|   15:07:40
דלג
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
המדריך המלא להלבנת שיניים
קבוצת ירדן
תכשיטים לקחת לחופשה בחו״ל בחג הפסח
פיתוח תחליפי בשר

מובילות ישראלית: בדרך להפוך למעצמת חלבון

בעבר אמר נתניהו כי "ישראל תהיה מעצמת חלבון אלטרנטיבי", ובימים אלה מקדם משרד ראש הממשלה הצעה להחלטה שתפתור את המחסור במזון, תחזק משמעותית את הכלכלה ותהיה ידידותית לסביבה
02/04/2023  |   עידן יוסף   |   כתבות   |   ממשלה 37   |   תגובות
   יפעת גדות
ישראל מחפשת את החלבון החלופי הבא

פתרון לביטחון המזון, לאספקה ולייצור שלו באופן שיחזק את כלכלת המדינה ועוצמתה נמצא בימים אלה בהכנה. משרד ראש הממשלה רואה בנושא קידום תחליפי החלבון את אחד היעדים הלאומיים, ואת החשיבות העליונה לקידום הנושא ביטא בעבר בנימין נתניהו באומרו כי "ישראל תהיה מעצמת חלבון אלטרנטיבי".
קול קורא להגשת הצעות מחקר בנושא חלבון חלופי / קול קורא
במסגרת תכנית העבודה לשנת 2022, משרד משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשיתוף החדשנות, המדע והטכנולוגיה וארגון The Good Food Institute Israel (GFI)מעוניניים לקדם פעילות מחקר ופיתוח בתחום חלבון חלופי באמצעות מימון מחקרים פורצי דרך בעלי היתכנות לקדם את תחום החלבון החלופי. מהלך זה עשוי לתרום ליכולתה התחרותית של מדינת ישראל ולמקם אותה בחזית הידע והמחקר העולמי בתחום זה (9 עמ')

[צילום: לע"מ]

בסוף השבוע (30.3.23) קיימו מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי ויועצת ראש הממשלה לזכיות בעלי חיים טל גלבוע סיור בשתיים מחברות הפודטק המובילות בתחום תחליפי החלבון - "רימילק", המייצרת חלב משמרים ומו"פ "תנובה", לייצור מרבית מוצרי החלבון החלופיים לשוק הישראלי. בימים אלה פועלים במשרד ראש הממשלה להביא החלטת ממשלה לקידום נושא תחליפי החלבון ולשמירה על המובילות הישראלית. משרד ראש הממשלה ישמש גם כגורם מתכלל, על-מנת לדאוג להישגים רבים בתחום.

תעשיית המזון לבעלי חיים היא תורמת מרכזית למשבר האקלים. תעשיית המזון מהחי אחראית לכ-15% מפליטת גזי החממה ולרבע מזיהום המים המתוקים בעולם. יותר משליש מהיבולים בעולם משמשים להאכלת בעלי חיים, בעוד 820 מיליון בני אדם סובלים מרעב, והמספרים הללו הולכים וגדלים.

מציאת מזונות חלופיים עם השפעה סביבתית מופחתת וצריכת אנרגיה נמוכה צוברת תאוצה. חלבונים חלופיים יכולים לטפל בבעיות אלו על-ידי פיתוח מזונות חדשים ידידותיים יותר לסביבה ובעלי טביעת רגל פחמנית נמוכה יותר. שוק תחליפי החלבון צפוי להגיע ל-290 מיליארד דולר עד 2035. בישראל יש יותר מ-100 חברות בתחום, ו-40% מהן הן הזנקים שמפתחים טכנולוגיות חדשניות.

ישראל כבר מוכרת כמובילה עולמית בתחום הטכנולוגיה החקלאית, והמדינה נמצאת בעמדה טובה למנף מומחיות זו כדי לבסס את עצמה כמובילה עולמית בטכנולוגיית תחליפי חלבון.

מסלול החממות והמעבדה הוא אחת הפעילויות המשמעותיות שמובילה ישראל בתחום טכנולוגיית המזון. היא כוללת ארבע חממות ומעבדות בתמיכת הרשות המלוות יזמים וחברות בתחילת דרכם. החממות המופעלות על-ידי תאגידים גדולים כמו שטראוס, תנובה וטמפו מסייעים ליזמים להקים הזנק המבוסס על רעיון טכנולוגי חדשני באמצעות מתן מענקים ומסגרת תומכת לפיתוח הרעיון למוצר מסחרי. לאחר שהמוצר מוכן להעברתו לייצור, החברות נתמכות במסלול "מעבר מפיתוח לייצור", במסגרתו פותח תהליך הייצור ההמוני להקמת פס ייצור.


