|   15:07:40
  הרצל חקק  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
מתחברים לצד האומנותי: מסלולי לימוד יצירתיים שמשלבים בין אמנות וטכנולוגיה
קבוצת ירדן
חופשה באירופה VS חופשה באסיה - מה עדיף יותר?

שירי היי-קו עבריים: מסע אל נשמת הדברים

מדובר באסופת שירים מיוחדת - ובעיצוב מרשים: אנו זוכים לתחושה, שהספר עוצב בחרדת קודש, בהידור אך בעדינות. לפנינו מהדורה אולי חסרת תקדים של שירים - מהדורה המודפסת בשלוש שפות: עברית, אנגלית וסינית - "לאחר הגשם". לצד השם בעברית מופיע גם השם באנגלית והשם בסינית. מתברר שבסין כבר נמכרו עשרת אלפים עותקים, והספרזכה בעיטור על הגרפיקה המיוחדת
08/02/2012  |   הרצל חקק   |   כתבות   |   תגובות
לאחר הגשם. קול פעמונים שלוקח אותנו לעולם של מיסטיקה

חיים דותן ותמונת ועד אג' הסופרים משנת 43.

עיון בספר מיוחד מאד, ספר של אוסף שירים קצרים, מעין אוסף פתגמים שיריים. מדובר בקובץ מעוצב בצורה גרפית מוקפדת במיוחד: חיים דותן, "לאחר הגשם" - שירים ותצלומים, הוצאת "East China Normal University Press"- 2010.

במבט ראשון - זושירה שנראית כשאובה מעולם המזרח הרחוק - ובה בעת יש בה נשמה יהודית. שירה שדפיה מעוטרים בצילומים מרהיבים - מעשה ידי המשורר. אמנות במיטבה, ברוכים הבאים לעולמו של חיים דותן - ולמראות הקסומים של ספר השירה "לאחר הגשם".

קָדם לספר שירים זה, ספר של דותן שחושף את תפיסתו בנושא אדריכלות, נוף וטבע. הספר "הד במדבר" והספר "לאחר הגשם" הם כאחים תאומים, לא זהים - ושניהם חושפים את תפיסתו של דותן. האדריכלות של דותן צומחת מן הטבע, מן הנוף הפתוח, ואין פלא ש"מראות השתייה" של שירתו נושמים אותם מים, אותם ערפילים קסומים, אותו טבע, אותה רוח.

מדובר באסופת שירים מיוחדת - ובעיצוב מרשים: אנו זוכים לתחושה, שהספר עוצב בחרדת קודש, בהידור אך בעדינות. לפנינו מהדורה אולי חסרת תקדים של שירים - מהדורה המודפסת בשלוש שפות: עברית, אנגלית וסינית - "לאחר הגשם". לצד השם בעברית מופיע גם השם באנגלית והשם בסינית. מתברר שבסין כבר נמכרו עשרת אלפים עותקים, והספר כבר זכה בעיטור מיוחד על הגרפיקה המיוחדת והמרשימה.

מתברר שדותן הוא אדריכל, אבל בנפשו הוא אמן ומשורר. למען האמת, גם בדרכו כאדריכל, ניתן לגלות את הניצוץ הפיוטי המיוחד. בקובץ חדש ומרהיב קיבץ דותן שירים ותצלומים - ודמות הסירה בשער ספרו חוצה ימים, חוצה לבבות, מרעידה לב. השורות המפליגות לעינינו מעידות על היכולת הלירית והפיוטית שלו. מבעד לחטיבות השירה הקצרות חשים את משק כנפי הנשמה.

והערת אגב: דותן היה האדריכל שבנה את הביתן הישראלי המדהים בתערוכה העולמית "אקספו" 2010 בשנגחאי.

