|   15:07:40
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מרפאת כאב תל אביב - מה חשוב לדעת לפני שבוחרים?
כתיבת המומחים
מתי יש להזמין הובלה עם מנוף?
המשלחת הישראלית בבית הדין בהאג [צילום: פיטר דה-יונג, AP]

ישראל נמנעת ממתקפה נרחבת ברפיח בשל החוק הבינלאומי

המשנה ליועצת המשפטית לבית הדין בהאג במתקפה חריפה על דרום אפריקה: מנסה לסייע לבן-בריתה חמאס ולמנוע את נפילת מעוזו האחרון צה"ל פתח 55 תיקים על הפרת חוק ונבדקים מאות אירועים אחרים
17/05/2024  |   איתמר לוין   |   חדשות   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

ישראל נמנעת ממתקפה נרחבת ברפיח מתוך התחשבות בחוק הבינלאומי ובאזרחים הרבים המתגוררים בעיר. כך אומר (17.5.24) המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, גיל-עד נועם, בבית הדין הבינלאומי בהאג, בתגובה לבקשת דרום אפריקה להורות לישראל להפסיק את המלחמה.

נועם פתח באומרו: "התמונה [שהציגה דרום אפריקה] שונה לחלוטין מהעובדות והנסיבות. דרום אפריקה מתעלמת מההקשר ומהחוק הבינלאומי ושמה ללעג את האמנה למניעת רצח עם. לקרוא למשהו שוב ושוב 'רצח עם' אינו הופך אותו לרצח עם. חזרה על שקר אינה הופכת אותו לאמת". הוא תקף את סירובו של בית הדין לדחות את הדיון לשבוע הבא, לאחר שישראל קיבלה הזמנה אליו ביום הזיכרון ועורכי דינה לא יכלו להתכונן ולהתייצב.

"גזר דין מוות לחטופים"

הוא סקר את נסיבות המלחמה ואת היותה של רפיח מעוז של חמאס, בו מוחזקים חטופים וממנה עלול חמאס להבריח אותם או את מנהיגיו. לדבריו, כל מדינה שהייתה במצבה של ישראל הייתה נוהגת כמותה, והיא מחויבת להגן על עצמה תוך שמירת החוק הבינלאומי - כפי שעשתה. "למנוע מישראל זכות זו, פירושו שהזכות שיש לכל המדינות נשללת מאחת בלבד, ולומר לאזרחי ישראל שאין להם זכות להגנה על חייהם".

נועם הדגיש, כי ישראל ערב למספר האזרחים הגדול ברפיח ולשימוש שעושה בהם חמאס כמגן אנושי. לכן היא פועלת להתמודד עם מצב סבוך זה ולא הייתה פשיטה נרחבת אלא פעולות נקודתיות לצד פינוי אזרחים וסיוע הומניטרי. הוא הזכיר, כי חמאס אינו צד להליכים - כך שהוא חופשי להמשיך בפשעיו.

"יש מלחמה טרגית, לא רצח עם", הדגיש. "דרום אפריקה רוצה לסייע לבן-בריתה חמאס" כדי למנוע את נפילת המעוז האחרון שלו. לדברי נועם, לדרום אפריקה אין כל ראיות לטענותיה, בעוד ישראל דיווחה כנדרש לבית הדין על פעולותיה להקלת המצב ההומניטרי ברצועה. תקריות מבודדות הן תקריות מבודדות, אינן משקפות מדיניות ולא כל דיווח חדשותי הוא אמת, הדגיש.

"ישראל ממשיכה להיות מחויבת לפעול על-פי החוק הבינלאומי, בודקת טענות להתנהגות פסולה ומטפלת כיאות במקרים כאלה", אמר נועם. מאז תחילת המלחמה נפתחו 55 חקירות פליליות בידי צה"ל בחשד להפרת החוק, מסר נועם, ובנוסף לכך נבדקים מאות אירועים נוספים. "מערכת המשפט הישראלית יודעת להבחין בין אמירות מטרידות אך מותרות במדינה דמוקרטית לבין אמירות החורגות מכך" ובכמה מקרים ננקטו הליכים פליליים. בנוסף לכך, ננקטים הליכים נגד מי שמנסים לפגוע בהעברת הסיוע ההומניטרי לרצועה ולהבטיח את בטחונן של השיירות, ובג"ץ עוסק בנושא.

