|   15:07:40
דלג
  אלי ציפורי  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
כל מה שרציתם לדעת על קנביס רפואי
כתיבת המומחים
טיפול בתא לחץ: להתחזק בנשימה
שפירא. הוזן במידע אינטרסנטי [נועם ריבקין-פנטון, פלאש 90] חיים סבן. שאף לצמצם התחרות בשוק האינטרנט

דוח מבקר המדינה על בזק התבסס <br>על מידע שגוי שהעבירה חברת פרטנר

המבקר לשעבר יוסף שפירא ואנשיו שיתפו פעולה עם אנשי פרטנר נגד נתניהו, פילבר ובזק פרסמו דוח על בזק עם שורה של קביעות שגויות שהיו למעשה טענות מצד פרטנר אנשי פרטנר ניהלו קמפיין נגד פילבר, נתניהו ומשרד התקשורת, בין היתר כדי לחלץ את ההשקעה הכושלת של המיליארדר חיים סבן בפרטנר; פרטנר סירבה להגיב; משרד המבקר לא הגיב לגוף הטענות וסירב למסור אם אנשי המבקר נפגשו עם חיים סבן ויד ימינו אדם צ'זנוף: "דוחים מכל וכל ניסיון להטיל דופי בעבודת צוותי הביקורת"
13/02/2020  |   אלי ציפורי   |   תחקירים   |   פרשות נתניהו   |   תגובות
פילבר. דוח מגמתי נגדו [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]

אלוביץ. קנוניה נגדו [צילום: הדס פרוש, פלאש 90]

נציגיו של חיים סבן איימו על נתניהו; דרשו לטרפד הפרדה מבנית בבזק
אלי ציפורי
נציגיו של המיליארדר חיים סבן בעל השליטה בחברה פרטנר העבירו מסרים ב-2016, לפיהם אם נתניהו לא יעצור את ההפרדה המבנית בחברת בזק - שעלולה הייתה להזיק לפרטנר - סבן ואנשיו ימנעו מנתניהו פגישות עם הילרי קלינטון, שהתמודדה בבחירות לנשיאות ארה"ב * דברים אלה נחשפים מחומרי החקירה ומעדותו של שלמה פילבר במשטרה במסגרת החקירה בתיק 4000
לרשימה המלאה

מבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא ואנשיו שיתפו פעולה להכנת דוח שיחמיר עם חברת בזק. הדוח שהוכן התבסס על מידע שגוי שהועבר לחברה מצד חברת פרטנר שנשלטה על-ידי המליאראדר חיים סבן. דברים אלה עולים ממידע חדש שהובא לידיעתנו. ממנו עולה, כי פרטנר לא הסתפקה בלחץ על משרד התקשורת במטרה לסכל מהלך ביטול ההפרדה המבנית בבזק - תוך שהיא משגרת מסרים מאיימים שנתניהו לא יוכל להיפגש עם הילרי קלינטון, כפי שחשפנו מתוך תמלילי עדותו של שלמה פילבר; אלא, במקביל מסרו אנשי פרטנר מידע מגמתי למבקר המדינה, כדי לסבך את בזק עם הרשויות בישראל, ולמנוע ממנה קבלת אישור ליישום ההפרדה המבנית - מהלך שלו הייתה זכאית מכוח הרפורמה בשוק התקשורת.

כזכור, פילבר אמר בעדותו כי "פרטנר עמדה מאחורינו כל הזמן עם אקדחים שלופים" וכי סמנכ"ל הרגולציה של פרטנר, נח הקר, שיגר איומים במשרד האוצר שאם מהלך ההפרדה המבנית ייצא לפועל נתניהו לא יוכל להיפגש עם קלינטון ("אם תוציאו מהלך רגולטורי שקשור לבזק - תצטרך לבקש מאיתנו אישור להיפגש עם הילרי קלינטון"). ל-News1 נודע, שלאחר בחירתו של דונלד טרמאפ לנשיא ארה"ב, התחושה בפרטנר הייתה קשה, תחושת "אבל" - כיוון שהם היו בטוחים שבחירתה של קלינטון תטיב עם פרטנר בגלל קרבתו של סבן לקלינטון.

אלא שפרטנר לא הסתפקה, כאמור, רק באיומים. ל-News1 נודע כי דוח המבקר על בזק שפורסם בתחילת 2017 על-ידי המבקר הקודם יוסף שפירא - דוח שמתח ביקורת על בזק, על מנכ"ל משרד התקשורת בזמנו שלמה פילבר, והן על שר התקשורת בזמן הביקורת בנימין נתניהו - התבסס על מידע שגוי ואינטרסנטי. המידע הוזן, בין היתר, במידע ונתונים שגויים שמסרו חברת פרטנר ואנשיה לאנשי המבקר שפירא כדי לנגח את בזק. כזכור, חברת פרטנר נשלטה אז על-ידי המיליארד חיים סבן ומי ששימש בה כאיש החזק היה אדם צ'זנוף, יו"ר פרטנר לשעבר ויד ימינו של סבן.

