הפוך לדף הבית אימייל אדום
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   דת ומסורת  חקיקה  כלכלה/עסקים  מסחר  עבודה ורווחה    |  שתף:    |    |    |  
פורומים
דת ומסורת
חקיקה
כלכלה/עסקים
כנסת 20
מסחר
עבודה ורווחה
כתבות שיווקיות
חגי צרפתי
לימוד נהיגה על חשבון הפיקדון
עדי-מורן יצחק
לקחתי את ההגה לידיים
אל על
אל על
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 קסלמן וקסלמן PwC Israel
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
מסיבת עיתונאים
06/01/2016   |   יפעת גדות
 
 
 
בנות שירות בודדות בישראל
06/01/2016   |   חוי רוטנר
 
 
 
כמה תמיהות בפרשת המחבל נשאת מלחם
06/01/2016   |   חיים שטנגר
 
 
 
2016: האם יעמיק הקרע בין השמאל והימין?
06/01/2016   |   מרדכי ליפמן
 
 
 
גהנום
06/01/2016   |   יצחק מאיר
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
נתניהו דורש הסכמות
מהלכים נמרצים לטרפוד "חוק השבת"
משתתפי כנס השבת

   עידן יוסף
סמכויות סגירת עסקים בשבת נמסרו לממשלה

   עידן יוסף
כ"ץ: בלי רכב ממשלתי בשבת ארוויח כסף

   עידן יוסף
בנט מתנגד ל"חוק השבת"

   איתמר לוין
בעיה חוקית לכאורה במשחקי כדורגל בשבת

לא יעלה השבוע להצבעה במליאה ביטן ואוחנה מהליכוד הביעו התנגדות לחוק כולנו אומרים שהעלאתו תביך את הקואליציה המכון לאסטרטגיה ציונית: חרדי צריך להצביע נגד

▪  ▪  ▪
ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה (יום ד', 6.1.16) לחבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד), יוזם הצעת החוק המכונה "חוק השבת", וביקש ממנו להגיע הסכמות בנוגע לחוק טרם הבאתו למליאה לקריאה טרומית. זוהר נעתר לבקשה. הוא הודיע שיציג את החוק במליאת הכנסת אך ימתין לדיון והצבעה במועד שיקבע בקרוב.

יושב-ראש ועדת הכנסת, חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד), אמר בשיחה עם עוזרים של ראשי רשויות כי "לא יהיה רוב להצעה, והודעתי כי אקבור את ההצעה וכלל לא אעלה אותה. הוא (החוק) לא ייושם כל עוד אני יושב הראש", הבטיח. אולם התנגדות עשויה לחזור אליו אם יצביע זוהר נגד הצעות חוק אותן הוא יגיש.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) החרימה את הכינוס שערך (יום ג', 5.1.16) ח"כ מיקי זוהר בנושא החוק רק משום שבניגוד לדעתה אמורה הצעת החוק לעלות לדיון רק השבוע. עזריה תומכת עקרונית במניעת מסחר בשבתות בתמורה להרחבת אפשרויות הבילוי ולהפעלת תחבורה ציבורית, הצעה שלה מתנגד ביטן. עמיתה לסיעה ח"כ רועי פולקמן השתתף בכינוס. הוא אמר כי כולנו מתנגדת לשינוי הסטטוס-קוו ואינה מסכימה לו במתכונתו הנוכחית שלא כחלק מהסדר כולל. לדבריו, העלאת החוק עשויה לגרום מבוכה לקואליציה.

לבקשת פולקמן שלא להעלות את הצעת החוק השבוע, אמר ח"כ זוהר: "לא נערך דיון על החוק כיוון שיו"ר הקואליציה אינו נמצא בארץ והנהלת הקואליציה לא התכנסה השבוע. אני שוקל את הדברים לעומקם. אין שאלה שהבקשה של ח"כ פולקמן משמעותית ואני איש של הסכמות, אשקול את הצעתו בכובד ראש".

זוהר אמר בדיון: "כל מי שלא ידע איך להתמודד עם החוק אמר שמדובר בכפייה דתית, אבל הגשתי אותו מסיבות סוציאליות. אי-אפשר לחשוד בי שאני אדם דתי. שמעתי את הטענות בקשב רב והפנמתי אותן. אני יודע שאני חי בחברה מורכבת. תקפו אותי בגלל שיש לאנשים כעס על הדת היהודית. אני לא מתרשם מהדעה של אלה שהטענות שלהם נגד החוק אינן אוביקטיביות אלא נובעות משנאת הרעיון היהודי".

