|   15:07:40
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
כל מה שרצית לדעת על שירותי אינסטלציה
סוכנות ראש
עריכת הסכמי ממון: השלבים המומלצים בדרך להסכם מוצלח
דיבון-סגל. "התשובות הותירו טעם מר"

ביהמ"ש בביקורת קשה על החוקרים והתובעים במשטרת נתניה

השופטת זהר דיבון-סגל: השוטרים לא ביצעו פעולות חקירה בסיסיות ופעלו בשוויון נפש ובנוקשות מחשבתית; שלוחת התביעות לא דיווחה על תיק מקביל, התעלמה מהכשלים ופעלה בניגוד לכללים בניהול התיק
16/04/2024  |   איתמר לוין   |   חדשות   |   משטרה במוקד   |   תגובות

סגנית נשיא בית משפט השלום בנתניה, זהר דיבון-סגל, מותחת ביקורת יוצאת דופן בחריפותה על המשטרה - הן חוקרים והן תובעים - בשל שורה ארוכה של מחדלים בחקירת תקיפה בעיר ובניהול משפטו של הנאשם. דיבון-סגל זיכתה (15.4.24) את אבירן בדש מאשמת תקיפתו של מעסיקו לשעבר, אשר אלון (ללא קשר ליזם הנדל"ן בעל אותו שם).

השאלה המרכזית בתיק הייתה זיהויו של מי שתקף את אלון ביוני 2022. אלון טען שזיהה את בדש, עימו היה לו סכסוך כספי; רק בשלהי המשפט התברר, כי אלון נחקר בחשד שתקף מינית את אשתו של בדש (התיק נסגר בהעדר אשמה) וההגנה טענה שהיה לו מניע להעליל על בדש. אולם, בחקירתו הנגדית התנהג אלון בתוקפנות וסירב לענות על שאלות, ובכך נפגעה משמעותית היכולת להסתמך על עדותו, וזאת לצד הבעייתיות הקשה בעדות לגופה - מציינת דיבון-סגל.

ביקורת קשה במיוחד מותחת דיבון-סגל על הטיפול בעדותה של נטלי דיגמי, קרובת משפחה של אלון שהייתה במקרה עדה לתקיפה. עדותה לא נגבתה ביום האירוע "שכן המשטרה לא חשבה שפשע אלים שהתרחש בטבורה של עיר הוא אירוע דחוף מספיק כדי להצדיק את זימונה המידי של העדה למשטרה. החוקר מבחינתו, לא רואה כל בעיה עם גרירת רגליים שכן זימון עדה לפשע שכזה כעבור שבוע ימים 'זה עוד טוב, יש תיקים שלוקח לנו חודש וחודשיים להגיע לעדים'".

חקירתה של דיגמי במשטרה נמשכה רבע שעה בלבד, החוקר לא שאל על פרטים רבים ("קל מאוד לפספס את מה שאנחנו לא מחפשים", מעירה דיבון-סגל) ובעיקר - לא נערך לה מסדר זיהוי. רס"ל קלוד ווסטרמן הראה לה רק את תמונתו של אלון (אותה לא צירף לתיק החקירה) ושאל אותה האם זהו התוקף, והיא השיבה בחיוב; היה זה בניגוד לכל הנהלים לעריכת מסדר זיהוי.

הידע של החוקר בא מהטלוויזיה

ווסטרמן "הסביר את הטעות הקריטית שעשה, כפי שהסביר את שאר הכשלים בפעולות החקירה שביצע, בהעדר הכשרה מתאימה חוסר ידע וחוסר ניסיון. לדבריו, אינו בקי בנהלי המשטרה העוסקים במסדרי זיהוי או להחלטות בית המשפט בעניין, מעולם לא לקח חלק בעריכת מסדר זיהוי חי או תמונות, ולמעשה המידע הדל שמצוי ברשותו נלמד בעיקר מצפייה בתוכניות פשע בטלוויזיה.

