|   15:07:40
  מירב ארד  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
האם כדאי להשקיע בנאסד"ק 100?
כתיבת המומחים
עו"ד גיל קראוס דורג ב-DUNS100 כאחד המשרדים הבולטים בביטוח לאומי
חניון עין תאופיק ביער מבוא חמה [צילום: יעקב שקולניק, ארכיון צילומים של קק"ל]

בהמלצת קק"ל: טיולים בחג הפסח

מגוון הצעות מומלצות מעובדי קרן קימת לישראל לטיולים מהנים ברחבי הארץ - במרחב צפון, מרכז ודרום. מוזמנים להגיע וליהנות בתקופה הקרובה ובמהלך חופשת "בין הזמנים" ממקומות טיול יפים במיוחד
21/04/2024  |   מירב ארד   |   כתבות   |   חגים ומועדים   |   תגובות


מרחב הצפון
יער ציפורי [צילום: ארכיון צילומי קק"ל]

שמעונה סבג, מנהלת מחלקת קליטת קהל במרחב צפון קק"ל, ממליצה על טיול מוצלח ומהנה במיקומים הבאים:

חניון עין תאופיק (עין עקוב) ביער מבוא חמה

מדובר בחניון גדול ומוצל ביער מבוא חמה שבדרום רמת הגולן. החניון מציין את הקצה הדרומי של שביל הגולן. בפאתי החניון נובע המעיין הקטן עין עקוב. בחניון שולחנות פיקניק, חלקם נגישים, חניה מונגשת, שביל מונגש למעיין, פינות תצפית מונגשות וספסלים אל הכנרת. מצד שני של דרך הנוף היורדת לכיוון "תותחי נברון" קיים מצפה כנרת מנדל נגיש במלואו עם ספסלים, שולחנות ומסבירן קולי נגישים.

אם ברצונכם לשלב טיול רגלי קצרצר, השתכשכות במים ונוף מרהיב בטיולכם מחכה לכם פינת חמד מקסימה וירוקה בעין תאופיק, למרגלות קיבוץ מבוא חמה. תחת עץ אקליפטוס תמצאו מעיין שמתנקז אל בריכה, שלידה תוכלו לעשות פיקניק, לרחוץ במים, להתפעל מהנוף וגם לפגוש את הסוסים של קיבוץ מבוא חמה, שמגיעים לשתות מהמעיין, שנמצא בשטח המרעה שלהם.

למעיין עצמו שני חלקים: הראשון הוא שוקת האבן (שממנה שותים הסוסים) והשני הוא בריכת אבן מלאכותית, שבנו בני הקיבוץ לזכר חברם. עומק המים בבריכה כמטר אחד והם נקיים ומתאימים לרחצה. מהבריכה תוכלו ליהנות מנוף נפלא אל כל עמק הירדן והכנרת. למקום עצמו לא ניתן להגיע ברכב, אבל ההליכה קצרה (כ-15 דקות) ומתאימה גם לילדים.

איך מגיעים?

כ-4 ק"מ מדרום למבוא חמה, כביש 98, בין סימני ק"מ 12-13. בווייז – עין עקוב שביל הגולן.

נחל ציפורי - מבואת שמשית

קיימים מספר שבילים: 1. השביל העולה לכוון שמשית מעניק הזדמנות לערוך היכרות עם כמה ממיני עצי החורש הנפוצים בגליל התחתון: אלון התבור. אשחר ארצישראלי, עוזרר קוצני, ואלה ארצישראלית. השביל מטפס מעלה ואף נגיש חלקית הוא נכנס ליער, מתפתל ויוצר אווירה קסומה עד לשער שמשית (2 ק"מ).

2. השביל העולה למערה ממבואת שמשית ומגיע לחניון הברושים (לשעבר) כולל חניות נגישות בכניסה ממבואת שמשית ובחניון הברושים: השביל מונגש עם רחבות מנוחה ובתי אחיזה לאורכו אורך השביל כ-800 מ'. כעבור מרחק לא רב השביל מגיע למערה חצובה בסלע ומשם ממשיך לגת גדולה, הגת היא מתקן שבו דרכו על ענבים כדי להפיק מהם את התירוש. משם היה עובר הנוזל להתססה ביקב לקראת הפיכתו ליין. אפשר להבחין היטב במשטח הדריכה וב"משפך" שדרכו זרם התירוש אל בור חצוב, שם נאסף לכדים – קצה השביל מגיע לחניון הברושים לשעבר שם יש חניות נגישות.

