|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
עורך דין חדלות פירעון
קבוצת ירדן
איך אפשר לחסוך אלפי שקלים בשנה על-ידי השוואת מחירים?
עיתוני אתונה השבוע. המלחמה לא בעמודים הראשונים
שישה בשישי / חרבות ברזל - השבוע השמיני

מסוכן, מיותר ומטופש

כך צריך לתאר את הפרסומים בנוגע למה שאירע לפני 7 באוקטובר לצד זאת, אשמתו של נתניהו ברורה בנוגע להשלכות הרפורמה המשפטית וגם: כיצד נראית המלחמה באתונה
01/12/2023  |   איתמר לוין   |   כתבות   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות


חילופי ההאשמות
סינוואר. שש הזדמנויות חיסול? [צילום: עאדל חאנה, AP]

חילופי ההאשמות בנוגע לאחריות למחדל 7 באוקטובר אינם "רק" מסוכנים, בכך שהם גורמים למתיחות בין מי שאמורים לעסוק כעת אך ורק בניהול המלחמה. הם לא "רק" מעניקים לחמאס וליתר אויבי ישראל קצת דקות של קורת רוח. הם לא "רק" יוצרים מחנות בתקשורת ובציבור, בדיוק כאשר אנו עדים לאחדות שעשרות שנים לא ראינו כמותה וכאשר היא חיונית יותר מאי פעם. הם מטומטמים ברמה שלא תיאמן.

מדוע? כי כאן יש להקשר חשיבות עצומה. קחו למשל שניים מהסיפורים שכיכבו השבוע בכותרות. האחד: הנָגֶדת ביחידה 8200 שהתריעה כמעט במדויק על כוונותיו של חמאס, ולמרות זאת נתקלה בתגובה שנעה בין אדישות לבין זלזול. השני: שש הפעמים בהם מנע בנימין נתניהו את חיסולו של יחיא סינוואר. דווקא בתור יוצא 8200 ובתור מי שדעתו על נתניהו ברורה מאוד, שניהם מעוררים אצלי סימני שאלה מהותיים, וזה עוד בהנחה שבעיקרם – הם נכונים.

נתחיל עם הנגדת. עד כמה היא הייתה נחרצת? מה היו הראיות עליהן הצביעה? האם הייתה במיעוט מוחלט? באיזו מידה צדקה בעבר בתחזיותיה? נעבור לנתניהו. האם רק הוא מנע את החיסולים? האם היו שיקולים של נפגעים אזרחים בעת חיסול שכזה? מה היו המשמעותיות הביטחוניות והמדיניות שלו בכל נקודת זמן? אני לא מעלה את השאלות הללו בצורה רטורית, אלא בדרך הכי עניינית: התשובות עליהן חיוניות כדי להעריך נכונה את שני הסיפורים ולדעת עד כמה הם משמעותיים.

כפי שקבע ר' ישמעאל, "כל דבר שיצא מן הכלל – לא ללמד על עצמו יצא, אלא ללמד על הכלל כולו יצא". ובלשון מודרנית: סיפורי הנגדת והחיסול הם משל בלבד להמוני הדיווחים בהם אנו מוצפים. אין להם משמעות כל עוד איננו יודעים מהו ההקשר, מה היה לפני ואחרי, מה היו השיקולים, מה היה המידע. במילים אחרות: רק ועדת החקירה תקבל את כל העובדות והרקע, ורק היא תוכל לקבוע מה באמת קרה ומה הייתה המשמעות. עד אז – כל הדיווחים הללו מזיקים, מיותרים ומטופשים.

מכונת הרעל
חליוה. גם לו יש עיתונאים [צילום: דובר צה"ל]

אחרי שאמרנו את זה, צריך להתייחס לפרסומים נגד צה"ל ובכיריו המגיעים מכיוונו של בנימין נתניהו. לעיתים די לראות מיהו המדווח, כדי לדעת מיהו המקור. למכונת הרעל יש כמה וכמה מפעילים בולטים במיוחד, חלקם בתקשורת הלגיטימית וחלקם ברשתות החברתיות; חלקם פועלים כל ימות השנה וחלקם קיבלו הפסקה מאונס מהפצת ההכפשות סביב משפט נתניהו.

שיהיה ברור: במקביל פועלים גם אויבי נתניהו, לעיתים מתעבי נתניהו, וגם עיתונאים המהווים את פיותיהם של בכירים אחרים, כולל בצה"ל (דוד ורטהיים עסק השבוע בהרחבה בעיתונאים של ראש אמ"ן, אהרון חליוה). גם זה חמור, גם זה פסול, גם זה לפעמים מגעיל. אך כאשר הדברים צצים מסביבתו של ראש הממשלה – הם חמורים, פסולים ומגעילים עוד יותר, ודומני שלא צריך להסביר מדוע, ודאי בזמן מלחמה.

התופעה הזאת איננה חדשה. עוד לפני המלחמה ראינו דפוס פעולה ברור: מישהו מהממשלה/הקואליציה/המשפחה/המקורבים מכפיש את בכירי מערכת הביטחון – הרמטכ"ל, ראש השב"כ, אלוף פיקוד מרכז – ולנתניהו נדרשות תמיד 24 שעות בטרם יתן גיבוי למושמץ, יגיד שזה לא בסדר, יקרא להימנע מאמירות כאלו, ואז כל שנותר לעשות הוא לחכות לסיבוב הבא. כעת – בעיצומה של מלחמה – מוטלת על הכף עצם הישרדותו הפוליטית של נתניהו, ויש לי תחושה שעוד לא ראינו את הגרוע ביותר.

