הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
חדשות / מבזקים
ראשי  /   אקדמיה/חינוך  ממשל 
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון +
כסף רופאים שמאים יועצים אדריכלים
שופטים עורכי דין עיתונאים רואי חשבון
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
כימיה חוזרת?
06/06/2017   |   אריאל י' לוין
 
 
 
חזיונותיה של השופטת
06/06/2017   |   חיים נוי
 
 
 
"אשקול שיקולי צדק"
06/06/2017   |   איתמר לוין
 
 
 
הפריימריז - אסון דמוקרטי
06/06/2017   |   עמוס שנער
 
 
 
רומן מתח דמיוני
06/06/2017   |   אריה גל
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
האקדמאים הישראלים בחו"ל רוצים לשוב לישראל
מדענים חוזרים [צילום: יח"צ]

39% מהם שוקלים ברצינות חזרה לישראל בשנה הקרובה 76% מהישראלים היוצאים לפוסט דוקטורט בחו"ל עשו זאת במטרה לחזור למשרת מחקר באקדמיה בישראל

+ ליברמן: הנתק מקטאר - הזדמנות לשת"פ
+ בקריאה ראשונה: צה"ל יוסמך לקבוע את הנדרש להגנה על אסדות הגז
▪  ▪  ▪
סקר חדש של ארגון המדענים הישראלים בחו"ל - סיינסאברוד (ScienceAbroad) שנערך בימים אלה בקרב מגלה כי 48% מהאקדמאים הישראלים השוהים בחו"ל מוגדרים כבעלי פוטנציאל גבוהה לקליטה כתושבים חוזרים וכי 39% ממשיבי הסקר שוקלים ברצינות חזרה לישראל בשנה הקרובה. רבים מהנשאלים הדגישו את רצונם ואת חשיבות קבלת המידע על תעסוקה בתחומם המקצועי בישראל. מהסקר מתברר כי 76% מהישראלים היוצאים לפוסט דוקטורט בחו"ל עשו זאת במטרה לחזור למשרת מחקר באקדמיה בישראל ו-40% מהם דיווחו כי הסיבה להישארות בחו"ל נובעת מאתגר מקצועי והיכולת למצוא משרה מתאימה. הסקר הוצג השבוע בדיון מיוחד של ועדת המדע של הכנסת בנושא השבת מוחות.

בארגון חברים כיום למעלה מ-2500 חוקרים ישראלים ברחבי העולם, מתוכם 1128 מחוץ לישראל. מאז הקמת סיינס אברוד שבו לארץ 644 מדענים חברי הארגון עם משפחותיהם - 60% לאקדמיה ו-36% לתעשיה. תשואה שנתית של קרוב ל-79 מיליון שקלים רק מכספי מיסים של המדענים ששבו לישראל.

עוד עולה מהסקר כי למעלה מ-76% מחברי סיינס אברוד שיצאו לפוסט דוקטוראט בחו"ל עשו זאת במטרה לחזור למחקר באקדמיה, לפי נתוני הלמ"ס והתוכנית הלאומית להשבת אקדמאים אחד מכל עשרה אנשים שקיבלו תואר שלישי בישראל חי בחו"ל, למעלה מ-50% מהפוסט דוקטורנטים הם בתחומי מדעי החיים רק 7% בוגרי תואר שלישי במדעי החיים נקלטים כחברי סגל באקדמיה. לאחר מספר שנים בחו"ל, 21% מחברי הארגון ציינו כי הם מוותרים על הרצון לחזור לאקדמיה ומחפשים ערוץ קריירה אחר.

את הדיון בוועדת המדע יזמו ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג ויו"ר ועדת המדע, ח"כ אורי מקלב. טרכטנברג הדגיש כי המשאב העיקרי של המדינה הוא המוח היהודי וברך על פעילות ארגון סיינסאברוד בנושא השבת מוחות.

ח"כ ילין הוסיף כי "הם הגז הטבעי של מדינת ישראל". ח"כ עודד פורר אמר כי הבעיה העיקרית טמונה בחזרה לאקדמיה וציין את החשיבות הרבה שבשמירת קשר עם חוקרים ישראלים השוהים בחו"ל.

ליאת מעוז מהמועצה להשכלה גבוהה אמרה כי היעד של 5000 משרות חברי סגל באקדמיה קרוב להשגה ועומד על 4900 בשנה, חצי מחברי הסגל שנקלטו הגיעו מחו"ל. ד"ר שמואל הס, מייסד שותף ויו"ר ארגון המדענים הישראלים בחו"ל הודה לשותפים ובראשם משרד העלייה והקליטה התומכים בפעילות הארגון מאז היווסדו.