3. שביל בטון סרוק המלווה את תוואי הנחל והשדות החקלאיים, השביל מתחיל גם הוא ממבואת שמשית ובהמשך במפגש עם הנחל קיימים גשרונים למעבר. שביל זה מגיע אל מול חניון הברושים אך לא נפגש אתו. השביל בשיפועים מותאמים נגיש כמעט במלואו. לצד השביל תצפית אל ערוץ הנחל ואזורי הנטיעות שביצעה קק"ל לצידו.

איך מגיעים?

מגיעים לכביש 79 (נצרת צומת המוביל) ונכנסים על-פי השילוט לישוב הקהילתי שימשית ולפני היישוב פונים שמאלה על דרך עפר, בוויז – מבואת שימשית.

מרחב מרכז
יער עירון [צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל]


יער חורשים

יער חורשים משתרע על פני כ-2,700 דונם במערב השומרון, באזור שבו גבעות ההר מתמזגות עם מישורי השרון. זהו מרחב חשוב של טבע באזור מיושב בצפיפות, המעניק אוויר לנשימה לצמחים, לבעלי חיים וכמובן גם לבני אנוש. יער זה מהווה אחת מהריאות הירוקות המעטות שנותרו באזור השרון. קק"ל הכשירה ביער דרכים לרכב פרטי ושיבצה בו חניוני נופש ונקודות תצפית יפות הצופות אל השומרון ואל מישור החוף. מדובר ביער קהילתי, אשר בתמיכת קק"ל פועלת בו "סיירת נאמני יער חורשים" - קהילת נאמנים יוצאת דופן מתושבי הסביבה, המסייעת רבות לטפח את אתרי היער, להסיר מפגעים, להתריע מפני שריפות ולשמור על ניקיונו.

אתרים נוספים שתוכלו למצוא בסביבה - חורבת זכור, נחל קָנָה, חניון חזי ספיר, חניון הסוסים, חניון "מול האבוקדו".

איך מגיעים?

כניסה ראשית: ממחלף חורשים יוצאים מזרחה בכביש 5233 ונוסעים עד שער קיבוץ חורשים. לפני השער פונים צפונה (שמאלה) ונוסעים 750 מ' לכניסה הראשית ליער.
גישה ברכב לחניון חזי ספיר: נוסעים בכביש הגישה ליישוב נירית וממשיכים משער הכניסה עוד כ-700 מ' עד לחניון שנמצא מימין לדרך.

יער עירון

יער עירון מלווה את האגף המזרחי של כביש נחל עירון (ואדי ערה). ליד היישוב חריש נשארה חלקת יער יפהפייה של עצי בר מעורבים ביער נטוע. קק"ל סימנה ביער שבילי טיול. יש גם חניון פיקניק ונקודת תצפית הר אמיר, ליד היישוב קציר. מנדט הבריטי. החורש הטבעי, עצי אלון התבור הקשישים והיערות שנטעה קק"ל, מעניקים מקלט למגוון רחב של צמחים ובעלי חיים. קק"ל סימנה ביער שבילים מעגליים קצרים לכל המשפחה ושביל המתאים למיטיבי לכת.

מקומו הגאוגרפי של יער עירון מקנה לו חשיבות אקולוגית רבה. היער נמצא ב"מחלף אקולוגי", צומת של מסדרונות אקולוגיים המקשרים את רמת מנשה והכרמל עם השומרון ויהודה מצד אחד ואת השומרון ועמק יזרעאל עם מישור החוף מצד שני.

העיר חריש, שנוסדה בלב היער ממש, אכן הקטינה מאוד את שטחו, אך דווקא על-רקע זה חשוב לשמר את צוואר הבקבוק שנשאר. בישראל המתפתחת נותרו מדרום ומצפון לכאן רק "איים ירוקים", קטנים כל אחד מכדי לקיים אוכלוסיות חיוניות של צמחים ובעלי חיים. במצב הזה עולה מאוד חשיבותם של המסדרונות האקולוגיים שביניהם, המאפשרים מעבר של אוכלוסיות ומעניקים להם אוויר לנשימה.