נועם האשים את דרום אפריקה בהעלאת טענות שקריות ובהסתמכות על נתוני חמאס - שאפילו האו"ם נסוג מהם השבוע. לדבריו, דרום אפריקה השתמשה כלפי ישראל במינוח המזכיר את השואה ושאל רטורית: "כמה נמוך היא תרד?" הוא הדגיש, כי מעשיה של ישראל מוכיחים בבירור שאין לה כל כוונה לבצע רצח עם, אלא את ההפך מכך. "אם צריך להגיד למישהו 'enough is enough' - זה לדרום אפריקה ולא לישראל".
נועם הזהיר, כי צו להפסקת המלחמה - פירושו שהחטופים יישארו לגווע במנהרות וחמאס יוכל להמשיך לתקוף את ישראל, וימנע מישראל את זכויותיה החוקיות. "זהו מצב בלתי נסבל מבחינה חוקית ומוסרית".

גם המשנה ליועץ המשפטי לשר החוץ, תמר קפלן-תורג'מן, עמדה על שקריה של דרום אפריקה והתעלמותה מן העובדות, במיוחד בנוגע להגדלת הסיוע ההומניטרי ולאזהרות המוקדמות לפינוי אזרחים. מהלכיה של ישראל מנעו את האסון שדרום אפריקה טענה שוב ושוב שעומד להתרחש, הוסיפה. דרום אפריקה מעוותת הצהרות של בכירים ישראלים, אשר דיברו במפורש על סיוע הומניטרי והתייחסו אך ורק לפעולות נגד חמאס. קפלן-תורג'מן הזהירה, כי קבלת בקשתה של דרום אפריקה פירושה גזר דין מוות לחטופים.

תאריך:  17/05/2024   |   עודכן:  17/05/2024
איתמר לוין
+שני פצועים קל, שריפות ונזק לרכוש בעשרות שיגורים לגולן ולגליל העליון
18:57 17/05/24  |  עידן יוסף
אחר-הצהריים נשמעה אזעקה במעיין ברוך שבגליל העליון. לא נמסר נפגעים. קודם לכן הופעלה התראה בקצרין עקב יירוט של מטרה אווירית חשודה. במטח הכבד אחר-הצהריים לאזור הגליל העליון ורמת הגולן נורו למעלה מ-75 רקטות מלבנון. עשרות מהן יורטו. שני בני אדם נפצעו קל. נזק נגרם לרכוש ושריפות פרצו בכמה מוקדים ברמת הגולן.

תיעוד ברשתות החברתיות מן התקיפה של חיל-האוויר היום על אתר צבאי של חיזבאללה בכפר א-נג'רייה עשוי לאשר כי אירן העבירה אמצעים מתקדמים של הגנה אווירית לחיזבאללה. בתיעוד נראה חלק מטיל קרקע אוויר אירני מדגם סייאד 2 בסביבת האתר שהותקף. אפשר שהטיל נפגע בתקיפה או נפל לאחר שיגורו. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי האתר שימש את מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה.
+הותר לפרסום: סמל בן אבישי מנהריה נפל בקרב בצפון הרצועה
18:50 17/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
נהרג בקרב עם מחבלים בצפון רצועת עזה. בן 20 היה בנופלו
סמל בן אבישי. בן 20 בנופלו
+ישראלי ובתו הותקפו על-ידי המון פרו-פלשתיני בבלגיה
18:49 17/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
התוקפים הבחינו באמנון אוחנה בן ה-64 ובבתו שירה בת ה-29 מסירים דבקית אנטי-ישראלית בתחנת הרכבת בעיר ברוז', ותקפו את האב בבעיטות ובאגרופים  ▪  בתיעוד נראה אחד מהם כשהוא מפיל את אוחנה ובועט בראשו
רגע התקיפה השנייה [צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים]
+דובר צה"ל: גופותיהם של שלושה חטופים הובאו לישראל במבצע צבאי
18:24 17/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי מסר הצהרה על מבצע שבו חולצו מרצועת עזה גופות של חטופים - גופותיהם של שני לוק, איציק גלרנטר ועמית בוסקילה שהיו במסיבת הנובה  ▪  חילוץ הגופות נעשה תוך סיכון חיים - לאחר 224 ימים בשטח הרצועה  ▪  מספר החטופים חיים או מתים המוחזקים בידי חמאס - 129
שלושת הנרצחים ממסיבת הנובה
+הנפל שהוטל ביישוב יתד נאסף בידי כוחות צה"ל ויפונה בהמשך
16:37 17/05/24  |  עידן יוסף
הנפל שהוטל ביישוב יתד נאסף בידי כוחות צה"ל ויפונה בהמשך. הצבא מבקש מהציבור להתרחק מהאזור עד לסיום פעילות כוחות הביטחון.

