|   15:07:40
דלג
  יעקב עמידרור  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
טוען רבני יכול לשקם את חיי הנישואין שלכם?
כתיבת המומחים
הוט, בזק, סלקום, פרטנר סיבים - איזו חברה עדיפה לצרכן?

המזרח התיכון אחרי נסיגת ארה"ב מאפגניסטן

ישראל והערבים מול טורקיה ואירן

ישראל מעולם לא ציפתה שארה"ב תילחם בשבילה, ולכן הנסיגה האמריקנית מן המזרח התיכון אינה מהווה שינוי משמעותי; ניתן למנף אותה כדי לחזק את מעמדה של ישראל כתומכת היציבה היחידה של ארה"ב באזור הנסיגה האמריקנית מחזקת את היומרות התוקפניות של אירן וטורקיה, מולן צריכות להתייצב מדינות ערב כאשר הן מלוכדות – ואפילו נעזרות בישראל
21/08/2021  |   יעקב עמידרור   |   כתבות   |   העולם הערבי   |   תגובות
פינוי שגרירות ארה"ב בקאבול [צילום: רחמוט גול, AP]

עיתונאי אמריקני מכובד שאל אותי על השפעת היציאה האמריקנית ונפילת אפגניסטן בידי הטליבאן על ישראל. הוא לא הראשון שמעלה קשר כזה, אף על-פי שאפגניסטן רחוקה מאוד מישראל ואף פעם לא התייצבה בין אויבי ישראל בשדה הקרב. יש המרחיבים את השאלה וכורכים את היציאה החפוזה מאפגניסטן עם ההחלטה להפסיק את הלחימה בעירק, שבה יישארו רק כוחות אמריקנים שיאמנו את צבא עירק.

הראשון שהגדיר את התהליך הצפוי היה הנשיא ברק אובמה, כשדיבר על העתקת המאמץ האסטרטגי מזרחה (pivot to the east), קרי: העברת המאמץ האמריקני מהמזרח התיכון מזרחה, במובלע לעבר סין. הנשיא דונלד טראמפ החרה-החזיק אחריו ואפילו קיבל החלטה, שלא בוצעה, לפנות את כל חיילי ארה"ב מאפגניסטן, מסוריה ומעירק. הנשיא ג'ו ביידן ממשיך את התהליך ומביא אותו לכדי סיום קשה באפגניסטן, וצועד עוד צעד בכיוון היציאה המוחלטת גם מעירק. אם כן, אין שיגעון פרטי אלא תהליך היסטורי בלתי נמנע, המייצג תחושה אמריקנית עמוקה, כי ההשקעות העצומות במלחמות המזרח התיכון, טריליונים של דולרים ועשרות אלפי הרוגים ופצועים, לא הניבו את התוצאה הרצויה לארה"ב.

השאלה אינה מצטמצמת לישראל. השאלה היא כיצד תשפיע ההחלטה האמריקנית להקטין את המעורבות הצבאית שלה במזרח התיכון והתוצאה הקשה באפגניסטן, על המערכת הבינלאומית והאזורית שמדינת ישראל מתפקדת בתוכן. לפיכך קיימים שלושה מעגלים שיש להפנות אליהם את תשומת הלב: המעגל העולמי, המעגל המזרח-תיכוני ונקודת מבטה של ישראל.

השלכות למרוץ בין ארה"ב וסין
ביידן ושי ג'ינפינג ב-2005 [צילום: AP]

הלקח החשוב של העולם מהכישלון האמריקני נוגע לכלל המזה"ת. הכישלון הזה מנחיל לעולם את ההבנה שאי אפשר לשחזר את ההיסטוריה, ומה שהצליח אחרי מלחמת העולם השנייה בגרמניה וביפן - אינו עובד במזרח התיכון. אמריקה לא הצליחה לשנות את התרבות המקומית לא בעירק ובוודאי לא באפגניסטן. נראה שהמזרח התיכון, ובתוכו כל המדינות המוסלמיות השונות המרכיבות אותו, אינו בשל לשינוי.

בהיבט העולמי ברור שכישלונה של ארה"ב לבנות מדינה אחרת באפגניסטן, שונה ממדינת הטליבאן שכבשו האמריקנים בשנת 2001, הוא כישלון מהדהד, בעיקר נוכח קריסתה המהירה כבזק של המערכת המדינית והצבאית שניסו להקים האמריקנים.

