|   15:07:40
  מירב ארד  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
צנתור לב בבית חולים - מה צריך לדעת
קבוצת ירדן
איך לפתח קריירה בהייטק ב-2024 - מדריך מקיף למתחילים
[צילום: דני שם-טוב/דוברות הכנסת]
בעקבות המשך המחסור בעובדים זרים לחקלאות ותיירות

ביטן: לאפשר לבעלי העסקים להביא עובדים זרים בעצמם

נציג מחלקת אמנות במשרד החוץ, עו"ד תובל בן אורי, אמר בתגובה להצעתו של ח"כ ביטן כי הם יבדקו את זה, אך לדבריו "כל משרדי הממשלה התנגדו להבאה מעסק לעסק בפעם האחרונה, יש בעיה עם המדינות האלה"
09/04/2024  |   מירב ארד   |   חדשות   |   כנסת 25   |   תגובות

ועדת הכלכלה התכנסה לישיבת מעקב כדי לקדם פתרונות למחסור בכוח אדם בענפי החקלאות והתיירות, בשל המלחמה. במהלך הדיון התברר כי בענף החקלאות עדיין חסרים כ-20 אלף עובדים זרים, ובענף התיירות ישנו מחסור של כאלפיים. בעקבות זאת ביקש היו"ר ביטן כי הממשלה תאפשר, לתקופה מסוימת, לחברות הפרטיות להמשיך להביא עובדים בצורה ישירה ולא באמצעות המדינה.

יו"ר התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל, דובי אמיתי, הסביר, כי הבאת העובדים נעצרה בגלל בעיות ביורוקרטיות, ובסופו של דבר העובדים המתאימים לחקלאות הם מתאילנד בלבד. ההתאחדות ניסתה להביא עובדים גם ממדינות אחרות, כמו סרי לנקה בה יש מעל 10 אלף עובדים פוטנציאליים, מתוכם נלקחו 500-600 פועלים אך הם לא התאמו לעבודה ומחצית מהם ברחו.

לפני 10 ימים ההתאחדות קיבלה אישור להחזיר עובדים מתאילנד אך עדיין חסר למעלה מ-15 אלף עובדים. לדברי אמיתי "יש התנגדות של מרבית משרדי הממשלה להצעת מחליטים של משרד החקלאות מלפני 10 ימים, לאפשר לנו להביא מתאילנד דרך הסוכנויות הפרטיות. מה שמפריע זה התנגדות משרדי המשפטים והחוץ, אנחנו מבקשים חלון של 3 חודשים לאפשר לנו להביא עובדים ישירות מעסק לעסק ולא מממשלה לממשלה".

ח"כ ששון גואטה אמר שגם לפני המלחמה ענף החקלאות ביקש הגדלה של מכסת העובדים הזרים, ואכן האישור הוגדל ל-50 אלף עובדים, מלבד העובדים הפלשתינים. אמיתי אמר כי הוא מאמין שבמאמץ משותף של ההתאחדות ורשות האוכלוסין יוכלו להביא עובדים נוספים ולהשלים את המכסה תוך שלושה חודשים. לדבריו "יש עוד מהלך שלא פוסלים - רשות האוכלוסין במו"מ עם קמבודיה וזה ייקח חודשיים שלושה לגבש הסכם ולסגור אותו, ונוכל להביא גם מקמבודיה בשילוב עם התאילנדים".

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, אמר כי במשרד החקלאות מקווים שייחתם הסכם עם קמבודיה, נפאל ווייטנאם לגיוס עובדים מממשלה לממשלה, לדבריו "משרד החקלאות תומך בהארכת הזמן כדי לגייס עוד 2,000 עובדים מעסק לעסק. יש שתי התנגדויות לטיוטת המחליטים: האחת טוענת שגיוס מעסק לעסק יפגע בהסכם וביחסים עם המדינות, הטענה השנייה היא שיש מחסנית או יתרה של עובדים מסרי לנקה שמחכים שיגויסו לישראל".