מהם תחליפי חלבון
חלבונים אלטרנטיביים הם סוג של חלבון שנועד להחליף בשר, מוצרי-ים, ביצים וחלב רגילים בתחרות על טעם ומחיר. ישנם שני סוגים עיקריים של תחליפי חלבון: צמחיים ותרבותיים. חלבונים מהצומח עשויים מצמחים ומדמים את הטעם והמרקם של מוצרים מן החי. הם מתמקדים במתן מענה מלא לאוכלי בשר ואינם מיועדים לצמחונים או למי שמפחיתים צריכת בשר. חלבונים מתורבתים הם בשר אמיתי של בעלי חיים שתורבת ישירות מתאי בעלי חיים. הבשר שנוצר זהה לבשר רגיל. שני סוגי תחליפי החלבון שואפים לכבוש את השוק על-ידי ייצור מוצרים בעלי טעם זהה או טוב יותר לצרכנים, מחיר זהה או פחות, ולכן, אין צורך בשינוי התנהגות מכוון. מכיוון שהייצור של חלבונים אלו יעיל הרבה יותר, הרחבתם אמורה לאפשר ירידת מחירים כדי שיוכלו להתחרות טוב יותר בבשר רגיל.

הממשלה מכירה בהזדמנות להובלה עולמית בתחום זה ומעודדת פעילות חברות באמצעות מענקים ומסגרת תומכת. רשות החדשנות תומכת בהזנקים משלב הרעיון הראשוני ועד להקמת פס ייצור חדש בארץ. Redefine Meat ו-Zero Egg הן שתי דוגמאות לחברות ישראליות שקיבלו תמיכה מקיפה מרשות החדשנות. Redefine Meat משתמשת בייצור תעשייתי דיגיטלי כדי לייצר מוצרי Alt-Steak על בסיס צמחי בעלי מרקם, טעם ומראה של בשר מסורתי. Zero Egg, החולמת שכל המזון הטבעי ייוצר בדרכים שלא יפגעו בבעלי חיים, מפתחת תחליפי ביצים. לחברה מוצרים כמו תחליף אבקה, נוזל קפוא וחביתה קפואה על בסיס נוסחה ייחודית הכוללת חלבוני סויה, חומוס, תפוחי אדמה ואפונה. שתי החברות קיבלו מענקי תמיכה לפיתוח מוצרים ומענקים להקמת פס ייצור. לישראל מערכת אקולוגית מובילה בתחום תחליפי החלבון, כאשר חברות מפתחות פתרונות לתחליפי בשר וייצור מזון טבעי ללא בעלי חיים.

נוזל "אפס ביצה" מחליף ביצה שלמה במגוון מנות כמו חביתות, ביצים מקושקשות, קיש, עוגה, עוגיות ולביבות. לדברי החברה, מוצריה מאפשרים חיסכון של יותר מ-90% מהאנרגיה, שטחי הרבייה והמים המושקעים בגידול תרנגולות עבור ביצים, וחיסכון של כ-60% מפליטת חממה.

לאחר הסיור שקיימו בכירי משרד ראש הממשלה, התקיים מפגש עם מנכ"לי חברות הזנק, אנשי אקדמיה ומשקיעים בתחום.

תאריך:  02/04/2023   |   עודכן:  02/04/2023
עידן יוסף
+בלשכת נתניהו חששו ממרד בליכוד
20:27 02/04/23  |  עידן יוסף
האם תוכנן מרד בליכוד? בלשכת נתניהו חשבו שכן. ‏חששו מברית גלנט-אמסלם-ביטן שאליה יצטרף אדלשטיין. עוד לפני פיטורי גלנט, נקרא סמוטריץ' ללשכת נתניהו, שמע את החשש והתבקש לוותר על רשות החברות "למען שלמות הקואליציה" כדי לפרק את הברית (ישראל היום).
+אושרה הקמת משמר לאומי; ועדה תחליט למי יהיה כפוף
17:00 02/04/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
ההצעה אושרה לאחר שהממשלה הצביעה בעד קיצוץ רוחבי בשיעור של 1.5% מתקציבי משרדי הממשלה השונים ולמרות התנגדות היועצת המשפטית לממשלה שדרשה לקיים לפני ההקמה עבודת מטה
בן גביר. "מודה לנתניהו על הגב שהוא נותן לי" [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+אושר הקיצוץ הרוחבי לטובת הקמת המשמר הלאומי
15:13 02/04/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
מדובר על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציביהם של משרדי הממשלה — שנועד לממן תוספת של כמיליארד שקל לתקציב המשרד לביטחון לאומי  ▪  בן-גביר: התוספת מיועדת גם לגיוס 3,000 שוטרים ולתוספת שכר
הממשלה אישרה את הקיצוץ [צילום: קובי גדעון, לע״מ]
+הממשלה אישרה מינוי 12 ראשי נציגויות
12:46 02/04/23  |  מירב ארד
ממשלת ישראל אישרה (יום א', 2.4.23) בישיבתה השבועית את הצעתו של שר החוץ אלי כהן למינוי 12 ראשי נציגויות (שגרירויות, קונסוליות כלליות ונציגויות כלכלה ותרבות) בהתאם להחלטות ועדת המינויים העליונה של משרד החוץ בראשות המנכ"ל רונן לוי (מעוז).