היער הקטן, שעוטף את חריש, טרם נחקר דיו, אך כבר בסיור חטוף אפשר להיווכח שהוא ראוי לעמוד בזכות עצמו, גם בלי העילה של המסדרון האקולוגי. קחו למשל את האלונים שצומחים בו. ביער מתקיימים, לזה לצד זה אלון התבור, אלון מצוי ואלון התולע. זוהי תופעה נדירה למדי בישראל וכאן היא זוכה ל"שיא גינס" ממש – הנקודה הדרומית ביותר בעולם ששלושת מיני האלון האלה צומחים יחד. נקודת המפגש של מיני האלונים ממחישה את המגוון הגדול של הצמחייה באזור.

אתרים מיוחדים ביער- תצפית הר אמיר. חניוני פיקניק- חניון יער עירון (מונגש). אתרים נוספים בסביבה- נחל נרבתא ועמק נחל עירון (ואדי ערה).

איך מגיעים?

נקודת מוצא מחריש: נוסעים ממערב לכיוון חריש (כביש 611), חולפים מעל כביש 6 ופונים ימינה בפנייה הראשונה (דרך ארץ). במעגל התנועה הראשון פונים ימינה לרחוב אשל ומיד ימינה במעגל תנועה נוסף (רחוב גפן). במעגל התנועה הבא פונים שמאלה לרחב החניה הגדולה שליד תחנת משנה (תחמ"ש) חריש של חברת החשמל.

נקודת מוצא ממחצבת ורד: כ-800 מ' ממזרח למרכז מחלף עירון (כביש 65) פונים דרומה לפי השילוט המכוון למחצבת ורד. נוסעים כחצי קילומטר לכיוון המחצבה ופונים ימינה ליד מתקן מקורות וחונים ברחבת החניה שליד המתקן, סמוך ליער.

מרחב דרום
יער להב [צילום: יקעב שקולניק/ארכיון קק"ל]

יער להב - 'שביל הזהב' בחורבת אבו חוף

בשוליים המערביים של יער להב נמצאת 'חורבת אבו חוף', בה קיימים שרידים של שתי כנסיות מהתקופה הביזנטית. בחורבת אבו חוף סימנה קק"ל את שביל הזהב – שביל קצר העובר בין מתקנים חקלאיים מהתקופה הביזנטית שזכו לשחזור מעולה על-ידי אנשי המקצוע של רשות העתיקות. באזור שביל הזהב נמצאות שתי בארות עתיקות. כדי להגיע לנקודת ההתחלה יש לפנות במחלף דבירה מזרחה (כביש 3255). כ-2.4 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ דביר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר המתאימה לכל רכב, מסומנת בסימון שבילים אדום (יש שילוט הכוונה).

אלו המתקנים החקלאיים שניתן לבקר בהם על שביל הזהב: מערת מגורים - ליד רחבת החניה נמצאת חצר מוקפת גדר אבנים ששרד ממנה נדבך אחד. בחצר נמצאת חזית בנויה אבן ובה פתח המוביל למערה. זוהי מערה טבעית שהורחבה בתקופה הביזנטית והוכשרה למגורים. החזית נבנתה כך שיהיה אפשר לנעול אותה בדלת, ובחצר נעשו מלאכות הבית – בישול, טחינה וכדומה. המערה שימשה עד קום המדינה למגורים ולמכלאת צאן. סגנון מגורים זה קיים עד ימינו בדרום הר חברון. פסוק מקראי משקף היטב את אורח החיים הזה: "וַיָּבֹא אֶל-גִּדְרוֹת הַצֹּאן עַל-הַדֶּרֶךְ, וְשָׁם מְעָרָה, וַיָּבֹא שָׁאוּל, לְהָסֵךְ אֶת-רַגְלָיו; וְדָוִד, וַאֲנָשָׁיו, בְּיַרְכְּתֵי הַמְּעָרָה, יֹשְׁבִים" (שמואל א' כד, ג).