לדברי הס: "48% מבין חברינו השוהים בחו"ל הם בעלי פוטנציאל גבוה לחזרה לישראל אם ימצאו חלופות אטרקטיביות בישראל, אנו רואים את תפקידנו בלחשוף בפניהם אלטרנטיבות אלו." ד"ר נטע קלע, חברה בארגון סיינס אברוד ספרה כי סיימה דוקטורט במכון ויצמן ונסעה לפוסט דוקטורט בסטנפורד, שם נחשפה לפעילות הארגון. היא ספרה כי ההחלטה לחזור לארץ הייתה אמוציונאלית בשל הרצון לגדל את ילדיה בישראל.

אחת הסיבות העיקריות למעבר מדענים לחו"ל היא מעבר לצורך תקופת פוסט-דוקטורט שנדרשת ממקבלי תואר שלישי בישראל כתנאי לקריירה בתחום המחקר. כמו-כן, רוב החוקרים הצעירים שמתקבלים לעבודה בחו"ל יתקשו לחזור בשל מחסור בתקנים באוניברסיטאות המחקר. מוניקה לב-כהן, מנכ"לית ארגון סיינסאברוד (ScienceAbroad) מדגישה כי "האתגר הגדול הוא עידוד מדענים ישראלים הנמצאים בפוסט דוקטורט בחו"ל לשקול כיווני קריירה בתעשיה. המדענים צמחו באוניברסיטאות בארץ ויצאו לפוסט לחו"ל במטרה להשתלב בחזרה כחברי סגל באוניברסיטאות בישראל. מספר הנקלטים במשרות אקדמיות בארץ זעום, במיוחד בתחומי מדעי החיים והמדענים מוצאים עצמם בצומת קבלת החלטות בסוף הפוסט אם לנסות מזלם באקדמיה בחו"ל.

לרובם אין את הכישורים הנדרשים להיקלטות בתעשיה בישראל ובעיקר חסרה המוטיבציה". מוניקה גילתה כי חברת טבע הרימה את הכפפה ופועלת עם ארגון סיינסאברוד בנושא הכשרות מדענים לתעשיה "אנו פונים לאנשי מפתח בתעשיה הישראלית להירתם ולסייע לנו בפעילות הכשרת מדענים ישראלים השוהים בחו"ל לחזרה לתעשיה בישראל".

באחרונה התקיימה ביוזמת ארגון סיינסאברוד סדרת מפגשי יזמות עם ד"ר נטע קלע, בתמיכת האגף ליזמות עסקית של משרד העלייה והקליטה, המפגשים נועדו לתת כלים למדענים לשקול את האופציה היזמית כאפיק חזרה לישראל.

+ ליברמן: הנתק מקטאר - הזדמנות לשת"פ

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר במהלך שעת שאלות במליאת הכנסת כי גם במדינות ערב מבינים שהסכנה היא לא הציונות אלא הטרור. בהתייחסו לנתק בין מדינות ערביות במפרץ לקטאר, אמר: "החשש שלהם הוא מפני טרור איסלאמי קיצוני. אין ספק שזה פותח אפשרויות לשיתוף פעולה במאבק בטרור. גם מה שטראמפ מקדם הוא קואליציה נגד טרור. מדינת ישראל יותר פתוחה לשיתוף פעולה הכדור בצד השני". גם לוד הודיעה על הצטרפותה לנתק מול קטאר. [מבזק: 21:54 05/06/17]

+ בקריאה ראשונה: צה"ל יוסמך לקבוע את הנדרש להגנה על אסדות הגז

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק להסדרת הביטחון בגופים ציבוריים (תיקון מס' 8) (פעולות אבטחה ימית), התשע"ז-2017. החוק יתוקן כך שצה"ל יתוסף כגורם מנחה המוסמך לתת הוראות לביצוע פעולות אבטחה ביחס למתקנים ימיים באזורים הימיים של מדינת ישראל, ולהקנות לו סמכות לתת הנחיות אבטחה מחייבות לבעלי ההיתרים, הרישיונות וההחזקות, בדבר אופן אבטחת המתקנים. בשלב זה מוצע להחיל את הצעת החוק על בעלי רישיונות, היתרים או חזקות לפי חוק משק הגז הטבעי או חוק הנפט, וכן על חברת החשמל וחברות הנמלים. הצעת החוק תחול על מתקנים הנמצאים במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל ובמדף היבשתי שלה. [מבזק: 18:59 05/06/17]

