|   15:07:40
  יואב יצחק  
מו"ל ועורך ראשי News1
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
האם כדאי להשקיע בנאסד"ק 100?
כתיבת המומחים
מהי חרדה דנטלית ואיך מתמודדים איתה?
הנייה. שוקל לעזוב את קטר [צילום: AP] אל-ת'אני. מימון חמאס - בברכת ארה"ב וישראל [AP]
ביידן. לבחון מחדש מעמדה של קטר [צילום: סטפני סקארברו/AP] נתניהו, מאשים: קטר מימנה טרור [צילום: אביר סולטן/POOL AP]
הנייה. שוקל לעזוב את קטר [צילום: AP]

מנהיגי חמאס השוהים בקטר שוקלים לעזוב למדינה שיהיו מוגנים מחיסול

וול-סטריט ג'ורנל מדווח: עומאן היא אחת המדינות שפנו אליה לקלוט את ההנהגה המדינית של חמאס ממשלת ישראל התחייבה להימנע מחיסולם בקטר בתנאי שיביאו לשחרור החטופים בעבר שקלו איסמעיל הנייה וגורמים נוספים לעבור לטורקיה, אך ישראל הבהירה כי הם יהיו יעד לחיסול גם בטורקיה
20/04/2024  |   יואב יצחק   |   חדשות   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

ההנהגה הפוליטית של חמאס המתגוררת בקטר, ובראשה מנהיג החמאס איסמעיל הנייה, שוקלת לעבור מהבסיס הנוכחי שלה בקטר, למדינה אחרת. כך מדווח וול-סטריט ג'ורנל. מו"מ מתקיים בימי אלה, וזאת לאחר שהנהגת חמאס יחד עם ראשי קטר לא מצליחים להביא לסגירת עסקה בין ישראל לחמאס לשחרור החטופים ולהפסקת אש, וזאת בשל דרישותיו של ראש חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, שאותן ישראל ממאנת לקבל ובראשן הפסקת המלחמה-תחילה.

ההנהגה המדינית של חמאס נהנתה במשך שנים רבות מתנאים נוחים בקטר, ולכן שהתה במקום. קטר אירחה אותם, מטעמים שונים. הקרקע החלה לבעור באחרונה תחת רגליהם, לאחר התברר שוב ושוב דבר מעורבותם הפעילה במימון טרור. לפני מספר חודשים אף דובר על מעבר אפשרי מצידם לטורקיה. אך אפשרות זו התנדפה, לאחר שישראל הבהירה, כי הם יהיו במדינה זו יעד לחיסול.

הנהגת חמאס שוהה בקטר מאז 2012. בחודשים האחרונים היא זכתה לסוג של "חסינות" מצד ישראל מפני חיסול - בתנאי שתפעל לקידום שחרור חטופים. שאם לא כן, תהא ישראל משוחררת לרדוף אותם גם בקטר. במגעים שהתקיימו הסכים אמיר קטר אל-ת'אני לסייע במו"מ לשחרור בני הערובה הישראלים, אך התנה זאת בהתחייבות מפורשת להימנע מחיסולים על אדמתה של קטר.

על-פי המסתמן, נאמר בוול סטריט ג'ורנל, אם חמאס יעזוב את קטר, עלול הדבר לקטוע שיחות חשאיות ורגישות לשחרור עשרות בני ערובה ישראלים המוחזקים בשבי בעזה וככל הנראה להקשות על ישראל וארה"ב להעביר מסרים לקבוצה שהוגדרה על-ידי וושינגטון כארגון טרור. מנהיגי חמאס חיים בדוחא, בירת קטר, מאז 2012, בהסדר שנתמך על-ידי ארה"ב, ובשתיקה בהסכמה מצד ישראל.

גורמים ערבים מסרו לוול-סטריט ג'ורנל כי בימים האחרונים פנתה הנהגת חמאס בדוחה לפחות לראשי שתי מדינות, כדי לבחון עימם מעבר אליהם. עומאן היא אחת המדינות שפנו אליה, אמר פקיד ערבי אחד. גורמים רשמיים בעומאן נמנעו ממסירת תגובה לעיתון. "גורמים ערבים אמרו כי חמאס מאמין שהמשא-ומתן האיטי על בני ערובה עלול להימשך חודשים, ולסכן את קשריה ההדוקים של הקבוצה עם קטר ונוכחותה בדוחא". "השיחות כבר נתקעו שוב, בקושי סימנים או סיכויים לחידושם בזמן הקרוב, וחוסר האמון גובר בין חמאס למשא-ומתן", אמר מתווך ערבי.

