News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 107,043  סלולר - 374,549
   |   15:07:40
דלג
  איציק וולף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
חימום תת-רצפתי - כמה זה יעלה לנו
כתיבת המומחים
איך הליכון יכול לסייע לקשישים
18/11/2010  |   איציק וולף   |   חדשות
חשיפה: הבלוף הגדול של נביעות ומי עדן
חברות המים המינרליים אינן מגלות לציבור כי שאבו מים ממעיינות שבהם התגלו חיידקי קוליפורמים צואתיים וסטרפטוקוקוס זאת למרות שעל-פי תקנות המים המינרליים יש לשאוב מים שכאלה ממקורות נקיים לחלוטין מחיידקים ועל סמך הוראת שעה של משרד הבריאות שקבע כי עליהן לפרסם שהמים נשאבים ממקור שאינו עומד בתקן של מים מינרליים
מפעל הייצור של נביעות בקרית שמונה [צילום: יח"צ]▪  ▪  ▪
חברות המים המינרליים מי עדן ונביעות הסתירו מידע מהציבור ולא פרסמו שהזיהומים שהתגלו במעיינות שהם שואבים מהם את המים מעולם לא נפסקו וכי המים המשווקים לציבור עוברים טיפול וסינון.

מאז גילוי הזיהומים, בחודש פברואר 2009, אשר הובילו להפסקת השאיבה מן המעיינות ולנזקים כלכליים כבדים לשתי החברות, ממשיכות מי עדן ונביעות לשאוב מים ממעיינות שבהם התגלו חיידקים. זאת, למרות שלציבור מעולם לא נאמר כי לא למעשה לא מדובר במים מינרליים, שמחויבים על-פי תקנות המים המינרליים. אלו קובעות כי במקרה של מים מינרליים חייבים להיות אפס חיידקים במי המקור/המעיין וכן אפס זיהומים במי התוצר המשווקים לצרכנים.

את ההיתר לשאיבת המים קיבלו החברות ממשרד הבריאות אשר הנפיק הוראת שעה המתירה להן, כהוראת שעה בלבד ועד לסיום עבודתה של ועדת בדיקה, לשאוב מים מהמעיינות שלהן, גם אם הם אינם עומדים בתקן של מים מינרליים אלא בדרישות התקינה של מי שתייה מן הברז.

על-פי דרישות התקינה של מי השתייה, שצוינו בהוראת השעה, גם אם יימצא במי המעיינות כי יש ב-100 מ"ל מים שיידגמו 50 חיידקי קוליפורמים כלליים, 10 קוליפורמים צואתיים ו-10 סטרפטוקוק צואתי - המים ראויים לשתייה, ובתנאי שהמים המשווקים לציבור (בבקבוקים ובמיכלים), יהיו נקיים מחיידקים.

על סמך הוראת שעה זו, שאליה נלוותה הוראה של משרד הבריאות לעדכן את הציבור כי במי המעיין התגלתה סטייה מן התקן למים מינרלים, אך בבקבוקים עצמם הסטייה אינה קיימת, בעקבות סינון המים - המשיכו מי עדן ונביעות לשאוב מים מהמעיינות המזוהמים אך מעולם לא הפסיקו לטעון שהמים שהם שואבים מגיעים ממקור נקי מחיידקים.

קוליפורמים צואתיים וסטרפטוקוקוס בבדיקות

מאז גילוי הזיהומים שהובילו לסגירת קו הייצור של המים בשנת 2009 ועל-פי הוראת השעה של משרד הבריאות, מתנהלות מדי יום דגימות של המים. תוצאות הדגימות שהגיעו לידי News1 מגלות כי אכן, מי המעיינות של מי עדן ונביעות, שמפורסמים לציבור כמים טהורים ונקיים יותר ממי ברז - נגועים בחיידקים.