תאריך:  05/06/2017   |   עודכן:  05/06/2017
מירב ארד

מועדון הבלוגרים עוקבים: 22לקבלת רשימות מירב ארד לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

תגיות / מי ומי בפרשה: עוקבים - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם נגוסה / Avraham Neguise   אוסמה סעדי / Osama Saadi   אורי מקלב / Uri Maklev   אורי יהודה אריאל / Uri Yehuda  Ariel   אורלי לוי-אבקסיס / Orly Levi-Abekasis   אורן חזן / Oren Hazan   איוב קרא / Ayoob Kara   איילת נחמיאס-ורבין / Ayelet Nahmias-Verbin   איילת שקד / Ayelet Shaked   איימן עודה / Eiman Ode   אילן גילאון / Ilan Gilon   איתן ברושי / Eitan Broshi   איתן כבל / Eitan Cabel   אכרם חסון / Akram Hasson   אלי אלאלוף / Eli Alaluf   אלי כהן / Eli Cohen   אליהו בן-דהן / Eliyahu Ben-Dahan   אמיר אוחנה / Amir Ohana   אנשי מפתח / Key People   אראל מרגלית / Erel Margalit   באסל גטאס / Basel  Ghattas   בצלאל סמוטריץ' / Bezalel  Smotrich   גלעד מנשה ארדן / Gilad  Erdan   ג'מאל זחאלקה / Jamal  Zahalka   דוד אמסלם / David Amsalem   דוד  ביטן / David Bitan   דני עטר / Danielle Attar    זאב בנימין בגין / Ze'ev Binyamin Begin   זוהיר בהלול / Zohir Bahalul   ז'קי לוי / jackie Levy   חיים ילין / Haim Yalin   חיליק (יחיאל) בר / Yehiel Bar   חנין זועבי / Haneen  Zoabi   טלי פלוסקוב / Tali  Ploskov   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יגאל גואטה / Igal  Guetta   יהודה גליק / Yehuda Glick   יואב בן-צור / Yoav Ben-Tzur   יואב קיש / Yoav Kish   יואל חסון / Yoel Hason   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יואל קוסטנטין רזבוזוב / Yoel Konstantine  Razvozov   יוסף גריף / Yosef Garif   יוסף תיסיר ג'בארין / Yousef Taysir Jabareen    ינון מגל / Yinon  Magal   יעל גרמן / Yael  German   יעל כהן-פארן / Yael  Cohen Paran   יעקב מרגי / yaakov Margi   יעקב פרי / Yaakov  Perry   יפעת שאשא-ביטון / Yifat  Shasha-Biton   יצחק (איציק) שמולי / Itzik  Shmuli   ירון מזוז / Yaron Mazuz   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   מאיר כהן / Meir  Cohen   מאיר פרוש / Meir Porush   מייקל אורן / Michael Oren   מיכל בירן / Michal Biran   מיכל רוזין / Michal Rozin   מיקי לוי / Mickey  Levy   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירי  רגב / Miri Regev   מכלוף מיקי זוהר / Miki Zohar   מנואל טרכטנברג / Manuel Trajtenberg   מרב מיכאלי / Merav  Michaeli   מרדכי (מוטי) יוגב / Mordhay  Yogev   משה גפני / Moshe Gafni   משה כחלון / Moshe Kahlon   נאוה בוקר / Nava Boker   נורית קורן / Nurit Koren   ניסן סלומינסקי / Nissan Slomiansky   נפתלי בנט / Naftali  Bennett   סילבן שלום / Silvan  Shalom   סתיו שפיר / Stav Shafir   עאידה  תומא-סלימאן / Aida  Touma-Suleiman   עבד אל-חכים חאג' יחיא / Abd al-Hakim  Hajj Yahya   עבדאללה אבו-מערוף / Abdullah  Abu Ma'aruf   עודד פורר / Oded Forer   עיסאווי פריג' / Issawi Frej   עליזה לביא / Aliza Lavi   עמיר ארמונד פרץ / Amir  Peretz   עמר בר-לב / Omer  Bar-Lev   עפר שלח / Ofer  Shelah   ציפי לבני (שפיצר) / Tzipi  Livni   קארין אלהרר / Karin  Elharar   קסניה סבטלובה / Ksenia Svetlova   רוברט אילטוב / Robert Ilatov   רויטל סויד / Revital Swid   רועי פולקמן / Roei Folkman   רחל עזריה / Rachel  Azaria   שולי מועלם-רפאלי / Shuli  Mualem-Refaeli    שי  פירון / Shai  Piron   שלי רחל יחימוביץ' / Shelly  Yachimovich   שרון גל / Sharon Gal   שרן השכל / Sharren Haskel   שרן השכל / Sharren Haskel    תמר זנדברג / Tamar Zandberg 


