|   15:07:40
  אלי אלון  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מרפאת כאב תל אביב - מה חשוב לדעת לפני שבוחרים?
כתיבת הממחים
מעוניינים לשדרג את הבית אבל חסר לכם הון עצמי? בואו לשמוע מה יש למשכנתה הפוכה להציע עבורכם!
הלווית התלמידי שנרצחו באסון מעלות בבית העלמין בצפת [צילום: משה מילנר/לע"מ]

50 שנים ל"אסון מעלות"

אחד מפיגועי הטרור הקשים והטראומטיים בתולדות המדינה המחבלים ריכזו את התלמידים באחת הכיתות בקומה הראשונה היו בידיהם כ-85 תלמידים ותלמידות, שתי חובשות ושני מורים
29/05/2024  |   אלי אלון   |   כתבות   |   תגובות

ב-15 במאי, 1974, לפני 50 שנים התרחש בעיירה מעלות שבצפון הארץ, אחד מפיגועי הטרור הקשים והטראומטיים בתולדות המדינה. בפיגוע שכונה לימים בשם "אסון מעלות", נרצחו 26 אזרחים ישראלים, בהם 22 תלמידי בית-ספר, עשרות נפצעו. רוב ההרוגים נהרגו תוך כדי ניסיון חילוץ כושל של סיירת מטכ"ל.

בליל 13 במאי 1974, חדרה לישראל מלבנון חוליה בת שלושה מחבלים מארגון "החזית הדמוקרטית לשחרור פלשתין". היא חצתה את הגבול עם לבנון כנראה באזור הישוב זרעית. בגבול לא הייתה גדר מערכת, והמחבלים חדרו לתחומי ישראל כמעט ללא קושי. סיור של משמר הגבול גילה סימני חדירה והוכרזה כוננות באזור, נערכו סריקות וחיפושים אולם המחבלים לא נתגלו.

למחרת ביום שלישי 14 במאי 1974 בשעות הלילה, נעו המחבלים לכיוון העיירה מעלות על כביש 89. בסמוך למושב צוריאל שממזרח למעלות, הם אורבים לרכב, אולי כדי להשתלט עליו ולהגיע באמצעותו ליעדם. בסביבות השעה 23:00 יום ג' (14 במאי) פותחים אנשי חוליית המחבלים באש על טנדר שהסיע פועלות מקריית אתא לכפר הנוצרי פסוטה, הורגים את אחת הנוסעות חאסיבה שעלה בת 27 ופוצעים מספר נוסעות אחרות חלקן קשה. נהג הרכב ההמום שנפצע קל המשיך בנסיעה מטורפת לעבר מושב אלקוש, שם דיווח על הירי.

הודעה על הירי הועברה למשטרה ולכוחות הביטחון והוחל בחיפושים וסריקות אחר היורים, אולם אלה לא נמצאו. בסביבות השעה 3 בלילה מגיעה חוליית המחבלים לפאתי העיירה מעלות. חברי החוליה מתדפקים על דלת דירת משפחת יוסף (ז'וז'ו) ופורטונה כהן. אב המשפחה פותח את הדלת וכשמבין כי מדובר במחבלים מנסה להיאבק בהם אולם הם ירו בו והרגוהו. אם המשפחה ההרה פורטונה שמעה את היריות מיהרה להחביא את יצחק תינוקה בן השנה וחצי מתחת למיטה וניסתה להימלט מהדירה יחד עם בנה אליהו בן ה-4. מחבל שלישי הבחין בהם ירה אם ובבנה אלי והרג אותם. בתם בת ה-5 ובנם איציק בין השנה וחצי ניצלו.

השתלטות המחבלים על בית-הספר "נתיב מאיר"

לאחר הרצח יוצאים המחבלים מן הדירה. כל אחד מהמחבלים חגר חגורה ובה רימונים ומטעני נפץ. הם פוגשים בעובר אורח, פועל ניקיון בשם יעקב קדוש ומתחקרים אותו כיצד מגיעים לבית-הספר של המקום. הוא משיב להם ומיד לאחר-מכן הם יורים בו ופוצעים אותו. בסביבות השעה ארבע לפנות בוקר מגיעים שלושת המחבלים לבית-הספר "נתיב מאיר" בעיירה מעלות, ככל הנראה במטרה לארוב לתלמידים שיבואו בבוקר ללימודים ולבצע פיגוע מיקוח. להפתעתם במבנה לנים קבוצת תלמידים ותלמידות מכיתות ט'-י"א של בית-הספר התיכון הדתי בצפת, שיצאו לטיול גדנ"ע באזור ולנו בלילה במבנה בית-הספר. משתתפי הטיול מנו 102 תלמידים וליוו אותם כ-10 מורים ומדריכים.