אמיתי הוסיף, כי המודל הרצוי הוא שהחקלאים יגייסו את העובדים המתאימים בארץ המקור שלהם, "עד היום לא הייתה יכולת לקבוע איזה עובדים מגיעים אלינו. ב-5 השנים האחרונות לא הייתה לנו שליטה וקיבלנו חומר אנושי שלא מתאים לחקלאות, גם מתאילנד. לכן אנחנו רוצים לראיין אותם בתאילנד ובקמבודיה".

סגן שר החקלאות, משה אבוטבול, התייחס לדברים ואמר "אנחנו מנסים למצוא כל דרך וכל תהליך. ברגע שתהיה כמות של 70 אלף עובדים תהייה רוויה ולא תהייה התמסחרות בעובדים זרים. אנחנו חייבים את העזרה בדברים האלה". לדבריו היו מקרים שחקלאים החזיקו במכסת עובדים גדולה ואחרים נאנקו עם מעט עובדים. הוא הוסיף כי "ברגע שיהיו עובדים זרים בשפע גם נראה שכל חקלאי מרוצה. הפתרון שלנו טמון בעובדים זרים אז למה להערים קשיים".

היו"ר ביטן אמר שכבר עברה חצי שנה מהמלחמה ונגרמו נזקים לחקלאות ולא יכולים לחזור לשגרה, ושזמנית ניתן לעשות כך וזה תלוי ברשות האוכלוסין. נציגת הלשכה המשפטית של רשות האוכלוסין וההגירה, עו"ד שושנה שטראוס, אמרה: "התחלנו בהסכמים הבילטרליים, שכל עובד נדרש לשלם 10-15 אלף דולר כדי להגיע לפה. היו מציעים לחקלאים ריהוט לסלון בשביל לקחת עובדים וההסכם בין הממשלות פתר את הבעיה הזו ואנחנו עדיין מנסים לטפל בחשש של התאילנדים לשלוח לפה עובדים".

ח"כ ביטן הציע פשרה ואמר "אל תתנו תקופת זמן, תקבעו מכסה - נגיד 10,000 עובדים שיביאו בקשר בין עסק לעסק ותמשיכו לעבוד מול קמבודיה לפתור את כל הבעיה. תנו להם מכסה שהם יכולים להביא ישירות ודברו עם ממשלת תאילנד, שזה פתרון זמני כרגע, ובעוד חודשיים שלושה נשב ונראה מה קורה". נציג מחלקת אמנות במשרד החוץ, עו"ד תובל בן אורי, אמר בתגובה להצעתו של ח"כ ביטן כי הם יבדקו את זה, אך לדבריו "כל משרדי הממשלה התנגדו להבאה מעסק לעסק בפעם האחרונה, יש בעיה עם המדינות האלה, אי-אפשר להגיד להם שאנחנו נביא מהם עובדים והם יעשו מה שאנחנו רוצים". אך ח"כ ביטן ביקש שיפתרו את העניין באופן זמני, וטען שאפשר למצוא פתרונות. נציגת משרד המשפטים, סמדר פרידמן, אמרה כי דרך המלך היא להביא עובדים זרים בהסכמים בילטרליים, וכי ברגע שיהיה צורך ממשי יהיה ניתן לבחון הבאה פרטית עם מגבלת זמן וכמות.

משרד התיירות: "בישורת אחררונה להבאת 2000 עובדים זרים"

לאחר מכן עברה הוועדה לדון במחסור בעובדים זרים בענף התיירות. רמ"ט שר התיירות, מיכאל יצחקוב, הודה למנכ"ל רשות האוכלוסין שנרתם לנושא וגם למשרד האוצר, ואמר כי הם מנסים להגיע לפתרון שיניב פרי, וטען שהנושא דחוף ביותר.

סמנכ"לית מנהל חווית התייר במשרד התיירות, רקפת לוי, אמרה: "אנחנו בישורת האחרונה של הצעת המחליטים, להביא 2000 עובדים זרים במקום הפלשתינים שלא מגיעים. אם תהייה בעיה עם הירדנים נוכל ליצור גמישות וניוד עובדים גם לאילת". היא הוסיפה שבהתאחדות המלונות מעדיפים שיגיעו עובדים ממולדובה וגאורגיה שיודעים לעבוד במלונאות.