בהודעת דובר צה"ל נמסר: "הבוקר (ו'), בעת תקיפה של מטוס קרב במרחב רפיח, נפל חימוש במרחב היישוב יתד. החימוש לא התפוצץ. מדובר באירוע חריג, אשר נסיבותיו ייבדקו לעומק. תקיפת המטרה הושלמה מספר דקות לאחר מכן. צוותים טכניים של חיל האוויר הגיעו למקום והחלו בתחקור מעמיק של האירוע. התחקיר יוצג למפקד חיל האוויר".
+צוות הקרב של חטיבה 7 חיסל כ-60 מחבלים בג׳באליה
14:14 17/05/24  |  עידן יוסף
צוות הקרב של חטיבה 7 הוביל את ההתקפה האוגדתית על ג׳באליה ונלחם כעת בלב העיר. בתוך פחות משבוע של הלחימה, הכוחות נתקלו בעשרות מחבלים, חתרו למגע וחיסלו יותר מ-60 מחבלים מהקרקע ומהאוויר.
[צילום: דובר צה''ל]
+התרעה הופעלה בדלתון ובקדיתא שבגליל
13:37 17/05/24  |  עידן יוסף

+זעם בימין: גלנט מציע לחלק נשק לעזתים ולייצר שלטון מקומי
13:25 17/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
במסגרת תוכניתו ל"יום שאחרי" מציע שר הביטחון שהאוכלוסייה בעזה תרוכז בבועות הומניטריות שבכל אחת מהן יוקם מנגנון אזרחי של עזתים מקומיים שיקבלו את המושכות לניהולה ונשק קל  ▪  שרי הקבינט התעמתו מול גלנט
הפגנת ימין מול הקריה בדרישה לפיטורי גלנט [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
+תקלה חמורה: נפל חימוש במשקל רב הופל במושב יתד ממטוס
11:51 17/05/24  |  עידן יוסף
תקלה בצה״ל: נפל חימוש במשקל כחצי טונה נפל ככל הנראה ממטוס במושב יתד בדרום העוטף וגרמה לנזק. לא היו נפגעים. בצה״ל מתחקרים את האירוע החמור. תושבים הסמוכים מאות מטרים ממקום הנפל מפונים מבתיהם לקראת פיצוץ מבוקר שלו.