האם הכישלון הזה ישפיע על המעמד הבינלאומי של ארה"ב, ובעיקר על המרוץ בינה לבין סין? כנראה מעט מאוד. המרוץ עם סין אינו קשור לאירוע זה או אחר. סין מוּנעת על-ידי אמונה והערכה רחבת היקף וזמן לפיה ארה"ב שוקעת, שהשיטה הדמוקרטית מיצתה את עצמה וכי סין עלתה על הבמה העולמית כדי לשנות את העולם ולא כדי להשתלב בו, ודאי שלא על-פי הכללים שקבע המערב, ובראשו ארה"ב, לאחר מלחמת העולם השנייה. לא ברור כלל שלסין אינטרס בהפיכתה של אפגניסטן למדינת טרור, אך לא המצב באפגניסטן הוא המשפיע על מהלכיה של סין, אם כי סין ודאי תשאב נחת מכישלונה הברור של ארה"ב. בפומבי יאמרו הסינים, כי זאת עוד הוכחה לתפיסה האמריקנית המוטעית של מי שחושב שנכון לכפות את ערכי המערב ברחבי העולם.

גם אירופה לא תשנה את עמדתה הזהירה באשר למאבק בין סין לארה"ב בגלל כישלון או הצלחה של ארה"ב באפגניסטן או בעירק. היא תמשיך לדבר גבוהה-גבוהה על זכויות אדם ולהרחיב את הסחר עם סין באותה עת ממש. האירופים היו ודאי שמחים אילו היה המאמץ האמריקני נושא פרי, והיו אף מוכנים לעזור מעט בשלבים שונים של המלחמה בטליבאן ובאל-קאעידה, אך רובם חושבים שסחר עדיף על מלחמה. כאשר שותף הסחר הגדול ביותר הוא סין, אי-אפשר באמת להיאבק בה, גם כשיש לכאורה סיבות מוסריות לעשות זאת. ארה"ב ודאי ספגה מכה שיווקית גדולה עקב הכישלון, אך עבור האירופים היא נותרה עדיין המעצמה שגם ללא נוכחותה אירופה נהנית מהגנתה.

הלקח החשוב של העולם מהכישלון האמריקני נוגע לכלל המזה"ת. הכישלון הזה מנחיל לעולם את ההבנה שאי אפשר לשחזר את ההיסטוריה, ומה שהצליח אחרי מלחמת העולם השנייה בגרמניה וביפן - אינו עובד במזרח התיכון. אמריקה לא הצליחה לשנות את התרבות המקומית לא בעירק ובוודאי לא באפגניסטן. נראה שהמזרח התיכון, ובתוכו כל המדינות המוסלמיות השונות המרכיבות אותו, אינו בשל לשינוי.

צריך להיות די ברור, שהמזרח התיכון שבין האוקיינוס האטלנטי לגבולות הודו לא ישתנה בעתיד הקרוב באופן דרמטי, לא בעקבות הסכמים (חלומות אוסלו), לא בעקבות מלחמות וכיבוש, ולא בעקבות משברים פנימיים, וראו את תוצאות "האביב הערבי". הסביבה הזאת נידונה להיות קשה, אכזרית, אלימה, מדכאת ואיסלאמית מבחינה תרבותית. הכישלון האמריקני הכפול ממחיש זאת פעם נוספת. חשדנות בריאה צריכה ללוות כל הודעה או הערכה על שינוי לטובה, כי קשה עד בלתי אפשרי לממש שינוי כזה במרחב. על העולם להפנים זאת ולהתייחס בהתאם לתהליכים האזוריים, ואולי גם לשאלה איך תיראה פלשתין העצמאית אם תוקם.

רוסיה וסין ישמחו למלא את החלל
"המגרש האחורי" של רוסיה [צילום: AP]

בה בעת צריך לקחת בחשבון שלאחר יציאתה החלקית או המוחלטת של ארה"ב, לא יישאר המרחב ריק. אין רִיק בעולם האמיתי, ויוסר המכשול למעורבותן של מעצמות אחרות שהציבה ארה"ב בעצם נוכחותה. כך יתאפשר לסין ולרוסיה להרחיב את השפעתן באזור. יהיו לכך סממנים כלכליים: הן ישתתפו בבנייתה מחדש של סוריה כמו גם בשיקומן של עירק ולבנון (בעיקר סין), והן ירחיבו את השפעתן דרך בניית בסיסים צבאיים באזור ומכירות נשק. האינטרס הסיני, מעבר לעצם התחרות עם ארה"ב, נובע מצורכי האנרגיה של סין. האינטרס הרוסי הוא בעל אופי גאו-אסטרטגי הנובע מכך שרוסיה רואה במזרח התיכון את "המגרש האחורי" שממנו יכולות לזלוג צרות פנימה, לעבר מדינות בריה"מ-לשעבר ואף לרוסיה עצמה.

