|   15:07:40
  עידן יוסף  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
מחלות חורף: כיצד להתגונן ולהישאר בריאים בעונה הקרה
כתיבת המומחים
חשיבות התמיכה הרגשית במרפאות שיניים
מאבק על הגמוניה בשוק הפארם [צילום: משה שי/פלאש 90]
מונופול הוויטמינים

האם רשתות הפארם הגדולות משתלטות על הקניונים

רשתות הפארם הגדולות שולטות בחלק גדול מהקניונים המרכזיים דרך חנויותיהן ובעלות משותפת עם רשתות השיווק הצעת חוק חדשה מבקשת להגביל פתיחת חנויות פארם חדשות בקרבת מקום לחנויות קיימות כדי לשמור על התחרות יש חשש שהיא תפגע בהתפתחות רשת בתי המרקחת שנמוכה ממדינות אחרות הריכוזיות הגבוהה של רשתות הפארם מעוררת חששות לפגיעה בתחרות למרות קיומן של רשתות מתחרות
14/06/2024  |   עידן יוסף   |   כתבות   |   יוקר המחיה   |   תגובות

רשתות הפארם הגדולות, סופר-פארם, BE וגוד פארם, הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו. אבל האם תהיתם פעם מדוע הן ממוקמות דווקא בקניונים ובמרכזי הקניות הגדולים? האם יש קשר בין מיקומן לבין האינטרסים של בעלי הקניונים ורשתות המזון הגדולות? סקירה כלכלית חדשה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת חושפת את מפת האינטרסים מאחורי מיקומי רשתות הפארם, שופכת אור על הנושא ומעלה שאלות ותהיות.

כיום, שלוש רשתות גדולות שולטות בשוק: סופר פארם, Be (מקבוצת שופרסל), ו-Good Pharm (מקבוצת רמי לוי) שמגלגלות מיליארדי שקלים. עובדה זו מעלה תהיות לגבי ניגודי עניינים אפשריים והשפעתם על התחרות בשוק. האם מיקום סניפי הפארם מושפע מהאינטרסים של רשתות המזון? האם יש העדפה למיקומים שבהם כבר קיימים סניפים של רשתות המזון הללו?

הסקירה הכלכלית מציגה נתונים מעניינים על מיקום סניפי רשתות הפארם בקניונים ובמרכזי הקניות המובילים בישראל. 16 מתוך 19 קניוני עזריאלי, 20 מתוך 26 מרכזי ביג ו-14 מתוך 17 קניוני עופר, מארחים סניף של סופר-פארם. האם מדובר בצירוף מקרים או באסטרטגיה מכוונת? האם יש קשר בין בעלות על הקניונים לבין מיקום סניפי הפארם?
סניפי רשתות הפארם בקניונים ובמרכזי קניות מרכזיים / סקירה כלכלית
מסמך זה עוסק בנושא הצעת חוק קידום התחרות בענף המזון, לפיה חוק קידום התחרות בענף המזון יוחל גם על שוק הפארם. המסמך סוקר את רשתות הפארם בקניונים ובמרכזי קניות מרכזיים (7 עמ')

הצעת חוק חדשה עשויה לשנות את כללי המשחק

הצעת חוק חדשה, שעומדת לעלות לדיון בכנסת, מבקשת להגביל את כוחן של רשתות הפארם הגדולות. על-פי ההצעה, רשתות הפארם (קמעונאי פארם גדול המוגדר כבעל שלוש חנויות לפחות ומחזור מכירות כולל של מעל 250 מיליון ש"ח) לא יוכלו לפתוח סניפים חדשים בקניונים ובמרכזי קניות אם יש להן כבר סניף במרחק של קילומטר או שניים (תלוי בגודל הרשות המקומית). יתרה מזאת, ההצעה דורשת מקמעונאי פארם גדול לדווח לממונה על התחרות, אחת לשנה, על חנויות פרטיות שמחזיקות, כולל מיקום, שטח מכירה, מועד תחילת פעילות ומחזור מכירות שנתי.

