יום רביעי 27 מאי 2020  03:48
וינשטיין וניצן מתלבטים: האם
להמשיך ולגונן על תנ"צ ברכה
ניצן, וינשטיין. מתלבטים [צילום: פלאש 90]

איציק וולף
היועמ"ש מציג טיעונים ספקולטיביים ומתחמק מחקירת תנ"צ אפרים ברכה

חוקרי מח"ש נמנעים משאלות לארביב בעניין דיווח שקיבל על כספים לברכה
יואב יצחק
בחקירתו דיווח הרב יאשיהו פינטו כי הוא דיווח לניצב (בדימ.) ארביב על סיוע כספי שניתן לתנ"צ ברכה במשך זמן רב * בירור האמת מחייב חקירת ארביב גם בסוגיה זו * אלא שחוקרי מח"ש, בהדרכת הפרקליטות, נמנעים מהצגת שאלות לארביב העלולות להפליל את תנ"צ ברכה * ואילו ברכה תומך בנימוקי היועמ"ש בתגובתו לבג"ץ חקירת ארביב בחשד שקיבל טובות הנאה
לרשימה המלאה

וינשטיין וניצן העלו תהיות: האם נכון להמשיך ולהגן על ברכה מפני חקירה במח"ש למרות החשדות החמורים שהועלו נגדו מורת רוח מהתנהגות ברכה, שנמנע מלסייע ליועמ"ש ולפרקליט המדינה - אם אכן הוא סבור שהוא נקי וצח כשלג - ולהתנדב ולהעמיד את עצמו לחקירה במח"ש ולבדיקת פוליגרף

▪  ▪  ▪
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה שי ניצן, העלו באחרונה תמיהות בפני כמה גורמים, בסוגיה: האם יש להמשיך ולגונן על תנ"צ אפרים ברכה מפני חקירה בפני המחלקה לחקירות שוטרים, נוכח החשדות שהועלו נגדו ועל-אף הבעיות שהתגלו בעדותו והספקות החמורים שנותרו בעניינו. כך נודע ל-News1.

הסוגיה תלויה ועומדת להכרעה בפני שופטי בית המשפט העליון, במיוחד לקראת המועד הקבוע לעתירות שהוגשו בנושא (08.12.14): עתירת תנועת אומ"ץ ועתירת התנועה לאיכות השלטון. בעתירת אומ"ץ מתבקש בית המשפט להורות על חקירת תנ"צ ברכה במחלקה לחקירות שוטרים, ולמצות איתו את הדין בגין: קבלת טובות הנאה מהרב פינטו וממקורביו וכן בגין שיבוש מהלכי חקירה ומשפט לרבות עדויות שקר.

נודע, כי בשיחות שקיימו וינשטיין וניצן עם כמה גורמים, הם העלו ספקות ואי-נוחות, בנסיבות שנוצרו, מהמשך ההגנה על ברכה מפני חקירת מח"ש, במיוחד לאחר שנמצא כי אפילו בחקירת המשטרה - שנעשתה בפני צוות חקירה "ידידותי" (לברכה), התגלו סתירות בעדותו ואף התגלה מידע הטעון חקירה נפרדת.

באותן שיחות התבטאו וינשטיין וניצן בדבר מורת רוחם מהמצב שבו הם נתונים: מחד-גיסא, הציפייה המערכתית מהם להגן על תנ"צ ברכה, העומד בראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, כדי שניתן יהא להשתמש בו ולהכשיר את כתב האישום שהוגש נגד הרב יאשיהו פינטו; ומאידך-גיסא - חובתם, בתפקידם הבכיר, להורות על חקירה מדוקדקת ויעילה של כל החשדות החמורים שהועלו נגד ברכה, קל וחומר כאשר מדובר בקצין בכיר ביותר במערך החקירות בישראל, וההכרח לוודא שבמערך החקירות לא יהא אדם הנגוע ו/או החשוד בפלילים.

נודע, כי חששם של וינשטיין וניצן הוא מפני ביקורת חריפה מצד השופטים בעתירות: המשנה לנשיא השופטת מרים נאור, השופט אליקים רובינשטיין (שבעצמו כיהן כיועץ משפטי לממשלה ומכיר אישית את הדילמות בנסיבות דומות), והשופט אורי שהם.

