יום רביעי 27 מאי 2020  02:52
עברית      English      русский
משה לדור. סייע בחיפוי [צילום: פלאש 90] סגלוביץ. חיפה וגונן על ברכה [צילום: פלאש 90] ברכה. לבקשתו, לא נחקרו 8 חשבונות [צילום: ערוץ 2]
חשיפה / מזכר פנימי שהגיע ל-News1 מגלה השקרים לבג"ץ:
שוורץ וגלוטמן מנעו חקירת תנ"צ ברכה
על תנועות ב-8 חשבונות בהם מיופה כוח
פינטו. מוכן לפוליגרף [צילום: פלאש 90]

החשבונות לא נחקרו
הפרקליטות, שביקשה בשמו של היועמ"ש יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן להוביל לדחיית העתירות, הסתבכה במסירת הודעה שיקרית ומטעה, שכן מהמזכר עולה מפורשות: חשבונות בנק של בני משפחת ברכה, בהם יש לו ייפוי כוח נוטריוני, לא נחקרו.

מבחן האמת של וינשטיין
יואב יצחק
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נמנע מחיוב תנ"צ אפרים ברכה לעמוד בבדיקת פוליגרף ולהשיב: האם אכן קיבל כספים במעטפות מהרב פינטו וממקורביו * ממה חושש וינשטיין? * האם יוכל לצלוח בשלום בדיקת פוליגרף בשאלה: האם בתקופת עבודתו כעורך דין רשם כדין את כל הכספים/התקבולים שקיבל במזומנים מלקוחותיו, כשכר טירחה?
לרשימה המלאה

"בדיקת עומק" במקום חקירת מח"ש?
יואב יצחק
תנ"צ אפרים ברכה הגדיש את הסאה * בתשובתו לבג"ץ דיווח על עדים שהכחישו כביכול שקיבל כספים שלא כדין, למרות שאלה לא הכחישו זאת וחלקם אישרו שאכן קיבל כספים במשך שנים מפינטו ומאנשיו * היועמ"ש וינשטיין מסר לבג"ץ כי ברכה נחקר על-ידי המשטרה * ואילו ברכה אומר לבג"ץ: נערכה "בדיקת עומק" וממנה עלה כי לא היה צורך לחוקרו על-ידי המשטרה ו/או מח"ש
לרשימה המלאה

עו"ד אלי שוורץ, הפרקליט המלווה בפרשת פינטו, מוכר כידידו האישי של ברכה רב-פקד ענת גלוטמן, העומדת בראש צוות החקירה, עבדה בעבר תחת פיקודו של ברכה ההימנעות - לבקשתו האישית של ברכה שאמר להם שאין מקום לחקור מכיוון שאלה חשבונות של בני משפחתו למרות זאת, בדיווח לבג"ץ מסרה עו"ד חני אופק הודעה כוזבת ולפיה "נבדקו חשבונות הבנק של משיב 4 ובני משפחתו ועוד"

▪  ▪  ▪
מזכר פנימי שנכתב ונכלל בחומר החקירה בפרשת הרב יאשיהו פינטו, שתוכנו הובא לידיעת News1, חושף כיצד הונו והטעו אנשי הפרקליטות, יחד עם המשטרה, בתגובה שנמסרה לבית המשפט העליון עליה חתמה עו"ד חני אופק בעתירות בפרשת פינטו. כמו-כן עולה, כיצד טייחו עוד קודם לכן בכירי צוות החקירה, ובראשם רב-פקד ענת גלוטמן, יחד עם הפרקליט המלווה, עו"ד אלי שוורץ, את "החקירה" שערכה כביכול על-ידי המשטרה בפרשת תנ"צ אפרים ברכה.