"התשובות שסיפק החוקר הותירו טעם מר, במיוחד שלדבריו גם כיום לאחר קרוב לעשר שנות שירות במשטרה, הוא אינו יודע כיצד עורכים מסדר זיהוי כהלכתו ואינו מודע לקשיים שמעוררות ראיות זיהוי כמו גם להשפעתם על הרשעת חפים מפשע... למותר לציין כי אין אלו סוג התשובות בהן מורגל בית המשפט לשמוע מאנשי משטרה אשר צריכים לגלות ידע ובקיאות בהוראות חוק, בפקודת המשטרה והנחיותיה כמו גם בפסיקות בית המשפט. לבטח אין זהו סוג התשובות שמצופה לשמוע מהוותיקים שבאנשי המשטרה. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יעשו אזובי הקיר".

כשלים ניכרים נפלו גם בגביית עדותו של בדש, ממשיכה דיבון-סגל. רוב הראיות נאספו לאחר שנחקר, אך החוקרים לא זימנו אותו לחקירה נוספת כדי להטיח בו את הראיות. "כפועל יוצא מהתנהלות קלוקלת זו, נפגעה זכותו הבסיסית של הנאשם להתגונן", כאשר הוא נחשף לחלק ניכר מהראיות רק לאחר הגשת כתב האישום, וכאמור - התיק נגד אלון נחשף רק בשלהי הדיון. "הציפייה אינה לחקירה מושלמת, אלא שהצפייה היא לחקירה שתהיה לכל הפחות שלמה", מעירה דיבון-סגל.

לכך נוספה העובדה שהמשטרה לא אספה את מצלמות האבטחה מאזור האירוע: "החוקר שנסע לזירת האירוע הלכאורית לתור אחר מצלמות, התרשל בתפקידו ולא השקיע מאמץ בביצוע פעולת חקירה חשובה זו. החוקר לא באמת כיתת רגליו בזמן החיפוש אחר הראיות הנכספות, אלא נותר ישוב בניידת המשטרה, עשה סיבוב קצר והסתפק בהפניית מבט מבעד לחלון הרכב על-מנת להגיע למסקנה כי מצלמות אבטחה אין".

"הרבה חומר למחשבה על התנהלות המשטרה"

דיבון-סגל מסכמת: "מעדויות החוקרים היה ניכר כי פעולות החקירה והמשימות שהוטלו עליהם, בוצעו מבלי להעמיק בחומר הראיות, מבלי שיבוצע תכלול חקירה ומבלי שקוימה הערכת מצב, בשווין נפש ובחוסר אכפתיות, בנוקשות מחשבתית, תוך ביטול טענות ההגנה ללא כל בדיקה. מרגע שנמסר שמו של הנאשם כחשוד, התעלמו החוקרים לחלוטין מהאפשרות שמא אדם אחר ביצע את העבירה, הם לא היו פתוחים למחשבה שמא מדובר בזיהוי שגוי ומוטעה ולכן לא פעלו לפסול אפשרות זו".

לדברי דיבון-סגל, הכשלים הרבים נובעים גם מהעדר הכשרה, ידע וניסיון של צוות החקירה, וזאת לצד העומס הרב המוטל על המשטרה. "ההנחות המוטעות של המשטרה וחוסר תשומת הלב לחקירת המקרה, הובילו לגביית עדויות שטחיות מהעדים, פעולות חקירה שניתן לבצען ללא מאמץ מיוחד כלל לא בוצעו, ואף הובילו לזניחתם של כיווני חקירה אחרים. טעות גוררת טעות ועוד טעות ועוד אחת". לצד הכשלים בחקירה, היא ממשיכה, היא תועדה בצורה חלקית, ולכן "אין לי אלא להזכיר, בעצב, עקרונות יסוד" בנוגע לחובת התיעוד.

"ההתנהלות שנחשפה במהלך בירור תיק זה מספקת הרבה חומר למחשבה על התנהלות המשטרה במקרה דנן, ואולי בכלל. יש לקוות כי המקרה דנן אינו מאפיין את רמת החקירה כדרך כלל, ואם חלילה זהו המצב, אזי ראוי שייעשה בדק בית רציני ומעמיק בשורותיה של היחידה החוקרת על-מנת שיופקו לקחים לעתיד", מוסיפה דיבון-סגל.