שתי המדינות האלה מצויות בתחרות עם ארה"ב וישמחו להיכנס לכל מקום שיתפנה עם יציאת ארה"ב, ולו באופן סמלי, כדי להצביע על החלשתה והתחזקותן. התייצבות מעצמות אלה באופן בולט יותר במרחב תביא לשינוי בהתנהגותן של מדינות האזור, כי לא תהיה אפשרות שלא להתחשב באינטרסים של המדינות החזקות הללו. העולם נראה אחרת כאשר במרחק 250 ק"מ ממדינה מסוימת יהיה בסיס סיני או רוסי במקום הבסיס האמריקני ששכן שם עשרות שנים.

באשר למזרח התיכון עצמו: על מדינות האזור יהיה להכיר בכך שהתנאים המדיניים והביטחוניים סביבן הולכים ומשתנים, כי המטרייה האמריקנית הולכת ונחלשת משום שארה"ב החליטה לקפל אותה, לטוב או לרע, תלוי בנקודת המבט של המדינות השונות. עבור אירן וטורקיה, שתי המדינות בעלות העבר האימפריאלי והחלומות להחזיר עטרה ליושנה ולהרחיב את השפעתן, זאת הזדמנות שהן ככל הנראה לא ירצו להחמיץ. לכן הן יהיו תוקפניות יותר, וכל האזור ייראה כאילו חזרתו של האיסלאם הקיצוני אפשרית ואולי בלתי נמנעת.

מדינות ערב צריכות להגן על עצמן
ארדואן. חלומות על חידוש האימפריה [צילום: AP]

אין זה עניינה של ישראל איך ארה"ב מכלכלת את סדר העדיפויות שלה והיכן היא מוכנה (או לא מוכנה) להקריב את בנותיה ובניה. על ישראל לחזק את כוחה ולהיעזר בכך ככל שניתן בארה"ב כדי שלא תזדקק לסיוע האמריקני בשדה הקרב. על ישראל להדגיש זאת חזור והדגש: גם במצב החדש ההולך ומתהווה באזור ישראל תגן על עצמה בעצמה; היא מוכנה לשלם עבור יכולת זאת, ותשמח לקבל סיוע מארה"ב כדי שיהיה לה קל יותר לממשה

עבור המדינות שוחרות הסטטוס-קוו, החוששות מציר הרשע השיעי אך גם מחידושה של האימפריה העות'מאנית המונעת על-ידי אידאולוגיה בנוסח האחים המוסלמים, זה הזמן לפעול יחד כדי להגן על עצמן. כולן מדינות ערביות, חלקן עשירות, חלקן מרובות אוכלוסין, וחלקן בעלות בעיות כלכליות וחברתיות קשות. כולן דיקטטורות, ברמה זאת או אחרת של שליטה נוקשה באוכלוסייה ודיכוי אופוזיציה, וכולן מאוימות במקביל גם על-ידי ארגוני איסלאם קיצוני, פנימיים וחיצוניים. כל אחת מהן לחוד תתקשה מאוד להתמודד עם לחץ טורקי או אירני, והסכנה של אויבים פנימיים אורבת לכל אחת מהן בצורה שונה.

אך אם לעומת זאת הן יפעלו יחד, בסיוע הדדי בתחומים שונים של כלכלה, לגיטימציה, מודיעין וצבא, הן יוכלו להתמודד עם שתי המדינות הלא-ערביות החומדות את השליטה בעולם הערבי. לכל אחת מהן יישאר האתגר הפנימי הלא קל, אך גם איתו יהיה נוח יותר להתמודד אם יקטן האיום החיצוני והאחיות הערביות יתמכו מבחוץ. לא ברור כלל שהעולם הערבי בשל לשינוי שכזה; ייתכן שהיריבויות הישנות בין המדינות הללו ובתוכן לא יאפשרו את השת"פ הנראה כה הכרחי לכל מי שבוחן את בעיותיהן מבחוץ. אם אומנם יסתבר שזה המצב, צפויה מלאכה קלה יותר הן לארגוני האיסלאם הקיצוני והן לאירן ולטורקיה.