גת ושרידי מחצבה - כמה צעדים הלאה נמצאת גת גדולה. במקום זה דרכו על ענבים כדי להפיק מהם תירוש, שהותסס ליין. התירוש עבר ממשטח הדריכה דרך "צינור" חצוב בסלע אל בור איגום, שבו אספו את הנוזל היקר. מעבר לגת נמצאת המחצבה, שממנה חצבו אבנים בתקופה הביזנטית. המחצבה תחומה במעין חצר, ובה סיתתו את האבנים החצובות כדי להכשירן לבנייה.

הקולומבריום - גולת הכותרת של הביקור במקום היא הקולומבריום (שובך יונים). מתקנים לגידול יונים נחצבו בדרך כלל בסלע. כאן, באופן נדיר, נמצאים שרידי מגדל עגול בנוי, שבדפנותיו נבנו גומחות רבות מאבן, גומחה לכל יונה. בתוך המגדל נבנו קירות ניצבים זה לזה המחלקים את החלל העגול לארבעה מרחבים ומעניקים שטח לבניית גומחות נוספות. המגדל היה מקורה, כך שחיות טורפות לא יכלו לחדור אליו. היונים יכלו לצאת מהשובך ולחזור אליו דרך פתחים צרים בגג או בחלקים העליונים של הקיר, שדרכם חדרו אור ואוויר. למבנה היה פתח מוגבה שהמְגדלים עלו אליו בסולם.
גידול יונים היה ענף כלכלי בשפלת יהודה בתקופה הביזנטית. יונים שימשו למאכל ולהקרבת קורבנות בטקסים פולחניים. אפשר לאכול את ביציהן ולזבל בהפרשותיהן את השדות.

ליד הקולומבריום פורחת בסוף אוקטובר ובתחילת נובמבר החלמונית הגדולה. השביל שב לנקודת המוצא באיגוף צפוני. בדרך תפגשו שלושה ספסלי עץ. שבו כאן להנאתכם כמה דקות והתייחדו עם הנוף היפה.

איך מגיעים?

ממחלף דבירה פונים מזרחה בכביש 3255. כ-2.4 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ דביר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר טובה לכל רכב (יש שילוט הכוונה).

יער חסה – גבעה 69

יער חסה, גבעה 69 ממוקם בגוש שקמה ושופע בפרחים יפים. המקום מציע סיורי מורשת בעקבות לוחמי חטיבת גבעתי. בגבעה 69 בנו הבריטים שלושה מגדלים, שסיפקו מים למחנות הצבאיים שבקרבתה. על השליטה בגבעה התנהל קרב עקוב מדם ביוני 1948. המצרים השתלטו על הגבעה ונסוגו ממנה רק באוקטובר באותה שנה, מלחמת העצמאות. מכאן גם כינויה - "גבעת שלושת המגדלים". בגבעה היפהפייה תוכלו ליהנות מנופי עצי אורן רבים ולבצע אתנחתה של פיקניק על אחד מהשולחנות הפרוסים במקום. (בחניון שבמקום יש שולחנות פיקניק רבים, מתאים גם למשפחות).

איך מגיעים?

כ-1.2 ק"מ מצומת אשכולות (כביש 4) פונים לכביש 232 ליד ניצנים ולאחר כ-1.2 ק"מ פונים צפונה לגבעה 69.

  • במהלך חודש אפריל וחול המועד פסח תקיים קק"ל פעילויות שונות ומהנות, הפתוחות לקהל הרחב ולמשפחות (רובן ללא תשלום או בתשלום סימלי). ניתן להתעדכן ולהירשם ב"קו ליער" בטלפון: 1-800-350-550 או באתר 'סל קק"ל'.