קטר, מונרכיה קטנה במפרץ הפרסי, פעלה בחודשים האחרונים לסיים את המלחמה ברצועת עזה ולהגביר את הסיוע לפלשתינים. בששת החודשים האחרונים אומנם התחזק מעמדה כבעלת ברית של ארה"ב וכמתווכת במזרח התיכון. אלא שמנגד, התגברו הטענות נגדה במיוחד מצד ישראל - על-כך שהיא הזרימה מיליארדי דולרים לחמאס, על-אף היותו ארגון טרור, והפכה ארגון זה לאחד מארגוני הטרור הגדולים האכזריים בעולם.

ראש ממשלת קטר ושר החוץ של קטר, השייח' מוחמד בן עבדול רחמן אל-ת'אני, אמר לאחרונה שמדינת המפרץ בוחנת מחדש את תפקידה כמתווכת בין ישראל לחמאס. אל-ת'אני ציטט את מה שלדבריו נחשב לביקורת לא הוגנת מצד ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושרים נוספים בממשלה, וזאת על-אף מאמציה של קטר לסיים את המלחמה בעזה. נתניהו אמר כי קטר היא שמימנה את חמאס ולכן מחובתה להפעיל עתה לחץ כבד על חמאס לשחרור בני הערובה. נתניהו ביקש מארה"ב וממדינות אירופה ללחוץ על קטר שאכן מילאה תפקיד משמעותי בתיווך ההפוגה וחילופי השבויים של נובמבר בין חמאס לישראל.

בקטר דוחים את הטענות מצד ישראל, וכן מצד כמה מחוקקים בארה"ב - הדורשים מנשיא ארה"ב ג'ו ביידן לבחון מחדש את קשריה של ארה"ב עם קטר, ואת מעמדה כבעלת-ברית מועדפת של ארה"ב. "יש גבולות לתפקיד הזה וגבולות ליכולת שאנו יכולים לתרום למשא-ומתן הזה בצורה בונה", אמר מנהיג קטר במסיבת עיתונאים. "מדינת קטר תקבל את ההחלטה המתאימה בזמן הנכון".

גורמים קטרים מכחישים את האשמות נגדם כי ממנו טרור. לדבריהם, קטר תיאמה עם ישראל את ההתקשרויות הקודמות שלה עם חמאס, והיועץ לביטחון לאומי של ישראל, צחי הנגבי, שיבח את הדיפלומטיה האחרונה של קטר בעקבות פיגועי 7 באוקטובר. אותם גורמים מסרו לוול-סטריט ג'ורנל, כי מנהיגים פוליטיים של חמאס נמצאים בדוחא לבקשתו של וושינגטון, ושאם לא כן היו מגיעים למקום שבו קשה יותר לגורמים מערביים לתקשר איתם, כמו אירן או סוריה. היכולת של קטר לתקשר עם חמאס היא קריטית, שכן גורמים אמריקנים ואירופים מנועים מליצור איתם קשר ישירות בשל סיווגם כחברים בארגון טרור.