מנקודת המבט הישראלית, התרופפות המחויבות והמעורבות האמריקנית היא בעייתית, בעיקר כי ישראל תיוותר לבדה לשאת בעול הטיפול במדינות המאיימות עליה ועל האזור כולו, אבל זאת גם הזדמנות של ממש.

בהשוואה למדינות הערביות, ישראל מושפעת פחות מהיציאה האמריקנית מהאזור. בניגוד לחלק משכנותיה, ישראל אף פעם לא בנתה את יכולת ההגנה שלה על שותפות אמריקנית פעילה, ודאי לא בשדה הקרב. ישראל ציפתה מארה"ב לתת לה את האמצעים בדמות סיוע לקניית נשק, את המסגרת הבינלאומית שתאפשר לה להפעיל את הכוח עד להשגת ההישג בשדה הקרב ואת ההרתעה אל מול כוחות חיצוניים שעלולים להפריע לישראל או לאיים עליה. נראה שבתחומים אלה לא חלה נסיגה אמריקנית מהמחויבות לישראל, ועל כן תנאי ניהול המערכה העתידית לא השתנו מהותית מבחינתה של ישראל. כאמור, עכשיו ישראל בודדה יותר בנשיאת עול הטיפול בכוחות תוקפניים במרחב ביום יום, כדי למנוע מלחמה וכמובן במהלכה של מלחמה אם בכל זאת תתרחש.

העול הנוסף הזה יחייב התייחסות ישראלית בבניין הכוח, וצריך לנסות לשכנע את ארה"ב לסייע במאמץ הנוסף הזה, הנובע בחלקו הגדול מההחלטה האמריקנית להקטין את מידת מעורבותה באזור. בשום פנים ואופן אין לקרוא לארה"ב לשוב ולהשקיע את לוחמיה באזור. אין זה עניינה של ישראל איך ארה"ב מכלכלת את סדר העדיפות שלה והיכן היא מוכנה (או לא מוכנה) להקריב את בנותיה ובניה. על ישראל לחזק את כוחה ולהיעזר בכך ככל שניתן בארה"ב כדי שלא תזדקק לסיוע האמריקני בשדה הקרב. על ישראל להדגיש זאת חזור והדגש: גם במצב החדש ההולך ומתהווה באזור ישראל תגן על עצמה בעצמה; היא מוכנה לשלם עבור יכולת זאת, ותשמח לקבל סיוע מארה"ב כדי שיהיה לה קל יותר לממשה.

מעמדה של ישראל עשוי להתחזק
השותף הרציני היחיד [צילום: עיריית ירושלים]

מדינות האזור, שכולן ערביות, יוכלו להתגונן מפני התוקפנות של אירן וטורקיה אם יפעלו יחד. צירופה של ישראל למערך זה יקל מאוד את ההתמודדות עם המעצמות האזוריות שאינן ערביות אך רוצות לשלוט בעולם הערבי. על ישראל להמשיך לחזק את יכולתה להגן על עצמה בעצמה בסיועה של ארה"ב, ועבור ארה"ב תיוותר ישראל בעלת הברית החשובה שניתן לסמוך עליה נוכח איומים ושינויים שעלולים להיווצר באזור

ייתכן שבשני תחומים מעמדה של ישראל דווקא יתחזק. ייתכן שמדינות האזור יבינו שמערכת יחסים פתוחה עם ישראל היא בעלת חשיבות של ממש ליכולתן להגן על עצמן. בניגוד לאירן ולטורקיה, לישראל אין לא יומרה ולא שאיפה לשלוט או להשפיע על מדינות ערב מעבר לרצונה למנוע מהן לאיים עליה. המדינות הערביות יכולות להרוויח לא מעט מיחסים פתוחים עם ישראל, כי ישראל יכולה לספק ידע וטכנולוגיה בתחומים החשובים למדינות אלה כמו מים, חקלאות, חינוך ובריאות.