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
האקדמאים הישראלים בחו"ל רוצים לשוב לישראל
הודעות  [ 1 ] מוצגות  [ 1 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
גאיה קרני
6/06/17 09:13
פורום: כנסת 20 כתוב הודעה
+
ביתרי וותיק
11/05/17 10:21
+
צ'ומפי
9/05/17 17:14
+
הרשות המיותרת
5/05/17 20:25
+
פישלזון
4/05/17 21:54
+
אא
17/03/17 05:27
 
כמה?מי?
24/03/17 17:18
+
צורי
7/03/17 15:44

תגובות בפייסבוק

ברחבי הרשת

התפתחויות נוספות כנסת 20
ועדת השרים לחקיקה הפילה חוק שנועד לאפשר פיקוח של הכנסת על מינוי ראש המטה לביטחון לאומי. מדובר בהצעת חוק שהגישו חברי כנסת ממפלגות יש עתיד, המחנה הציוני ומרצ, ושאמורה הייתה לחייב את ראש הממשלה לנמק בפני הכנסת אי-מינוי ראש מטה לביטחון לאומי.
04/06/2017  |  איציק וולף  |  חדשות
"בתיק האשראי של הבנקים הלוואות במינוף גבוה שניתנו לקבוצות אחזקה הינם באחוזים בודדים, ובסך-הכל מגיעות ל-22 מיליארד שקל" - כך אמרה (יום ג', 30.5.17) המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר בדיון שהתקיים בוועדת המשנה לבחינת התנהלות הבנקים והגופים המוסדיים בנושא הפעולות שנקטו בפיקוח על הבנקים לטיפול בכשלי אשראי ללוים הגדולים.
30/05/2017  |  מירב ארד  |  חדשות
הוועדה לפניות הציבור קיימה (יום ב', 30.5.17) דיון מעקב בנושא העיכוב בסלילת מסילת הרכבת הקלה לבית החולים הדסה עין כרם. לפני שלושה חודשים ערכה הוועדה דיון על הסכסוך בין סיטיפס לממשלה, לאור פניות של אזרחים שהלינו על חמש שנות עיכוב וסבל בסלילת הרכבת הקלה. סכסוך שהקפיא את העבודה והקשה על הגעה לבית החולים הדסה עין כרם. בדיון התברר כי הרכבת כבר הייתה אמורה לנסוע עד צומת "המפלצת" מזמן. זה יתעכב בשנתיים נוספות לאור אי-הסכמות כספיות בסכומי עתק בין המדינה לבין חברת סיטיפס.
30/05/2017  |  עידן יוסף  |  חדשות
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק המועצות האזוריות (מועד בחירות כלליות) (תיקון מס' 10), התשע"ז-2017 שלפיה יאוחדו מועדי הבחירות במועצות האזוריות עם מועדי הבחירות בכלל הרשויות המקומיות.
29/05/2017  |  איציק וולף  |  חדשות
ועדת הכנסת אישרה תיקון לתקנון הכנסת, המאפשר ליו"ר ישיבה להוציא לאלתר מהמליאה חבר כנסת שיפריע לנאום של אורח, ללא צורך בשלוש קריאות לסדר. בשבוע שעבר נמנע הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, מנאום במליאת הכנסת לנוכח החשש של הבית הלבן כי חברי כנסת יפריעו למהלך נאומו.
29/05/2017  |  איציק וולף  |  חדשות

רשימות נוספות
בוטלה סופית פקודת העיתונות המנדטורית  /  איציק וולף
"מי שלא שומר חוק נהנה מההפקר"  /  מירב ארד
סקר: לפיד יורד; הליכוד חוזר להוביל   /  עידן יוסף
לא משתנים  /  איתמר לוין
הבלוף של מיקי רוזנטל  /  איתמר לוין
ממאיסים את הדמוקרטיה  /  איתמר לוין

פורומים
אקדמיה/חינוך
כנסת 20
ממשל
כתבות מקודמות
יעל מעוז
אירוח בווילת נופש ליום גיבוש וסדנאות לוועדי עובדים
עופר מ' כהן
חיסכון לכל ילד: צעד אחרי צעד
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט