|   15:07:40
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
צליל אסולין: אני עדה לכך שהמודעות בציבור ליכולות הטיפול האלטרנטיבי - הולכת וגדלה
קבוצת ירדן
מסע טעמים: טיפים והשראה להכנת סלמון בתנור
חלק מהמוצרים יוחרגו

מה שטוב לאירופה (לא) טוב לישראל? ויכוח סוער על אימוץ התקנים

ועדת הכלכלה דנה בחששות שעלו לגבי איכות המים בארץ והשפעת הרפורמה על המחירים לצרכן, וכן בבקשות להחרגת מוצרים מסוימים מהרפורמה יו"ר הוועדה ביקש לפשט את ההצעה ולאפשר מכירת מוצרים בישראל אם הם נמכרים במדינות מובילות באירופה, ללא צורך בעמידה בתקנים ישראלים או אירופיים
16/06/2024  |   עידן יוסף   |   חדשות   |   יוקר המחיה   |   תגובות

ועדת הכלכלה המשיכה (יום א', 18.6.24 להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק התקנים, על-מנת לאמץ את ההוראות המחייבות בדין האירופי. הצעת החוק נועדה להסיר חסמים ולאפשר יבוא חופשי של מוצאים עם תקינה אירופית, מתוך הנחה לפיה "מה שטוב לאירופה טוב לישראל", כדי להפחית את יוקר המחיה. בדיון היום הזהיר היו"ר דוד ביטן כי אם במקום לעמוד בתקינה ישראלית היבואנים יצטרכו להוכיח שהם עומדים בתקינה אירופית - ההצעה לא תהיה טובה. "זה לא רציני, זה לא מה שטוב לאירופה טוב לישראל", אמר.

בפתח הדיון ציין ביטן כי הישיבה שתוכננה לשבוע שעבר נדחתה מאחר שמשרדי הכלכלה והמשפטים התעכבו בתשובות לוועדה, וגם היום נמסרו רק חלק מהתשובות. "אם אתם רוצים את הצעת החוק מהר, אז תעבדו מהר", אמר.

סמנכ"ל רשות המים, דני גרינוולד, ביקש להחריג את חומרי הניקוי, הסבונים, כמו אבקות הכביסה ותכשירי הניקוי למדיחי כלים. הוא הסביר, כי באירופה אין מחסור במים ולא משתמשים שם במי קולחין, בעוד בישראל חצי מהמים בהם נעשה שימוש הם מי קולחין ומי ים מותפלים, רבע מהם נועדו לשימוש חקלאי וכדי שיתאמו לכך צריך לעמוד בתקן מיוחד לסבונים. מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשיה, אמנון מרחב, השיב כי הבקשה צריכה להגיע לדיון בוועדת החריגים, כדי לבחון את הדברים לעומק. היו"ר ביקש להיזהר מפגיעה באיכות המים בישראל.

מנהל מערך האסדרה במשרד הכלכלה, ינון אלרועי, השיב לשאלות הוועדה מהישיבה הקודמת באשר להשפעת הרפורמה על מחירי המוצרים. הוא ציין כי בעקבות הרפורמה הקודמת עלה מספר התקנים בקבוצת הייבוא המקלה מ-139 ל-278 - וניתן לראות הוזלה בעלות הייבוא. הוא פירט כי עלות ייבוא אופניים פחתה ב-1.1%, יבוא מיטות תינוק ב-7.3% יבוא מקררים ב-6.1% ועוד.

מנכ"ל משרד הכלכלה מרחב הוסיף, כי "יבואן באירופה, האחריות עליו לוודא מול היצרן שהוא עומד באסדרה האירופית. באירופה מוצר מקבל סימון CE וזה אומר שהוא עומד בתקינה האירופית האחריות על זה היא של היצרן. אנחנו אומרים ליבואן הישראלי, תבדוק שיש למוצר CE ואנחנו מוותרים ליבואנים על האחריות הזו. חזקה היא שמה שמשווק באירופה ועומד ברגולציה אירופית מתאים גם לשיווק בישראל".

היו"ר ביטן ציין כי הבעיה היא שבפועל זה לא מחייב הורדת מחירים לצרכן, ואמר כי בישראל יש תופעה נוספת שכששער הדולר עולה גם המחיר עולה, אבל כששער הדולר יורד המחיר לא יורד. לדבריו, גם את הבעיה הזו צריך לפתור. בנוסף ביקש ביטן לפשט עוד יותר את ההצעה, ואמר כי צריך להיות ברור שמה שנמכר במדינות גדולות ומובילות באירופה כמו הולנד, גרמניה, צרפת וספרד, יוכל להימכר גם פה. "אם במקום להוכיח עמידה בתקנים ישראלים היבואן יצטרך להוכיח עמידה בתקנים באירופה - זה לא רציני", אמר.

ח"כ ולדימיר בליאק ביקש לדעת כמה תקנים מוחרגים כבר כעת מתחולת הצעת החוק. הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, איגור דוסקלוביץ, ציין כי 95% מהייבוא לישראל הוא לא מאירופה, אלא מסין ומהמזרח הרחוק. הוא הוסיף כי לא ניתן היה לאמץ בבת אחת את כל התקינה האירופית, לכן בשלב זה מדובר על אימוץ האסדרה בייבוא צעצועים לילדם ותינוקות, למעט מוצרים לפעוטות עד גיל 3, וכל מוצרי החשמל והאלקטרוניקה לבית.

סמנכ"ל לובי 99, עו"ד רחל גור, טענה כי הרפורמה תחול בקושי על 50% ממוצרי הצריכה, ועל מוצרים רבים כמו צמר גפן, קונדומים, שטיחים, טמפונים ועוד. דוסקלוביץ השיב כי מדובר בדוגמאות בודדות וכי הרפורמה חלה על למעלה מ-80% ממוצרי הצריכה. הוא הוסיף כי יש אפשרות לייבא חיתולים בתקן אירופי, למשל, אבל לא היה שום יבוא בתקן הזה. היו"ר ביקש מלובי 99 להכין רשימה של מוצרים שהרפורמה לא תחול עליהם, וביקש את התייחסות משרד הכלכלה לכך בישיבה הבאה.

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי החשמל מהרפורמה. המנכ"ל מרחב השיב כי בן ארי לא מדבר בשם הבטיחות, אלא רוצה לחסום ייבוא. ח"כ שלום דנינו אמר כי מדובר במפעל שעובד תחת אש וזה גם שיקול שצריך לקחת בחשבון, והציע לאפשר לו החרגה זמנית ל-5 שנים. ביטן אמר כי בסוף כל אחד יבוא ויבקש החרגה, כשבשביל זה ישנה ועדת חריגים שכן אי-אפשר למצוא פתרון לכל מפעל.

בתום הדיון שב היו"ר וביקש לפשט את ההסדרה, באופן כזה שאם יש מוצר שנמכר במדינות מובילות באירופה אז צריך לאפשר למכור אותו גם בישראל. "אם מבטלים תקן ישראלי ובמקום זה מבקשים עמידה בתקן אירופי אז מחליפים רגולציה ברגולציה, וזה יותר גרוע כי היום לפחות היבואנים יודעים מה הרגולציה הישראלית", אמר.