ח"כ שלום דנינו פנה אל נציגת משרד המשפטים בעקבות התנגדותם ושאל על מה הם התנגדותם מבוססת ומדוע הם חושבים שהצורך לא דחוף. נציגת משרד המשפטים ענתה שההתעקשות על הסכמים בילטרליים נעשתה לאחר שהמדינה התחייבה לבג"ץ לנסות להביא עובדים זרים בהסכמים בילטרליים, היא הוסיפה כי ניתן להביא עובדים מעסק לעסק אבל זה צריך להיות מתוחם גם במספר וגם בזמן, כמו שהמדינה התחייבה לבג"ץ.

סמנכ"ל משאבי אנוש בהתאחדות המלונות, יואב בכר, אמר שבהתאחדות המלונות ישמחו מאוד שהעובדים הזרים יגיעו כבר לפסח, אך לדבריו "זה כנראה לא מאוד ריאלי, אבל יוני-יולי-אוגוסט זה שיא העונה, ועד סוף יוני אפשר להביא אותם. מרגע שיש החלטת ממשלה הצוות הבין-משרדי נכנס לפעולה וזה דחוף".

ח"כ ביטן סיכם את הדיון בנושא ואמר: "אני מציע שנקבע שאם אין החלטת ממשלה תוך 10 ימים, אז תאשרו טלפונית ותאפשרו לבעלי העסקים לגייס עובדים זרים כמה שיותר מהר".