אשמתו של נתניהו
את האחד פיטר, את השני סירב לשמוע [צילום: קובי גדעון, לע"מ]

את מידת אחריותו של בנימין נתניהו למחדלי 7 באוקטובר תקבע ועדת החקירה, וכפי שאמרתי לפני כן – עד אז יש להימנע מקטעי עובדות ושברי האשמות. אבל יש תחום אחד בו ניתן לדבר כבר כעת בצורה ברורה לא רק על אחריותו של נתניהו, אלא גם על אשמתו: מה שחוללה ההפיכה המשטרית בתפיסת אויביה של ישראל.

כבר ב-12 בפברואר השנה, כאשר המאבק נגד ההפיכה היה בחיתוליו, ניסה הנשיא יצחק הרצוג לבלום את ההתרסקות לתהום. בין היתר הוא אמר: "אני קורא בדאגה את דוחות המודיעין ובהם דיווחים על אויבינו שצופים בנו בחיכוך ידיים ובהנאה, כאומרים: תנו להם לעשות את העבודה שלנו. האם יש תמרור אזהרה גדול מזה?" הרצוג הוא קצין מודיעין לשעבר, בן למשפחה ענפה של קציני מודיעין (חיים הרצוג היה ראש אמ"ן) ובתפקידו הנוכחי הוא מקבל דיווחים מסווגים ועדכניים; הוא ידע היטב מה הוא אומר.

זה לא היה רק הרצוג. זוכרים כיצד יואב גלנט התריע חודש מאוחר יותר על הפגיעה בצה"ל ובביטחון, התרעה שהובילה את נתניהו לנסות להדיח אותו, בצעד המתאים לרודנים סותמי פיות? זוכרים כיצד הרצי הלוי ניסה להיפגש עם נתניהו לפני ההצבעה על ביטול עילת הסבירות, ונתניהו סירב בצעד המתאים למגלומנים אנוכיים? וזה בנוסף לעשרות ומאות מומחים, בממסד הביטחוני ומחוצה לו, שהתריעו וצעקו והזהירו והתחננו: הקרע הפנימי מסכן בצורה חמורה את ביטחון המדינה.

נתניהו שמע – והתעלם. בדיוק כפי שהתעלם מכל האזהרות האחרות של מומחי כלכלה, משפט ויחסים בינלאומיים. ההתעלמות הזאת גרמה לי לתהות בשעתו האם הוא אינו מבין את מה שאומרים לו, או שהוא מבין ולא מזיז לו, ולכו דעו מה גרוע יותר. מה שברור כעת הוא, שהאזהרות הללו היו מדויקות עד לאימה: האויב שמע, ראה, הפנים והחליט להכות. למזלנו, הוא נתקל בציבור ישראלי נחוש מאין כמותו, ובצבא שהתאושש בצורה שאין כמותה. אבל נתניהו אשם, ועוד איך אשם.

איומים קיומיים
בנושא הזה תהיה מחלוקת קשה איתו [צילום: אנדרו הרניק, AP]

יש עוד היבט של המלחמה בו עלול נתניהו להיזכר לדראון עולם, והוא הולך ומתחולל לעינינו. יותר ויותר מנהיגים אומרים שביום שאחרי, חייבים לנסות להגיע להסדר בין ישראל לפלשתינים, על בסיס עקרון שתי מדינות לשני עמים. את הגישה הזאת מוביל הנשיא ג'ו ביידן, שאפילו פרחחי הקואליציה הנוכחית חייבים להודות שהוא התגלה כידיד אמת, שבלעדיו המערכה הייתה הרבה יותר קשה. אין זה אומר שביידן מאמץ את כל תפיסותיה של ישראל, ובנושא הזה בהחלט מדובר בחילוקי דעות עמוקים. בישראל היה עוד לפני המלחמה רוב נגד מדינה פלשתינית, וסביר להניח שכעת הוא גדול עוד יותר.

הנקודה היא, שהסוגיה הזאת נמצאת כעת על סדר היום ושייתכן שנמצא את עצמנו במאבק מדיני לא פשוט, שסופו – מי ישורנו. במידה רבה זו תוצאת מדיניות חיבוק הידיים של נתניהו, הדחיין הכרוני, שלא הציע שום תוכנית לפתרון הסכסוך או לפחות לניהולו. התוכנית היחידה שלו – והוא יכול להכחיש כמה שירצה; הכל מתועד – הייתה לסכסך בין הרשות הפלשתינית ביהודה ושומרון לבין חמאס בעזה, כולל באמצעות השלמה עם שלטונו והתעצמותו של ארגון הטרור הברברי הזה.

ראו כעת את המאזן של "מר ביטחון". אירן – אותה הגדיר כאיום הקיומי המוחשי ביותר על ישראל – הפכה במשמרת שלו למדינת סף גרעינית. חיזבאללה הפך במשמרת שלו לצבא של ממש, המאיים על ישראל בהרס והרג חסרי תקדים. חמאס ביצע במשמרת שלו את הטבח האיום ביותר בעם היהודי מאז השואה. במשמרת שלו עלולה להיסלל תחילת הדרך למדינה פלשתינית, שתהווה איום קיומי יום-יומי במרחק יריקה מירושלים, תל אביב, נתב"ג, נמל חיפה והכור בדימונה. זה לא מספיק בשביל שהאיש יפטור אותנו סוף-סוף מעונשו?

הכספים הקואליציוניים
ממשלת ההיבריס ממשיכה להתעלם [צילום: יונתן זינדל, פלאש 90]

דומני שכולנו מצאנו את עצמנו במצב, בו יש לנו הוצאה גדולה מאוד. לעיתים קרובות זה מסיבות טובות: חתונה, דירה, לידה, חופשה. הסכומים הולכים ומצטברים, ואז אנחנו מגיעים לנקודה בה מתחשק לנו עוד משהו ב-100 שקל. הרגש יכול לומר: הוצאנו כבר עשרות אלפים, אז מה זה כבר משנה. השכל ישיב: להפך, זה משנה מאוד. בענייני כסף, בהחלט מוטב להקשיב לקולו של ההיגיון.

מה שנכון למשק בית נכון גם למשק המדינה. זה שמוציאים המון כסף, אינו סיבה להוציא עוד קצת אם לא מוכרחים. וזו בדיוק הנקודה עם הכספים הקואליציוניים, שבצלאל סמוטריץ, בנימין נתניהו והסיעות בקואליציה מתעקשים לדבוק בהם. הם אומרים: נכון, המלחמה תעלה עשרות מיליארדים – אז מה הסיפור שלכם עם כמה עשרות או אפילו מאות מיליונים? זה הרי לא יעשה שום הבדל.

זוהי תשובה מתחכמת שמטרתה לזרות חול בעיניים. ראשית, כפי שהראנו לגבי הארנק הפרטי שלנו, דווקא כאשר יש הוצאות גדולות – צריך לפעול בתבונה ולא לזרוק כסף כאילו אין מחר. כפי שאמר בציניות ג'וש ליימן בסדרה "הבית הלבן": "מיליארד פה, מיליארד שם, בסוף זה מצטבר לסכום משמעותי". שנית, זה הכסף של כולנו; האם סמוטריץ' ושות' היו מפזרים אותו בכזאת קלות אם היה בא רק מכיסיהם? שלישית, יש משמעות גם למהלכים סמליים, להתגייסות לטובת הכלל, לחיסול משרדים מיותרים ומשרות מיותרות עוד יותר; אטימותה של הממשלה בהקשר הזה היא באמת מדהימה.

יש עוד נקודה. ממשלת ההיבריס הזאת ממשיכה להתעלם מכל דעה מקצועית שאינה מתאימה לה ולהכפיש את מי שמשמיע אותה. דומני שלא במקרה תקף השבוע משה גפני את הנגיד אמיר ירון, שבנק ישראל בראשותו קרא לגדוע מיד את הכספים הקואליציוניים. דווקא לקראת הארכת כהונתו של ירון (נתניהו לא ממש רצה אותו, כי גם הוא העז לצאת נגד ההפיכה המשטרית, אבל המלחמה טרפה גם את הקלפים הללו), טען גפני שהוא היה נגיד גרוע שמדיניות הריבית שלו פגעה בעניים.

גפני הוכיח בכך בורות מוחלטת בכלכלה: העלאת הריבית נועדה להוריד את האינפלציה, שפגיעתה בציבור בכלל ובחלשים בפרט היא הרסנית. את זה יודעים ואומרים ועושים כל הבנקים המרכזיים ושרי האוצר במדינות המפותחות. אבל גפני לא לגמרי לבד. יש עוד מישהו שטען שצריך להוריד ריבית כדי להילחם באינפלציה, והוא אכן הצליח להקפיץ את האינפלציה בארצו ל-90% ולמוטט ב-30% את המטבע המקומי. קבלו אותו: רג'פ טאיפ ארדואן.

ביקור באתונה
מה עם כבודו של העם היהודי? [צילום: לשכת ראש הממשלה]

קפצתי השבוע לכמה ימים לאתונה, במסגרת מחקרַי בתחום השואה. לנוכח הדיווחים המרובים על גל האנטישמיות השוטף את העולם, החלטתי – לראשונה מזה שנים רבות ועשרות נסיעות לחו"ל – לחבוש כובע מעל הכיפה הסרוגה שלי. בהמשך ויתרתי עליו באתרי התיירות המרכזיים וברחובות הראשיים, ואני חייב לומר שלא נתקלתי בשום בעיה שהיא – גם כאשר הצגתי את תעודת העיתונאי הישראלית שלי. היה אפילו רגע משעשע בו הבטתי במפה, עובר אורח שיער על סמך הכיפה שאני מחפש את בית הכנסת והציע עזרה. ובכל זאת, עצם המחשבה – טוב, עצם החשש – מלמדים לא מעט.

בבית חב"ד הידקו מאוד את השמירה ולא ניתן להיכנס בלא דרכון או תעודת זהות. כבר ראיתי אבטחה בבתי חב"ד ברחבי אירופה, אך לא כזאת, ואני משער שהיא לא ממש משמחת את השלוחים שעצם מהותם הוא לקדם בברכה כל אורח. שאלתי ואמרו לי שלא היו איומים ישירים, אבל התחושה היא שמוטב להיזהר. במוזאון היהודי יש מזמן מכשיר שיקוף (כמו בעוד כמה מוזאונים), ושם נאמר לי שהיו פה ושם כתובות נאצה, אך לא אירועים חריגים של ממש.

מצד אחד מעודד לשמוע את זה, ומצד שני – זה מעורר הרהורים נוגים. מובן שלא יכולתי לקרוא את העיתונים המקומיים ולהבין על מה מדברים במהדורות החדשות, אך מן התמונות והמראות שלא היו, התרשמתי שהמלחמה שלנו ממש לא מעסיקה את היוונים. ולמרות זאת, עדיין יש עלייה באנטישמיות – כאילו מדובר באינסטינקט שאינו זקוק לגירוי או לתירוץ כדי להתפרץ.

עוד הערה בנושא האנטישמיות. השבוע ביקר בארץ אלון מאסק, הנושא באחריות ישירה רבה להתגברותה – לא רק בגלל הציוצים האנטישמיים שלו, אלא גם ובעיקר משום שהסיר כמעט את כל המגבלות על מה שניתן לומר ברשת X. כל המחקרים והנתונים מלמדים על תפקידה המרכזי של הרשת (לשעבר טוויטר) בהפצת שטנה ואנטישמיות. זה לא הפריע לבנימין נתניהו לנסוע לפני המלחמה עד קליפורניה כדי לפגוש את מאסק (שמצידו נסע לניו-יורק באותו שבוע כדי לפגוש את ארדואן), וזה לא הפריע לו לצלם עימו השבוע סרטון בלי לומר מילה אחת בנושא האנטישמיות. אני מבין שנתניהו בחברת מיליארדרים זה כמו ילד בחנות צעצועים, אבל אפשר בבקשה קצת כבוד לעם היהודי? תודה וסליחה על ההפרעה.

תאריך:  01/12/2023   |   עודכן:  01/12/2023
איתמר לוין
+מתקפת טילים ורקטות לעבר גוש-דן ולשפלה, אין נפגעים
20:03 01/12/23  |  יואב יצחק
מתקפת טילים ורקטות מעט אחרי 20:00. ארגוני הטרור ירו לעבר גוש-דן ולשפלה. אזעקות נשמעו בישובים רבים, ובהם אשדוד, רחובות וראשון לציון. מיירטי כיפת ברזל שוגרו ופגעו. לא ידוע על נפגעים או נזקים.
+בלינקן: חמאס הפר את ההפוגה והתחייבויות שנתן לשחרור חטופים
19:20 01/12/23  |  יואב יצחק
שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן מאשים את ארגון חמאס באחריות להפסקת ההפוגה ולחידוש הלחימה מצד צה"ל. בלינקן מסר הצהרה לתקשורת זמן קצר לפני המראתו לאחר ביקור קצר בישראל ושיחות שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם חברי קבינט המלחמה ובהם השרים יואב גלנט ובני גנץ, וכן עם ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד. לדבריו, חמאס הפר את ההפוגה עוד בעיצומה, וביצע פיגוע בירושלים שבו נפגעו גם אמריקנים. חמאס החל לירות טילים לפני סיום ההפוגה וחזר בו מהתחייבויות שנתן בנוגע לשחרור החטופים. בלינקן ציין כי המו"מ יימשך. "אנחנו ממוקדים בלנסות להחזיר חטופים הביתה ולמנוע מהמשבר להתפשט לאזורים אחרים באזור".
+גלנט סייר במסוק בשמי עזה והתחייב: נמשיך להכות עד להשגת המטרות
18:51 01/12/23  |  יואב יצחק
שר הביטחון יואב גלנט המריא מבסיס תל נוף לסיור במסוק קרב בשמי רצועת עזה. עם שובו אמר גלנט: "בלילה האחרון, בבור חיל-האוויר, אישרתי את המשך ההתקפה של צה"ל. הבוקר, ראינו כולנו את משמעות התקיפות. ראו בישראל וראה גם ארגון הטרור חמאס. כפי שאמרתי מהיום הראשון, אני חוזר ואומר עכשיו: חמאס מבין רק כוח. נמשיך ונכה אותו עד שנשיג את מטרות המלחמה: פירוק ארגון החמאס, שלילת יכולותיו הצבאיות והחזרתם של החטופים אל ביתם".
+אופיר צרפתי נחטף ונרצח; גופתו הובאה במבצע צבאי
18:39 01/12/23  |  יואב יצחק   |   לרשימה המלאה
קודם לחטיפתו הצליח אופיר לסייע בהימלטות חברתו שובל גל וחברתם  ▪  דבר הרצח ברצועה ומיקום הגופה נודע לשב"כ בעקבות חקירת מחבלים שנתפסו  ▪  אופיר נטמן בבית העלמין בקריית אתא
אופיר צרפתי. נחטף ונרצח
+צה"ל יחקור את נסיבות הירי באזרח בפיגוע בירושלים
16:10 01/12/23  |  עידן יוסף
בהמשך לפיגוע בירושלים, אתמול (ה׳) נפתחה חקירה על ידי משטרת ישראל ושב״כ. עם קבלת פרטי החקירה הראשוניים ולנוכח נסיבות האירוע הוחלט כי החקירה תתבצע בשיתוף המשטרה הצבאית החוקרת. צה״ל מביע צער על מותו של האזרח.
+דובר צה"ל: יותר מ-200 מטרות טרור הותקפו עד כניסת השבת
16:00 01/12/23  |  עידן יוסף
משעה 07:00 חיל-האוויר בשיתוף האוגדות הלוחמות תקפו יותר מ-200 מטרות טרור ברצועת עזה. בשעות האחרונות כלי טיס של חיל-האוויר תקפו שורת מטרות טרור ברחבי רצועת עזה, בצפון הרצועה ובדרומה, בחאן יונס ורפיח.

חלק מהתקיפות הוכוונו על-ידי כוחות היבשה הפועלים ברצועה מאוגדות עזה, 162, 36 ו-252. הכוחות השמידו אזורים ממולכדים במטענים, פירי מנהרות, עמדות שיגור ומפקדות צבאיות ששימשו את ארגון הטרור חמאס לקראת המשך הלחימה.

בנוסף, ספינת טילים של זרוע הים תקפה מטרות סיוע במסגרת החזרה ללחימה ובוצעו תקיפות רבות על-ידי טנקים וארטליריה.
+סמוטריץ' לנתניהו: הכרז רשמית על סיום מתווה ההפוגה
15:58 01/12/23  |  עידן יוסף
שר האוצר וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, בצלאל סמוטריץ׳ שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו להכריז באופן רשמי על סיומו של מתווה ההפוגה ולנתק כל קשר עם האויב והמתווכים.

סמוטריץ׳: ״אסור לאפשר מצב של 'חצי מלחמה' שבו צה״ל חושש מעצירה פתאומית של הלחימה בעקבות מניפולציות של חמאס שירצה לחזור ולחדש את ימי ההפוגה כדי למנוע את המשך פעולת צה״ל להשמדתו. אנחנו שמחים מאוד על החטופים שחזרו הביתה אך כעת מתווה ההפוגה מיצה את עצמו. האויב הנאצי ממשיך לבצע פשעי מלחמה ביחס לאזרחים ולחטופים.

"הסכמה לעצירה נוספת כעת תהיה טעות איומה המשדרת חולשה ורפיסות מול האויב הנאצי. אסור בשום פנים ואופן לתת לצורר העלוב סינוואר לנהל אותנו. כעת יש לנתק כל קשר ומו״מ עם החמאס והמתווכים ולהסתכל על האויב רק דרך כוונות ופעילות מטוסי הקרב, ארטילריה וכניסה קרקעית עד לחיסול והשמדה מוחלטת והשבת כלל החטופים. בהתאם להחלטת הממשלה אין אפשרות כעת לחזור לימי הפוגה בלי דיון והחלטה מחודשת ועל כן בקשתי מראש הממשלה להודיע באופן פומבי ומפורש על סיומו של מתווה ההפוגה וחזרה ללחימה מלאה עד להשמדת חמאס וחזרת כל החטופים״.
+הערכות: 17 נשים וילדים נותרו חטופים בעזה
15:56 01/12/23  |  עידן יוסף
לפי הערכות במערכת הביטחון, 137 חטופים נותרו בעזה. ‏17 מתוכם נשים וילדים.
‏סה״כ שוחררו 113 חטופים. ‏24 מהם אזרחים זרים.
+משפחות החטופים נשאו תפילה עם 136 ספרי תורה
15:21 01/12/23  |  עידן יוסף
משפחות החטופים והנעדרים משבי חמאס בעזה נשאו היום (ו') תפילה להחזרתם, באמצעות 136 ספרי תורה, כמניין החטופים הנמצאים כעת בעזה.

התפילה, שנערכה בהשתתפות הרב הראשי לישראל מאיר לאו והשר לשירותי דת מיכאל מלכיאלי, כללה נשיאת תפילה על-ידי המשפחות, תקיעה בשופר על-ידי הרב הראשי, ושירה של הזמר ישי ריבו.

הרב הראשי לישראל, מאיר לאו, אמר בנאומו כי "עם ישראל לא מוותר ומבקש מבורא עולם: החזר את כל הבנות והבנים שלנו הביתה. אסור לנו לוותר על-אף אדם, אנחנו רוצים לחגוג ניצחון גדול שבו כולם נמצאים כאן, חזרה בבית".

"האסון הזה פקד את כל המדינה", אמר דודה של עדן זכריה, אחת החטופות. "לא משנה מי היינו לפני ומאיזה מגזר אנחנו. זה חבט בנו חזק, בכדי שנבין שאחרי האירוע הזה, אסור לנו לחזור למה שהיה קודם. עלינו למצוא דרכים לדבר בכבוד ולמצוא דרכים לחיות ביחד בשלום".

"אנו דורשים מהממשלה שתיקח את המושכות לידיים", אמר אבא של עידן שתיוי, חטוף נוסף. "השבת החטופים נמצאת בראש סדר העדיפות, ובמיוחד חזרתם של כל הפצועים בשבי. צריך להפסיק לעבוד על בסיס החליל של סינוואר, צריך לעבוד במתווה שמדינת ישראל תקבע אותו".
"בשובכם לשלום" [צילום: מטה המשפחות]
+צה"ל יירט באצבע הגליל מטרה שחדרה אווירית מלבנון
15:12 01/12/23  |  עידן יוסף
בהמשך להתרעות באצבע הגליל, לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה מלבנון לשטח מדינת ישראל. התרעות על ירי רקטות וטילים הופעלו בעקבות היירוט.
+הרופאים הצליחו לייצב את מצבה של אלמה אברהם
15:11 01/12/23  |  עידן יוסף
בית החולים סורוקה: החטופה אלמה אברהם ששוחררה במצב קשה - יצאה מכלל סכנה.

הד״ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי, כללית ומנהל המלר"ד, המלווה את השבים מרגע הגעתם לבית החולים מסר גם הצהרה על מצבם של השבים אתמול בלילה לסורוקה אח ואחות, בילאל אלזיאדנה בן ה -18 ועאישה אלזיאנדה בת 17, ששבו לישראל מהשבי בעזה, ועל מצבם של כלל השבים המאושפזים בסורוקה.
[צילום: דוברות סורוקה]
+צה"ל מכין את השלב הבא של הפריצה הקרקעית ברצועה
13:43 01/12/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
עשרות יעדים של חמאס הותקפו מהאוויר בשטח הרצועה  ▪  גורם מדיני: "ההערכה בישראל היא שיהיו כמה ימי לחימה עד שחמאס יביע רצון לשחרר חטופים. המשא-ומתן יתקיים תחת אש"
חודשו הפצצות חיל האוויר ברצועה
מראות הרס אחרי תקיפת צה"ל ברפיח [צילום: עבד אל-רחים חטיב/פלאש 90]
שר הבטחון בבור. אישר תכניות מבצעיות [צילום: שחר יורמן]
+קיבוץ ניר עוז: מיה גורן, אריה זלמנוביץ' ורונן אנגל נרצחו
13:22 01/12/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
השלושה הוגדרו כחטופים במשך 56 ימים, וכעת נמסרה הודעה על מותם  ▪  בעלה של גורן בת ה-56 נרצח בשבת השחורה, זלמנוביץ' בן ה-85 תועד בסרטון שפרסם חמאס מהשבי ונטען כי מת באירוע לבבי, ואשתו ושתי בנותיו של אנגל שוחררו משבי חמאס השבוע
מיה גורן ז"ל הי"ד
אריה זלמנוביץ' ז"ל הי"ד
+התוכנית לחיסול בכירי חמאס ברחבי העולם צפויה להימשך שנים
13:20 01/12/23  |  עידן יוסף
פרטים נוספים על התכנון הישראלי לחסל את בכירי חמאס ברחבי העולם. התוכנית תצא לדרך "כאשר המלחמה בעזה תסתיים", כשלפי גורמים ישראלים מדובר בתכנית שיישומה יימשך שנים בהן תבוא ישראל חשבון עם האחראים למתקפה הרצחנית ב-7 באוקטובר (וול סטריט ג'ורנל).
+חמאס: לא הצלחנו למצוא ארבע חטופות לצורך העסקה
12:41 01/12/23  |  עידן יוסף
חמאס אמר למתווכים כי הוא לא מצליח למצוא ארבע נשים לצורך ביצוע עסקה מלאה היום" (וול סטריט ג'ורנל).
+15 הרוגים כתוצאה מתקיפות צה"ל בשכונת שג'אעיה
12:39 01/12/23  |  עידן יוסף
הפלסטינים מדווחים על 15 הרוגים כתוצאה מתקיפות צה"ל בשכונת שג'אעיה במזרח העיר עזה.
+517 סטודנטים במילואים קיבלו מענק כספי ממשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה
12:29 01/12/23  |  עידן יוסף
משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה העניק (ה') מלגות מילואים לסטודנטים בתארים מתקדמים בתחומי מדעי הטבע, ההנדסה ומקצועות הרפואה. המלגה החד-פעמית בסך של 5,000 ש״ח חולקה לסטודנטים הלומדים לתארים שני או שלישי ומשתלמים לפוסט-דוקטורט, כהוקרה והערכה על פעילותם למען המדינה.

שר החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס: ״הבטחנו וקיימנו. מי שנותן יותר - מקבל יותר. המלגות למילואימניקים הן המעט שאנחנו יכולים לעשות למען גיבורי ישראל שמחרפים נפשם למען כל אזרחי ישראל והן רק ההתחלה. בשנת 2024 נדאג לתקצב את המלגות בסכומים גדולים יותר כדי שיעברו למילואימניקים שנלחמים כעת במלחמה״.

כ-1,150 בקשות הוגשו לקול קורא מלגות משרתי המילואים שפרסם משרד החדשנות המדע והטכנולוגיה בחודש אוגוסט. לאחר בדיקת העמידה בתנאי הסף הוענקו 517 מלגות למשרתים במילואים ובכלל זה מי ששירתו לפחות 20 ימי שירות מילואים פעיל במהלך 3 שנים או 14 ימים במהלך שנה או שנתיים צמודות למי שטרם מלאו 3 שנים לשחרורם.
אקוניס. מי שנותן מקבל [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+פורום תקווה דורש לעצור את כל הסיוע ההומניטרי לעזה
12:17 01/12/23  |  עידן יוסף
פורום תקווה, המאגד משפחות חטופים, מסר כי קורא לקבינט להחריף את הצעדים נגד החמאס וארגוני הטרור ולייצר חנק ולחץ אמיתיים ואפקטיים כולל עצירת כל הסיוע ההומניטרי עד שאחרון החטופים ישוחרר.

"מתוך מחוייבות עמוקה להחזרת החטופים, צה"ל חזר לפעילות הכרעת החמאס. בימים האחרונים נוכח העולם כולו כי בעזה אין חפים מפשע. קריאות ההמון הכולל נשים וילדים, צעירות ובגירים לג'יהאד ורצח, לאונס ולטבח ביהודים, תוך מצג של 'חמלה' מצד מחבלי החמאס כלפי החטופים, מעמיד את הציניות והרשעות של החמאס בסטנדרטים השפלים והמרושעים ביותר שידעה האנושות המודרנית. משפחות חטופים ועם ישראל דורשים את המשך הלחץ הצבאי על החמאס וארגוני הטרור עכשיו - למען החזרת החטופים הביתה, למען ילדי ישראל כולם, למען המחר", לשון ההודעה.
+הממונה על שוק ההון: הנחיות חדשות לגופים המוסדיים בעקבות המלחמה
12:03 01/12/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ההנחיות מתייחסות לטיפול בפניות עמיתים ושארים לקרנות פנסיה וקופות ביטוח, שליחת מכתבים והודעות למבוטחים ועמיתים, החזר פרמיה ורצף ביטוחי לרכב מגויס, יישוב תביעה בביטוח דירה שאינה תפוסה ודיווחי סטטוס פעילות בחרום
עמית גל [צילום: מארק ניימן/לע"מ]
+גורמים בטחוניים: חמאס נערך לפשיטות ומארבים על הכוחות היבשתיים ברצועה
11:28 01/12/23  |  עידן יוסף
גורמים ביטחוניים: ״חמאס ינסה להוציא לפועל בשעות הקרובות את מה שהוא נערך אליו בשבוע האחרון - פשיטות ומארבים על הכוחות היבשתיים בשטח הרצועה, וירי רקטי בהיקפים נרחבים לשטח ישראל. צה״ל נערך לקראת סיום הפסקת האש באמצעים שונים - תצפיות, איסוף מודיעין, כלי טיס וארטילריה, שערוכים לסייע באש אווירית ויבשתית לכוחות ברצועה״ (גלי צה"ל).
+החל מיפוי בתי המחבלים משכונת צור באהר לקראת הריסתם
11:26 01/12/23  |  עידן יוסף
כוחות המשטרה, משמר הגבול ופיקוד העורף החלו הלילה במיפוי בתי המחבלים משכונת צור באהר שביצעו את הפיגוע אתמול בכניסה לירושלים, שבו נהרגו ארבעה אזרחים ונפצעו נוספים.

ההחלטה על כך התקבלה בתום הערכת מצב שקיימו אמש השר לבטחון לאומי ח׳כ איתמר בן גביר מפכ״ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי ומספר בעלי תפקידים בכירים.

במקביל ממשיכים הכוחות ממחוז ירושלים ומשמר הגבול בפיקודו של ניצב דורון תורג׳מן בפעילות נגד מעגלים שונים של חשודים בתמיכה בטרור בדרכים שונות, תמיכה במחבלים שביצעו את הפיגוע, הגעה לשולחיהם תוך פגיעה בתשתיות טרור תפיסת אמצעי לחימה ופגיעה כלכלית. הפעילות תמוקד בפעילי ובתומכי טרור תוך הפעלת יד קשה והבאתם לדין של המעורבים בפעילות טרור.
[צילום: דוברות המשטרה]
+"חמאס הפר התחייבותו לשחרר נשים ולכן אין כוונה לעצור"
11:12 01/12/23  |  עידן יוסף
גורם בכיר בצה״ל: ״המלחמה תימשך בימים הקרובים, אין שום כוונה לעצור״ (חדשות 12). ברקע חידוש הלחימה מבהירים גורמים מדיניים: ״נקודת השבירה של ההסכם היתה בשל הפרת החובה לשחרר את הנשים שעדיין בידי חמאס. הלחימה חוזרת ובכל הכוח״.

+בכיר חמאס ברצועה: ישראל לא תצליח להגיע להישגים
11:09 01/12/23  |  עידן יוסף
בכיר חמאס ברצועה עיזאת אל רישק: "מה שישראל לא השיגה ב-50 ימי הלחימה לפני הפסקת האש, היא לא תשיג אחרי חידוש הירי".

משרד ההסברה של חמאס בעזה לרשת "אלערבי": "בטוחים שהמאמצים יצליחו להתניע מחדש את התיווך, למרות חידוש הלחימה".
+עשרות מניצולי הטבח ברעים נתקעו בקפריסין בשל תקלה במטוס
11:04 01/12/23  |  עידן יוסף
כ-80 ישראלים ששרדו את הטבח בנובה ונמצאים בקפריסין אחרי טיפול ושיקום במלון "היער הסודי", נתקעו בלרנקה בלי יכולת לחזור לישראל בעקבות תקלה במטוס אל על (חדשות 12).
+משרד הבריאות בעזה: 32 הרוגים פלשתינים מתחילת התקיפות
11:01 01/12/23  |  עידן יוסף
משרד הבריאות בעזה, הנשלט בידי חמאס: 32 הרוגים פלשתינים מתחילת התקיפות ברצועה הבוקר. המוקדים הם רפיח וחאן יונס כרגע. בהרוגים: עשרת בני משפחת אבו אלעניין בשכונת ג'נינה שבמזרח רפיח.
+אלערבייה: הפיצוץ בתימן אתמול - תקיפה ישראלית
10:48 01/12/23  |  עידן יוסף
אחרי הכחשת החות'ים אתמול כי הייתה תקיפה, רשת אלערבייה הסעודית מדווחת כי הפיצוץ אתמול במחוז צנעא שבתימן היה תקיפה ישראלית של מחסני טילים מדויקים ומל"טים.
0
+צה"ל פרסם חלוקה של הרצועה לאיזורים קטנים
10:05 01/12/23  |  
דובר צה"ל בשפה הערבית פרסם (1.12.23) מפה מפורטת של רצועת עזה - בחלוקה לאזורים קטנים מאוד - וקרא לתושבים "לשים לב למפה, לעקוב אחרי ההוראות של צה"ל דרך כלי התקשורת השונים ולציית להן. זו הדרך הבטוחה לשמור על ביטחונך, על חייך ועל חיי בני המשפחה שלך". לדברי צה"ל, זו "הדרך שבה תתנהל תנועת האוכלוסייה בעזה לשם הגנתה בשלב הבא של המלחמה".
+הרצוג נפגש עם האמיר של קטר
09:58 01/12/23  |  איתמר לוין
נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ואמיר קטר, תמים בן חמד אל-ת'אני, לחצו ידיים ושוחחו (1.12.23) בשולי ועידת האקלים (COP28) המתקיימת באיחוד האמירויות. קטר - שבתחומה מתגוררים בכירי הזרוע המדינית של חמאס ושהיא מן התומכות הבולטות של הארגון - גם מילאה תפקיד מפתח בהפוגה (שהסתיימה הבוקר) ובשחרור החטופים. לפני כן נפגש הרצוג עם המלך צ'רלס.

‏משרד החוץ הקטרי מסר: "קטר מביעה צער על חידוש התוקפנות הישראלית בעזה אחרי תום ההפוגה. המשא-ומתן לחידוש ההפוגה נמשך".
+תוכנית המתקפה של חמאס הגיעה אשתקד לידי ישראל
08:55 01/12/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המסמך המכונה "חומת יריחו" היה תיאור מדויק לפרטי-פרטים של מתקפת 7 באוקטובר והיה הבסיס לאזהרותיה של הנגדת מיחידה 8200  ▪  אלוף-משנה באוגדת עזה קבע: תרחיש דמיוני שחמאס אינו מסוגל ליישם
טנק שנפל לידי חמאס ב-7 באוקטובר [צילום: יוסף מוחמד, פלאש 90]
+ההפוגה הסתיימה: צה"ל תוקף בצפון הרצועה ובחאן יונס במטוסים וארטילריה
07:48 01/12/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
משרד ראש הממשלה: חמאס לא עמד בחובתו לשחרר את כל הנשים  ▪  הארגון לא העביר רשימה נוספת של משוחררים עד השעה 07:00 בבוקר  ▪  גורם מדיני: אנחנו חוזרים למלחמה בכל הכוח
הפצצה בחאן יונס לפני ההפוגה [צילום: מוחמד דהמאן, AP]
+דובר צה"ל: הסכם ההפוגה הופר - צה"ל חידש את האש מול חמאס
07:33 01/12/23  |  יואב יצחק
דובר צה״ל מסר, כי צה״ל חידש את האש מול ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, וזאת לאחר שחמאס הפר את הסכם ההפוגה ובנוסף ירה לעבר שטח מדינת ישראל. חמאס ביצע לפחות שלוש הפרות: מטען הופעל נגד חיילי צה"ל ברצועה ופצע כמה מהם קל; אמש בוצע ירי לעבר נתיבות, כנראה כטב"ם; הבוקר בוצע ירי רקטה לעבר עוטף עזה.
+קצין חינוך ראשי: "אם יש מפקדים שלא מוכנים לשאת באחריות ל-7/10 זה מצער"
02:26 01/12/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
תא"ל אופיר לויוס: "ההנהגה, כולל ההנהגה הצבאית, היא זו שהביאה לשם"  ▪  על אחריות מפקדי צה"ל: "אין איש צבא בר דעת שיעמוד אחרי טבח כזה נוראי ורצחני ולא יגיד 'כשלתי במשימתי'  ▪  בנושא השסע החברתי: "זה גם התחיל מתוך המשבר והשסע החברתי שהיינו בו, על סף מלחמת אחים"
תא"ל אופיר לויוס [צילום: אביטל הירש/מקור ראשון]
+החות'ים מאיימים לתקוף מטרות ישראליות "לא צפויות" בים וביבשה
01:57 01/12/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
החות'ים איימו על ספינות ישראליות בים סוף, וספינות ישראליות שינו מסלול כדי להימנע ממפגש עימם  ▪  בריטניה תשלח משחתת נוספת לאזור כדי להגן על נתיבי הים  ▪  כלי שיט אמריקני יירט כטב"מ ששוגר משטחים הנמצאים בשליטת החות'ים בתימן
ים סוף [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מסוכן, מיותר ומטופש
תגובות  [ 5 ] מוצגות   [ 5 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
מתעב אותך
1/12/23 08:38
2
סניל
1/12/23 11:21
3
פגאסוס
1/12/23 11:53
4
א.ל. רמת-גן
1/12/23 14:07
5
עובד 1
2/12/23 11:46
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
צה"ל חידש (1.12.23) את הלחימה ברצועת עזה, ועל-פי דיווחים מן הרצועה מטוסים וארטילריה תוקפים מטרות חמאס בחלק הצפוני שלה ובעיר חאן יונס, מעוז חמאס בדרום הרצועה. זאת, לאחר שעד השעה 07:00 בבוקר - מועד סיומה של ההפוגה המוארכת - לא העביר חמאס רשימה של חטופים שישחרר היום. כחצי שעה לפני כן יירט צה"ל טיל ששיגר חמאס לעבר עוטף עזה. גורם מדיני אמר: "אנחנו חוזרים למלחמה בכל הכוח". בכך הסתיימו שבעת ימי ההפוגה, בהם שחרר חמאס 80 חטופים - נשים וילדים ובעלי אזרחות זרה - תמורת 240 אסירים. 22 נשים וילדים עודם בידי חמאס, מתוך 160 חטופים.
01/12/2023  |  איתמר לוין  |   חדשות
קצין חינוך ראשי, תא"ל אופיר לויוס, אומר על אחריות מפקדי צה"ל לאירועי הטבח ב-7 באוקטובר - "אין איש צבא בר דעת שיעמוד אחרי טבח כזה נוראי ורצחני ולא יגיד 'כשלתי במשימתי'. אם יש מפקדים כאלו זה מצער אותי מאוד. אני חושב שכולנו צריכים לקחת אחריות, כל מי שלבש מדים, כל מי שהיה שותף לתפיסות העולם שהביאו בסוף לאירוע הנוראי הזה, שהנסיבות שלו צריכות להיות מתוחקרות".
01/12/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
הדובר הצבאי של קבוצת ״אנסאר אללה״ של החות׳ים בתימן, יחיא סארי, העביר מסר משודר בהופעה מצולמת ששודרה בערוצי טלוויזיה רבים ובראשם ערוץ אלג׳זירה הקטרי, שבו הכריז כי ״החות׳ים ימשיכו למנוע שיט של אוניות וספינות ישראליות בים סוף״.
01/12/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
עלה לארבעה מספר קרבנות פיגוע הירי שהתרחש הבוקר (30.11.23) בכניסה לירושלים. ההרוג הוא יובל דורון קסטלמן ז"ל הי"ד, אזרח ממבשרת ציון שירה לעבר המחבל כדי לחסלו ונורה בשוגג בידי חיילים. בן 38 בדיוק היה במותו - והיום חל יום ההולדת העברי והלועזי שלו.
30/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
האחים אור ויגיל יעקב שנחטפו לעזה חושפים את האלימות והברבריות של מחבלי חמאס כלפיהם בעת שהיו בשבי.מי שמשתף הוא בעיקר יגיל - האח הצעיר.
30/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
אין מחקרים צבאיים יסודיים ומבוססים והתוצאה: ביזיון ה-7 באוקטובר; פרשת חיסיון המסמכים; רצח הרופא הלבנוני על-ידי מאיר הר ציון ופקודיו מיחידה 101; מפקדים בכירים כותבים "היסטוריה צבאית...
דן מרגלית
דן מרגלית
שר החינוך - רק בתוארו הכפוי עלינו, לא באמת - יואב קיש הוא איש ציבור נאלח    מצאתי אותו בהפגנה בעד גיוס חרדים שיזם יאיר לפיד, ולאחר מכן בשורות בנימין נתניהו ואחר כך עם גדעון סער ושוב...
איתמר לוין, וושינגטון
איתמר לוין, וושינגטון
פיטר בייקר, הכתב הראשי של ניו-יורק טיימס בבית הלבן, בראיון ל-News1: רבים ב"בייס" של טראמפ מסכימים עם טענותיו; ביידן מתקשה להתמודד עם הגיל והתחושות לגבי הכלכלה; יש דאגה רבה לגבי מחו...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il