עיקרם של הדברים: לבקשתו של ברכה, החשוד בקבלת כספים אסורים ובעדויות שקר, לא נחקרו תנועות ופעולות בשמונה חשבונות של בני משפחתו בהם יש לו ייפו כוח בלתי חוזר נוטריוני. ההחלטה להימנע מחקירה בנקודה זו התקבלה על-ידי שוורץ וגלוטמן. למרות זאת, שיקרה הפרקליטות לבג"ץ בהודעתה לפיה נבדקו חשבונות בני משפחתו של ברכה ויצרה את הרושם המטעה כאילו בוצעה חקירה מקיפה ומעמיקה שבה טוהר ברכה מכל חשד לעבירות (ראו בהמשך תוכן המזכר).

המזכר מחזק את הטיעון, שלפיו בכוונת מכוון - החקירה נגד ברכה נותבה על-ידי פרקליט המדינה דאז, משה לדור, ועל-ידי ראש אגף החקירות במשטרה, יואב סגלוביץ, לביצוע דווקא על-ידי המשטרה, ולא על-ידי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), כנדרש בחוק, וזאת במטרה ברורה: לטייח את החקירה ולחפות על ברכה, כדי שניתן יהיה להשתמש בו בקלות יחסית להגשת כתב אישום בהליכים נגד הרב פינטו.

ההודעה הכוזבת ניתנה לבית המשפט העליון כתגובה ישירה לעתירה שהגישה תנועת אומ"ץ, הדורשת להדיח את ברכה מתפקידו כראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ולפתוח נגדו בחקירה על-ידי המחלקה לחקירות שוטרים, בגין עדויות שקר שמסר במשטרה ובגין כספים שאכן קיבל מפינטו - למרות הכחשותיו, וכן כתגובה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון, הדורשת לבטל את הסדר הטיעון עם פינטו ולחקור את יתר המעורבים בפרשה. הכזבים לבג"ץ מעוררים רוגז בקרב בכירים בפרקליטות, שהביעו בשיחות סגורות מורת רוח רבה - מחמת הטיוח והחיפוי הלא ראוי הניתנים לברכה.

עתה, עם חשיפת תוכנו של המזכר ב-News1, יידרשו פרקליט המדינה שי ניצן, והיועמ"ש יהודה וינשטיין - שנדרשו להשיב לעתירות, לפעול במהירות ולהציג - כולל בתשובתם הצפויה ביום 27.10.14 - את המידע החשוב בפני השופטים היושבים בשתי העתירות: מריה נאור, אליקים רובינשטיין, אורי שהם. המידע האמיתי חיוני ביותר לקראת הדיון המכריע האמור להתקיים במרוצת נובמבר.

בית המשפט העליון [צילום: איתמר לוין]

המזכר השערורייתי חושף
ההחלטה, החיפוי: "מאחר שאפרים טוען שאלו לא חשבונות הבנק שלו, הרי שלא ייבדקו חשבונות אלו"

על-פי המזכר שנכתב ביום 02.12.12, עו"ד אלי שוורץ, הפרקליט המלווה בחקירת פרשת פינטו-ברכה, יחד עם רב-פקד גלוטמן, העומדת בראש צוות החקירה המיוחד (צח"מ), הורו להימנע מחקירת תנועות ופעולות בשמונה חשבונות בנק בהם יש לתנ"צ ברכה ייפוי כוח נוטריוני. ההימנעות נוצרה, למרבה הפרדוכס, לפי בקשתו האישית של ברכה, שחשש מהסתעפות החקירה ומחשיפת פעולות בלתי חוקיות שבוצעו באמצעות בני משפחתו. וכך, במקום שבקשתו החריגה תוביל לבעירה של "נורות אדומות", שיתפו שוורץ וגלוטמן פעולה עימו ומנעו חקירת התנועות בחשבונות.

במזכר הפנימי שנחתם על-ידי רב-פקד גלוטמן נכתב כדלקמן (02.12.12):


  • התקשרתי לאפרים ברכה וביקשתי ממנו לקבל:

    א. רשימת מספרי חשבונות החיסכון שלו, של אשתו ושל ילדיו.

    ב. רשימת מספרי העו"ש של אשתו ושל ילדיו.