"חוק אנטי ליברלי"

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) אמר כי לא זו בלבד שאינו תומך בחוק אלא יפעל לשכנע בכך גם את חבריו. "זהו חוק אנטי-ליברלי, ששואף להעמיק את כפיית הדת, דבר שפוגע במדינה ופוגע בדת", אמר אוחנה. לדבריו, אל השבת - כמו אל כל דבר יפה שהביאה היהדות - יש להגיע מתוך בחירה ולא מתוך כפייה. "אני מאחל לילדי כולנו שיגדלו במדינה דמוקרטית ויהודית, בה יוכלו להינשא בארצם למי שיבחרו, בה יוכלו לקיים חופש דת וחופש מדת, בה יוכלו להתפלל היכן שיחפצו - אם יחפצו, ובה המדינה תתערב כמה שפחות בחייהם, לטובתה ולטובתם".

נציג המכון לאסטרטגיה ציונית, עדי ארבל, אמר: "לו יתואר שמחר בבוקר תתקבל הצעת החוק וגורמי האכיפה אכן יעשו את עבודתם, מה שלא כל כך קורה היום, נגיע למציאות דומה מאוד לחזון שהתוותה אמנת גביזון-מדן: מקומות בילוי יהיו פתוחים בשבת, ומקומות מסחר - סגורים. במילים אחרות: יש פה תקדים מרתק! זו הפעם הראשונה בה עוברת הצעת חוק בוועדת שרים לחקיקה המייצרת אבחנה בין מסחר לבילוי. עד היום אין אף חוק שעוסק בנושא השבת. האם יש פה כפייה דתית? לא ממש. אילו הייתי חבר כנסת חרדי, הייתי הראשון שמתנגד לחוק".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "השבת היא ערך לכל עם ישראל, זה לא נכס של מגזר כזה או אחר זה לא מונופול של אף אחד. לא בכדי יש לחצים מכל הצדדים. אין כאן עימות בין כפייה לחילוניות זהו דיון מהותי על מהותה של החברה הישראלית וצריך לקיים אותו ללא חשש ובצורה אמיתית וכנה".

"פגיעה אנושה בעסקים קטנים ובינוניים"

רועי כהן, יו"ר להב, ארגון העסקים הקטנים בישראל, אמר: "הדיון כאן מעלה את הפגיעה הקשה בעסקים הקטנים בישראל עקב מדיניות תמוהה בכל הנוגע למסחר וקמעונאות. השבת היא יום מנוחה וכך צריך להישאר. אוזלת היד של הרשויות המקומיות ושל המדינה מביאה לפגיעה אנושה בסקטור העסקים הקטנים והבינוניים שנאלץ לראות כיצד פרנסתו נגזלת על-ידי מתחמי הקניות הגדולים שהתחילו לעבור על החוק בקטן והמשיכו בגדול. צריך להסדיר את זה לקבוע מדיניות סדורה נושא. ציבור העסקים הקטנים והבינונים לא יהיו שק החבטות של הרשתות הגדולות".

הרב אהרון ליבוביץ', חבר מועצת עיריית ירושלים, אמר מנגד: יש כאן מצב מורכב. מזווית הראייה של חבר מועצה בירושלים שהסוגיה הדתית משמעותית מאוד בעיר. החוק של ח"כ זוהר יפר את האיזונים הקיימים בעיר. יש כאן סוגיה בעייתית מאוד. בעיר שבה אנחנו נלחמים על כל חילוני שיישאר כאן ולא יברח לתל אביב, אני דתי ויש בתי קפה שפתוחים ליד הבית שלי ואני תומך בזה. חילונים קמים ועוזבים את העיר. חנות שהיא פתוחה 24/7 זה מאוד משמעותי לאנשים חילונים בעיר הזאת".

"מי שקונה בשבת - לא יקנה בראשון"

קובי ברמר, מראשי מאבק המכולות: "תקפו את אבא שלי פיזית, אדם בן 84, בגלל המאבק שלי על סגירת עסקים בשבת. אני מייצג עסקים קטנים. צועקים 'כפייה דתית' ו'אירן' וחושבים שאנשים יקנו את השקר הזה. אנשים שקונים בשבת לא יקנו ביום ראשון. אני לא יכול לעבוד בשבת הקנסות יהרגו אותי. החוק צריך להגן עליי כאדם קטן באופן שווה".