כך למשל, ב-28 באפריל 2009, נמצאו על-ידי מעבדות מיג"ל 22 קוליפורמים כלליים, 6 קוליפורמים צואתיים וחיידק סטרפטוקוקוס צואתי במעיין שממנו שואבת חברת נביעות. ב-24 ביולי 2009 נמצאו 31 קוליפורמים כלליים ו-7 קוליפורמים צואתיים במי המעיין.

גם במעיינות של מי עדן נמצאו חיידקים. המעבדה לבריאות הציבור חיפה מצאה ב-5 באפריל 2009 15 קוליפורמים בנביעה. בדגימה נוספת שנעשתה באותו יום אחרי סינון המים נמצאו 12 קוליפורמים. בבדיקה שנעשתה ב-12 ביולי 2010 נמצאו על-ידי המעבדה לבריאות הציבור חיפה של משרד הבריאות 28 קוליפורמים במעיין שממנו שואבת החברה.

כאמור, תוצאות המעבדה שגילו את הימצאות החיידקים במים עומדות בתקינה למי שתייה. אך לא מדובר במים מינרליים על-פי הגדרתם בתקנות בריאות העם (מים מינרליים ומי מעיין) התשמ"ז-1986.

הפרסום הרשמי: מים נקיים מכל זיהום
[צילומסך]

החברות ממשיכות בפרסומיהן כל העת להדגיש את המעיין הנקי והטהור ממנו הן שואבות, ומציגות את המים כ"שמפניה של הטבע" - שנובעת נקייה וטבעית ואינה זקוקה לכל טיפול בטרם היא נארזת ונשלחת אל היצרן. כך, למשל, מציגה חברת מי עדן את מקור המים שלה באתר האינטרנט: "מים מינרלים הם מים טבעיים, נקיים מכל זיהום המופקים ממקור תת-קרקעי מוגדר. למים מינרלים טבעיים, הרכב מינרלי קבוע ויציב והם אינם עוברים כל טיפול. מים מינרלים נארזים בבקבוקים ישירות, ללא מגע אדם, בדיוק כפי שהם בטבע - לא נוסף ולא נגרע מהם דבר".

עוד הם מציינים הבדלים בין מי שתייה מינרליים לבין מי שתייה אחרים. הבדל, שלפחות מבחינת הימצאות חיידקים במים, כלל אינו קיים.

גם חברת נביעות מסבירה לגולשים באתר האינטרנט שלה את ההבדל שבין מי ברז שהאיכות המקורית וההרכב שלהם משתנה ואינו ידוע, ולכן נדרש להעביר אותם טיפולים שונים כמו חיטוי בכלור לבין מים מינרליים שהיתרונות הבולטים שלהם על פני מים אחרים, טמונים "בטבעיותם בניקיונם מחומרים מזהמים, וברמת בטיחותם הגבוהה".

בחודש יוני 2010, הפסיקה שוב מי עדן את השאיבה בהוראת משרד הבריאות. מה שמעורר את השאלה האם במעיין של מי עדן נמצאו חיידקים בכמות החורגת אפילו מן המותר במי ברז. עובדה זו לא פורסמה, וחוץ מההודעה המעורפלת שיש חריגות מהתקן - בלי להגיד מאיזה תקן: האם התקן המקורי או האם הוראת השעה - הציבור נותר בערפל.

בשבוע הבא - דיון מקדמי בתביעה ייצוגית

בשבוע הבא ייערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון מקדמי בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברות מי עדן ונביעות. בתביעה, שהוגשה על-ידי עו"ד גיל רוה ועו"ד שרון שפינט, נטען כי החברות מטעות את הציבור לחשוב שהמים שלהן עומדים באמת מידה של תקנות המים המינרליים, ושהם מגיעים ממעין נקי מחיידקים ולא עוברים שום "טיפול".