    אפרים מסר, כי הוא מיופה כוח בחשבונות הבנק של אחיו (שמונה במספר) - ויש לו ייפוי כוח בלתי חוזר נוטריוני.

    בהתייעצות עם הפרקליט המלווה בתיק [עו"ד אלי שוורץ... י.י.] הוחלט כי מאחר שאפרים טוען שאלו לא חשבונות הבנק שלו, הרי שלא ייבדקו חשבונות אלו.


שוורץ מוכר כידידו האישי של ברכה. השניים ניהלו במשותף חקירות גדולות ומרכבות, לרבות פרשת הירשזון. רב-פקד גלוטמן שירתה במשך תקופה ארוכה כפקודה של ברכה. בנסיבות רגילות, אמורים היו שוורץ וגלוטמן להימנע מכל עיסוק בחקירה רגישה זו שבה חשוד ברכה אישית בעבירות פליליות חמורות. אלא שנראה כי המטרה, חיפוי על ברכה, הכשירה למצער את האמצעים.

ההימנעות מחקירת התנועות בחשבונות - שמא הולבנו ו/או הוזרמו ו/או התקבלו דרכם כספים, שלא כדין, ובמיוחד כאשר ידוע היטב לחוקרים ולפרקליט המלווה כי מיופה כוח יכול לפעול בחשבונות בבנק באופן חופשי כאילו היו שלו, נעשתה משיקולים זרים ותוך שיבוש חמור של הליכי חקירה ומשפט. שוורץ וגלוטמן קיבלו בעצמם גיבוי וחיפוי משני ראשי המערכת דאז, שעסקו ישירות בניהול החקירה נגד הרב פינטו: פרקליט המדינה משה לדור, וראש אגף החקירות במשטרה ניצב יואב סגלוביץ.

עו"ד אופק שיקרה לשופטים גם בדיון בבג"צ
השקר: בניגוד לדיווח לבג"ץ - חשבונות בנק של בני משפחת ברכה, בהם יש לו ייפוי כוח נוטריוני, לא נחקרו

למרות זאת, כאמור, בהודעה שנמסרה לבית המשפט העליון ביום 14.10.14, עליה חתומה עו"ד חני אופק (הממונה בפרקליטות על ענייני בג"צים), נמסרה הודעה כוזבת ולפיה "נבדקו חשבונות הבנק של משיב 4 ובני משפחתו ועוד" (ראו בהמשך עותק המסמך).

הפרקליטות, שביקשה בשמו של היועמ"ש יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן להוביל לדחיית העתירות, הסתבכה במסירת הודעה שיקרית ומטעה, שכן מהמזכר עולה מפורשות: חשבונות בנק של בני משפחת ברכה, בהם יש לו ייפוי כוח נוטריוני, לא נחקרו.

חמור מכך: בדיוק שהתקיים ביום 20.10.14 בעתירות - במיוחד בטיעונה של אומ"ץ שקבלה על-כך שהחקירה בוצעה במשטרה (שלא כדין) ולא על-ידי מח"ש (כמתחייב מהחוק) - הקשו השופטים (נאור, רובינשטיין, שהם) על הצדדים, והציגו מספר שאלות שנועדו לברר האם אכן בוצעה על-ידי המשטרה חקירה מעמיקה ומקיפה בעניינו של ברכה.

למרות הערות ושאלות השופטים (ובמיוחד של השופט אורי שהם, ששאל: האם היו פעולות שהמשטרה נמנעה מלבצע... ומח"ש כגורם המוסמך הייתה מיטיבה לבצע), ובמקום לנצל את ההזדמנות ולגלות את האמת, לפחות לשופטים במהלך הדיון האמור, עו"ד חני אופק, שייצגה את וינשטיין ואת ניצן, נמנעה ממסירת המידע האמיתי לשופטים.

בכך הסתירה עו"ד אופק את המידע הדרמטי, שלפיו לא נחקרו תנועות בשמונה חשבונות - וזאת בהתאם לבקשתו האישית והשערורייתית של אפרים ברכה, ותוך שיתוף פעולה פסול ושערורייתי מצד עו"ד שוורץ ורב-פקד גלוטמן, ובחיפוי ובגיבוי שערורייתי לא פחות מצד משה לדור ויואב סגלוביץ.

  • היועמ"ש יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן התבקשו הבוקר על-ידי הח"מ להשיב: "מדוע לא יורו לאלתר לחקור את התנועות הכספיות בשמונה החשבונות בהם יש בידי אפרים ברכה ייפוי כוח בלתי חוזר נוטריוני". ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אין בדעתנו להתייחס למה שנטען בפרסום".

התגובה הכוזבת שנמסרה לבית המשפט העליון בשמם של וינשטיין וניצן
תאריך:  26/10/2014   |   עודכן:  06/11/2014
יואב יצחק
מועדון הבלוגרים עוקבים: 1857 לקבלת רשימות יואב יצחק לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשת פינטו
עו"ד חני אופק-גנדלר, החתומה על תגובתה המטעה של הפרקליטות לבג"ץ בפרשת פינטו-ברכה, מועמדת לכהונת שופטת בבית המשפט המחוזי בירושלים.
26/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
הרב יאשיהו פינטו טוען כי העביר דיווחים ל-FBI על הכספים שהועברו לראש יאח"ה, תנ"צ אפרים ברכה, עוד לפני שנחשפה הפרשה ולפני שנפתחה החקירה נגדו. כך עולה (יום ו', 24.10.14) מתגובה משלימה שהוגשה לבית המשפט העליו בשבתו כבג"ץ ומתצהיר שהגיש התומך בתגובה. כמו-כן מגלה פינטו, מחומרי החקירה שנחשפו בפני באי-כוחו, כי לתנ"צ ברכה ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לפעול בשמונה חשבונות בנק (לפחות), אך למרות זאת חשבונות אלה לא נבדקו על-ידי רשויות החקירה.
24/10/2014  |  עופר וולפסון  |   חדשות
תקציב המדינה מדגים את ליקויי הכלכלה והממשל נציגת הפרקליטות נתנה דוגמה להטעיות בפרשת פינטו-ברכה עורכי דין שוב משתמשים בלשון משתלחת ומיותרת יהודה וינשטיין מראה מה קורה כאשר הפוליטיקאים מתבטלים בפני הפקידים מדוע הכדורגל הישראלי לא יגיע לעולם לרמה אירופית
24/10/2014  |  איתמר לוין  |   מאמרים
הקראת כתב האישום נגד הרב יאשיהו פינטו נדחתה לפחות בחודש וחצי - החליט (יום ד', 22.10.14) סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר עודד מודריק.
22/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
בית המשפט העליון יקיים בחודש הבא דיון נוסף בעתירות המבקשות לבטל את הסכם הטיעון עם הרב יאשיהו פינטו ולפתוח בחקירה נגד ראש יאח"ה, תת-ניצב אפרים ברכה. בשל כך, תידחה הקראת כתב האישום בבית המשפט המחוזי בתל אביב שנועדה למחרתיים (יום ד', 22.10.14). הדחייה נובעת מהתארכות הטיעונים וגם תאפשר למדינה ולפינטו להשלים את תגובותיהם לעתירות. פינטו צפוי להגיש תצהיר ובו יחשוף פרטים על טענותיו נגד ברכה.
20/10/2014  |  איתמר לוין  |   חדשות
רשימות נוספות   /   פרשת פינטו  /  מי ומי  
נאור: פינטו מחזיק את המדינה בגרון  /  איתמר לוין
ברכה: פינטו שקרן, עבריין ושואף נקם  /  איתמר לוין
ברכה חקר את רבין בלא תיעוד  /  איתמר לוין
פינטו פינת ברכה   /  איתמר לוין
שכחו פרט קטן  /  איתמר לוין
וינשטיין וניצן משבשים מהלכי משפט  /  איתמר לוין