תאריך:  16/06/2024   |   עודכן:  16/06/2024
עידן יוסף
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם בניהו בצלאל / Avraham Benayahu  Bezalel   אוהד טל   אופיר כץ / Ofir  Katz   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   אושר שקלים / Osher  Shekalim   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליהו דלל / Eli Dallal   אליהו רביבו / Revivo Eliyahu    אלמוג כהן / Almog  Cohen   אמנון מרחב / Amnon Merhav   ארז מלול / Erez  Malul   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז ביסמוט / Boaz  Bismuth   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   גד איזנקוט / Gadi  Eisenkot   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלעד קריב / Gilad Kariv   דבורה ביטון / Dvora  Biton   דוד  ביטן / David Bitan   דן אילוז / DAN Iluz   דני בן יוסף דנון / Dani Danon   ואליד אל הושלה / Waleed  El Hawashla   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חמד עמאר / Hamad Amar   חנוך דב מילביצקי / Hanoch Dov Milwidsky   טלי גוטליב / Tali  Gottlieb   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יונתן משריקי / Yonatan Mishraki   יוסף עטאונה / Youssef  Atauna   יוקר המחיה   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעקב אשר / Yakov  Asher   יצחק קרויזר / Kroizer Yitzhak    יצחק שמעון סרלאוף    ירון לוי / Yaron Levi   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   לימור סון הר-מלך / Limor  Son Har-Melech   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מטי צרפתי הרכבי / Matti  Sarfati Harkavi   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירב כהן / Meirav  Cohen   מנסור עבאס / Mansour Abbas   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משה רוט / Moshe  Roth   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאור שירי   ניר ברקת / Nir  Barkat   סימון  מושיאשוילי / Simon  Moshiashvili   סימון דוידסון / Simon Davidson   עודד פורר / Oded Forer   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עמית הלוי / Amit  Halevi   צבי ידידיה  סוכות / Tzvi Yedidia  Sukkot   צביקה פוגל / Tzvika  Foghel   צגה צנגש  מלקו / Tsega  Melaku   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רון כץ / Ron Katz   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   שלום דנינו / Shalom  Danino   שלי טל מירון / Shelly Tal Meron   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרון ניר / Sharon Nir   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מה שטוב לאירופה (לא) טוב לישראל? ויכוח סוער על אימוץ התקנים
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  יוקר המחיה
רשתות הפארם הגדולות, סופר-פארם, BE וגוד פארם, הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו. אבל האם תהיתם פעם מדוע הן ממוקמות דווקא בקניונים ובמרכזי הקניות הגדולים? האם יש קשר בין מיקומן לבין האינטרסים של בעלי הקניונים ורשתות המזון הגדולות? סקירה כלכלית חדשה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת חושפת את מפת האינטרסים מאחורי מיקומי רשתות הפארם, שופכת אור על הנושא ומעלה שאלות ותהיות.
14/06/2024  |  עידן יוסף  |   כתבות
שער הדולר-שקל הוא לא רק מספר שמשתנה על המסך, אלא כוח המשפיע על חיי היום-יום שלנו, מהמחיר של חופשה בחו"ל ועד למחירי המוצרים במדפי המרכולים. בשנים האחרונות, השקל הפגין עוצמה יוצאת דופן מול הדולר, והפך לאחד המטבעות החזקים בעולם. אך כעת, הרוחות מתחילות להשתנות, והדולר מתחיל להרים ראש. סקירה חדשה שחיבר מרכז המחקר והמידע של הכנסת מה עומד מאחורי הנדנדה הזו, ואיך היא משפיעה על כולנו?
09/06/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
עננים כלכליים מתקדרים מעל ישראל והעולם. על-פי סקירה כלכלית שחיברה החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים, עליית מחירים גלובלית, התמתנות כלכלית בארה"ב וגירעון תקציבי בישראל צפויים להשפיע לרעה על הצמיחה הכלכלית ועל רווחת הצרכנים.
09/06/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ועדת הבריאות דנה (יום ב', 3.6.24) בהיעדר הפיקוח על מחירי המזון הנמכר בחנויות בתי החולים. יו"ר הוועדה, ח"כ יוני משריקי, הדגיש כי "מדובר בקהל שבוי, שאסור לשדוד אותו על מוצרים בסיסיים כמו קפה ובקבוק מים. הזכיין יכול להרוויח במחירי המוצרים היוקרתיים". הוא הלין בדיון על התנהלות משרד הכלכלה, וטענת אנשיו כי הדבר באחריות הרשות להגנת הצרכן. משריקי דרש לקבל בתוך חודש עמדה מפורטת ממשרד הכלכלה לגבי הפיקוח על מוצרי מזון בבתי חולים - האם יש מקום לפיקוח כזה, על אילו מוצרים ובאיזה אופן ניתן לפקח.
03/06/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
רשות התחרות פרסמה גילוי דעת חדש (1/24) המסביר את אופן פעולתה בייעוץ למאסדרים (רגולטורים) בנוגע לשיקולים של קידום התחרותיות הענפית. גילוי הדעת מפרט את הנהלים והשיקולים שעל המאסדרים לקחת בחשבון בעת קבלת החלטות הקשורות להקצאת זכויות, הפרטה וצווי אינטרסים, בהתאם לחוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות.
30/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
לאחרונה רבים התצלומים המעידים כי פרחחי ביבי והמשיחיים מגיעים מצויידים במקלות ובכלים אחרים ומכים את המפגינים
יואב יצחק
יואב יצחק
בחקירתו הנגדית של יוסי כמיסה, במסגרת הקובלנה הפלילית הפרטית שהגיש נגדו יו"ר ישראל ביתנו ליברמן, מתחדד הרושם: כמיסה, באמצעות אילה חסון (ערוץ 13), פרסם סיפורי בדים, כאילו ליברמן ניסה...
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
כל המאמין כי מערכת הביטחון תדע לחזור ללחימה בכל עת ולהחזיר לידיה את הנכסים שהוקרבו במסגרת של עסקה עכשיו בתנאים בעייתיים אך משלה את עצמו; שכן העולם כבר מאס בהתמשכות המלחמה ובעיקר בכ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: ד"ר אליהו כהן 1 פתח תקוה 4976012 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il