האם הצעת החוק הזו תשנה את מפת הפארם בישראל? האם היא תגביר את התחרות? זה נשמע טכני, אבל זו מהפכה של ממש. החוק הזה יכול לשנות את המפה הקמעונאית בישראל.

ברשתות הפארם סבורים שזו התערבות בוטה בשוק החופשי. לטענתן, הן פותחות סניפים במקומות שבהם יש ביקוש, ולכן אין סיבה להגביל אותן. מנגד, בעלי עסקים קטנים מברכים על היוזמה שתאפשר להם להאבק מול ענקי הקמעונאות.

הוויכוח מתחדד לאור נתון מטריד: בישראל יש רק 21 בתי מרקחת לכל 100,000 בתי נפש, מול ממוצע של 28 במדינות מפותחות. החשש הוא שהחוק החדש יחמיר את המצב, ואם יוגבלו רשתות הפארם, לא יהיה מי שיפתח בתי מרקחת חדשים.

במצב שבו רשת פארם היא בבעלות של רשת מזון, על הקמעונאי יהיה לבחון האם פתיחת חנות פארם חדשה במרכז מסחרי שבו כבר פועלת רשת המזון שלו עלולה להופיע בתחרות.

בהצעת החוק מוצע כי מדובר בהוראת שעה שתחול למשך ארבע שנים מיום תחילתו של החוק ולאחר ארבע שנים על הקמעונאי הגדול לבחון באופן עצמאי האם תהיה פגיעה בתחרות אם הוא מעוניין לפתוח חנות פארם חדשה במרכז מסחרי. כחלק מהוראת השעה, הממונה על התחרות יתנגד לבקשה לפתיחת חנות פארם חדשה, או יתנה אותה בתנאים, אם לדעתה קיים חשש סביר כי פתיחת החנות תגרום לפגיעה בתחרות.

עכשיו, הקרב על המדפים ממשיך להתחמם. רשתות הפארם משקיעות מיליונים בשיפוץ סניפים ובמבצעים אגרסיביים. הן יודעות שהחוק החדש המבקש להגביר את התחרות ולמנוע ריכוזיות יתר עתיד לשנות את כללי המשחק, אך מצד שני עלול לטעמן להגביל את התפתחות הענף ואולי אף בזמינות שירותים לצרכנים.

ומה לגבי הצרכנים? בטווח הקצר, הם אולי ייהנו ממבצעים ומחירים נמוכים, אבל בטווח הארוך, השאלה היא האם תהיה להם בחירה אמיתית.

בעוד הכנסת עוסקת בחקיקה הגורלית, נראה שהקרב על עתיד שוק הפארם בישראל רק מתחיל. זו כנראה תהיה לא רק שאלה כלכלית, אלא גם שאלה חברתית.

כשאתם מטיילים בקניון בפעם הבאה, זכרו: מאחורי כל מדף של קרם פנים או משחת שיניים מסתתר סיפור של תחרות, אסדרה וכוח כלכלי. המערכה על שוק הפארם תימשך, והתוצאות ישפיעו על כולנו.

