|   15:07:40
  אלי אלון  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
בימינו, קניית קרקעות למכירה זה לא מורכב כמו שחושבים
כתיבת המומחים
חשיבות התמיכה הרגשית במרפאות שיניים
יאיר קלינגר [צילום: אלי אלון]

"בר- אילן" מוקירה את יאיר קלינגר

קלינגר שיחגוג בחודש הבא יום הולדת 80 כתב לאורך למעלה מ-50 שנות קריירה שירים רבים ובהם "אדמה" של עפרה חזה, "חלומות" של רוחמה רז, "נשבע" של חיים משה ועוד
25/06/2024  |   אלי אלון   |   כתבות   |   תגובות

במרכז הכנסים וואהל באוניברסיטת בר-אילן, נערך בסוף השבוע שעבר (יום ה', 20.6.24) במעמד נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' אריה צבן, מופע זמר חגיגי והענקת אות הוקרה על מפעל חיים בזמר העברי למלחין והיוצר יאיר קלינגר "על תרומתו הרבה לתרבות הישראלית בכתיבתם ובהלחנתם של שירים שהפכו נכסי צאן ברזל בזמר העברי". במופע ההוקרה ביצעו זמרים ולהקות משיריו.

קְלִינְגֶר שיחגוג בחודש הבא (13 ביולי 2024) יום הולדת 80 כתב לאורך למעלה מ-50 שנות קריירה שירים רבים ובהם "אדמה" של עפרה חזה, "חלומות" של רוחמה רז, "נשבע" של חיים משה, "עופרה", ו"אבשלום" של מוטי פליישר, "קום והתהלך בארץ" של להקת פיקוד צפון "הביתה", "דרישת שלום" ו"עגילי דמאר" של ירדנה ארזי, "אין דבר" של טל סונדק ועוד. רבים מהם הפכו כאמור נכסי צאן ברזל בזמר העברי. שיריו אהובים על הציבור והפכו לחלק מפס הקול שלנו.

במקביל לכתיבת שיריו הרבים והיפים, הופיע קלינגר על הבמות, בתיאטרון וכחלק מהצמד המוזיקלי "סילבן ויאיר", הלחין פסקולים להצגות ולסרטים, ניהל מוזיקלית להקות נוער ומקהלות של מבוגרים חובבי זמר, ואף היה ממקימי מיל"ה - המרכז הישראלי למקהלות וחבורות זמר. בשנת 2017 זכה קלינגר בפרס מפעל חיים של איגוד אמני ישראל.

יאיר קלינגר - פרקי חייו
לימים סיפר כי בצופים עברה עליו כל תקופת ההתבגרות והיא השפיעה על עיצוב אישיותו והשקפותיו
▪ ▪ ▪

הוא נולד ב-13 ביולי 1934 בדרום תל אביב להורים יוצאי פולין שעלו לארץ בשנות ה-30 והתיישבו בתל אביב. לאביו היה בית מלאכה-גלנטריה לתפירה וחייטות. האם, עקרת בית עזרה בבית המלאכה. יאיר הוא בן הזקונים במשפחה בת שלושה ילדים.

אחיו הבכור יהודה (כיום בן 93) הגדול ממנו בכ-10 שנים היה לימים מורה לאומנויות בבית ספר. אחותו הגדולה רותי שנפטרה מזה כבר היא אמו של המוזיקאי עדי רנרט. המשפחה התגוררה תחילה בדרום תל אביב ובהמשך עברה להתגורר בסביבת "הבימה". כאן עברו על יאיר שנות ילדותו ונעוריו.

בראיון לליאת רגב בתוכנית רדיו אודותיו ששודרה ב"כאן רשת ב'" סיפר קלינגר כי כבר בגיל 10 לערך החל ללמוד לנגן בפסנתר שהיה בבית עליו ניגנו גם אחיו יהודה ואחותו רותי. כשהיה בן 11 בלבד החל להלחין מנגינות. בין הלחנים שהלחין באותה תקופה היו שירים להצגה "הזמיר של מלך סין" שהועלתה בבית הספר בו לימד אחיו יהודה שהיה מורה לאומנויות.

יאיר קלינגר למד בבית הספר הדתי היסודי ביל"ו ברחוב רוטשילד בתל אביב ששכן בסמוך למקום מגוריו ובהמשך למד בבית ספר התיכון עירוני א' בתל אביב, שם היה פעיל בחוג הדרמטי ובמסגרת החוג הופיע לראשונה בחייו על במת תיאטרון. תפקידו הראשון היה אליק, במחזה "הוא הלך בשדות".