המינויים שאושרו:

דוד רוט - שגריר לאוסטריה, מוסדות האו"ם במדינה ובאבש"א; יוסף לוי ספרי - שגריר לבולגריה; דנה ארליך - שגרירה לאירלנד; עינת קרנץ - נייגר - שגרירה למקסיקו ושגרירה לא תושבת לאיי הבהאמס ולבליז; מיכל הרשקוביץ - שגרירה לאורוגוואי; ושגרירה לא תושבת לפרגוואי; עינת וייס - שגרירה לרואנדה; עדו מועד - שגריר לקנדה; מיכל גור-אריה - שגרירה לקוסטה ריקה ושגרירה לא תושבת לניקרגואה; צח שריד - שגריר לאקוודור; רסלאן אבו רוקן - שגריר לרפובליקה הדומיניקנית ושגריר לא תושב; לאנטיגואה-ברבודה, ג'מייקה, גרנדה, דומיניקה, האיטי, סט' וינסנט והגרנדינים, סט' לוצ'יה, סט' קיטס ונביס; רמי חתן - קונסול כללי באיסטנבול; מיה ירון - ראשת נציגות לענייני כלכלה ותרבות בטייוואן.
+משרד הבריאות: רפורמת התמרוקים יוצאת לדרך

12:07 02/04/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
יבואנים ויצרנים לא יצטרכו עוד לקבל רישיון לכל תמרוק המיוצר או מיובא על ידם, ויוכלו לשווק תמרוקים בישראל לאחר שיגישו למשרד הבריאות הודעה בדבר שיווק, כפוף לתנאים הקבועים
בר סימן טוב. האחריות עוברת ליבואנים [צילום: משרד הבריאות]
+"גובים מחיר ממשטרים תומכי טרור מחוץ לגבולותינו"
11:58 02/04/23  |  איציק וולף   |   לרשימה המלאה
ראש הממשלה הצהיר כי ישראל פועלת מחוץ לגבולותיה לצורך גביית מחיר כבד ממשטרים עוינים  ▪  "הוויכוח הפנימי לא פוגע ביכולתנו לפעול נגד אויבינו בכל החזיתות, בכל עת ובכל מקום"
נתניהו, הבוקר. גיבוי מלא למשטרה על סיכול המחבל בהר הבית" [צילום: קובי גדעון, לע"מ]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מובילות ישראלית: בדרך להפוך למעצמת חלבון
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
אזרח מודאג.!
2/04/23 21:02
2
חשדנית
2/04/23 21:59
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ממשלה 37
ממשלת ישראל אישרה את הצעת המחליטים שהעלה השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר להקמת משמר לאומי הכפוף לו. זאת, למרות התנגדות היועצת המשפטית לממשלה ולמרות התנגדות מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי. ההצעה אושרה לאחר שהממשלה הצביעה בעד קיצוץ רוחבי בשיעור של 1.5% מתקציבי משרדי הממשלה השונים.
02/04/2023  |  איציק וולף  |   חדשות
הממשלה אישרה את הקיצוץ הרוחבי במשרדים שמהווה תוספת תקציב לטובת הקמת המשמר הלאומי. מדובר על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציביהם של משרדי הממשלה — שנועד לממן תוספת של כמיליארד שקל לתקציב המשרד לביטחון לאומי. במשרד לביטחון לאומי מבהירים כי התוספת מיועדת גם להוספת עוד 3000 שוטרים והעלאת המשכורות.
02/04/2023  |  מירב ארד  |   חדשות
משרד הבריאות מודיע כי נכנס (יום א', 2.4.23) לתוקף חלקה השני של רפורמת התמרוקים, שמטרתה הורדת הנטל הרגולטורי בשוק התמרוקים תוך שמירה על בריאות הציבור, ובכך כלל הרפורמה נכנסת לתוקפה.
02/04/2023  |  מירב ארד  |   חדשות
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רמז בפתח ישיבת הממשלה השבועית ביחס לתקיפות שבוצעו בימים האחרונים בסוריה והצהיר כי ישראל גובה מחיר ממשטרים שתומכים בטרור.
02/04/2023  |  איציק וולף  |   חדשות
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, טוען כי הקמת משמר לאומי שיהיה כפוף ישירות לשר לביטחון לאומי עלולה לפגוע בביטחון האישי של אזרחי ישראל.
02/04/2023  |  איציק וולף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
עמרי מניב בערוץ-12 הביא צרור של הקלטות של שיחות בין שקד לבין נוה    הוא לחץ למנות את איתן אורנשטיין לנשיא המחוזי בתל אביב    שקד נכנעה והצביעה בעד אורנשטיין
רון בריימן
רון בריימן
יש לעודד השתתפות של ארצות הברית ושל "העולם הנאור" בחיסול בפועל של הפצצה האירנית המאיימת על העולם כולו, לרבות על הצ'מברליינים האירופיים, ולא רק על ישראל
בעז שפירא
בעז שפירא
איזה מוח חולני יכול להעלות בדעתו לדאוג לתנאי הכליאה של המפלצות? איזה לב אטום ו/או ערל יכול להתעניין בגורלם של הראויים למות בייסורים כעונש על מעשיהם?
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il