+לוחם צה"ל נפצע קשה בקרב בצפון הרצועה
11:39 17/05/24  |  עידן יוסף
לוחם מגדוד 9227, חטיבה 460, נפצע הבוקר (ו'), באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתו עודכנה.
+חוסל איש-צל בכיר במערך האווירי של חיזבאללה
11:29 17/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
אל ערבייה: בתקיפה בצידון שבמערב לבנון חוסל מפקד שטח במערך האווירי של חיזבאללה בשם חסין חדר מהדי  ▪  מלבדו, נהרגו ונפצעו נוספים  ▪  צה"ל: הותקפו מבנים שהיוו איום על כלי טיס ישראלים
זירת החיסול בלבנון
+ציוד הומניטרי הוכנס היום לעזה לראשונה דרך המזח שהקימה ארה"ב
11:12 17/05/24  |  איציק וולף
לראשונה הוכנס היום ציוד וסיוע הומניטרי לרצועת עזה דרך הים, באמצעות המזח שהקים צבא ארצות הברית למטרה זו.
+צה"ל השמיד משגרי רקטות ארוכות טווח במזרח רפיח
11:10 17/05/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
צוותי חטיבות הקומנדו, גבעתי ו-401 ממשיכים את הלחימה במספר מרחבים באזור רפיח  ▪  חטיבות הצנחנים, 7 ו-460 מעמיקות את השליטה המבצעית המחודשת בג'בליה שבצפון הרצועה
[צילום: דובר צה"ל]
הכוחות על הקרקע מכוונים את חיל האוויר לתקיפת יעדים [צילום: דובר צה"ל]
+בית הנבחרים האמריקני אישר חוק שיחייב סיוע ביטחוני לישראל
10:13 17/05/24  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
החוק אושר ברוב של 224 חברי קונגרס מול 187 מתנגדים, אך אין לו כל משמעות מעשית  ▪  בין התומכים בחוק היו 16 דמוקרטים ובין המתנגדים - 3 רפובליקנים
חוק הצהרתי בלבד [צילום: איתמר לוין]
+נבלם ניסיון פלשתיני להדיח את ישראל מפיפ"א
09:02 17/05/24  |  עידן יוסף
ההתאחדות לכדורגל הודיעה כי הצליחה לבלום את היוזמה של ההתאחדות הפלשתינית ושל העומד בראשה ג'יבריל רג'וב להשעות את ישראל מהשתתפות במפעלים בינלאומיים. ההצעה הפלשתינית לא עלתה להצבעה וסוכם כי הנושא ייבחן שוב בחודשים הקרובים.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר מסר: "מברך את כל מי שפעל מאחורי הקלעים במקצועיות ובמסירות אין קץ כדי לטרפד את הניסיון השערורייתי של רג׳וב וחבריו להדיח את ישראל מפיפ״א, ובראשם חברִי יו״ר ההתאחדות לכדורגל בישראל שינו זוארץ והצוות שלו. תודה גם לצוות המקצועי שלנו במשרד התרבות והספורט, למל״ל ולאנשי משרד החוץ. אנחנו על המפה ואנחנו נשארים על המפה. עם ישראל חי".+שוודיה: חשד לירי ליד שגרירות ישראל בסטוקהולם, כמה חשודים עוכבו
09:00 17/05/24  |  עידן יוסף
משטרת שוודיה עיכבה כמה בני אדם בחשד לירי באזור שגרירות ישראל בסטוקהולם. כוח משטרה שהיה בסיור באזור דיווח ששמע קולות נפץ, מה שהעלה את החשד שבוצע ירי. לפי המשטרה, אזור רחב בבירה נחסם לתנועה.
+נשק לישראל: בית הנבחרים נגד ביידן, הסנאט צפוי לדחות
08:53 17/05/24  |  עידן יוסף
בית הנבחרים בוושינגטון אישר את הצעת החוק המבקשת לחייב את הנשיא ביידן שלא לעכב משלוחי נשק לישראל. ההצעה אינה צפויה לקבל את אישור הסנאט, והבית הלבן כבר הודיע כי יטיל עליה וטו אם יהיה צורך בכך.

בממשל ביידן הבהירו כי אין אמברגו נשק על ישראל אלא רק איום בהפסקת משלוחים מסוימים אם תפלוש ישראל לרפיח בהיקף נרחב. ארצות הברית ממשיכה להעביר משלוחי נשק ותחמושת לישראל.
+ליבי בל עימי
07:30 17/05/24  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המסר של יום העצמאות תשפ"ד הוא שביום העצמאות תשפ"ה חייבת להיות פה ממשלה אחרת, שתתחיל במלאכת השיקום הגדולה ביותר בתולדות המדינה  ▪  אירועי השבוע האחרון רק מחדדים את הצורך הקיומי הזה
החזן יעקב מוצן בבית הכנסת ישורון, ליל יום העצמאות / מ.מ.ג
בית הפלמ"ח. להביא לכאן כל שר וכל פקיד
+בריונים פצעו קל שני קצינים ולוחם שהפרידו בינם לנהג משאית
06:57 17/05/24  |  עידן יוסף
דובר צה"ל הודיע הלילה כי עשרות אזרחים ישראלים תקפו ופצעו נהג ישראלי והציתו את משאיתו במרחב צומת ׳כוכב השחר׳ שבחטיבת בנימין. עם קבלת הדיווח כוח צה״ל הגיע למקום, ופעל כדי להפריד בין האזרחים הישראלים לנהג ולהעניק לנהג טיפול רפואי.

"עשרות אזרחים ישראלים הגיבו באלימות כלפי הכוח. כתוצאה מכך, שני קציני צה״ל ולוחם נוסף נפצעו באורח קל וטופלו בנקודה. לוחמי צה"ל פרוסים בגזרה ופועלים לשמירה על בטחון התושבים, החוק והסדר. צה"ל מגנה כל גילוי אלימות כנגד חייליו וכוחות הביטחון, ויפעל למיצוי הדין", לשון ההודעה.