תאריך:  14/06/2024   |   עודכן:  14/06/2024
עידן יוסף
+מדד אפריל נמוך מהציפיות; קצב האינפלציה - ללא שינוי
14:37 14/06/24  |  
מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.2%, העליות הבולטות ביותר נרשמו בפירות טריים (10.3%) ובהלבשה והנעלה (2.2%). ירידות מחירים נרשמו בירקות טריים (2.4%) ובתחבורה (1.7%). בהשוואה שנתית של מחירי העסקות שבוצעו בחודשים מרץ-אפריל 2024 לעומת מחירי העסקות שבוצעו בתקופה המקבילה אשתקד עולה כי מדד מחירי הדירות השנתי עלה ב-2.1%.
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות  / עוקבים מי ומי בפרשה - לקבלת רשימות חדשות עם הופעתן
 אבי דיכטר / Avi Dicter   אברהם בניהו בצלאל / Avraham Benayahu  Bezalel   אוהד טל   אופיר כץ / Ofir  Katz   אוריאל מנחם בוסו / Uriel Busso   אורית פרקש-הכהן / Orit Farkash-Hcohen   אורנה ברביבאי / Orna  Barbivai   אושר שקלים / Osher  Shekalim   אימאן ח'טיב יאסין / Iman  Khatib Yassin   איתמר בן-גביר / Itamar  Ben Gvir   אליהו דלל / Eli Dallal   אליהו רביבו / Revivo Eliyahu    אלמוג כהן / Almog  Cohen   ארז מלול / Erez  Malul   אריה מכלוף דרעי / Aryeh  Machluf Deri   בועז ביסמוט / Boaz  Bismuth   בועז טופורובסקי / Boaz  Toporovsky   בני גנץ / Benny  Gantz   גד איזנקוט / Gadi  Eisenkot   גילה גמליאל / Gila  Gamliel   גלית דיסטל אטבריאן / Galit  Distal Atbaryan   גלעד קריב / Gilad Kariv   דבורה ביטון / Dvora  Biton   דוד  ביטן / David Bitan   דן אילוז / DAN Iluz   דני בן יוסף דנון / Dani Danon   ואליד אל הושלה / Waleed  El Hawashla   ולדימיר בליאק / Vladimir Beliak   זאב אלקין / Ze'ev Elkin   חמד עמאר / Hamad Amar   חנוך דב מילביצקי / Hanoch Dov Milwidsky   טלי גוטליב / Tali  Gottlieb   יאיר לפיד / Yair  Lapid   יואב גלנט / Yoav Galant   יואל (יולי) אדלשטיין / Yoel Edlshtein   יונתן משריקי / Yonatan Mishraki   יוסף עטאונה / Youssef  Atauna   יוראי להב הרצנו / Yorai  Lahav-Hertzano   ינון אזולאי / Yinon  Azoulay   יסמין פרידמן / Yasmin Fridman   יעקב אשר / Yakov  Asher   יצחק קרויזר / Kroizer Yitzhak    יצחק שמעון סרלאוף    ירון לוי / Yaron Levi   ישראל אייכלר / Yisrael  Eichler   ישראל כץ / Israel  Katz   לימור סון הר-מלך / Limor  Son Har-Melech   מאי גולן / May  Golan   מאיר כהן / Meir  Cohen   מטי צרפתי הרכבי / Matti  Sarfati Harkavi   מיכאל מרדכי ביטון / Michael Mordechai Biton   מירב בן-ארי / Meirav  Ben-Ari   מירב כהן / Meirav  Cohen   מנסור עבאס / Mansour Abbas   משה אבוטבול / Moshe Abutbul   משה ארבל / Moshe Arbel   משה גפני / Moshe Gafni   משה רוט / Moshe  Roth   מתן כהנא / Matan  Kahana   נאור שירי   ניר ברקת / Nir  Barkat   סימון  מושיאשוילי / Simon  Moshiashvili   סימון דוידסון / Simon Davidson   עודד פורר / Oded Forer   עופר כסיף / Ofer  Cassif   עמית הלוי / Amit  Halevi   צבי ידידיה  סוכות / Tzvi Yedidia  Sukkot   צביקה פוגל / Tzvika  Foghel   צגה צנגש  מלקו / Tsega  Melaku   קארין אלהרר / Karin  Elharar   רון כץ / Ron Katz   רם בן ברק / Ram  Ben Barak   רמי  לוי / Rami Levi   שלום דנינו / Shalom  Danino   שלי טל מירון / Shelly Tal Meron   שלמה קרעי / Shlomo  Karhi   שרון ניר / Sharon Nir   שרן השכל / Sharren Haskel 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