תאריך:  20/04/2024   |   עודכן:  20/04/2024
יואב יצחק
+נתניהו: אסור להטיל סנקציות על צה"ל
22:57 20/04/24  |  יואב יצחק
ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא בחריפות נגד הממשל האמריקני - מחמת כוונתו של הממשל להטיל סנקציות על היחידה נצח יהודה. "אסור להטיל סנקציות על צבא ההגנה לישראל!", אמר נתניהו בהודעה שמסר לתקשורת. "‏אני פועל בשבועות האחרונים נגד הטלת סנקציות על אזרחים ישראלים, כולל בשיחות שלי עם בכירי הממשל האמריקני. ‏בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור, הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה״ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי. ‏הממשלה בראשותי תפעל בכל האמצעים נגד מהלכים אלה".
נתניהו: נפעל בכל האמצעים [צילום: מרק ישראל סלם/POOL פלאש 90]
+אירן עשויה לקבל את מטוסי הקרב סוחוי-35 הראשונים מרוסיה
21:42 20/04/24  |  עידן יוסף
דיווחים בתקשורת האירנית: אירן עשויה לקבל מרוסיה כבר בשבוע הבא את מטוסי הקרב סוחוי-35 הראשונים. בסה"כ רכשה אירן 24 מטוסי קרב כאלה, שנחשבים למתקדמים לעומת צי המטוסים הנוכחי שלה שנחשב למיושן.
+משרד האוצר בוחן אפשרות להעלאת מיסים למימון המלחמה
21:40 20/04/24  |  עידן יוסף
באוצר בוחנים ברצינות העלאת מיסים בחודשים הקרובים כדי לממן את הוצאות המלחמה. על הפרק העלאת מס ההכנסה והמע"מ (שכבר אמור לעלות ל-18% ב-2025). בכירים במשרד אומרים ״אם הוצאות המלחמה יימשכו, בקצב הזה לא תהיה לנו ברירה אלא להעלות מיסים, צעדים קטנים לא יעשו את העבודה" (כאן חדשות).
+ארה"ב צפויה להטיל עיצומים נגד גדוד בצה"ל; נתניהו: "שפל ערכי"
21:27 20/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שר החוץ האמריקני צפוי להודיע בקרוב על הטלת עיצומים על גדוד "נצח יהודה" בצה"ל, בטענה לאלימות כלפי פלשתינים  ▪  הדיווח מסעיר את המערכת הפוליטית: נתניהו וגנץ הודיעו שישראל תפעל נגד המהלך ורואים בו "תקדים מסוכן" ומסר שגוי לאויבים  ▪  סמוטריץ' טוען שזהו חלק ממהלך אמריקני להקמת מדינה פלשתינית  ▪  ח"כים מהימין גינו את ההחלטה בחריפות ורמזו לאפשרות שישראל תפעל באופן חד-צדדי נגדה
לוחמי גדוד נצח יהודה בלחימה ברצועת עזה [צילום: דובר צה''ל]
+בית הנבחרים אישר ברוב גדול את הסיוע לישראל ולאוקראינה
20:57 20/04/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
366 צירים תמכו בסיוע לישראל ורק 58 התנגדו, רובם דמוקרטים  ▪  הסיוע לאוקראינה עבר ברוב של 311 מול 112  ▪  הסנאט יתבקש לאשר את החבילה המתוקנת בהמשך השבוע ולאחר מכן היא תישלח לחתימתו של ביידן
ביידן. ישראל זקודה בדחיפות לסיוע [סטפני סקארברו/AP]
ג'ונסון. מאוים בהדחה מצד צירי ימין קיצוני [צילום: דייוויד בקר, AP]
+ארדואן והנייה נועדו באיסטנבול - ובישראל גינו
20:39 20/04/24  |  עידן יוסף
נשיא טורקיה ארדואן נועד היום באיסטנבול עם מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה ודן עימו במאמצים להגיע להפסקת אש בעזה ולהעביר סיוע הומניטרי לרצועה. בירושלים אמרו כי עליו להתבייש. הודעת הגינוי יצאה לפני צאת השבת.
+שיפור קל במצבה של הילדה שנפצעה במתקפת הטילים מאירן
20:35 20/04/24  |  עידן יוסף
שיפור קל במצבה של הילדה בת שבע שנפצעה לפני שבוע קשה במהלך מתקפת הטילים מאירן. הילדה תושבת אזור אל פורעה שבנגב נושמת כעת בכוחות עצמה ומבית החולים סורוקה נמסר שמצבה עדיין מוגדר קשה.
+בלילה שבין 14-13 באפריל התרחש אירוע אסטרטגי גלובלי שהוביל צה"ל ובייחוד חיל-האוויר
18:49 20/04/24  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
דיון עומק בהנחייתי, על ירי מאות טילים בליסטיים, טילי שיוט וכטב"מים מתאבדים ששיגרה אירן לישראל. בהשתתפות: סא"ל ד"ר דן שיאון, שפיקד על טייסת במבצע "ערצב 19" במלחמת לבנון הראשונה; ד"ר חיים אסא, שהקים וניהל את המועצה לביטחון לאומי, והמומחה הצבאי אלכס צייטלין
חימוש מטוסי קרב צה"ל חיל-האוויר לתקיפה מאירן [צילום: דובר צה''ל]
+שב"כ ומג"ב פועלים במבצע לסיכול טרור במרחב נור א-שמס במנשה, 10 מחבלים נהרגו
14:36 20/04/24  |  יואב יצחק
דובר צה"ל מסר, כי לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב פועלים למעלה מ-40 שעות במבצע לסיכול טרור במרחב נור א-שמס במנשה; כוחות הביטחון חיסלו עשרה מחבלים, עצרו שמונה מבוקשים, חשפו מטענים, איתרו והחרימו אמצעי לחימה רבים.