שלוחת התביעות עצמה את עיניה

דיבון-סגל ממשיכה ומותחת ביקורת על שלוחת התביעות בנתניה, ש"יש לה תפקיד מרסן ומפקח, עליה להוות שסתום בקרה על עבודת החוקרים והשוטרים ועליה מוטל הנטל לחשוף מבעוד מועד את המחדלים, מעטים ורבים ככל שיהיו... הקשיים שהתגלו בחקירת המשטרה התעצמו ככל שהתקדמה פרשת התביעה וחשפו עוד ועוד מחדלים וכמעט בכל פעולת חקירה נתגלה ליקוי או פגם והחקירה כאמור נצבעה בצבעים קודרים. וככל שהתקדמה פרשת התביעה, הסתמן כי האפשרות להרשיע את הנאשם הולכת ומתרחקת, וביתר שאת בסיום פרשת ההגנה, והדבר נגלה באופן חד-משמעי בטיעוני הסיכום". המשטרה לא נהגה בהגינות כשם שנהגה ההגנה, היא קובעת.

הגילוי המאוחר של התיק נגד אלון "אף הוא מלמד, לצערי הרב, על כך שגם המאשימה לא עשתה עבודתה נאמנה, כשלה בבחינת חומר הראיות בשלב הכנת כתב האישום ולא הבחינה בחסרים ראייתיים ובפגמים רבים... נוצר הרושם כי המאשימה אף היא יצאה מנקודת ההנחה השגויה לפיה הנאשם הוא בהכרח מבצע העבירה מבלי לבחון את טענותיו, לבטח לא לעומק... נכונה אני להניח כי נעשתה טעות כנה בחוסר תום לב ואין אדם או גוף שהוא חף מטעויות, אך הפגם לא תוקן גם לאחר שנחשף המחדל במשפט".

דיבון-סגל מציינת, כי שלוחת התביעות בדקה ערב הסיכומים את הראיות בתיק נגד אלון - אך לא יידעה בכך את ההגנה ואת בית המשפט. "התנהלות זו פסולה ואין להשלים עימה בשום פנים ואופן", קובעת דיבון-סגל. "החומרה היא כפולה ומכופלת. על-אף הערות בית המשפט בהקשר זה, לא לקחה המאשימה אחריות על התנהלותה הפסולה, הרהיבה עוז והפנתה אצבע מאשימה כלפי ההגנה וטענה שלא ביצעה עבודתה נאמנה" כאשר לא בחנה את הראיות בתיק נגד אלון. "עם כל הכבוד הראוי, דומה כי המאשימה נקלעה לכלל טעות היורדת לשורשו של עניין", שכן היא התעלמה מכך שחובת ההוכחה היא עליה.

דיבון-סגל מסכמת לגבי התנהלות שלוחת החקירות: "על המאשימה לנהוג באחריות, להעריך את הראיות ולשקול אותן מול טענות ההגנה, באופן מקצועי, ענייני וזהיר תוך מחויבות בלתי מתפשרת למניעת הרשעות שווא. מקום שברור כי אין בכוחן של הראיות להצביע על אשמתו של אדם מעבר לספק סביר, על המאשימה לומר זאת בקול רם וברור ולנהוג בהתאם. המאשימה אינה יכולה לעצום עיניה משלל מחדלים וטעויות שנפלו בחקירת המקרה, היא אינה יכולה להתעלם מהאופן בו התנהל המתלונן במשפט או מאמירתו לפיה, אינו בטוח בנכונות הזיהוי ולבטח היא אינה יכולה להסתיר מההגנה פעולות שביצעה במהלך המשפט מתוקף תפקידה, רק משום שהיא בעלת הכוח והאמצעים.

"אינטרס הציבור אינו הרשעה בכל אישום ובכל מחיר. התנהגות אחרת חוטאת לתכליתה ולמהותה של המאשימה כמייצגת המדינה ואינטרס הציבור, שחלק בלתי נפרד הימנו הוא שמירה על הגינות וטוהר ההליך הפלילי כמו גם על זכויות נאשמים". את המשטרה ייצג עו"ד דור כהן, ואת בדש - עו"ד רויטל קוצר.
ת"פ 50566-01-23, מדינת ישראל נ' אלירן בדש / פס"ד
זיכוי נאשם בתקיפה תוך ביקורת יוצאת דופן בחריפותה על החוקרים והתובעים במשטרת נתניה