בשנת 1956 בהיותו בכתה ו' הצטרף ל"צופים" והיה חניך ומדריך פעיל מאוד בתנועת נוער זו לימים סיפר כי בצופים עברה עליו כל תקופת ההתבגרות והיא השפיעה על עיצוב אישיותו והשקפותיו. בקיץ 1961 נבחר להשתתף במשלחת צופי ישראל שיצאה למחנות קיץ בארצות הברית.

ב-1962 התגייס לנח"ל במסגרת גרעין הצופים "רגב". יאיר היה, והדבר לא מפתיע, ה"תרבותניק" של הגרעין, כתב את ההצגות והלחין את המוזיקה לאירועי התרבות והחברה של הגרעין. חברי הגרעין התגוררו במשך כשנה כחלק מהכשרתם "החקלאית" בקבוצת כנרת.

יאיר וחבריו לגרעין הופיעו לא פעם בהצגות ובקטעי זמר באירועי וחגי הקיבוץ. בראיון עם ליאת רגב ב"כאן רשת ב'" סיפר יאיר כי פגש לא פעם באירועים שונים בחברי קיבוץ כנרת ותושבי האזור ואלה סיפרו לו כי הם זוכרים עד היום את הופעותיהם של חברי הגרעין בקיבוץ.

שירו הראשון שהתפרסם - "בואי ילדה"
הוא הבחין במודעה בעיתון הקוראת למעוניינים לשלוח שירים לפסטיבל הזמר והפזמון
▪ ▪ ▪

הפריצה הגדולה של קלינגר כמלחין הגיעה בשנת 1966 בהיותו בגיל 22 בעת שהיה שחקן תיאטרון צעיר בקאמרי. באותה עת שיחק את עזגד, גיבור מלחמה צעיר בהצגת "אסתר המלכה". הוא הבחין במודעה בעיתון הקוראת למעוניינים לשלוח שירים לפסטיבל הזמר והפזמון.

יאיר שלח שיר שהוא כתב את מילותיו וגם את לחנו בשם “בואי ילדה”. השיר התקבל בוועדה ובוצע לסירוגין כפי שהיה מקובל אז בפסטיבלי הזמר על-ידי שלישיית גשר הירקון ועדנה גורן. והשאר היסטוריה. לימים יספר כי את השיר כתב על חברתו אז דורית אהבת נעוריו, לימים רעייתו ואם ילדיו.

שילב עיסוק במוזיקה ובתיאטרון
ב-1970 הופיע יאיר יחד עם צילה דגן ודני מסנג במופע “ייאוש יושב על ספסל”, ערב משירי ז’אק פרוור
▪ ▪ ▪

יאיר שילב באותם ימים של שנות ה-60 עיסוק במוזיקה לצד תיאטרון. בשנת 1966 למד בחוג לאומנות התיאטרון והפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. הוא הופיע בתיאטרון הקאמרי בתפקידים קטנים בשורה של הצגות ובהם "אסתר המלכה".

מתיאטרון הקאמרי עבר לתיאטרון זירה המחודש של מיכאל אלמז. כאן בתיאטרון הזירה שנעשו ניסיונות לחדשו (ללא הצלחה, א.א) השתתף במחזה "סוף המשחק" לסמואל בקט בביומו של מיכאל אלמז ובקומדיה "אוטו אוטו".

ב-1969 שיחק יאיר בתאטרון אהל במחזה של עמוס קינן "משהו לא נורמלי" בביומה של מירי מגנוס. ב-1970 שיחק יאיר בהצגה "הקוקו והסרפן" של תיאטרון יובל בביומו של יואל זילברג עם ציפי שביט וגבי עמרני. ההצגה סוקרת מאה שנה של ארץ ישראל עד קום המדינה בשירים תקופתיים ומערכונים.

בשנים 1970-1969 שיחק וזימר יאיר קלינגר במופע מוזיקלי בשם “ירושלים שלי” שהועלה בתיאטרון החאן בירושלים, לצד גאולה נוני, מוטי פליישר, דני גרנות ועוד. את ההצגה כתב וערך דן אלמגור.

באותן שנים - סוף שנות ה-60 - הלחין יאיר את השירים "עפרה" שכתב המשורר אורי אסף לבתו עפרה ואת השיר "אבשלום" למילים של רות חשמן. שני שירים אלה בוצעו על-ידי מוטי פליישר כוכב עולה אז בזמר הישראלי, בוגר להקת הנח"ל והם זכו להצלחה אדירה. בנוסף הלחין קלינגר באותן תקופה את השיר "לאהוב את החיים" למילותיו של יובב כץ אותו ביצע דני גרנות.

ב-1970 הופיע יאיר יחד עם צילה דגן ודני מסנג במופע “ייאוש יושב על ספסל”, ערב משירי ז’אק פרוור בתרגום ועיבוד עדה בן נחום, מוזיקה דובי זלצר. בעקבות הופעתם המשותפת במופע זה השלושה - יאיר קלינגר, צילה דגן דני מסינג הקימו (1970) שלישיית זמר בשם "שלישיית הצירוף המקרי".