ישראל יכולה לסייע להן להגן על עצמן בדרך של שת"פ מודיעיני וסיוע ביטחוני גלוי ושאינו גלוי. ישראל אינה תחליף לארה"ב, אך יחד עם ישראל יוכלו המדינות הללו לבנות מערך אזורי שיקל עליהן להתמודד עם איומים שונים ולקחת אחריות, בידיעה שארה"ב כבר לא בסביבה כדי לקחת את האחריות על שכמה. המזרח התיכון הערבי, אם יגיב נכון להחלטה האמריקנית, יתבגר ויוכל להתמודד עם בעיותיו בעצמו.

בהיבט האמריקני, ייתכן שתגדל חשיבותה של ישראל להבטחת האינטרסים של ארה"ב במרחב, ומכאן גם למעמדה כמרכיב בביטחון הלאומי האמריקני. אם האמריקנים יעריכו נכון את המצב ולא יתנו לרעשים מצד האידאולוגיה האנטי-ישראלית המצויה בשולי השמאל האמריקני להפריע לחשיבה הרציונלית והמקצועית, הם יבינו שישראל היא המדינה היחידה במרחב שהם יכולים לסמוך עליה. הם יבינו שזאת פיסת הקרקע היחידה שבה יהיה להם שותף רציני, אזור התארגנות חיוני וביטחון בעמידות המשטר ואהדתו לארה"ב וגם סימפטיה רחבה בקרב הציבור. ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בכל הסביבה, וארה"ב יכולה לסמוך עליה במובן העמוק של המושג. ערכים משותפים אינם סיסמה ריקה, אלא בסיס לשיתוף פעולה במבחנים קשים.

אין ספק שהחלטת הנשיאים האמריקנים האחרונים להקטין את המאמצים המושקעים במזרח התיכון כדי לפנות יכולות אנרגיה ניהולית ותקציב לצרכים במזרח הרחוק, היא החלטה בעלת משמעות היסטורית למזרח התיכון כולו. הפניית המאמצים הללו אינה מבטיחה הצלחה במרוץ מול סין, אך היא ודאי פוגעת בתחושת מדינות האזור שיש על מי לסמוך במקרה של משבר, בעיקר מול אירן וטורקיה, או מול ארגוני טרור רצחניים.

מדינות האזור, שכולן ערביות, יוכלו להתגונן מפני התוקפנות של אירן וטורקיה אם יפעלו יחד. צירופה של ישראל למערך זה יקל מאוד את ההתמודדות עם המעצמות האזוריות שאינן ערביות אך רוצות לשלוט בעולם הערבי. על ישראל להמשיך לחזק את יכולתה להגן על עצמה בעצמה בסיועה של ארה"ב, ועבור ארה"ב תיוותר ישראל בעלת הברית החשובה שניתן לסמוך עליה נוכח איומים ושינויים שעלולים להיווצר באזור.

הכותב הוא אלוף (מיל') ועמית בכיר במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון. סדרת הפרסומים "ניירות עמדה" מטעם המכון מתפרסמת הודות לנדיבותה של משפחת גרג רוסהנדלר.
תאריך:  21/08/2021   |   עודכן:  19/09/2021
יעקב עמידרור
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
ישראל והערבים מול טורקיה ואירן
תגובות  [ 7 ] מוצגות   [ 7 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
חשדנית
21/08/21 14:20
2
חשדנית
21/08/21 14:48
 