בתביעה אין טענה שהזיהום המשיך, כי גם התובעת האמינה לפרסומים של החברות וגם לתגובות שלהם לתביעה הייצוגית, מהם עולה הרושם שאירוע הזיהום היה וחלף והמעיין חזר להיות נקי מחיידקים. אולם תוצאות בדיקות המעבדה, שחלק מהן הוזכרו לעיל, מעידות שגם לאחר חודש מרס 2009 המשיכו להתגלות מעת לעת זיהומים במי המקור, כאשר מי עדן ונביעות נהנות מכך שהן לא גילו לציבור שבעצם על-פי הוראת השעה מותר להם לשאוב ולשווק מים גם כאשר הם מזוהמים, ובלבד שהן דואגות שבמים המשווקים לא יהיו חיידקים - כלומר מטפלות בהם בין השאיבה לשיווק - כל זאת כאשר הן ממשיכות בפרסומיהם כל העת להדגיש את המעיין הנקי והטהור ממנו הן שואבות.

תגובות

מחברת מי עדן נמסר בתגובה כי מי עדן הם מי מעיין מינרליים טבעיים, המופקים ללא מגע יד אדם, לא הוסף להם דבר ולא נגרע מהם דבר.

"החברה מפעילה מדי יום, מעגלי בקרה ובדיקות קפדניים, בסטנדרטים הגבוהים בעולם, המבטיחים את איכות המוצר, מעבר לכל ספק. על-מנת להבטיח באופן קבוע ורציף את האיכות הגבוהה של המים, קיימים מעגלי הבקרה כוללים עשרות בדיקות פיזיקאליות ומיקרוביאליות יומיות, באמצעות מעבדות מורשות של משרד הבריאות, בשלוש נקודות זמן: במעין עצמו; בתהליך המילוי במפעל ובמוצר המוגמר, היינו, בבקבוקים ובכדים המלאים. החברה פועלת בהתאם להנחיות משרד הבריאות אשר הורה לפני למעלה משנה, לחברות המים המינרליים להתקין מערכת הגנה מיקרונית, בדומה לחברות מים מינרליים טבעיים רבות בעולם.

כבר אז עדכנה החברה את לקוחותיה בנושא זה באמצעות אמצעי התקשורת, לרבות פרסום במדיה והן באמצעות הדיוור הישיר ללקוחותיה (ובכך מילאה אף אחר הנחיית משרד הבריאות בעניין זה)", לשון תגובת החברה.

ממשרד הבריאות נמסר כי הוראת השעה תקפה עד לעידכון התקנות למים מינרלים.

"החקיקה בעולם מגדירה מים מינרלים באופן שונה, אך הדרישה להרכב מינרלי קבוע לאורך זמן הינו מכנה המשותף. בדומה לחקיקה הקיימת בעולם התקנות בארץ מתירות את הסינון כפעולה מקובלת, אשר אינו משפיע על ההרכב המינרלי של המים. יש להדגיש כי בעולם מותרים טיפולים נוספים למים מינרלים כגון שימוש באוזון (אסור בארץ). המים המבוקבקים עומדים בדרישות המיקרוביאליות למים מינרלים לפי תקנות בריאות העם מים מינרלים ומשווקים רק לאחר שקבלת ממצאי הבדיקה תקינות", לשון תגובת המשרד.

תגובת נביעות טרם הגיעה.

הפרסום הרשמי של נביעות. מותר המים המינרליים ממי הברז - ראויים לשתיה כבר בנביעה ללא טיפול נוסף [צילומסך]
תאריך:  18/11/2010   |   עודכן:  18/11/2010
איציק וולף
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
חשיפה: הבלוף הגדול של נביעות ומי עדן
תגובות  [ 7 ] מוצגות  [ 7 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל התגובות         כתוב תגובה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
נריה זמירי
18/11/10 14:56
 
גילגמש
18/11/10 15:52
 
ראס-פוטין בן מדבי
18/11/10 22:03
2
ajn
18/11/10 15:11
3
ירון יחיאל
18/11/10 15:41
4
שביט4
19/11/10 23:50
 
שאלה באמת
21/11/10 10:13
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
טיפול ב"מנהרת הזמן" לוקח חזרה את חולי האלצהיימר לזמן אחר. וכדי לעשות זאת, נאספו בחדר מיוחד בבית אבות באנגליה טלפון חוגה, רדיו מיושן, מכונת כתיבה וריהוט משנות החמישים.
18/11/2010  |  יפעת גדות  |   חדשות

