|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
תמר פטרוליום: חברה עסקית או בית חרושת לג׳ובים?
כתיבת המומחים
המדריך המלא להלבנת שיניים
טראמפ בג'ורג'יה, נובמבר 2020 [צילום: ברין אנדרסון, AP]
טראמפ והתיקים הפליליים / כתבה עשירית

"בוושינגטון ירשיעו רפובליקני גם על אכילת כריך"

הנס פון-ספקובסקי, מבכירי המכון השמרני המוביל Heritage Foundation, סבור שכתבי האישום נגד טראמפ הם ניצול לרעה של החוק הוא חושש מחברי המושבעים בוושינגטון וג'ורג'יה, אך דאגתו המרכזית כרגע היא מצבו הנפשי של ביידן
22/02/2024  |   איתמר לוין   |   כתבות   |   בחירות בארה''ב 2020   |   תגובות

מעטים הם הפעילים הפוליטיים בוושינגטון אשר יכולים להציג טוב יותר מאשר הנס פון-ספקובסקי את העמדה התומכת בדונלד טראמפ בתיקים הפליליים נגדו. פון-ספקובסקי הוא מבכירי Heritage Foundation - מכון שמרני הנחשב לאחד החזקים ביותר בפוליטיקה האמריקנית. המכון, אשר חגג אשתקד יובל להקמתו, השפיע בצורה משמעותית במיוחד על נשיאותו של רונלד רייגן.

בשנים האחרונות המכון מבטא עמדות שיש אשר יגדירו את חלקן כימין קיצוני: התנגדות לממצאים המדעיים בנוגע למשבר האקלים, התנגדות לסיוע לאוקראינה, דרישה ליד קשה נגד מסתננים, העלאת טענות (לא תמיד מבוססות) בנוגע לטוהר הבחירות וזיופים בהן, ראיית מחאתBlack Lives Matter כתנועה מרכסיסטית ועוד. חשוב להדגיש, כי אלו דעות שלפחות בחלקן זוכות לתמיכה נרחבת בארה"ב; ואולי ההוכחות הטובות ביותר הן השפעתו המתמשכת ותקציבו המתקרב ל-100 מיליון דולר בשנה.

פון-ספקובסקי הוא מנהל יוזמת הרפורמה בבחירות של Heritage ועמית בכיר במרכז מיז למחקרים משפטיים במכון. דעותיו ועדויותיו בנוגע להונאות בבחירות עוררו מחלוקת, אך דומה שרק חיזקו את מעמדו במחנה הימין. טראמפ מינה אותו ב-2017 לחבר בוועדה הנשיאותית המייעצת לטוהר הבחירות בראשותו של סגנו, מייק פנס, אותה פיזר כעבור שנה בלא שהגיעה למסקנות. ביקשתי ממנו להעריך את הסיכונים לטראמפ בכל אחד מן התיקים.

"התיק הכי קל הוא תיק הבחירות בג'ורג'יה", סבור פון-ספקובסקי, שהיה בשעתו יו"ר המפלגה הרפובליקנית במכון פולטון בו מתנהל התיק וכתב ניתוח מפורט שלו. "פרקליטת המחוז, פאני ויליס, מנצלת לרעה את חוק ה-RICO שנוצר כדי להתמודד עם ארגוני פשיעה, קרטלים של סמים. היא יצרה כתב אישום בו אספה שורה של פעולות המוגנות על-ידי התיקון הראשון [חופש הביטוי] ואמרה שהן בלתי חוקיות. למשל: נאום של טראמפ. או ציוץ שלו שבו קרא לצפות בשידור חי בשימוש שערך בית הנבחרים של ג'ורג'יה בנוגע לטענות לגבי בחירות 2020.

"הסיבה היא, שזוהי רק דמוקרטית מקומית בעל אמביציות לאומיות, ואם תלך נגד טראמפ - זה יקדם אותה לצמרת המפלגה. לפקפק בטוהר הבחירות - אפילו אם אתה טועה לגמרי - מוגן על-ידי החוקה. וטראמפ באמת מאמין שהבחירות נגנבו ממנו". מה חושב כיום פון-ספקובסקי על הטענה הזאת? הוא משיב בזהירות: "לא הוכח שזה קרה". והוא ממשיך: "לא חשוב אם טראמפ טועה; הוא יכול לדבר ולהעלות את הטענה הזאת. הוא זכאי לדבר עם פקידי ממשל כדי לשכנע אותם".

הוא עשה יותר מזה: הוא ביקש ממזכיר המדינה של ג'ורג'יה, בראד רפנספרגר, למצוא לו 11,780 קולות - בדיוק ההפרש בו הפסיד.

פון-ספקובסקי: "צריך להאזין היטב לשיחה ביניהם. טראמפ אמר שהוא מאמין שיש קולות כשרים לטובתו שלא נספרו ושקולות בלתי חוקיים לטובת ג'ו ביידן כן נספרו. הוא לא אמר להמציא קולות, אלא למצוא את הקולות שלא נספרו ושכן נספרו".

"מדוע הסתפקה במכה קלה על היד?"
מסמכים מסווגים שנמצאו באחוזת מאר-א-לאגו [צילום: ג'ון אלסוויק, AP]

לדעת פון-ספקובסקי, הסדרי הטיעון עם ארבעה מן הנאשמים בתיק בג'ורג'יה אינן מחזקות את עמדת התביעה. "ויליס טענה שמדובר בפשע רציני מאוד המאיים על הדמוקרטיה בארה"ב. RICO הוא חוק חמור מאוד שיכול להוביל למאסר עולם. ולְמה היא הסכימה בהסדרים האלה? למאסרים על תנאי, קנסות של כמה אלפי דולרים ומעמד של עבירה ראשונה, שזה אומר שבסוף תקופת המבחן – האישום יימחק כאילו מעולם לא הוגש.

"אם זה כל כך רציני, מדוע הסתפקה במכה קלה על היד? לכל נאשם היה עולה חצי מיליון דולר להתגונן והוא היה צפוי לשנים רבות בכלא, כך שלתביעה היה לכאורה מנוף לחץ, אז למה היא הסכימה למה שהסכימה?" אולי כדי שהם יעידו נגד טראמפ, אני מציע. "מה הם יכולים להעיד? שהוא האמין שהבחירות נגנבו?"

תיק המסמכים המסווגים רציני יותר מאשר התיק בג'ורג'יה, ממשיך פון-ספקובסקי, אבל התובע המיוחד ג'ק סמית בחר להאשים את טראמפ על-פי חוק הריגול – "שזה מוגזם מאוד". טענתו העיקרית של פון-ספקובסקי לגבי תיק זה היא שמדובר באכיפה בררנית, במיוחד בהשוואה לביידן שהתיק נגדו נסגר באותו שבוע בו שוחחנו:

"ועדת הביון של בית הנבחרים ערכה שימוע בשנה שעברה, ואחד ממנהלי הארכיון הלאומי – אליו צריכים לעבור כל המסמכים הנשיאותיים – העיד שהייתה להם בעיה כזאת עם כל ממשל מאז רייגן. כל הנשיאים לקחו מסמכים והקימו ספריות, ואחר כך פנו לארכיון ואמרו: מצאנו מסמכים".

ההבדל הוא, שטראמפ הכחיש שלקח מסמכים והם נמצאו בחיפוש של ה-FBI באחוזת מאר-א-לאגו.

פון-ספקובסקי: "דוברת בית הלבן שיקרה לגבי המסמכים כאשר אמרה שביידן נהג בשקיפות. התובע המיוחד אמר שהוא לקח במודע מסמכים [לאחר סיום כהונתו כסגן נשיא] והחזיק אותם, בדיוק מה שטראמפ מואשם בו, אבל אומר לא להעמיד אותו לדין משום שחבר המושבעים יהיה אוהד לזקן עם בעיות זיכרון. יש הבדל חשוב בין המקרים: הנשיא הוא הסמכות העליונה להסרת סיווג ויכול לעשות זאת; סגן הנשיא לא יכול".


"הסיכוי שלו יהיה בבית המשפט העליון"
בית המשפט העליון, וושינגטון [צילום: איתמר לוין]

פון-ספקובסקי מדגיש: "אל תקבל רושם מוטעה. אני לא אומר את זה כי אני תומך או לא תומך בטראמפ. הבעיה שלי היא ניצול לרעה של החוק מסיבות פוליטיות. אנחנו לא אמורים להיות מדינה בה אכיפת החוק פועלת כך". הוא גם דוחה את הטענה לפיה סמית הוא פרקליט מקצוען ובלתי-פוליטי. ראשית, אשתו היא מפיקת סרטים העומדת מאחורי סרט המשבח את מישל אובמה. שנית ועיקרית, "אין זו הפעם הראשונה שהוא מנצל לרעה את החוק. לפני כמה שנים, כאשר עבד במשרד המשפטים, הוא העמיד לדין את המושל הרפובליקני של וירג'יניה, רוברט מק'דונל, באשמת שחיתות. מק'דונל הורשע במחוזי, אבל בית המשפט העליון זיכה אותו פה אחד, וכל השופטים אמרו שסמית עיוות את החוק כדי להתאים אותו למקרה. אני לא מאמין שהוא עצמאי".

פון-ספקובסקי גם מצטט חוות דעת שהגיש אד מיז, שהיה שר המשפטים בממשל רייגן, לבית המשפט העליון כאשר סמית ביקש (ולא נענה) להכריע מיד בטענת החסינות של טראמפ. לשיטתו של מיז, מינויו של סמית היה בלתי חוקי, ואם גישתו תתקבל – ייתכן שכל פעולותיו ייפסלו. זוהי טענה חדשנית שטרם עמדה למבחן, אך לדעת פון-ספקובסקי היא בהחלט מבוססת:

"הבסיס הוא שעובדי מדינה צריכים להיות ממונים בידי הנשיא ומאושרים בידי הסנאט. כל פרקליטי המחוזות הפדרליים, ויש למעלה מ-90 כאלה, ממונים בצורה כזאת. כל התובעים המיוחדים הקודמים היו פרקליטי מחוזות. אבל השר מריק גרלנד מינה את סמית, שהוא כעת עורך דין פרטי, ונתן לו יותר כוח מאשר יש לפרקליט מחוז – וזה בלי אישור הסנאט".

לטענת פון-ספקובסקי, "אלו תביעות שמנצלות לרעה את החוק כדי להעמיד לדין על פעולות שאין פליליות. כאן נכנסים לתמונה המניעים המפלגתיים". כך הוא רואה גם את תיק סטורמי דניאלס: "זו אינה עבירה לשמור בסוד הסכם מחוץ לבית המשפט; זה מקובל בכל הסדר. התביעה טוענת שזו עבירה על חוק מימון הבחירות, אבל ועדת הבחירות הפדרלית – שהיא דו-מפלגתית – אמרה שזו לא הייתה עבירה, ואז תובע מחוזי אומר שזאת כן עבירה. זה בדיוק הניצול לרעה של החוק".

במישור המעשי, פון-ספקובסקי חושב שלטראמפ יש בעיה – לפחות בערכאות הדיוניות, בגלל שיטת המושבעים. "מחוז פולטון הוא מאוד דמוקרטי ויהיה מאוד מוטה מבחינה פוליטית. בוושינגטון זה עוד יותר גרוע. חברי המושבעים פה כל כך גרועים, עד שכאשר משרד המשפטים רוצה להעמיד לדין טרוריסטים – לא עושים את זה בוושינגטון מחשש שיזוכו, אלא עוברים את נהר הפוטומק לווירג'יניה.

"אם תיק ג'ורג'יה לא יידחק לשוליים [בגלל הטענות האתיות נגד ויליס], יש סיכוי גבוה שטראמפ יורשע בגלל המיקום והוא יצטרך לערער; חבר המושבעים שם ירשיע אותו בלי קשר לעובדות. אותו דבר נכון לגבי וושינגטון: 95% בעיר הצביעו בעד ביידן. אם אתה רפובליקני ומעמידים אותך לדין בוושינגטון, ירשיעו אותך גם על אכילת כריך. הסיכוי שלו יהיה בערעור בבית המשפט העליון".

הוא מסביר, כי גם בית המשפט הפדרלי לערעורים בוושינגטון לא יושיע את טראמפ. הדמוקרטים ששלטו בסנאט בימי ממשל ברק אובמה לא היו מרוצים מהרוב הרפובליקני בבית משפט זה ולכן הגדילו בשלושה את מספר השופטים בו, וכך יכול היה אובמה לשנות את הרוב. "יש 11 בתי משפט פדרליים לערעורים וזה שבוושינגטון הוא הכי פחות עמוס; לא היה שום צורך בשופטים נוספים. כך שגם הוא לא יהיה אוהד לטראמפ, ושוב המפלט האחרון שלו הוא בית המשפט העליון".


"אנחנו לא בדרך לרודנות או משהו דומה"
פון-ספקובסקי. כועס על ראשי MIT [צילום: Heritage Foundation]

נניח שטראמפ יורשע וייבחר לנשיא, האם הוא יוכל לחון את עצמו? "אני חושב שלא, אם כי זה חסר תקדים ואין לזה תשובה ברורה". ולהורות למשרד המשפטים לסגור את התיקים הפדרליים נגדו? "לפי החוקה הנשיא הוא הסמכות העליונה ויכול לומר למשרד המשפטים מה שהוא רוצה". זה לא ניגוד עניינים? "זו שאלה אחרת מאשר חוסר חוקתיות".

האם טראמפ כשיר מבחינה נפשית להיות נשיא?

פון-ספקובסקי: "יש לו אישיות מאוד צבעונית, אבל הוא מעולם לא הפגין אף אחד מהתסמינים שאנחנו רואים אצל ביידן. יש לו אובדן זיכרון. הוא התחיל לספר על שיחות דמיוניות שניהל עם הנשיא פרנסואה מיטראן והקנצלר הלמוט קוהל כאשר היה בפעם הראשונה ב-G6 ב-2020 – וקוהל כבר מת שש שנים ומיטראן מת 20 שנה. במזרח התיכון מתחוללת מלחמה, יש לנו את הבעיה הקשה ביותר אי-פעם בגבול – והנשיא מראה סימנים של אובדן זיכרון קשה. טראמפ לא הראה סימנים דומים.

"אני לא אביע דעה מי צריך להיות הנשיא. יש לי הרבה דאגות, וכרגע הגדולה שבהם היא הסימנים המוקדמים. אני רוצה להיות זהיר. אני יודע ממשפחתי מהם הסימנים המוקדמים של אלצהיימר, ואני מקווה מאוד שאני טועה: אובדן זיכרון וכעס כאשר מישהו מעלה את זה. אינני רופא, אבל זה מאוד מדאיג כאשר אנחנו חיים בעולם של זמננו".

אלו המועמדים הטובים ביותר שיש לארה"ב להציע, מבין 330 מיליון תושביה?

פון-ספקובסקי: "חלק מהעניין הוא שאנחנו מאוד מפלגתיים. היו נקודות קריטיות בהיסטוריה שלנו, כמו מלחמת האזרחים, שהיינו מאוד מפולגים בנושאים מרכזיים. אנחנו באמת באחת מאותן נקודות משבר. המפלגתיות היא רק התסמין של דעות שונות מאוד. קח למשל את נושא ההגירה: זו אינה מפלגתיות, אלא חילוקי דעות בסיסיים בין מי שתומכים בגבול פתוח ואומרים שחוקי ההגירה גזעניים, לבין מי שאומרים שחייבים לאכוף אותם.

"איך מרפאים את המחלה? זו שאלה חשובה מאוד ואני לא יודע את התשובה. אני לא חושב שמפלגה שלישית היא הפתרון; היא מעולם לא הצליחה, אלא רק קלקלה לאחרים – לקחה מספיק קולות כדי שהמפלגה האחרת תנצח".

עד כמה אני צריך להיות מודאג למצב הדמוקרטיה האמריקנית, כאזרח מדינה שהיא בעלת ברית קרובה של ארה"ב?

פון-ספקובסקי: "אני המום מהאנטישמיות שאני רואה באוניברסיטאות האמריקניות, ומזה אתה צריך להיות מודאג. כאשר אני למדתי ב-MIT, לא היה כזה דבר. למוסדות אקדמיים פלשו מרכסיסטים ואחרים ששונאים את המערב, והם משפיעים על הסטודנטים; מרכסיזם כזה תמיד כולל מידה רבה של אנטישמיות. זה גורם לי לכעוס על ראשי האוניברסיטה שלי, שאינם עושים דבר.

"לגבי הדמוקרטיה האמריקנית – היא במצב טוב. אנחנו לא בדרך לרודנות או משהו דומה. אנחנו במלחמת תרבות פנימית, אנחנו חלוקי מאוד על נושאים חשובים מאוד וזה יימשך".

תאריך:  22/02/2024   |   עודכן:  22/02/2024
איתמר לוין, וושינגטון
+בנג'מין וויטס: המשפט מתחיל במאי, הרשעה ביולי, גזר דין באוקטובר
08:01 22/02/24  |  איתמר לוין, וושינגטון   |   לרשימה המלאה
לדעת בנג'מין וויטס, כתב משפטי ותיק ועמית מחקר במכון ברוקינגס, זהו לוח זמנים סביר למשפטו של טראמפ בוושינגטון  ▪  לצד זאת הוא מדגיש, כי איש אינו יודע כיצד ישפיעו ההליכים המשפטיים על הבחירות באוקטובר
בית המשפט הפדרלי, וושינגטון [צילום: איתמר לוין]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
"בוושינגטון ירשיעו רפובליקני גם על אכילת כריך"
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  בחירות בארה''ב 2020
"תיק הבחירות הפדרלי בוושינגטון - זה הסיפור האמיתי, המשמעותי ביותר". זו דעתו של בנג'מין וויטס, כתב משפטי ותיק, עמית מחקר במכון ברוקינגס בנושאי משפט ציבורי ומרכז הפרויקט המשותף של המכון ואוניברסיטת הרווארד על משפט וביטחון. ביקשתי ממנו להעריך בצורה פשטנית-משהו, בסולם של אחת עד עשר, את הסיכונים בפיהם ניצב דונלד טראמפ בארבעת התיקים הפליליים נגדו.
"כל המערכת תתרסק אם הנשיא מקבל חסינות מוחלטת. זה מאפשר לו לירות בכל האלקטורים שמצביעים נגדו". בלשון ציורית זו מסביר פרופ' א"ג' (יוג'ין) דִיוֹן מדוע לדעתו אין סיכוי שבית המשפט העליון של ארה"ב ייעתר לערעורו של דונלד טראמפ ויעניק לו חסינות מפני האישומים נגדו, במיוחד בתיקי הבחירות.
אמרתי שהבחירות נגנבו ממני, כי האמנתי בזה ואני עדיין מאמין בזה. אני משוכנע שהיו הונאות בקנה מידה עצום: קולות פסולים לטובת ג'ו ביידן שהובאו בחשבון, קולות כשרים לטובתי שלא נספרו. זכותי לפי התיקון הראשון לחוקה להביע את הדעה הזאת, גם אם כל מי שסביבי אמר לי שהיא חסרת יסוד, גם אם לא הצגתי שום הוכחות, גם אם בתי המשפט בכל המדינה דחו 60 תביעות שלי ושל תומכַי.
ארבעה תיקים פליליים תלויים ועומדים נגד דונלד טראמפ. כתב אישום פדרלי בוושינגטון על נסיונו להטות את תוצאות הבחירות, וכתב אישום מחוזי בג'ורג'יה באותה פרשה. כתב אישום פדרלי בפלורידה על נטילת מסמכים מסווגים, וכתב אישום מחוזי בניו-יורק על תשלום דמי השתיקה לסטורמי דניאלס. נכון לעכשיו, התיקים הללו אינם פוגעים בסיכוייו להיבחר שוב לנשיא, והוא אף משתמש בהם כדי להגביר את התמיכה בו ולגייס תרומות במיליוני דולרים למימון הגנתו.
משפטו של דונלד טראמפ באולמה של השופטת טניה צֶ'טְקָן בבית המשפט המחוזי הפדרלי בוושינגטון אמור להיות נקודת השיא בחקירה שהחלה לפני שלוש שנים, מיד לאחר הסתערות תומכיו על הקפיטול ב-6 בינואר 2021 בניסיון למנוע את אשרור נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות 2020. איך הגענו לכאן? מה פירוש המושגים השונים ששמענו לאורך הדרך? סניגור מוביל בוושינגטון מסייע בשחזור המסע, בשיחה שלא לייחוס.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דרור אידר
דרור אידר
גרורותיה של אירן מעסיקות אותנו, בעוד שהמשטר בטהרן מחכך ידיו בהנאה, כמעט ללא פגע, ועל הדרך ממשיך את תוכנית הגרעין בחסות המהומה
עידן יוסף
עידן יוסף
כלי תקשורת מסוימים נוהגים לנגח את חברי הכנסת של הקואליציה ואת הממשלה, תוך התעלמות מההקשר הרחב והתמקדות באירועים זניחים    דיווחים מוטים אלה מתעלמים מעבודתן החשובה של ועדות הכנסת בנו...
ציפי לידר
ציפי לידר
למרבה האירוניה, בתו של פרעה היא שהצילה אותו ובסופו של דבר פרעה בכבודו ובעצמו גידל את משה בארמונו, וסלל את הדרך לגאולה    האדם חושב, והאלוקים צוחק
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il