עוד נודע, כי עורכי דין בכירים בסביבתם הקרובה של וינשטיין וניצן, הן בפרקליטות והן בלשכת היועמ"ש, הביעו גם הם את ההכרח לקיים חקירה רצינית נגד ברכה, על-ידי חוקרי מח"ש, ולו כדי להפריך את החשדות. נטען עוד, כי ברכה עצמו היה צריך לסייע ליועמ"ש ולפרקליט המדינה - אם אכן הוא סבור שהוא נקי וצח כשלג - ולהתנדב ולהעמיד את עצמו לחקירה במח"ש ולבדיקת פוליגרף. משלא נהג ברגישות ובכבוד עם היועמ"ש ופרקליט המדינה, הרי שהם פטורים מלהמשיך ולהסתכן עבורו. בכל מקרה, נאמר, חובת היועמ"ש ופרקליט המדינה היא להבטיח "שמחננו יהא טהור" - ולפעול כך שהחשדות נגד ברכה ייחקרו כדבעי בכלים המצויים בידי מח"ש, "ולא אצל החברים של ברכה במשטרה".

תאריך:  03/12/2014   |   עודכן:  03/12/2014
יואב יצחק
מועדון הבלוגרים עוקבים: 1857 לקבלת רשימות יואב יצחק לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  פרשת פינטו
חסידיו ומעריציו של הגאון ר' יאשיהו יוסף פינטו החליטו, כי אינם יושבים יותר בחיבוק ידיים ויוצאים לרחוב. ומדוע? מפני שיש גבול לשפיכות דמים. רבם לא ביקש דבר וחצי דבר מאף אחד, בסך-הכל עשה טובה לאנשים בצרה, גם אם נניח שמדובר היה באנשי משטרה ומבחינה מסוימת היה צריך יותר להיזהר. אבל מאידך-גיסא, איך אפשר לסרב לאדם בצרה כאשר הוא מגולל את בעיותיו וזקוק לעזרה? האם בשל כך שהוא שוטר בכיר יאמרו לו: עליך נגזר לסבול ואיני יכול לעזור לך?
23/11/2014  |  חיים שאולזון  |   מאמרים
ביום 20.11.14 הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית לעבירות מין מצד יצחק כהן, שנאלץ להתפטר מתפקידו כנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת וכשופט בית משפט מחוזי, בעקבות חשיפת הפרשה ב-News1. בהודעת המשטרה נאמר, בין היתר, כי ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, קיבל בזאת את המלצת תת-ניצב אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (שחקרה את הפרשה, בעקבות החשיפה), לפיה נמצאו ראיות לעבירות חמורות מצד כבודו. התיק מועבר להכרעת הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה.
22/11/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות
תנ"צ אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, מסר לבית המשפט העליון דיווח מטעה והציג אמירות מחקירתו של הרב יאשיהו פינטו באופן מגמתי ומניפולטיבי. כך עולה מהמסמך שהגיש כ"תגובה משלימה" לעתירת תנועת אומ"ץ, הדורשת להדיחו מתפקידו ולחוקרו בחשד שקיבל טובות הנאה באופן בלתי חוקי ובחשד למסירת עדויות שקר.
16/11/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות
סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט ד"ר עודד מודריק, קובע כי על הפרקליטות למסור לידי באי-כוחו של הרב יאשיהו פינטו את חומרי החקירה הנוגעים לכתב האישום שהוגש נגדו, הנדון בפניו, וזאת מכוח סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי. השופט דחה את עמדת הפרקליטות, שעמדה על סירובה, וקבע כי "פשוט וברור הוא שלנאשם בהליך פלילי קנויה זכות המעוגנת בדין לעיין בחומר החקירה".
13/11/2014  |  יואב יצחק  |   חדשות
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה שי ניצן, ממשיכים לחפות על ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת-ניצב אפרים ברכה. במקביל, מסרה הפרקליטות לבית המשפט העליון, בשמם של היועמ"ש והמחלקה לחקירות שוטרים, תגובה הכוללת פרטים מטעים וחצאי אמיתות. אגב-כך הם מסתירים מידע נוסף מהשופטים בעתירות שהגישו אומ"ץ והתנועה לאיכות השלטון.
11/11/2014  |  יואב יצחק  |   כתבות