תאריך:  21/04/2024   |   עודכן:  21/04/2024
מירב ארד
+ההחלטה על מתכונת ההילולה במירון נדחתה ל-1 במאי
22:39 21/04/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ההתייעצויות בנושא יחלו בחול המועד, ובשטח נמשכת ההיערכות כרגיל  ▪  לא נשללת האפשרות שלא יינתן אישור לקיום הילולה מצומצמת - והחלופה הנשקלת היא אירועים קטנים ברחבי הארץ
דייטש, פרוש ותחאוכה
+הגדת פסח אלטרנטיבית
11:32 21/04/24  |  צבי גיל   |   לרשימה המלאה
בקטע "דיינו" הנוסח האלטרנטיבי הוא "כמה מעלות רעות לאלוהים עלינו"  ▪  מתחילים באיתמר בן-גביר שהוא השר לשגעון הלאומי - דיינו, עוברים לשר האוצר ששודד את הקופה הציבורית - דיינו, ושר המשפטים יריב לוין שמנסה לגזול את חרותנו - די, דיינו
סדר אחר [צילום: יוסי אלוני/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
בהמלצת קק"ל: טיולים בחג הפסח
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  חגים ומועדים
מבלים בחג הפסח בחו"ל: חג פסח עוד רגע מעבר לפינה ומשפחות רבות ינסו לנצל את החופשה הארוכה ולמצוא דילים בחו"ל. חופשת פסח השנה הולכת להיות יקרה מהרגיל, בייחוד בשל ירידה במספר הטיסות היוצאות והביטול ברגע האחרון של טיסות חברת איזיג'ט לישראל. למרות זאת, ניתן עדיין למצוא דילים של הרגע האחרון במחירים הגיוניים, הנה כמה מהם:
18/04/2024  |  מירב ארד  |   כתבות
בהגדה של פסח מופיעה ברייתא הדנה על ארבעת הבנים. ברייתא זו מקורה במכילתא לפרשת בא (פרשה י"ח) ומציגה את שלושת השאלות שבהן שואל הבן את אביו והנמצאות בתורה במקומות שונים ובסגנון שונה. שאלות אלו מייצגות את שלושת סוגי האופי השונים של הבנים. בנוסף לכך, קיים דיבור נוסף של בן ללא שאלה אלא עם אמירה.
17/04/2024  |  חנינא פרבר  |   יומני בלוגרים
קניון עופר רמת אביב - פסח מהאגדות: יפתח מתחם "אליס בארץ האשליות": מתחם חווייתי המיועד לכל המשפחה: "אליס בארץ האשליות". המתחם יפתח לקהל הרחב במהלך חג הפסח, ויפעל במשך 3 ימים, החל מה-24.4.2024 עד ה-26.4.2024.
16/04/2024  |  יפעת גדות  |   חדשות
האם אם אב שאינו יכול להיות עם בנו בליל הסדר יכול לצאת ידי חובת מצוות "והגדת לבנך" על-ידי שליחת מכתב או דוא"ל לבנו לפני פסח עם סיפור יציאת מצרים? אב בית הדין הרבני בירושלים הדיין הרב יצחק אושינסקי התעמק בסוגיית האבות המנועים מלחלוק עם הבנים את ליל הסדר.
16/04/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
שבועות אחדים טרם התקדש חג הפסח היה אבי ע"ה ישוב בפינה שהוכשרה במטבח. בשמחה רבה מעך תמרים עסיסיים, כתש פיסטוקים, פרק אגוזים, טפטף מעט יין, פזר קורט קינמון ולאחר מכן היה לש בקערה של פסח את העיסה ומחלקה באופן מדוד לתוך גזירי עיתונים שהכין מראש, סוגר אותם בקצוות ומניח אותם במקרר עד למחרת היום, או אז היה מניח בכיס חליפתו מספר חבילות חרוסת מוכנה ומחלקה לאוהביו ומכריו. המוניטין של החרוסת של אבא יצא למרחוק.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
היא רצתה להיות בתו של משה דיין, שהיה אישיות מקרינה ושנויה במחלוקת ובעייתית, ובעיקר מיוחדת במינה, כה מקורית
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
תפקודה הלקוי של צרפת בכלל ושל הצבא הצרפתי בפרט בתחילת מלחמת העולם השנייה; לאנשי צבא בכירים אין כישורים לפתח קונספציות ולקרוא את הכתובות על הקיר; דמיון בין התפתחויות ומגמות ב-1940, ...
יואב יצחק
יואב יצחק
מימון יצא לחו"ל לפני יותר מ-10 שנים בתקופה שהתקיימה נגדו חקירה סמויה מצד רשות ניירות ערך, רשות המיסים, המשטרה והרשות לאיסור הלבנת הון    מאז נמנע מחזרה לישראל    ביקורו בשבועות האחרו...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il