תאריך:  09/04/2024   |   עודכן:  09/04/2024
מירב ארד
+אלמנות צה"ל מפוטרות לאחר השבעה
13:07 09/04/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
משרד הביטחון: החוק אוסר פיטורים בגוף ציבורי  ▪  האלמנה טל אפרת-נחמיאס: "אני נמצאת כאן היום לבקש עזרה מהמדינה שעבורה חן נתן את חייו"  ▪  יו"ר הוועדה פנינה תמנו-שטה דרשה: לתת את כל הסכום המוענק למשפחות שכולות לרכישת רכב צריך כמענק, ולא שחלקו יישאר הלוואה
[צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם בניהו בצלאל / Avraham Benayahu  Bezalel   אוהד טל   אופיר כץ / Ofir  Katz   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   אושר שקלים / Osher  Shekalim   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליהו דלל / Eli Dallal   אליהו רביבו / Revivo Eliyahu    אלמוג כהן / Almog  Cohen   ארז מלול / Erez  Malul   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז ביסמוט / Boaz  Bismuth   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   גד איזנקוט / Gadi  Eisenkot   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלעד קריב / Gilad Kariv   דבורה ביטון / Dvora  Biton   דוד  ביטן / David Bitan   דן אילוז / DAN Iluz   דני בן יוסף דנון / Dani Danon   ואליד אל הושלה / Waleed  El Hawashla   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חמד עמאר / Hamad Amar   חנוך דב מילביצקי / Hanoch Dov Milwidsky   טלי גוטליב / Tali  Gottlieb   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יונתן משריקי / Yonatan Mishraki   יוסף עטאונה / Youssef  Atauna   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעקב אשר / Yakov  Asher   יצחק קרויזר / Kroizer Yitzhak    יצחק שמעון סרלאוף    ירון לוי / Yaron Levi   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   לימור סון הר-מלך / Limor  Son Har-Melech   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מטי צרפתי הרכבי / Matti  Sarfati Harkavi   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירב כהן / Meirav  Cohen   מנסור עבאס / Mansour Abbas   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משה רוט / Moshe  Roth   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאור שירי   ניר ברקת / Nir  Barkat   סימון  מושיאשוילי / Simon  Moshiashvili   סימון דוידסון / Simon Davidson   עובדים זרים   עודד פורר / Oded Forer   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עמית הלוי / Amit  Halevi   צבי ידידיה  סוכות / Tzvi Yedidia  Sukkot   צביקה פוגל / Tzvika  Foghel   צגה צנגש  מלקו / Tsega  Melaku   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רון כץ / Ron Katz   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   רקפת לוי / Rakefet Levi   שלום דנינו / Shalom  Danino   שלי טל מירון / Shelly Tal Meron   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרון ניר / Sharon Nir   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ביטן: לאפשר לבעלי העסקים להביא עובדים זרים בעצמם
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  כנסת 25
אלמנות צה"ל פוטרו לאחר שקמו מהשבעה, כך נחשף היום (שלישי) בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, שדנה בסיוע ומעטפת לאלמנות ומשפחות הנופלים במערכה. יו"ר הוועדה, ח"כ פנינה תמנו-שטה הדגישה כי "מדובר במשימת קודש לדאוג שהמדינה ממלאת את חובתה, המוסרית והערכית, למשפחות הנופלים. אין בעיה תקציבית למשימה זו - אך לא תמיד הוא תואם את הצרכים הייחודיים למשפחות של בוקר בוחרות מחדש בחיים".
09/04/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
המשרד להגנת הסביבה ממשיך לפתח את הבסיס המדעי למפת סיכוני האקלים הלאומית של ישראל, בהובלת המדענית הראשית של המשרד, פרופ' נגה קרונפלד-שור. בשיתוף האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, ובתמיכת קרן היינריך בל, המשרד להגנת הסביבה הקים ועדת מומחים ומומחיֹות לפיתוח מדדי פגיעּוּת אקלים. הוועדה התמקדה באפיון מדדי הפגיעּוּת החברתית, הכלכלית, הבריאותית והסביבתית כמו גם פגיעות הרציפות התפקודית, לסיכוני שינוי אקלים. מדדים אלו ימופו בין השאר בפרויקט מפות סיכוני אקלים של המשרד.
08/04/2024  |  יפעת גדות  |   חדשות
ועדת הכלכלה קיימה (יום ב', 8.4.24) ישיבת מעקב אחר הטיפול במפונים שעברו לדירות אירוח. כזכור, הדיון היום התקיים בעקבות דיון שקיימה הוועדה לפני כשבועיים, בו ביקש היו"ר ביטן מנציגי משרד התיירות לשבת עם נציגי אגף החשב הכללי באוצר ולמצוא פתרון.
08/04/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
יו"ר ועדת החוקה ח"כ שמחה רוטמן דורש מהנהלת בית המשפט להשיב עוד היום (יום א', 7.4.24) למידע שנחשף בוועדה, לפיו שני חברי הצוות לחקירת ההדלפות בבית המשפט העליון, יוצאי השב"כ, ביקשו באוגוסט להצטרף לעתירת בג"ץ הסבירות. "האם מתאים שאדם מקרב השופטים, שייתכן שהוא או אנשי לשכתו היו מעורבים בהדלפה, ראוי שימנה את הצוות החוקר?", תהה רוטמן. "כיצד נשיא בית המשפט העליון בוחר אנשים שהצטרפו לעותרים בתיק מסוים שיבדקו את הדלפתו".
07/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
שירות בתי הסוהר מתריע כי בעוד מספר ימים לא יוכל לקלוט אסירים ביטחוניים נוספים. תקן הכליאה עומד על 14,500 כלואים, ובפועל יש יותר מ-21,000, על כן שב"ס יציג לממשלה תוכנית חרום לצורך המשך קליטת אסירים.
07/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
צבי גיל
צבי גיל
בנסיבות הקיימות אם "ביום שאחרי" תעלה על סדר היום הלאומי השאלה הפלשתינית - זאת תהיה לפחות ההתחלה
אלי אלון
אלי אלון
לוד הייתה הצומת החשוב ביותר בארץ ישראל בתקופת המנדט בו נפגשו קווי הרכבת - יפו ירושלים שחצו את הארץ לרוחב וקווי הרכבת חיפה - קנטרה שחצו את הארץ לאורך וקישרו אותה למצרים
איתמר לוין
איתמר לוין
יאיר נתניהו אומר מה שאביו חושב    האם בנימין נתניהו משקר או חסר אחריות    הממשלה מתנהגת כמו שלטון סמכותני    החרם הצרפתי אינו מפתיע    עוד הוכחה לצורך בחקירה מקיפה של המלחמה    אל-ג'זיר...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il