את רוב שירי השלישייה הלחין יאיר קלינגר. השלישיה החלה הופעותיה במרכז הארץ ובמועדון "חצות וחצי" באילת והקליטה מספר שירים, הידוע שבהם “בלדה ללוח שנה” למילותיו של אפרים רימון. חייה של השלישיה היו קצרים וב-1971 התפרקה ונעלמה מדפי ההיסטוריה.

בתחילת שנות ה-70 נשא יאיר לאשה את חברתו דורית פולק אותה הכיר לראשונה כשהיה מדריך שלה בתנועת הצופים.

שהייתו בצרפת
שהייתו בעיר האורות שנועדה להימשך כחודש נמשכה כעשר שנים. כאן בצרפת נולדו וגדלו שתי בנותיו אודליה ודנה
▪ ▪ ▪

ב-1971 נסע קלינגר לצרפת עם להקת כרמון לחודש הופעות בתיאטרון אולימפיה בפריז וגם כמעין נסיעת "ירח דבש" עם רעייתו הטריה דורית. שהייתו בעיר האורות שנועדה להימשך כחודש נמשכה כעשר שנים. כאן בצרפת נולדו וגדלו שתי בנותיו אודליה ודנה.

במהלך שנות שהותו בצרפת למד קלינגר הלחנת מוזיקה לסרטים וכתב לחנים לזמרים מקומיים ובהם הזמרת ריקה זראי. בביתה של ריקה זראי בפריז הכיר יאיר את סילבן מרגי, זמר ישראלי, שניסה מזלו בעיר האורות. ההיכרות ביניהם הולידה את הצמד "סילבן ויאיר".

הם עבדו יחד במשך כ-11 שנים במסגרות שונות והקליטו מספר שירים ובהם "אצלך כמו תמיד". סילבן ויאיר הופיעו בתוכניתה של ריקה זראי, שהייתה אז כוכבת גדולה בצרפת, ובהופעות מטעם משרד התיירות הישראלי בפריז. בין השאר ליווה הצמד את הזמר ז'ו דסאן.

במהלך שהותו בצרפת הלחין קלינגר לזמרים בעלי שם ובהם לסילבי ורטאן, לדמיס רוסוס, לקומפניון דה לה שנסון למייק ברנט ועוד. לאורך תקופת שהותו הלא קצרה בצרפת שמר קלינגר על קשר עם הארץ וכמעט מדי שנה שלח שירים לפסטיבלי זמר ולאחר מכן לפסטיבלי קדם אירוויזיון. אחד השירים ששלח מצרפת לישראל היה "חלומות" שהיה ללהיט גדול בביצוע רוחמה רז (למילים של רחל שפירא).

שובו לארץ
בעיצומה של מלחמת לבנון התפרסם השיר "הביתה", אותו הלחין יאיר למילותיו של אהוד מנור השיר קרא למעשה אם כי במרומז משהו לנסיגת צה"ל מלבנון ולחזרת החיילים הלוחמים שם לארץ ועורר סערה ציבורית
▪ ▪ ▪

בשנת 1981, לאחר קצת למעלה מעשר שנים בצרפת חזר יאיר קלינגר לארץ עם משפחתו דורית ושתי הבנות.

בעיצומה של מלחמת לבנון התפרסם השיר "הביתה", אותו הלחין יאיר למילותיו של אהוד מנור. השיר קרא למעשה אם כי במרומז משהו לנסיגת צה"ל מלבנון ולחזרת החיילים הלוחמים שם לארץ ועורר סערה ציבורית. השיר הפך בחודשים האחרונים בעקבות מלחמת חרבות ברזל לתפילה לשלומם של החטופים ושל החיילים הנלחמים בעזה.

אחד מלהיטיו הגדולים של קלינגר באותן שנים היה השיר "קום והתהלך בארץ", למילותיו של יורם טהר-לב בביצוע להקת פיקוד צפון, עם הסולנים יהודה אליאס ויסמין גמליאל. שיר ידוע נוסף שכתב קלינגר והתפרסם באותה שנה הוא "דרישת שלום" ששרו ירדנה ארזי ולהקת הנח"ל באירוע ה"שירותרום" של גלי צה"ל ב-1985.

ב-1988 יצא לאור השיר "נשבע" שמבצע חיים משה אותו הלחין קלינגר למילותיו של שמוליק קלוסקי. השיר נכלל בפסקול הסרט "אבא גנוב 2", והושמע בקטע החתונה בהפתעה שנערכה לגיבור הסרט צ'יקו בן דוד (יהודה ברקן). בהמשך החל השיר להיות מושמע רבות בחתונות ובטקסי השבעה צבאיים.