אימוץ מלא של עמדת פרטנר

המידע השגוי שמסרה פרטנר לאנשי המבקר התבטא לפחות בשתי נקודות קריטיות בשוק התקשורת: הטלפוניה הסיטונאית וה"באנדל ההפוך". המבקר לא נתן שום ביטוי לעובדה שחלק מהמידע שפורסם, היה בפועל אימוץ מלא של עמדת פרטנר, למרות שחברת פרטנר נמצאת בניגוד עניינים מובנה, לא רק כמתחרה של בזק, אלא בעיקר בגלל שסבן ואנשיו רצו לחלץ את עצמם מההשקעה הכושלת בפרטנר, שהסבה להם הפסדים של מאות מיליוני שקלים. זאת הייתה הסיבה העיקרית שסבן ואנשיו לחצו על הרגולטורים שלא לאשר את ההפרדה המבנית המתבקשת בבזק וגם היו מעורבים עד צוואר בדוח המבקר.

ראוי עוד להדגיש, כי מנכ"ל משרד התקשורת לפני עידן שלמה פילבר, היה אבי ברגר, שהיה בעברו סמנכ"ל הנדסה בפרטנר, ובכהונתו במשרד התקשורת נהג באופן לעומתי מאוד בבזק עם גישה תומכת מאוד בעמדות פרטנר. למרות זאת, ניגוד העניינים המובנה הזה לא צף בדוח המבקר. עוד יודגש כי פרטנר ניהלה קמפיין תקשורתי אגרסיבי בזמנו נגד שלמה פילבר בטענה שהוא מיטיב עם בזק, למרות שהמציאות הייתה שונה לגמרי, ובתקופת פילבר-נתניהו, יצאה רפורמת השוק הסיטונאי לדרך והורידה את מחירי האינטרנט בצורה משמעותית.

קביעת המבקר - משוללת כל יסוד

בנוגע לטלפוניה הסיטונאית אימץ מבקר המדינה את קביעותיה של פרטנר וקבע כי התנהלות משרד התקשורת ובזק בכל הנוגע לאספקתם של שירותי הטלפוניה הביאה לכך שבמשך תקופה ממושכת ספקיות השירות לא יכלו להציע סל שירותים המתחרים באלה של בזק, הכוללים, טלפונייה קווית, והדבר גרם לפגיעה בתחרות, ולפיכך באינטרס הציבורי. הקביעה הזו של המבקר משוללת כל יסוד, משום שיש תחרות עזה בתחום הטלפוניה הקווית, ללא כל צורך ברפורמה סיטונאית בתחום, ולמעשה חברות הסלולר המרכזיות המתחרות בבזק אינן זקוקות לטלפוניה סיטונאית הרוכבת על התשתית של בזק. לכן, בניגוד לקביעת המבקר שהתחרות והצרכנים נפגעו, המציאות בשוק הטלפוניה הקווית היא אחרת לגמרי ומאוד תחרותית. צריך גם לזכור ששוק הטלפוניה הקווית סובל משחיקה עקבית בגלל השימוש ההולך ופחות בטלפוניה קווית וממילא אין צורך בשום רפורמה בגלל בתחום הקווי בגלל ירידת המחירים העקבית והשחיקה בשימוש.

בנוגע לבאנדל ההפוך: ביולי 2010 אישר מנכ"ל המשרד דאז את בקשתה של בזק בנושא. במה מדובר? באותה שנה החלה בזק לשווק סלי שירותים הכוללים שירותי תשתית וכן שירותי גישה לאינטרנט, הניתנים על-ידי בזק בינלאומי, וכן חבילות "באנדל הפוך" שבהן ספקיות שירות אחרות מספקות את שירותי הגישה לאינטרנט. מה המשמעות? במתכונת השיווק של הבאנדל ההפוך, בעלת התשתית היא שמתקשרת עם המנוי בתעריף הכולל את תעריף התשתית שהיא קובעת ואת תעריף הגישה לאינטרנט שקובעת ספקית השירות. לעומת זאת, במתכונת השיווק של השוק הסיטונאי ספקית השירות היא שמתקשרת עם המנוי, והיא מציעה לו שירות הכולל הן את רכיב התשתית, הנמכר לה במחיר סיטונאי שנקבע על-ידי המאסדר, והן את רכיב הגישה לאינטרנט.