ליאור רפאלוב, קשר מכבי חיפה, נפצע אתמול במשחק הנבחרת מול איסלנד (2:3) וסובל ממתיחה במפשעה. רפאלוב נמצא בספק גדול לדרבי החיפאי ביום שני. אצל הירוקים הזכירו היום כי רפאלוב לא שיחק בשלושת משחקי הדרבי האחרונים – ה-0:0 בשנה שעברה בליגה שדי פגע בסיכוי מכבי חיפה לזכות באליפות, ובשני משחקי גביע הטוטו שנערכו השנה.


18/11/2010  |  תומר לוי  |   חדשות
חברת הוט הרוויחה 53 מיליון שקלים רווח נקי ברבעון השלישי של 2010 - שיפור ניכר לעומת הפסד של 14 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה (יום ה', 18.11.10) מדוחותיה הרבעוניים של החברה.
18/11/2010  |  עופר וולפסון  |   חדשות
בריטיש-ישראל רכשה אתמול (יום ד', 17.11.10) מהמשקיע היהודי-קנדי ג'ק קאופמן את קניון סירקין בפתח תקוה. היא תשלם תמורתו 85 מיליון שקל. הקניון נמצא זה שנים בכינוס נכסים, והכונס הוא שמכר אותו. תמורת המכירה מיועדת בעיקר לפרעון חובות לבנק המממן.
18/11/2010  |  אלעזר לוין  |   חדשות

אחרי ה-3:1 להפועל עכו, שהגיע ארבעה ימים אחרי 3:3 בדרבי מול הרכב חסר מאוד של הפועל ת"א, [קישור]" href_fix="במכבי" Target="_BLANK">[קישור] ת"א ספגו לא מעט חיצי ביקורת בשבוע האחרון. בשבת מול קרית שמונה, מוליכת ליגת העל למי ששכח, לצהובים תהיה הזדמנות מצויינת להשתיק את כולם. ואולי אפילו לסיים את המחזור בפיסגה.


18/11/2010  |  שירלי בר דיין  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
שעות קריטיות בימים בהם הפך פילבר לעד מדינה לא תועדו - בכלל לא או בצורה חלקית בלבד; בן-צור טען שכך נולד סיפור פגישת ההנחיה    בן-צור עלול להסתבך עם התועמלנים של נתניהו: אין לו טענות ...
אלי אלון
אלי אלון
בפאתי מערב גן סאקר מול בית המשפט העליון בירושלים, ממוקם "גן חטיבת פלמ"ח הראל" -אתר הנצחה לזכרם של למעלה מ-400 לוחמים ולוחמות אנשי החטיבה, אשר נפלו במלחמת העצמאות
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
מועדון+ / תגיות
אישים | פירמות | מגשרים
מוסדות | אתרים | מושגים
[צילום: AP]
נשיא רוסיה
ולדימיר פוטין (נולד: 7 באוקטובר 1952, שמו המלא - ולדימיר ולדימירוביץ' פוטין, Vladimir Vladimirovich Putin), נשיא רוסיה והאיש החזק במערכת הפוליטית של ה
[צילום: לשכת העיתונות הנשיאותית האוקראינית/AP]
נשיא אוקראינה
ווֹלוֹדימיר אוֹלֶכְּסָנדרוביץ' זֵלֶנסקי (נולד: 25 בינואר 1978), פוליטיקאי, קומיקאי ושחקן אוקראינה
[צילום: אלכסנדר זמליאנצ'נקו, AP]
פוליטיקאי רוסי
סרגיי קוזוגטוביץ' שויו (נולד: 21 במאי 1955), פוליטיקאי רוסי. בנובמבר 2012 מונה לכהן כשר ההגנה של רוסיה. ממנהיגי מפלגת "רוסיה המאוחדת", המפלגה התומכת בשלטונו של ולידמיר פוטין
לכל הערכים במועדון+
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il