בשנת 1988 הלחין קלינגר את השיר “עגילי דמאר” שהקדיש המשורר והפזמונאי דודו ברק לשושנה דמארי, כלת פרס ישראל. את השיר ביצעה ירדנה ארזי בטקס הענקת פרס ישראל לשושנה דמארי. בשנת 2001 זכה השיר “אין דבר” שהלחין למילותיה של שמרית אור במקום הראשון בקדם האירוויזיון, השיר ומבצעו טל סונדק יצגו את ישראל באותה שנה באירוויזיון.

מנהל מוסיקלי של אירועי ומקהלות זמר
ניהל את להקת צופי תל אביב ושימש שלוש פעמים כמנהל אמנותי של פסטיבל ערד
▪ ▪ ▪

החל משנות ה-90 ואילך התמקד קלינגר בניהול מוזיקלי של אירועי ופסטיבלי זמר וכן ניהול מוסיקלי וניצוח של להקות נוער ומקהלות של מבוגרים חובבי זמר. בין השאר הקים סדנאות מוזיקליות יצירתיות לנוער במרכז ביכורי העיתים בתל אביב.

קלינגר ניהל את להקת צופי תל אביב. שימש שלוש פעמים כמנהל אמנותי של פסטיבל ערד, נמנה עם מקימי עמותת מיל"ה (המרכז הישראלי למקהלות וחבורות זמר), מקים מנהל ומנצח מקהלות חבורות זמר.

רשימת שיריו ופעליו באמת רבה ותרומתו לזמר הישראלי רבה ובשנים האחרונות נערכת לו שורה של אירועי הוקרה.

תאריך:  25/06/2024   |   עודכן:  25/06/2024
אלי אלון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
"בר- אילן" מוקירה את יאיר קלינגר
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
כבש 44
25/06/24 15:53
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
השופט: הרשם הבכיר שלי מלכה, בית משפט השלום בהרצליה
25/06/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
1. "סיכן את ביטחון המדינה ופגע ביחסי החוץ ובאינטרסים כלכליים של מדינת ישראל". לא הייתה אמירה שכזאת על ראש ממשלה בישראל מצידה של ועדת חקירה ממלכתית. נכון, אלו מסקנות לכאוריות העולות מתוך עבודתה של ועדת הצוללות ובטרם נשמעה לעומקה גרסתו של בנימין נתניהו. ועדיין. אפשר להיות משוכנעים שחברי הוועדה דנו ארוכות ועמוקות על כל אות במכתבי האזהרה בכלל ובמשפט הזה בפרט; גרוניס ידוע כאדם שקול ובלתי מתלהם. יש מדינות בהן המנהיג היה מתפטר אחרי אמירה שכזאת. לא אצלנו, בוודאי לא נתניהו.
24/06/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
יאיר נתניהו אומר מה שאביו חושב האם בנימין נתניהו משקר או חסר אחריות הממשלה מתנהגת כמו שלטון סמכותני החרם הצרפתי אינו מפתיע עוד הוכחה לצורך בחקירה מקיפה של המלחמה אל-ג'זירה הוא תומך טרור ותיק
20/06/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
יום שני, 17 ביוני 2024. היכל מנורה-מבטחים, תל אביב. צופים במשחק כדורסל מציתים אבוקות ומשליכים חפצים. המשטרה מגיבה בכוח רב. יום שני, 17 ביוני 2024. מעון ראש הממשלה, ירושלים. מפגינים מציתים מדורות ופורצים מחסומים. המשטרה מגיבה בכוח רב. לכאורה - אירועים שונים לחלוטין שרק במקרה התרחשו באותו ערב. למעשה - יש ביניהם קשר ישיר.
18/06/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
השופטת: שרון הינדה, בית משפט השלום בתל אביב
18/06/2024  |  איתמר לוין  |   כתבות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
איתמר לוין
איתמר לוין
משום שזה מה שמלמדים אירועים בעבר, משום שזה מה שנכון מוסרית, משום שזה מה שכדאי מעשית    ועוד כמה נקודות בעקבות אירועי השבוע
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
למודיעין הגרמני הגיעו תשדורות שאותתו על תחילת המבצע לצליחת תעלת למאנש (מבצע OVERLORD, 6 ביוני 1944) אך התראות לא הועברו לאוגדות השריון הגרמניות לאורך החוף; כפי שגם ב-7 באוקטובר 202...
הרצח המזעזע שאירע השבוע של הילד בן ה-6 מהרצליה על-ידי אמו בדקירות מכשיר חד, מזכיר מקרה די דומה שאירע לפני 62 שנים במושב כפר ויתקין בעמק חפר
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: ד"ר אליהו כהן 1 פתח תקוה 4976012 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il