כך כתב המבקר בדוח: "יצוין כי לזהות הגורם המתקשר עם המנוי יש חשיבות רבה, שכן הגורם המתקשר עם המנוי הוא בעל הקשר הישיר אתו, מה שמאפשר לו להציע למנוי הצעות שיווקיות שונות. על-כן, אף שהשימוש בתשתית בזק מתבצע הן במתכונת הבאנדל ההפוך המשווק על-ידי בזק והן במתכונת השוק הסיטונאי (כיום), לבזק צומחת תועלת רבה משיווק במסגרת הבאנדל ההפוך". האמירה האחרונה היא שוב אימוץ עמדת פרטנר הנושא, ונקודה זאת מתחדדת לאור הטבלאות שמציג המבקר בעצמו בדוח שבו הוא מצביע על ירידת מחירים כתוצאה מה"באנדל ההפוך" וגם מהשוק הסיטונאי - לעומת המחירים בסוף 2014. המשמעות היא שכל הצעדים שהונהגו על-ידי משרד התקשורת בתחום האינטרנט הובילו לירידת מחירים - לטובת הצרכנים.

אלא, שהמבקר ואנשיו הקדישו לטענות פרטנר בנושא, טענות מן היקב ומן הגורן, קרוב לכ-10 עמודים (!) שבסופם הם נוזפים, כצפוי, במשרד התקשורת, על עיכוב בתשובות וכד' - בהתאם לתפיסה הפופוליסטית שנוצרה בתשקורת כאילו המשרד עוזר לבזק. ולא היא. העניין הוא שאנשי המבקר לא ממש הבינו את התמונה הכללית והכלכלית. פרטנר, במיוחד פרטנר, וגם סלקום לא ממש רצו תחרות בשוק האינטרנט. הם רצו, בסופו של דבר, שבזק לא תתחרה בהם ולכן פרטנר יצאה נגד ה"באנדל ההפוך" בכזו עוצמה.

להלן השאלות שהפניתי הן למשרד מבקר המדינה והן לחברת פרטנר:

"דוח המבקר הקודם על בזק במהלך תחילת 2017 התפרסם, בין היתר, על בסיס מידע שהזינו חיים סבן ואדם צ'זנוף ו/או אנשיהם, בעל השליטה בפרטנר לשעבר ויו"ר פרטנר לשעבר. השניים הזינו את אנשי המבקר ובסופו של דבר את הדוח הסופי במידע מטעה, כמו למשל: עד כמה הטלפוניה הסיטונאית נחוצה להם ובפועל, כשהוצעה להם טלפוניה כזאת הם ויתרו עליה כיוון שיש להם שירות טלפוניה; וכמו למשל על נזקי ה'באנדל ההפוך' כביכול - למרות שה'באנדל ההפוך' של בזק תרם להורדת המחירים.

"אנשי פרטנר, יחד עם מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, אבי ברגר, שהיה סמנכ"ל הנדסה בפרטנר לפי שכיהן כמנכ"ל משרד התקשורת, ניהלו קמפיין נגד בזק כדי לעצור את כל המהלכים בשוק באופן שיאפשר להם לחלץ את השקעתם הכושלת בפרטנר, כפי שהתחוור לאחרונה. המידע שהזינו אנשי פרטנר את אנשי מבקר המדינה הפך, עם פרסום דוח המבקר, לדוח "חמור" של מבקר המדינה, מבלי שאנשי מבקר המדינה בדקו מה האינטרס שלהם ומה הייתה רמת התיאום בין אנשי המבקר עם אנשי פרטנר.

"בסופו של דבר הדוח, הלכה למעשה, שירת את חיים סבן, הן תקשורתית והן עסקית, כדי לתקוף את מדיניות משרד התקשורת, יחד עם מנכ"ל משרד התקשורת לפני פילבר - עובד בכיר פרטנר לשעבר בחברה (סמנכ"ל הנדסה) - אבי ברגר".

  • פרטנר סירבה להתייחס לשאלות.

  • ממשרד מבקר המדינה נמסרה תגובה כללית שלא התייחסה לגוף הטענות:

"משרד מבקר המדינה דוחה את הניסיון להטיל דופי בעבודת צוותי הביקורת ובהליכי העבודה המתקיימים במשרד. המדובר בעבודת ביקורת רחבה ומעמיקה שאף תוקפה מול כלל הרגולטורים הרלוונטיים לענף התקשורת בישראל. מבחן הזמן מוכיח אף הוא את מקצועיות העבודה ויסודיותה".

תגובת המבקר לא התייחסה לשאלתי על פגישות של אנשי הביקורת עם אנשי פרטנר לפני פרסום הדוח, וגם טועה לחשוב שהביקורת הוכיחה את עצמה במבחן התוצאה. דווקא במבחן התוצאה - פעולות משרד התקשורת הוכיחו את עצמן בשוק האינטרנט והוזילו את המחירים לצרכנים.