+אחותה של החוקרת הישראלית אליזבט' צ'ורקוב מתחה ביקורת על ראש ממשלת עירק
14:28 20/04/24  |  יואב יצחק
תקרית חריגה הלילה בוושינגטון. כך מדווח העיתונאי רועי קייס (כאן11) ברשת X: "ראש ממשלת עירק א-סודאני התארח במוסד אטלנטיק. אחותה של החוקרת הישראלית אליזבט' צ'ורקוב שהייתה בקהל יצאה נגדו בחריפות: "תתבייש לך. אינך עושה דבר בעניין אחותי". צ'ורקוב כבר למעלה משנה בשבי המיליציה הפרו-אירנית גדודי חיזבאללה אחרי שנחטפה בבגדד".
+צילומי לויין מעידים על פגיעה בסוללת S-300 המיועדת להגן על מפעל האורניום בנתנז
14:12 20/04/24  |  יואב יצחק   |   לרשימה המלאה
כך מדווחת רשת CNN המסתמכת על צילומי לווין של חברה אמריקנית  ▪  התקיפה שמיוחסת לישראל נועדה להעביר מסר כפול לאירן ולרוסיה: מערכת ההגנה האווירית S-300 מתוצרת רוסיה לא תוכל להגן על מתקני הגרעין של אירן - אם תחליט ישראל לתקוף
מתקן העשרת האורניום בנתנז. לא מוגן [צילום: AP]
חמנאי. אזהרה חמורה לפני תקיפה [צילום: AP]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מנהיגי חמאס השוהים בקטר שוקלים לעזוב למדינה שיהיו מוגנים מחיסול
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
האיחוד האירופי מטיל עיצומים על להב"ה, הפועל נגד נישואי תערובת ובעד הפרדת יהודים וערבים, ועל ארבעה מתנחלים "קיצונים" בגין מה שכינה "הפרה חמורה של זכויות אדם של הפלשתינים".
19/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
אחד מנושאי הוויכוח העיקריים בנרטיבים שונים של מלחמות הוא המספרים. בדיקה של העיתונות בעולמית מגלה, למרבה התדהמה, כי כולם מעתיקים כמעט ללא בדיקה את מספר הנפגעים הפלשתינים המופצים ע"י משרד הבריאות הפלשתיני, הנשלט בידי חמאס. מספר הנפגעים הוא חלק מהתעמולה הפלשתינית, שמטרתה להראות כי מתחוללים, מה שמכונים בערבית "מַגַ'אזִר" (מעשי טבח) ו-"אִבַּאדַה" (השמדה).
19/04/2024  |  ירון פרידמן  |   יומני בלוגרים
גורם ישראלי אומר (19.4.24) לוושינגטון פוסט כי התקיפה באירן הייתה מחושבת היטב ישראל הרשמית ממשיכה לשמור על שתיקה. עד לשעה זו לא ברור איזה נזק, אם בכלל, נגרם לבסיס הצבאי ליד איספהן. הולכים ומתרבים הדיווחים לפיהם התקיפה בוצעה באמצעות רחפנים ששוגרו משטח אירן, כפי שנעשה במתקפות קודמות המיוחסות לישראל.
19/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ההתקפה האירנית על ישראל ב-14 באפריל לפנות בוקר מחייבת ומצדיקה תגובה ישראלית. תגובה כזאת יכולה להתבצע בתחום הצבאי ו/או המדיני ו/או הכלכלי, ובכל אחד מהתחומים יש לשלב גם את תחום הסייבר. עם זאת, היא איננה חייבת להיות מידית, במיוחד אם ניתן לשלב בה תועלת מדינית חשובה.
19/04/2024  |  רון בריימן  |   יומני בלוגרים
המתקפה האירנית מהווה הזדמנות פז לישראל, אך מותר להניח שהממשלה תבזבז אותה ובינתיים: האנטישמיות בארה"ב שוברת שיאים, הקבינט ממשיך לדלוף ויריב לוין מפגין צביעות
19/04/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
הרצל ובלפור חקק
הרצל ובלפור חקק
על המשוררת טניה הדר, מחווה לזכרה    בשיריה של טניה הדר אנו נסחפים כבמטה קסם אחר המסע הפנימי, הולכים לאן שהולכת הנפש
איתמר לוין
איתמר לוין  |  
המסר של יום העצמאות תשפ"ד הוא שביום העצמאות תשפ"ה חייבת להיות פה ממשלה אחרת, שתתחיל במלאכת השיקום הגדולה ביותר בתולדות המדינה    אירועי השבוע האחרון רק מחדדים את הצורך הקיומי הזה
רפי לאופרט
רפי לאופרט
העולם האנושי הוא הוויה דינמית והתהליכים המתפתחים בו נגזרים מאינטגרציה של מהלכים רוחניים וחומריים עם השפעות מן הטבע שמעצבים במשותף את תנאי הסביבה בהם מתקיימת החברה האנושית - מתפתחת ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il