המחבלים מתקרבים לבית הספר. ליד שער הכניסה לבית הספר הם מבחינים בשומר החמוש שישן בתוך אחת המכוניות בחוץ, כפי שקובעים הנהלים. הם מעירים אותו ומכריחים אותו באיומים לפתוח את דלתות בית הספר. מעירים את המורים, התלמידים והתלמידות שישנו על הריצפה בשתי קומות מבנה בית-הספר. המורים ועוד כמה תלמידים מצליחים להימלט מהבניין, חלקם בקפיצה מהחלונות. כשהמחבלים מבחינים בבריחה, הם יורים לעבר הבורחים.

המחבלים ריכזו את התלמידים באחת הכיתות בקומה הראשונה. כעת היו בידיהם כ-85 תלמידים ותלמידות, שתי חובשות ושני מורים. המחבלים מילכדו את הכיתה בה רוכזו התלמידים במטעני חבלה וברימון. בהמשך, המחבלים ששלטו בשפה העברית שחררו את אחד התלמידים ומסרו באמצעותו את דרישותיהם לכוחות הביטחון: הם דרשו שחרור 20 מחבריהם הכלואים בישראל והציבו אולטימטום שיפקע בשעה 18:00 באותו ערב והודיעו שאם לא יענו לדרישתם, יוציאו להורג את התלמידים.

בסביבות השעה 5:30 בבוקר שחררו המחבלים את אחת החובשות כדי שתמסור לכוחות הביטחון דרישות נוספות ובהן הדרישה למעורבות שגרירי צרפת ורומניה בישראל בעסקת שחרור האסירים.

דיין מורה על חילוץ בכח

אל מעלות מגיעים בשעות בוקר של יום 15.5.74 שר הביטחון משה דיין וכן אנשי סיירת מטכ"ל שמוזעקים למקום. מפקד הסיירת באותה עת הוא סא"ל גיורא זורע. תפיסת ראשי מערכת הביטחון הייתה שלמדינת ישראל אסור לסטות מן הקו של אי-כניעה לטרור ולפיגועי מיקוח מחשש שכניעה מסוג זה תעודד פיגועי מיקוח נוספים. דיין מורה להתיש את המחבלים במשא-ומתן ולא להיכנע לדרישותיהם ולהתכונן לקראת פריצה בכוח לבניין בית הספר בניסיון לחלץ את בני הערובה.

יריות בודדות [צילום: יעקב סער/לע"מ]

המחבלים כנראה הבינו במשך היום כי המשא-ומתן עם כוחות הביטחון לא מתקדם וגילו עצבנות. בשלב מסוים החלו לירות באוויר ובתוך חדרים ריקים בבית הספר אולי כדי להוכיח ש"איומיהם רציניים". במהלך שוביים שוחחו התלמידים עם המחבלים שידעו עברית ואף כמה תלמידים הציעו והכינו להם אוכל.

במהדורת החדשות של השעה 14:00 על-פי הוראת ראש הממשלה, גולדה מאיר ובעקבות דרישת המחבלים, משודרת ידיעה כי ישראל מוכנה לביצוע עסקת שחרור האסירים ומסכימה לקבל את תנאי המחבלים. במקביל, מורה דיין להתכונן לחילוץ בכוח. כוחות צה"ל, כולל צלפים, מתחילים בכיתור הבניין ומתכוננים לפריצה. חיילי סיירת מטכ"ל נערכים לביצוע פריצה לבית-הספר.

המחבלים מבחינים בתכונה צבאית סביב מבנה בית-הספר ויורים על כוחותינו. בחילופי ירי זה נהרג חייל צה"ל. בשעה 16:00 לערך מחליטה הממשלה למנות את שר הביטחון, משה דיין והרמטכ"ל, מרדכי גור לניהול הפריצה, במקביל להמשך המשא-ומתן. המשא-ומתן בין המחבלים לצה"ל התקיים באמצעות מגפונים. כשהמחבלים שכאמור ידעו עברית צועקים ומשמיעים את דרישותיהם מחלונות הכיתות. ומאיימים כי אם עד השעה 18:00 - מועד פקיעת האולטימטום שהציבו בבוקרו של היום, לא תיענה דרישתם, הם יהרגו את כל התלמידים.

פריצת כוחות צה"ל לבניין

בשעה 17:25 לערך, נשמעו שתי יריות בודדות. הייתה זו כנראה ירייה של צלף צהל לעבר אחד המחבלים שהחטיאה ומיד לאחר-מכן נשמעו צרור יריות והתפוצצויות חזקות. כוחות צה"ל פורצים בסביבות השעה 17:30 לתוך בניין בית-הספר ומשליכים רימון זרחן אל עבר המחבלים. העשן הסמיך שנוצר, חוסם את שדה הראייה ואת חדר המדרגות, ומבלבל את הלוחמים שבמקום להגיע לקומה הראשונה שבה הוחזקו בני הערובה עלו לקומה השנייה.

המחבלים פתחו בירי ובהשלכת רימונים על התלמידים שהיו מרוכזים בכיתה. חלק מהתלמידים בניסיון להימלט בהמולה החל לקפוץ החוצה דרך החלונות, כשהם פצועים ושותתים דם. לוחמי צה"ל ששומעים את ההתפוצצויות בכיתה שמתחתם שבקומה הראשונה, יורדים חיש מהר מהקומה השנייה לראשונה ומגיעים בסופו של דבר לכיתה שבה רוכזו בני הערובה. הם מצליחים בסופו של דבר לנטרל ולהרוג את שלושת המחבלים במקום. לא מן הנמנע ובסבירות גבוהה שבהמולה שנוצרה נהרגו כמה מהתלמידים מאש כוחותינו. לימים התברר כי מבצע החילוץ נוהל באי סדר כאשר ההוראה לפרוץ בית לא הגיעה לכל החיילים והיו עוד ליקויים בתכנון ובמהלך הפריצה.

חילוץ ופינוי הנפגעים

כוחות הצלה שהמתינו מחוץ לבניין החלו לטפל בפצועים הרבים. הפצועים יותר קשה הוחשו לבתי-חולים ולמרכזי רפואה. מספר קורבנות "הפיגוע במעלות" מסתכם ב-26 אזרחים ישראלים מתוכם 22 תלמידים. עשרות נפצעו חלקם קשה. בנוסף לפציעות הפיזיות לרבים מהניצולים מן הסתם נגרמו ונוצרו טראומות שליוו אותם כל ימי חייהם.

ואלו שמות 22 התלמידים ההרוגים: (לפי סדר א, ב) מלכה אמרוסי, רחל אפוטה, שרה בן-שמעון, תמר דהן, יוכבד דעי, יפה כהן, רינה כהן, שושנה כהן, עקב לוי, דוד מדר, יהודית מדר, שרה מדר, לילי מורד, צביה מור- יוסף, יוכבד מזוז, אילנה נאמן, יונה סבג, שרה סופר, מיכל סיטרוק, אביבה סעדה, יעקב קבלה, אילנה תורג'מן. בפיגוע נהרג החייל סלויאן-שמואל זרה נשוי ואב לבת.

למחרת היום (16.5.74) נערכו הלוויותיהם של התלמידים ההרוגים בבית העלמין בצפת. מחזות קורעי לב נראו בבית העלמין, אבות ואימהות קוברים את ילדיהם הצעירים שזה לא מכבר החלו את חייהם. אבי מורד חבר קיבוץ גניגר אחיה של התלמידה לילי מורד בת ה-17 מספר לי, כי הורים רבים לא התאוששו מהאסון הנורא שפקד אותם.