שירה תת-קרקעית, סוד המסתורין

ספר שיריו בשלוש שפות אומר הכול בתווים של פיוט. שירים קצרים במתכונת שירי ה"היי קו" - והמלים המעטות מהדהדות באלפי צלילים - קול פעמונים שלוקח אותנו לעולם של מיסטיקה, לסודות הנפש, לרזי הבריאה. בשירים רבים שלו מבקש חיים דותן לגעת ברקמה התת-קרקעית של הדברים, של התופעות:

אחרי הגשם
אור חושף
נשמה פנימית של עץ קדום

נאמן לשירת ה"היי קו" נמצא את דותן משרטט קווים עדינים של הלכי רוח, מצבי כוח, תמונת רגש. לדותן דיאלוג עם הטבע, עם העץ העתיק, והוא נוגע בנשמתו הפנימית. מגע הגשם אינו רק תמורה פיזית, מדובר במצב של השתנות רוחנית. "אחרי הגשם" מעניק לנו תחושה של זמן שהתחלף, תהליכים פנימיים שקרו בטבע ובנו. שילוב הטבע והרגש, שילוב המקום והתוך הפנימי. אנו נספגים בעולם מיוחד במינו.

לאחר ליל הגשם
קורי עכביש
יהלומים שזורים של טיפות מים

אמנות השירה, שכל כולה תיאורים פשוטים, עובדות שיוצרות לנו תמונת עולם, תמונה מרחפת: טיפות הגשם אינן רק מים וטבע, וקורי העכביש אינם סופגים את המים ונרטבים. יש דיאלוג בין חלקי הבריאה, והמים משנים צורה ומהות והופכים ליהלומים, מעניקים לחיים זוהר מיוחד. יש הוד מֵעבר לאפרוריות הפרוזאית, הגשם שינה הכול.

עוצם את עיני
היער מנצח על סימפוניה
של הולדת יום חדש

ברגעים של שקט, יש שהשיר מטיל עלינו משהו חדש, בריאה שמשנה את פני הדברים: רגע של פתאום, רגע של הסתר שמהדהד כמו סימפוניה. רגעי ההסתר קוסמים לדותן, הרגעים שבהן יש תחושה של הינתקות מן המציאות הגועשת, הרעש הטורד. עצימת העיניים היא דרך לתת ליער לגלות את עצמו, להיברא מחדש, להיספג ברוחו של האמן עצום העיניים ברשת של צלילים מיוחדת, יום חדש של בראשית.

נפלאות הבריאה - קסם המלים

כל תמונה עדינה נראית כמו סצנה בתיאטרון של הטבע:
חרקי מים זעירים
רקדני באלט מעופפים
לנעימות גלים של בוקר


בשירה המינורית הזו, המעודנת הזו, אין דבר שנחשב טריביאלי. לכל גוון קטן, לכל צליל קטן יש חשיבות עולמית. גם בעלי החיים בבריאה הם שחקנים של נשמות קסומות. לחרקים הזעירים יכולות ריקוד וירטואוזיות, וגלי הבוקר הם רק נגנים בתזמורת סודית, שרק יפי הנפש האמיתיים מבינים וקולטים.

לכאורה מדובר באדריכל האמון על מיזמים עתירי אחריות, איש מעשי, שחייב לדעת חוזק של חומרים, למדוד כל זווית ולדעת איך לחבר בין זכוכית לאבן. כשקוראים את שירתו של חיים דותן, מבינים את שפת האדריכל החדשה - שפת סימנים שיודעת לצלול למסתרי הטבע, ליצור דיאלוג בין חלקי הבריאה. יש שיתוף רוחני חובק כול, וחושיו של המשוררים מחברים בין כל החלקים.

ניכר, כי נשמתו של הילד הירושלמי חיים דותן, שאבה מן העברית את הסודות העתיקים ושילבה הכול בתוך אמנות הכתיבה היפנית והסינית.

כמי שזוכר את סיפור הבריאה ואת התפיסה המיסטית היהודית על כוחה של מִלה - כותב דותן קטע שירי רב עוצמה כמו:
מלה אחת
חץ נושא
כאב עצום


רְאוּ כמה כוח יש למלה. היא יכולה לחולל נצורות, גם לפצוע ולהכאיב. שברי מלים מתארים בשירים קצרים נפלאות בריאה, כאילו היה דותן ממשיכו של משורר תהלים: הולך ביער/ פלאים אין סוף/ בגן השעשועים של הטבע.