האם רשתות הפארם הגדולות משתלטות על הקניונים
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  יוקר המחיה
שער הדולר-שקל הוא לא רק מספר שמשתנה על המסך, אלא כוח המשפיע על חיי היום-יום שלנו, מהמחיר של חופשה בחו"ל ועד למחירי המוצרים במדפי המרכולים. בשנים האחרונות, השקל הפגין עוצמה יוצאת דופן מול הדולר, והפך לאחד המטבעות החזקים בעולם. אך כעת, הרוחות מתחילות להשתנות, והדולר מתחיל להרים ראש. סקירה חדשה שחיבר מרכז המחקר והמידע של הכנסת מה עומד מאחורי הנדנדה הזו, ואיך היא משפיעה על כולנו?
09/06/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
עננים כלכליים מתקדרים מעל ישראל והעולם. על-פי סקירה כלכלית שחיברה החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים, עליית מחירים גלובלית, התמתנות כלכלית בארה"ב וגירעון תקציבי בישראל צפויים להשפיע לרעה על הצמיחה הכלכלית ועל רווחת הצרכנים.
09/06/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
ועדת הבריאות דנה (יום ב', 3.6.24) בהיעדר הפיקוח על מחירי המזון הנמכר בחנויות בתי החולים. יו"ר הוועדה, ח"כ יוני משריקי, הדגיש כי "מדובר בקהל שבוי, שאסור לשדוד אותו על מוצרים בסיסיים כמו קפה ובקבוק מים. הזכיין יכול להרוויח במחירי המוצרים היוקרתיים". הוא הלין בדיון על התנהלות משרד הכלכלה, וטענת אנשיו כי הדבר באחריות הרשות להגנת הצרכן. משריקי דרש לקבל בתוך חודש עמדה מפורטת ממשרד הכלכלה לגבי הפיקוח על מוצרי מזון בבתי חולים - האם יש מקום לפיקוח כזה, על אילו מוצרים ובאיזה אופן ניתן לפקח.
03/06/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
רשות התחרות פרסמה גילוי דעת חדש (1/24) המסביר את אופן פעולתה בייעוץ למאסדרים (רגולטורים) בנוגע לשיקולים של קידום התחרותיות הענפית. גילוי הדעת מפרט את הנהלים והשיקולים שעל המאסדרים לקחת בחשבון בעת קבלת החלטות הקשורות להקצאת זכויות, הפרטה וצווי אינטרסים, בהתאם לחוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות.
30/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
יש לנו שר אוצר, שאינו משקיע בנושא עליית המחירים המרקיעה שחקים, בביצוע רפורמות חקלאיות ובמציאת פתרונות לשלל בעיות ביבוא וביצוא. שר האוצר כל כולו מושקע בטרפוד העסקות לשחרור החטופים מחייהם בגיא ההריגה האימתני בעזה ומשקיע זמן לא מבוטל בנושאי המינויים במטה הכללי בצבא שלנו.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
הלקחים של הספר "נשיא על הכוונת", ההשלכה הפוליטית עשויה להיות הפוכה מכפי שנדמה, האבסורד של ירי לעבר תומך מובהק בזכות לשאת נשק
יואב יצחק
יואב יצחק
   עיתונאי ערוץ 13 מנסים לכפות על בלווטניק את ביטול מינויה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ' למנכ"לית הערוץ;
   נטען נגדה בכזב כי אין לה את הכישורים המתאימים, למרות השכלתה בתחום, כישוריה המו...
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
יש לתהות על הרציונל שהנחה את שופטי בג"ץ בהתעקשותם לפסוק דין לאכיפת גיוס חרדים לצה"ל, בעיתוי שאין רגיש ממנו, בעיצומה של מלחמה שלא ידענו כמותה    שומה שמערכת המשפט תיתן דעתה להליכי הח...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: ד"ר אליהו כהן 1 פתח תקוה 4976012 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il