אחד מכישלונות צה"ל הגדולים ביותר

מבצע החילוץ הגם שבסופו של דבר הביא להריגתם של הרוצחים של הרוצחים, נחשב לאחד מכישלונות צה"ל הגדולים ביותר במלחמה כנגד הטרור ולאחד מהכישלונות הצורבים של סיירת מטכ"ל. דומה כי ניסיון החילוץ הכושל הוצנע משהו, ולא נחקר ביסודיות ולא מן הנמנע שאישים ומפקדים שניהלו וארגנו לא נכון את מבצע החילוץ הכושל והמבולגן לא רק שלא נענשו באי קידום וכדומה, אלא אף ייתכן שקודמו בתפקידם בשדה הפוליטי או בדרגותיהם בצה"ל.

לאחר האסון נשמעה ביקורת חריפה על הימלטותם של מורים מלווים שהופקדו לשמור על התלמידים, תוך שהם נוטשים מפקירים את התלמידים לחסדי המחבלים. יש להניח, כי יאנוש קורצ'אק לא היה אוהב את זה. "טבח מעלות" כפי שיש הנוהגים לכנות את הרצח הנורא זעזע והיכה בהלם את מדינת ישראל. בעוד אירועי טרור רבים נשכחו עם השנים, אסון מעלות זכור עד היום לרבים מתושבי הארץ. ונחקק בזיכרון הקולקטיבי הישראלי כאחד האירועים הטראומטיים בתולדות המדינה

בעקבות כשלוון חילוץ בני הערבה במעלות הוחלט על הקמת "המשמר האזרחי" וכן על הקמת הימ"מ -יחידה מיוחדת במשטרת ישראל לפעולה במצב של בני ערובה .בנוסף הונהג בעקבותיו נוהל המחייב כל בית ספר לקבל אישור ממשרד החינוך לפני יציאה לטיול.

[צילום: יעקב סער/לע"מ]
תאריך:  29/05/2024   |   עודכן:  30/05/2024
אלי אלון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
האמיני יום יבוא, העולה בתיאטרון הבימה, מספר את סיפור חייה של הזמרת יפה ירקוני. ההצגה המוזיקלית היא מענגת ומרגשת ושזורה בשיריה הנודעים של מי שנודעה כזמרת המלחמות של ישראל.
29/05/2024  |  חיים נוי  |   כתבות
השופט: הרשם הבכיר שרון קרן, בית משפט השלום בתל אביב
28/05/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
ככל שהעידן הדיגיטלי ממשיך לחולל מהפיכה בעולמנו, חשוב לפנסיונרים ולמבוגרים להצטייד בכישורים הדרושים כדי לנווט בנוף הדיגיטלי. בינה מלאכותית (AI) ממלאה תפקיד מרכזי בעיצוב היבטים שונים של חיינו, כמו יצירת הזדמנויות לתעסוקה והצלחה כלכלית.
26/05/2024  |  מירי חיון  |   כתבות
מחקר המשך של אוניברסיטת תל אביב מגלה כי המגפה הקטלנית שנחשפה אשתקד ואשר השמידה את קיפודי הים באילת, התפשטה לאורך הים סוף וגלשה גם לאוקיינוס ההודי - לטענת החוקרים מה שנדמה היה תחילה כמגפה חמורה אך מקומית, התפשט מהר מאוד למגפה אזורית ומסתמן כעת כמגפה גלובלית.
24/05/2024  |  עידן יוסף  |   כתבות
קיים קשר ישיר בין הבקשה להוציא צווי מעצר לנתניהו וגלנט לבין "הרפורמה המשפטית" כיצד נתניהו נותן לסינוואר את המטרה האסטרטגית לשמה יצא למלחמה
24/05/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
מי לא בא לרקוד עם הניצולים בשדה התעופה ולא עשה מן המבצע הון פוליטי? מי שהחליט עליו - יצחק רבין
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
אומץ ליבה, דבקותה באדמתה, גאוותה הלאומית, אפילו שלוותה של אורה חתן, אכן מעוררים השתאות, קרן אור בצפון המופגז    "מרוב שאני עסוקה בעניינים שלי, לא תמיד אני שומעת את הבומים. אין לי זמ...
חיים רמון
חיים רמון
ראשי מערכת הביטחון החליטו לא לכבוש את הרצועה ולא להקים ממשלת צבאי ברצועה    כתוצאה מכך, חמאס חוזר ומשתלט מחדש על כל שטח שמפנים חיילי צה"ל    גלנט והלוי וגם נתניהו מבינים היטב שהם נכש...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il