מלה ועוד מלה, היער הופך לגן, הפלא הופך לחלק מעולם ילדות נצחי. ולעתים הניגודים מתחברים: משפטים קצרים המתארים בפיוט רך חופן של מחשבות ותחושות, תמונות מרתקות.
כותב דותן:
תכריכים של ערפל
הכפר נם
בשמיכה של דממה לבנה


לפנינו תמונה ברורה, ולמלה 'תכריכים' יש צליל לוואי מצמרר. השינה מעמיקה את תחושת המסתורין, צלילה לעולם אחר - והנה באה לה השמיכה ויוצרת אפקט של תמורה, שינוי שחל. מעבר לתחושת המוות, יש רוגע, יש חיים שמֵעבר לחרדות. יש שקט לבן, דממה לבנה, והשורות יוצרות רובד עמוק יותר. יש שקט של התכנסות בפנימיות הזו, בשמיכה הרכה הזו. רגע חיים פשוט נראה לפתע כרגע נעלה ביותר. תחושה של רצון לגעת בנשמת העולם, בנשמת הדברים.

קורי העכביש והתכריכים, שלפעמים נראים לנו במציאות הרגילה כמשהו דוחה ומכוער, צופנים בחובם מציאות פנימית שופעת הוד, יופי.
כך כותב דותן:
קורי עכביש
נתלים ברוח רכה
תכריכים של בדולח


התמונה ברורה ובהירה, ואנו נסחפים למלוא משמעותה: המלים 'נתלים' ו"תכריכים" כמו לקוחים מעולם מפחיד, אך הרכות והבדולח, יוצרים כאן מטמורפוזה רוחנית. כשיר הייקו שנועד לבטא רגשות, סופגות המלים את הלך הרוח של המשורר: התעלות שמעבר לשגרה, לאפור, לדוחה. הכול נצבע בגוון רוחני, רגע פשוט הופך לרגע רוחני מואר.

כמשורר חש דותן התחברות רוחנית למציאות הקוסמית, לטבע המופלא - והוא מבקש להיות חלק ממנו, מנפשו, מסיפוריו:

גזע עץ קדום
הרשה לקליפותיך לגלות
סיפורי יער עתיקים

מעבר להווה ולחדש יש עבר - ויש זמן עתיק - והשירים של דותן מבקשים לראות מֵעבר לגלוי, מעבר לתכריכים, להגיע אל הקסום. יש לעתים תחושה של משהו מיסטי, סוד צפון.

צירוף המלים והשירים לגלריית התצלומים מלאי ההוד והקסם, כל זה מזמן לקוראים חוויה שלא מן העולם הזה. הרוח והלב והנפש, הכול נספג בטללי המלים הזוהרות, ומעבר לתמונות הטבע מלאות הסודות, אנו חשים בבריאה חדשה. פיסות המציאות ותופעות הטבע הופכים לפילטר זך שמנקה את הכול, הראייה שלנו מבחינה בעולם נסתר והחוויה מיוחדת במינה.

שירי היי קו עבריים, שילוב של תרבויות, מזיגה של רוחות, ספרות שצומחת מתוך המים והאדמה והרוח. חיים דותן הוא מהפכני בעצם הצגת הטקסטים בשלוש שפות, והשילוב של התצלומים הפיוטיים יוצר תערוכה נשגבה של פיוטי בראשית קסומים, שמגלים לנו משהו על העולם, על עולמנו הפנימי. על נשמת היקום.

המאמר פורסם לראשונה בגיליון ינואר של כתב העת "מאזניים" בעריכת ציפי שחרור, הוצאת אגודת הסופרים העברים במדינה ישראל.
תאריך:  08/02/2012   |   עודכן:  08/02/2012
הרצל חקק
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
שירי היי-קו עבריים: מסע אל נשמת הדברים
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
הכתבות בעיתונים על ההצגה חוטאות בחוסר דיוק. זו אכן נקמתה של האישה העשירה בעולם, שחוזרת לעיירת נעוריה בשווייץ, כשמטרתה: תמורת אתנן של מיליארד דולר - לגרום לתושבי העיירה לרצוח את אהוב נעוריה. אבל, שלא כמו שתואר – זה לא רק בגלל שזנח אותה. אלה בגלל שלפני כן הכניס אותה להריון, כך שנאלצה למסור לזרים את התינוקת, לעזוב את העיירה, ולהפוך לזונה כדי לשרוד.
08/02/2012  |  עליס בליטנטל  |   כתבות
"הנחשול" הוא מחזה המבוסס על סיפור אמיתי שבו ניסה מורה בבית ספר להסביר לתלמידיו את שלטון הנאציזם על-ידי ניסוי פדגוגי מהפכני. ההצגה העוצמתית הזו קרמה לחוויה תיאטרלית על-ידי המחזאית צביה הוברמן והיא מועלית בתיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער.
08/02/2012  |  חיים נוי  |   כתבות
בכל פעם, כשאני נתקל בהודעות המעציבות על נוטלי-חייהם בידם, אני כדרכי, חורז מייד את השמועות העצובות הללו, אל סיפורי החיילים הצעירים שקפצו מהמגדלים, שליוו את חיי תקופת מה. "אופנת" הקפיצה מהמגדלים בארץ החלה באמצע שנות החמישים, עם פרסום הידיעות על חיילי צבא ארצות הברית ששבו ממלחמת קוריאה, 1952. היו אלה חיילים צעירים שנואשו מחייהם. אם בשל הלם קרב אכזרי שלקו בו בקרבות מול ים-האדם של הצבא הסיני. ואם בשל אי יכולתם לשוב לחיי אזרחות רגילים ומשעממים. תסמונת האכזבה של חיילים, השבים משדה הקרב ונוכחים לדעת ששום דבר לא השתנה ושאיש אינו ממתין להם, מוכרת לי היטב מהספרות, עוד מימי מלחמת העולם הראשונה. אני מניח שהתסמונת הטראגית גררה אל מותם חיילים צעירים גם ממלחמות שקדמו לה.
08/02/2012  |  אלישע פורת  |   כתבות
החודש לפני שנה נכנס רון ירון לתפקידו כעורך עיתון ידיעות אחרונות. את שנתו הראשונה בתפקיד תוחמות שתי החלטות בתחום משאבי האנוש של העיתון. אחת הפעולות המשמעותיות הראשונות שעשה כעורך העיתון הייתה לזמן לשימוע לפני פיטורים כמה מהעובדים הוותיקים, בהם הכתב יגאל סרנה. אחת הפעולות המשמעותיות האחרונות שעשה בשנתו הראשונה כעורך הייתה לקבוע פגישה עם הכתב אורי משגב ולהודיע לו שהוא עומד להיות מפוטר.
08/02/2012  |  אורן פרסיקו  |   כתבות
ירון דקל מצטט מפעם לפעם בפרשנויותיו את מטבע הלשון "זאת לא ממשלה - זו שקשוקה", שטבע השר לשעבר אהרן אוזן בשלהי ממשלת בגין האחרונה. דקל יושב קרוב למחבת השקשוקה כבר כמה עשורים. הוא מיטיב להאזין לרחשי המטבח, לזהות את הפלפל של מערכות הבחירות, להסניף את ניחוח הדילים המתבשלים בחדרים האחוריים, לאבחן את ריחה החרוך של קואליציה המתקרבת לסוף דרכה. המאזינים מעריכים את מקצועיותו, הגינותו וידענותו. גם הפוליטיקאים. לפעמים, לפני צעד מכריע, הם פונים אליו לקבל פרשנות בארבע עיניים.
07/02/2012  |  רפי מן  |   כתבות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
צבי גיל
צבי גיל
התמונות שהעולם, מלבדנו, קיבל ומקבל מעזה מראות שעזה ברובה היא עי חרבות ואין כמעט רובע שלם שעומד על תילו כפי שהיה    המצלמה מראה רחובות ריקים וכבישים שנהרסו או קבורים בערמות של בנייני...
דן מרגלית
דן מרגלית
האם האנשים האלה נשארים יועציה של מירי רגב? הרי האינטרס שלה הוא בעצם שהם יעופו לה עכשיו מן המשרד הרחק ככל האפשר, ואם אינה עושה זאת - האנוכית מעוררת הסלידה - מדוע היא משאירה אותם בחב...
איתמר לוין
איתמר לוין
שתי תביעות קטנות נגד חברות תעופה מגיעות לרשם הבכיר שרון קרן, אשר עם הכנה מצוינת, התמקדות בפרטים החשובים וסבלנות רבה מצליח להוביל לפשרות בתוך רבע שעה
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il