תאריך:  13/02/2020   |   עודכן:  13/02/2020
אלי ציפורי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
דוח מבקר המדינה על בזק התבסס על מידע שגוי שהעבירה חברת פרטנר
תגובות  [ 17 ] מוצגות   [ 17 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
מבצע נושא פרסים
13/02/20 10:46
 
עובדות מבלבלות
13/02/20 14:32
 
בז לך
13/02/20 20:11
 
שמחה חן
17/02/20 15:00
2
7-7-7.
13/02/20 13:09
3
7-7-7.
13/02/20 13:17
4
7-7-7.
13/02/20 13:24
5
רננה
13/02/20 16:17
6
בר ברע
13/02/20 18:54
7
מעורה בתחום
13/02/20 20:19
8
יהודה אלידע
13/02/20 21:31
9
איש שלום
14/02/20 14:08
10
שדרוג המבצע
14/02/20 14:52
 
ייחודי
23/02/20 01:54
11
חנוך2
15/02/20 01:14
12
מייק
15/02/20 16:41
13
אקטואלי
22/02/20 15:25
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  פרשות נתניהו
בהודעת סמס שנשלחה ממפלגת העבודה גשר ב-31.12.2019 נכתב: "אז מה באמת היה לנו היום? בזמן שאתם רדפתם אחרי חיסונים - נתניהו רדף אחרי חסינות. כי בסוף הכל עניין של סדרי עדיפות. בזמן שאצלנו הבריאות היא לפני הכל, את נתניהו מעניין רק נתניהו".
10/02/2020  |  עמוס שנער  |   יומני בלוגרים
נכון, יש כיום מושחתים בשפע; היו אינספור בעבר, יהיו למכביר בעתיד. אך האם מותר, בעקבות זאת, לעסוק בשחיתות? האם עובדה זו יכולה לשמש כתירוץ הפוטר איש זה או אחר מפשעים שביצע?
09/02/2020  |  טל בן-יעקב  |   יומני בלוגרים
אנחנו, דור זקני השבט, זוכרים היטב את עורכי החידונים המיתולוגיים בקול ישראל ובטלוויזיה שמואל רוזן ויצחק שמעוני. הם היו מציגים חידה. מישהו ביקש להשיב. הם היו שואלים אותו על מה מסתמכת תשובתו? ולעתים קרובות היה המשיב מצביע על עצמו, "סטודנט, ידע אישי". עתה אני שואל מיהו ומהו אוהד כדורגל? ומשיב לעצמי כי המקור שלי הוא "סטודנט, ידע אישי".
06/02/2020  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
מה שקרוי "תוכנית המאה" של הגרוע בנשיאי ארה"ב מבחינתה של ישראל (ולמעשה, גם מבחינת ארה"ב) הוא לא רק פארסה, מבחינת זה שהיא לעולם לא תוכל להתממש, וכמובן, גם משום שאין בה כל ממש הן מהבחינה הביטחונית, הן מהבחינה המדינית, הן מהבחינה הכלכלית, אלא שהיא בעיקר תוכנית העומדת בניגוד גמור לאינטרס הישראלי ולמזלנו, היא גם איננה יכולה להיות קבילה על-ידי העולם.
הם כבר שנה משייטים בנוחות, הם מכנים את עצמם "הקוקפיט", אבל לא מדובר פה בחבורת טייסים מוכשרים, מדובר כאן על חותרי קיאקים חובבנים. הם המציאו את רעיון המרכז מחדש ושם הם מרגישים הכי בנוח. עבורם אלו היו ימים מלאי חמאה ושמנת. הם חתרו בביטחון ובנוחות יחסית אל עבר השלטון. הצבעה למפלגת מרכז ישראלית זו בחירה בבינוניות, בחובבנות. ישראל 2020 לא מוכנה עדיין לשלטון פקידים ויועצים. ישראל זקוקה למנהיג, ישראל משוועת לסקיפר מנוסה שיודע לנווט את הספינה החורקת גם בתנאי קיצון.
02/02/2020  |  קובי אפללו  |   יומני בלוגרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
עידן יוסף
עידן יוסף
כלי תקשורת מסוימים נוהגים לנגח את חברי הכנסת של הקואליציה ואת הממשלה, תוך התעלמות מההקשר הרחב והתמקדות באירועים זניחים    דיווחים מוטים אלה מתעלמים מעבודתן החשובה של ועדות הכנסת בנו...
יורם אטינגר
יורם אטינגר
הפקת לקחי 7 באוקטובר מחייבת להימנע ממדיניות של תגובה, הכלה ומתקפות נקודתיות, ולנקוט במלחמת-מנע ומתקפות מערכתיות ולא רק נקודתיות
צבי גיל
צבי גיל
בקטע "דיינו" הנוסח האלטרנטיבי הוא "כמה מעלות רעות לאלוהים עלינו"    מתחילים באיתמר בן-גביר שהוא השר לשגעון הלאומי - דיינו, עוברים לשר האוצר ששודד את הקופה הציבורית - דיינו, ושר המשפ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il