תאריך:  16/04/2024   |   עודכן:  16/04/2024
איתמר לוין
+האיום של מלצר: תביעה אישית נגד כל שוטר שיכה עיתונאי
20:57 16/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
נשיא מועצת העיתונות הודיע על שינוי מדיניות, בעקבות אירועים חוזרים ונשנים של אלימות כלפי עיתונאים בניגוד לסיכומים מול המשטרה  ▪  צלם ידיעות אחרונות שהותקף השבת בשומרון סיפר על תקיפתו האלימה על-ידי מתנחלים
מלצר. שולף ציפורניים [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ביהמ"ש בביקורת קשה על החוקרים והתובעים במשטרת נתניה
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  משטרה במוקד
המדינה לא תערער על זיכויו של שוטר משמר הגבול שהרג בשוגג את איאד חלאק, צעיר בעל צרכים מיוחדים, לאחר שחשד בטעות שהוא מחבל. בית המשפט העליון דחה (11.4.24) את עתירת של רנאא וחיירי חלאק, הוריו של המנוח, נגד החלטת הפרקליטות שלא לערער על הזיכוי. האירוע עורר בשעתו סערת רוחות משני הצדדים: מי שטענו שמדובר באצבע קלה על ההדק כאשר מדובר בערבים, ומי שטענו שיש להעניק גיבוי לכוחות הביטחון מול איומי טרור.
11/04/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
הוועדה לביטחון לאומי דנה (יום ד', 10.4.24) בבקשה לדיון דחוף בנושא "בחינת הפעולות (אכיפה והעמדה לדין) למניעת פגיעה בנבחר ציבור בהפגנה ובמחאה ליד ביתו" לבקשת ח"כ עמית הלוי. בבקשה נכתב, כי בשנה האחרונה אנו עדים להסלמה אלימה בשיח ובפעולות כלפי נבחרי ציבור. עוד נאמר כי בשבועות האחרונים היינו עדים לעליית מדרגה דרמטית, מכתבי איומים על חיי חברי כנסת ובני משפחותיהם, התפרעויות אלימות בכל רחבי הארץ, הבערת כבישים ואף פריצה לשטח בית ראש הממשלה. עוד צוין, כי בעבר אירועים בעלי אופי הרבה פחות מיליטנטי זכו ליחס מחמיר ממערכת אכיפת החוק, אך כיום נדמה כי מערכת אכיפת החוק, הפרקליטות, השב"כ ומשטרת ישראל מתייחסים בסלחנות כלפי תופעות חמורות בהרבה.
10/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
המחלקה לחקירות שוטרים סגרה את התיק בנוגע לחשד לשיבוש חקירת נסיבות מותו של יובל קסטלמן ז"ל בידי אביעד פריג'ה בנובמבר אשתקד. נציגי מח"ש מסרו על כך (10.4.24) למשפחתו של קסטלמן.
10/04/2024  |  איתמר לוין  |   חדשות
המועמד של השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר לתפקיד מפכ"ל המשטרה הוא ניצב אבשלום פלד המשרת בימים אלו, כסמפכ"ל המשטרה - כך נמסר רשמית (8.4.24) מלשכת השר. פלד מקורב לשר ולראש המטה שלו.
08/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 (יאח"ה), התנהלה בתקופה האחרונה חקירה סמויה, בחשד למעורבות של ראש רשות בדרום הארץ ונוספים, בביצוע עבירות על טוהר המידות.
08/04/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
ביקורתו הפומבית של יו"ר המחנה ה"ממלכתי" על ניהול המלחמה פוגעת במלחמה ובלוחמים כאשר בשל שיקולים פוליטיים הוא מאיים להפיל את הממשלה. על גנץ להתאחד מאחורי העם, להילחם עד הניצחון ולא ל...
רבקה שפק ליסק
רבקה שפק ליסק
ההתעלמות של הרבנים החרדים מקורבנם של הלא-חרדים במלחמה, בני משפחותיהם, ההורים, האלמנות והיתומים היא מנוגדת לערך חשוב ביהדות: "ישראל ערבין זה לזה"
דרור אידר
דרור אידר
למרות הקשיים ומורכבות המצב חובה לראות את התמונה הרחבה ולהודות על נס התקומה המדינית ועל היכולת להגן על עצמנו    על שמחה בזמנים קשים ועל ה"אף-על-פי-כן" המפורסם של ברנר. טובה הארץ מאוד...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il