חשדנית
29/08/21 21:59
 
חשדנית
15/03/22 18:41
3
אידו
21/08/21 19:55
4
יהודה אלידע
26/09/21 00:59
5
יהודה אלידע
26/09/21 00:59
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  העולם הערבי
המזרחן אלכסנדר גרינברג טוען במאמר שפרסם בג'ואיש כרוניקל, כי אירן הצליחה לבסס את אחיזתה במערב הסהרה, באמצעות תאים של ארגון חיזבאללה. לדבריו, קציני חיזבאללה בכירים מעניקים תמיכה צבאית לחזית פוליסריו, הנאבקת להגדרה עצמית במערב הסהרה.
20/08/2021  |  איציק וולף  |   חדשות
ישראל מודאגת מאוד מהידוק התיאום הצבאי בין אירן לארגוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעקבות הביקור של משלחות חמאס והגי'האד האיסלאמי בטהרן וחידוש פעילות ירי הרקטות של ארגון חיזבאללה מדרום לבנון לעבר ישראל. שתי משלחות של חמאס, בראשות אסמעיל הניה, ושל הג'יהאד האיסלאמי בראשות זיאד נח'אלה, ביקרו בשבוע שעבר בטהרן והשתתפו בטקס השבעת האמונים של הנשיא החדש אברהים ראיסי בפרלמנט האירני.
"הפרוגרסיבים" אינם מכירים את המאפיינים האלימים, הפכפכים, עריצים ונטולי דו-קיום בשלום של המזה"ת במישור הבינערבי והפלשתיני, ולא את היקף התרומה של ישראל לארה"ב, העולה על היקף סיוע החוץ
10/08/2021  |  יורם אטינגר  |   יומני בלוגרים
תנועת חמאס בהלם קשה מהחלטת בית משפט בסעודיה לשלוח לכלא עשרות פעילים של התנועה, הם נעצרו לפני יותר משנתיים בחשד להלבנת כספים והברחתם לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה תוך שהם מסתייעים בחברות חלפנות כספים בטורקיה. בית המשפט בסעודיה פירסם ב-8 באוגוסט את גזרי הדין של 69 פעילי חמאס שמתגוררים בסעודיה ובירדן, הם נדונו לתקופות מאסר שונות בין 6 חודשים ועד ל-22 שנים, 5 מהם זוכו ושוחררו. על בכיר חמאס, ד"ר מוחמד אל-ח'ודרי בן ה-81 שהיה ראש השלוחה של חמאס בסעודיה, נגזר עונש של 15 שנות מאסר.
חיזבאללה נחשב לארגון החזק ביותר בלבנון. למעשה מדובר בצבא ממש עם כל החילות, מלבד מטוסים. לחיזבאללה צבא חזק יותר מהצבא הלבנוני. הוא מתפאר בכך שהוציא את ישראל מלבנון בשני שלבים - במלחמת לבנון הראשונה (1985) ובנסיגה מרצועת הביטחון ופירוק צד"ל (2000). הארגון מתפאר ב"ניצחון האלוהי" נגד צה"ל במלחמת לבנון השנייה (2006), כי שרד מול הצבא החזק במזרח התיכון. בעשור האחרון רשם חיזבאללה לעצמו ניצחונות בחזית חדשה. הוא הוכיח במלחמת האזרחים בסוריה את יכולתו להשפיע על מאזן הכוחות. חיזבאללה הכריע בקרבות משמעותיים בסוריה ליד הגבול הלבנוני, כגון באל-קוסייר ואל-קלמון (2013) וסייע להאריך את חיי המשטר הסורי. רבים בלבנון ראו בחיזבאללה כוח שמנע את השתלטותם של הג'יהאדיסטים הסונים על סוריה, מה שהיה מאיים ללא ספק גם על העדות בלבנון.
09/08/2021  |  ירון פרידמן  |   יומני בלוגרים
רשימות נוספות   /   העולם הערבי  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   ישראלי-ערבי  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   מלחמה באפגניסטן  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   משבר ישראל-טורקיה  /  מי ומי  
משרפת זבל ב-1.1 מיליארד דולר  /  איציק וולף
ביידן: ארה"ב תמיד כאן עבור ירדן  /  איציק וולף
אל-חרירי לא ירכיב ממשלה, אין מחליף  /  איציק וולף
מקרון הבטיח סיוע - ונעלם  /  איתמר לוין
תוניסיה: האם נפלה עוד מצודה של האחים המוסלמים  /  ירון פרידמן
לאן מועדות פניה של תוניסיה  /  איתמר לוין
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
ישראל טרם הפנימה את מלוא הערך של דיפלומטיה דינמית ציבורית ולוחמה פסיכולוגית מתוחכמת    גופי הסברה המבוזרים בין מסגרות וגופים מיניסטריאליים וביטחוניים שונים אינם מתפקדים כראוי ונראה ...
יואב יצחק
יואב יצחק
אלי עזור הפך לטייקון מקומי    עכשיו הוא מנסה למנות את אנשי שלומו לדירקטוריון תמר פטרוליום שבה הוא מחזיק 24.60% ולהפוך לבעל השליטה בפועל    התנהלותו מעוררת שאלות משפטיות הטעונות בדיקה
יורם אטינגר
יורם אטינגר
ב-2024 לוחצת מחלקת המדינה על ישראל לאמץ את האופציה הדיפלומטית - שהפכה ל"גול עצמי" - במקום האופציה הצבאית מול חמאס, ומכאן ההתנגדות לפעולה צבאית ברפיח
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il