הישראלים כנראה חשדו שמדובר בנהג ערבי המסיע במשאית סיוע הומניטרי לרצועה.
+צה"ל יירט כטב"מים בנהריה וביישובי הגליל המערבי
05:27 17/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מטוסי קרב ומסוקי קרב הוזנקו ליירט כטב"מים ששיגר חיזבאללה, לפחות אחד מהם יורט מעל הים התיכון בדרכו לנהריה ושני מעל געתון  ▪  טען שהוא כיוון אל מפקדת גדוד התותחנים 411 בקיבוץ  ▪  מספר האזעקות בקו העימות בצפון עבר את מספר האזעקות בעוטף בדרום
יירוט שצולם מנהריה [צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים]
יירוט מעל געתון שנצפה מנהריה [צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ישראל נמנעת ממתקפה נרחבת ברפיח בשל החוק הבינלאומי
תגובות  [ 3 ] מוצגות   [ 3 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
חמסה
17/05/24 17:39
2
דןדן
18/05/24 08:51
3
ממוקד
21/05/24 16:03
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
ערוץ אל-ערבייה דיווח (יום ו', 17.5.24) כי בתקיפה בצידון שבמערב לבנון, כ-50 ק"מ מהגבול עם ישראל, חוסל מפקד במערך האווירי של חיזבאללה, בשם חסין חדר מהדי. התקיפה התרחשה סמוך לשעה 10:00. לפי דיווחים בלבנון, מלבד מפקד השטח הבכיר, במקום יש פצועים והרוגים. בתיעודים מהאזור נראו פטריות עשן רבות מיתמרות מעל מוקדי התקיפות. התקיפות בוצעו כנגד חמש מטרות שונות.
17/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
צוותי הקרב של חטיבות הקומנדו, גבעתי וחטיבת השריון 401, בפיקוד אוגדה 162, ממשיכים את הלחימה במספר מרחבים ברפיח. מדובר צה"ל נמסר כי לוחמי צק"ח 401 השמידו מרחב שיגור במזרח רפיח בו מוקמו משגרי רקטות ארוכות טווח.
17/05/2024  |  איציק וולף  |   חדשות
בית הנבחרים האמריקני, הנשלט בידי המפלגה הרפובליקנית, אישר (יום ה', 16.5.24) חוק חדש שמבקש לכפות על הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, לשלוח סיוע ביטחוני ונשק לישראל.
17/05/2024  |  איציק וולף  |   חדשות
המסר של יום העצמאות תשפ"ד הוא שביום העצמאות תשפ"ה חייבת להיות פה ממשלה אחרת, שתתחיל במלאכת השיקום הגדולה ביותר בתולדות המדינה אירועי השבוע האחרון רק מחדדים את הצורך הקיומי הזה
17/05/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
נמשכת ההסלמה בצפון. תושבי הגליל המערבי, רבים מהם ביישובים שאינם מפונים, התעוררו הבוקר (יום ו', 17.5.24) למשמע הדי פיצוצים ואזעקות שהחלו בסביבות השעה 05:15. מטוסי קרב ומסוקי קרב הוזנקו ליירט כטב"מים ששיגר חיזבאללה, לפחות אחד מהם יורט מעל הים התיכון בדרכו לנהריה ושני מעל קיבוץ געתון.
17/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
תגובה לכותרת הראשית בידיעות אחרונות לפיה מערכת הביטחון ממליצה לדרג המדיני לעצור את המלחמה בעזה בהסכם עם חמאס
רון בריימן
רון בריימן
חטא אי-השוויון בנטל השירות הסדיר ושירות המילואים הוא צורם ומקומם גם בימים רגילים, קל וחומר בימי מלחמה, והנה, כמו במשל מלפני שלושת אלפי שנים "האיש העשיר" חמל לגייס את "צאנו ובקרו", ...
דן מרגלית
דן מרגלית
רק ההיסטוריונים יקבעו בעתיד - וגם אז תהיה מחלוקת - מה היה נכון ממה, אך הפור נפל ומבחינה רגשית הוא בוודאי עונה על ציפיותיי
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il