוקבים: 41 לקבלת רשימות מנחם רהט לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  הגרעין האירני
הבית הלבן הודיע כי הנשיא אובמה ישתמש בזכות הווטו שלו אם יאשר הקונגרס את הצעת החוק להחריף את העיצומים על אירן אם תפר את הסכם ז'נבה. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי הצעת החוק עלולה לפגוע במאמץ הדיפלומטי למנוע מטהרן נשק גרעיני. הוא הדגיש כי אם ייכשלו המאמצים להשיג הסדר של קבע עם אירן, יהיה אפשר להטיל עליה עיצומים במהרה.
19/12/2013  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
אירן ממשיכה לעבוד על העולם. בשעה שנציגי החברות הבכירות במועצת הביטחון חוגגים בעקבות נכונותה של מדינת האייתולות לדון בהקפאת תוכנית העשרת האורניום, עוסקים מדענים אירניים בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות הדרושות לניסוי פצצת אטום ולשיגורה בראשו של טיל בליסטי. הפעם כבר לא מדובר על הסיסמה החבוטה "אטום לצורך ייצור אנרגיה חשמלית", אלא על נשק גרעיני התקפי המהווה איום לא רק על ישראל אלא על כל מדינות המזרח התיכון, כולל המדינות האיסלאמיות.
19/12/2013  |  עמי דור-און  |   מאמרים
האם אירן היא רציונלית או לא? פרופ' ישראל אומן, זוכה פרס נובל על מחקריו בתורת המשחקים, טורח להבהיר מדי פעם בתקשורת, כי רציונליות אינה קשורה למטרה שהצבת לעצמך, אלא לאופן שבו פועלים להשגתה. כלומר, אין זה משנה אם המטרה היא להקים עסק חדש, להגיע לירח, לפתח פצצת אטום או לבצע השמדת עם. השאלה אם הגורם המבקש להשיג את המטרה הוא רציונלי או לא רלוונטית רק לתהליך השגתן של אותן מטרות, ובכלל זה שיקולים של עלות ותועלת, ניהול סיכונים, חישובי היתכנות והסתברויות או הערכות של התפתחות תרחישים בדרך.
13/12/2013  |  דורון בקל-איילון  |   מאמרים
וְהָיָה כִּי יְבַצַּע ה' אֶת כָּל מַעֲשֵׂהוּ בְּהַר צִיּוֹן וּבִירוּשָׁלִָם אֶפְקֹד עַל פְּרִי גֹדֶל לְבַב מֶלֶךְ אַשּׁוּר וְעַל תִּפְאֶרֶת רוּם עֵינָיו: כִּי אָמַר בְּכֹחַ יָדִי עָשִׂיתִי וּבְחָכְמָתִי כִּי נְבֻנוֹתִי וְאָסִיר גְּבוּלֹת עַמִּים (ועתידתיהם) וַעֲתוּדוֹתֵיהֶם שׁוֹשֵׂתִי וְאוֹרִיד כַּאבִּיר יוֹשְׁבִים: וַתִּמְצָא כַקֵּן יָדִי לְחֵיל הָעַמִּים וְכֶאֱסֹף בֵּיצִים עֲזֻבוֹת כָּל הָאָרֶץ אֲנִי אָסָפְתִּי וְלֹא הָיָה נֹדֵד כָּנָף וּפֹצֶה פֶה וּמְצַפְצֵף. (ישעיהו י':יב-יד). ישעיהו מתאר את דברי מלך אשור, גיבור ימיו, שהרחיב את תחום שליטתו אחרי שכבש ארצות ועמים בקלות רבה, עד כי התרברב בכך שאסף את כל העמים סביבותיו, כמי שאוסף ביצים עזובות על פני השדה.
13/12/2013  |  מרדכי קידר  |   מאמרים
הסכם הביניים שנחתם בסוף נובמבר בין נציגי המעצמות לאירן במסגרת שיחות הגרעין שנערכו בז׳נבה, מותיר לירושלים את הבחירה בין שלוש אפשרויות פעולה אסטרטגיות מול ׳אירן המתחדשת׳. כולן מסוכנות. כולן טומנות בחובן אתגרים קשים. הבחירה ביניהן מחייבת את הקברניטים לנהוג באומץ רב תוך ראייה מפוכחת של המציאות.
12/12/2013  |  דר' עופר ישראלי  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   הגרעין האירני  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
פקחי סבא"א ביקרו במפעל המים הכבדים  /  איציק וולף
פרס: הצעות קרי לערבות ביטחונית טובות  /  הלל קורן
הגנרל אלן עיצב תוכנית למדינה פלשתינית  /  איציק וולף
פול גז בניוטרל  /  רפי לאופרט
זמן הכרעה אסטרטגית בירושלים  /  עופר ישראלי
ועכשיו: עסקה עם מחבל  /  אריאל י. לוין