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה ב'נאמני תורה ועבודה', אמר בדיון: "הטענה כי אין אכיפה של חוק שעות עבודה ומנוחה הקיים היום היא נכונה, אבל הדרך היא לא בחקיקה חד-צדדית. שר הכלכלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, אחראי לאכיפת החוק ויש לקרוא לו לאכוף את הוראותיו. הדבר הבעייתי מבחינתנו בחוק השבת הוא ההתייחסות רק לאינטרסים עסקיים ולא להיבטים האחרים של השבת במרחב הציבורי כמו מקומם של הקהילות, תחבורה ציבורית ופתיחת מרכזים קהילתיים בשבת. ההסכמות צריכות להיות על בסיס אמנת גביזון-מדן ויש להמשיך את הדיון הציבורי על-מנת להגיע להסכמה רחבה בנושא".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה כי הליכוד של מנחם בגין היה דוחה את הצעת החוק מיד משום שיש בה משום כפייה דתית.

"מדובר בחוק פופוליסטי שלא רק יפגע בשבת ובזכויות עובדים, אלא גם יחזק את הטענה של אויבינו על כך שיהדות - היא דת ולא לאום", הסבירה סבטלובה. "כך הרי מסבירה הרשות הפלשתינית את התנגדותה להכרה במדינה ישראל כמדינה יהודית: 'יהודי זה דת, ודת לא זקוקה למדינה'. מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי, לא מדינת ההלכה היהודית. במדינה הדמוקרטית של העם היהודי אמורות להיות זכויות וחובות שוות לחילונים, מסורתיים, רפורמים, קונסרבטיבים, חרד"לים, חרדים, וכמובן גם למיעוט שאינו יהודי. ולכל אחת מהקבוצות שמרכיבה את המדינה שלנו יש מושג שונה לגבי מהי שבת וכיצד ניתן ליהנות ממנה".

סבטלובה הציעה להתחיל במיגור התופעה של עובדי קבלן, ניצול של יחסי מרות, ולהקטין את כמות שעות העבודה כמו במדינות מתקדמות אחרות ואפילו לאסור על מעבידים להטריד, כלשונה, את עובדיהם הנאמנים בשעות וימי המנוחה במיילים וטלפונים.

תאריך:  05/01/2016   |   עודכן:  06/01/2016
עידן יוסף

מועדון הבלוגרים עוקבים: 100 * לקבלת רשימות עידן יוסף לדוא"ל שלך הקלק כאן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / מי ומי בפרשה: עוקבים - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר   אביגדור (איווט) ליברמן   אברהם נגוסה   אוסמה סעדי   אורי מקלב   אורי יהודה אריאל   אורלי לוי-אבקסיס   אורן חזן   איוב קרא   איילת נחמיאס-ורבין   איילת שקד   איימן עודה   אילן גילאון   איתן ברושי   איתן כבל   אלי אלאלוף   אלי כהן   אליהו בן-דהן   אמיר אוחנה   אראל מרגלית   באסל גטאס   בנימין נתניהו   בצלאל סמוטריץ   גלעד מנשה ארדן   ג'מאל זחאלקה   דוד אמסלם   דוד  ביטן   דני עטר   המחנה הציוני   זאב בנימין בגין   זוהיר בהלול   ז'קי לוי   חיים ילין   חיליק (יחיאל) בר   חנין זועבי   טלי פלוסקוב   יאיר לפיד   יואב בן-צור   יואב קיש   יואל חסון   יואל (יולי) אדלשטיין   יואל קוסטנטין רזבוזוב   יוסף גריף   יוסף תיסיר ג'בארין   ינון מגל   יעל גרמן   יעל כהן-פארן   יעקב מרגי   יעקב פרי   יפעת שאשא-ביטון   יצחק (איציק) שמולי   ירון מזוז   ישראל אייכלר   מאיר כהן   מאיר פרוש   מייקל אורן   מיכל בירן   מיכל רוזין   מיקי לוי   מירב בן-ארי   מירי  רגב   מכלוף מיקי זוהר   מנואל טרכטנברג   מנחם בגין   מרב מיכאלי   מרדכי (מוטי) יוגב   משה גפני   משה כחלון   נאוה בוקר   נורית קורן   ניסן סלומינסקי   נפתלי בנט   סופה (סופיה) לנדבר   סילבן שלום   סתיו שפיר   עאידה תומא סלימאן   עבד אל-חכים חאג' יחיא   עבדאללה אבו-מערוף   עודד פורר   עיסאווי פריג'   עליזה לביא   עמיר ארמונד פרץ   עמר בר-לב   עפר שלח   צחי הנגבי   ציפי לבני (שפיצר)   קארין אלהרר   קסניה סבטלובה   רוברט אילטוב   רויטל סויד   רועי כהן   רועי פולקמן   רחל עזריה   שולי מועלם-רפאלי   שי  פירון   שירן השכל   שלי רחל יחימוביץ'   שרון גל   שרן השכל   תמר זנדברג 

פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה בחירות 2015 בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מהלכים נמרצים לטרפוד "חוק השבת"
הודעות  [ 1 ] מוצגות  [ 1 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
אורח
6/01/16 09:02
פורום: כנסת 20 כתוב הודעה
+
דמוקרט
30/11/15 23:28
 
s
2/01/16 00:43
+
צורי
10/11/15 21:26
 
אזרח פשוט
1/12/15 00:13
 
צורי
7/12/15 16:23
 
קורןנאוה טבריה
15/12/15 00:57
 
קורןנאוה טבריה
17/12/15 10:00
 
שבץ חלובה
23/12/15 09:01
 
חחחח
25/12/15 19:10
+
שבץ חלובה
8/11/15 11:16
 
קורןנאוה טבריה
26/11/15 08:45
 
קורן נאווה האמיתי
26/11/15 13:25
 
קורןנאוה טבריה
17/12/15 09:29
+
NJNUS
15/12/15 02:29
+
המוכיח
19/11/15 10:57
 
ע_הראל
30/11/15 14:51
+
המוכיח
19/11/15 11:49

התפתחויות נוספות כנסת 20
ועדת הכספים של הכנסת אישרה (יום ג', 5.1.16) את הרחבת תוכנית 'הר הכסף', כך שמעתה יוכל כל מי שיש על שמו חשבונות רדומים בקרנות שונות למשוך את הכספים עד לסך של 8,000 שקל שנצברו מבלי שיידרש לשלם עליהם מס.
05/01/2016  |  איציק וולף  |  חדשות
"5 שנים גופים ממשלתיים עובדים על החוק. ומשרד המשפטים מתנהג כאילו הוא מהאו"ם", תהה (יום ב', 4. יו"ר ועדה הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם בעת דיון נוסף על הצ"ח הסדרת העיסוק בהדברת מזיקים, "אם לא היינו מכנסים את ועדת הפנים, הם היו ממשיכים לעבור על החוק, לפיו נקבע לפני חמש שנים שתוך 90 יום השר לאיכות הסביבה ושר הביטחון יגבשו נהלים לפיקוח ואכיפה של חוקי הסביבה במערכות הביטחון. עברו חמש שנים ואתם מספרים סיפור. מה עשיתם במשרד המשפטים חוץ מלהגיד שצריך עד זמן? עדיין יש אסבסט במחנות צה"ל. מי מגן שם על החיילים?"
05/01/2016  |  מחלקה ראשונה  |  חדשות
ועדת הכספים אישרה (יום ג', 5.1.16) את תקציב רשות ניירות ערך לשנת 2016, שיעמוד על 183.4 מיליון ש"ח. כמו תקציב מבקר המדינה, בנק ישראל וועדת הבחירות המרכזית, גם רשות ניירות ערך היא גוף עצמאי שתקציבה מאושר בנפרד מתקציב המדינה הכולל מתוך כוונה לשמור על עצמאותם. תקציבה של רשות ניירות ערך נובע מהאגרות המשולמות ע"י החברות המפוקחות בשוק ההון כמקובל בעולם, כ-550 חברות סה"כ. חברי ועדת הכספים קראו לראשי הרשות לפעול להוספת הקלות על החברות הפועלות בשוק על-מנת לחזק את הפעילות בבורסה. תקציב הרשות אושר פה-אחד. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "ועדת הכספים תעודד ותאשר תיקוני חקיקה ורגולציה שייקלו על הפועלים בשוק, כך שסך הפעילות תגדל יחד עם שמירה על כספי הציבור".
05/01/2016  |  מחלקה ראשונה  |  חדשות
יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט ח"כ יעקב מרגי קרא (יום ב', 4.1.16) למפקד גלי צה"ל ירון דקל להקים ועדת "פלייליסט" בלתי תלויה שתיתן ביטוי לרב-תרבותיות הישראלית, ותקבע אילו שירים יושמעו בתחנת הרדיו גלגל"צ. "אנחנו בשום פנים ואופן לא מתערבים בתכני התחנה ולא נאפשר התערבות, אך אנו קוראים להקמת ועדה מקצועית, בלתי תלויה ורב תרבותית שתקבע את הרכב השירים בתחנה".
05/01/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות
ועדת הכלכלה אישרה (יום ב', 4.1.16) את בקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה ולהאריך את תקופת הרישיונות לקווי שירות ונסיעות שירות במוניות, אך קבעה כי האישור יהיה לתקופה של חצי שנה ועד סוף יוני 2016, ולא כפי שביקש משרד התחבורה עד - סוף 2016.
04/01/2016  |  עידן יוסף  |  חדשות

News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |