|   15:07:40
דלג
  אבי מרדלר  
פסיכולוג קליני פ.ד.ה - יעוץ ארגוני והדרכה
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב

  איילת פדה-גולדשטיין  
מנכ"ל פ.ד.ה - יעוץ ארגוני והדרכה
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
ישראל במגמת חידוש - הערים המובילות בישראל בתחום ההתחדשות העירונית
קבוצת ירדן
מה כדאי לכלול בהסכם הגירושין שלכם?

באה מאהבה

מנה שנייה בחיסון הנפשי לקורונה <br>

בטרילוגיית הכתבות לחוסן נפשי, הראשונה עסקה בכוח המוח, והנוכחית מתמקדת בכוח האהבה, לצליחת מצבים של שינוי שלילי כפוי בחיים, עם ערך מוסף בו יוצאים מהסיטואציה מחוזקים ביחד מה מבדיל בין מהמורה בדרך, לבין אירוע טראומטי, שמשנה את מסלול חיינו? האם הקורונה עבורנו היא מהמורה - או פיגוע נפשי? ומה בכוח היחסים/האהבה, לתרום לבריאות נפשית במצבי שבר-משבר?
30/11/2020  |   אבי מרדלר, איילת פדה-גולדשטיין   |   יומני בלוגרים   |   תגובות
להושיט יד [צילום: גארט מיל/פלאש 90]

אלא לאהבה
"אולי בסופו של דבר הייתי צריכה לטפל 20 שנה כדי לדעת, שמעולם לא היה אדם זקוק לטיפול, אלא לאהבה" (דור אלה גבע).

ב"עמוד השדרה הנפשי" של כל אחד מאיתנו, יש "חוליה חלשה": סוג של סדק נפשי, שנובע מחוויות חיים ראשוניות, ההופך למעין "כפתור ההפעלה" של ההזדמנויות והאיומים בחיינו. הוא מעצב את הייחודיות, היופי והרגישות שבכל אדם, ומזמן אלינו אנשים טובים, לבצע עמם תיקון וצמיחה נפשית. אולם, סדק זה, רגיש גם להשפעות פחות מיטביות בחיים. בדומה ליתרונות והסיכונים שבתהליך ההתאהבות - אותו הפתח שיכול להעשיר את עולמנו, עלול גם למוטטו. בשגרה, הוא משפיע על קבלת ההחלטות כגון בחירת מקצוע, כסוג של הימנעות ממגע עם אנשים, או להפך - מינוף הרגישות למוטיבציה לתיקון (טיפול/אומנות/הוראה/ שמירה על ביטחונם של אחרים) ועד בחירת השותפים לדרך - "בוס"/בן זוג, שבסגנונו הסמכותי, יהווה תיקון או שחזור של חוויית העבר. היופי בהבנת הנושא הוא שכגודל הסיכון, כך גודל הרווח, הצפון לאלו שלא חוסמים את ליבם ומשקיעים בפיתוח ה"טלנט" הכי חשוב בחייהם - הם עצמם.

אותו כפתור הפעלה, מחד עשוי להובילנו להצלחה, בפיתוח כישורי מנהיגות, או התמסרות לתחום שנוגע לליבנו, והופך אותנו לאנשים הייחודיים שאנו. מאידך עלול להתהפך עלינו כחרב פיפיות, כאשר העבר חוזר להכות בנו (בדמות פיגוע הקורונה, או אירוע שלילי אחר), בנסיבות חיים ש"מתלבשות" על אותו מוטיב של רגישות נפשית, המוכר לנו מהילדות. במצבים אלו, כשנלחץ הכפתור לסדק הנפשי, עוצמת הפגיעה גדולה מהאירוע העכשווי (לעיתים גם באופן בלתי מודע). אנו עלולים למצוא עצמנו "מתקפלים" לתוך כאבי העבר, לחשיבה הישרדותית, ונפרדים בעל כורחנו, מהחוסן והיכולות שסיגלנו לעצמנו לאורך החיים, כעלה כותרת אחר עלה כותרת, שנושר ומותיר אותנו חשופים.

אם אתם או מי מהצוות/המשפחה שלכם חווה נסיגה/פגיעות, להלן שלושה שלבים למינוף מצב של שינוי שלילי כפוי (בבחינת "shit happens"), לצליחת המצב, מחוזקים ביחד.

1. Point of view: נסו להסתכל על עצמכם מחוץ לסיטואציה, וחשבו מה הייתם מייעצים לחבר - מבחוץ. יכולת הפרספקטיבה וההתבוננות על המצב, כסוג של שיעור ולמידה בחיים, מאפשרת עוצמה ותחושת ערך שאינה כבולה רגשית, ומאפשרת קבלת החלטות רציונאליות במצב אמוציונאלי. בצוותים תהליכי למידה חכמים, ניתוח הצלחות וכישלונות - ממקום מעצים שיש בו אמונה ביכולתך לשפר - בכוחו לשמר גאוות יחידה ותחושת יכולת, גם בתקופות בהן מאתגר יותר ליצר הצלחה.

2. Reach out: כשהמציאות תוקפת, אנו עלולים לספוג לתוכנו את העצב ולהתכנס, או להגיב בתוקפנות חזרה. כעס הוא חלופה בריאה יותר מעצב, שכן הוא מפנה את התוקפנות החוצה, אך שניהם פוגעים ביכולתנו הקוגניטיבית, להיחלץ מהמצב בעצמנו, ובמקביל מבודדים אותנו מהסביבה, ובכך מסלימים את הפגיעה, ואף עלולים לגרום לנזקים נוספים. אנשים בעלי חוסן נפשי, פועלים כנגד הנטייה להסתגרות, ומושיטים יד לזולת, שימשו אותם מתוך הביצה התובענית, של המרמרה הנפשית. בארגונים כאן המנהיג נכנס לפעולה, באמונה ועידוד הצוותים שמתחילים לפקפק בעצמם ובהוכחת הערך של שייכות למשהו שגדול ממך לבדך.

3. Second opinion: - לא תמיד הדמות הראשונית, שנושיט לה יד, תהיה מיטיבה עבורנו. אנו מכירים את המושג "נשמה טובה" - אדם במסווה של חבר. גם כשמדובר באנשי מקצוע, ששמם הולך לפניהם, לעיתים אין בכוחם למשות אותנו החוצה, והם אף עלולים להרע את מצבנו. כשאנו חסרי אונים וחשים אובדן שליטה, ניטה להיאחז בתובנות של "בר סמכא" לגבי הסערה הנפשית המתחוללת בנו ולהתמסר, בלי לשים לב אם הוא מיטיב עמנו. לעיתים הפרוגנוזה לא תיקח בחשבון את הייחודיות של החוסן הנפשי שלנו, אלא את ה-scenario worst המאפיין את התופעה המחקרית.

בדומה לחיפוש הלא מומלץ של מענה בגוגל, לסימפטומים שאתה חש. כפרפר שנמשך אל האש - מקבל נחמה לרגע בהארה, בהכרה, בתיאור מצבנו העגום - אנו עלולים להימשך אל הסמכות, בכהות חושים שלא מאפשרת להריח את העור החרוך, מהחום השורף, של הפגישות עמו. מה שעוד מסמא את חושינו זו הנבואה שמגשימה את עצמה, שכן פרוגנוזה שלילית אכן עלולה להוביל להתדרדרות, כפי שהוא צפה, ובכך רק לחזק את כוחו עלינו. בין אם מדובר במומחה מסוג שקר כלשהו, או מומחה של ממש, שאלו עצמכם: האם הוא פסימי כפרויד, שראה בנו סוג של מטוטלת המגיבה לאירועי החיים וביכולתנו רק לרכך את המכות? או שהוא אופטימי ומיטבי עבורנו? כמו אדלר תלמידו של פרויד שעלה על רבו, באמונתו ביכולתנו לרפא את צלקות העבר, או לכל הפחות, להפסיק להיות עבד נרצע שלהן, כפי שניתן בתהליכי אימון ממוקדים, כגון אלו שאנו מספקים ב-פ.ד.ה.

אדלר האמין בהנגשת הפסיכולוגיה לאחד האדם, ככלי ישים ושימושי, מתוך הבנה שאין אף מומחה, שיכול לדעת טוב מכם - מה טוב עבורכם. יציאה ממשבר זה לא משהו שמישהו יכול לעשות לנו (מפתה ככל שזה ישמע), אלא רק לפלס את הדרך ביחד עמנו. המפתח הוא במבחן התוצאה. בשאלת השאלות - האם זו אכן עזרה שעוזרת לנו? לכן אם הדמות לה הושטתם יד בעת צרה, קצרה מלהושיע, גם לאחר הסבת תשומת ליבה, למצבכם התקוע או המתדרדר, הושיטו היד השנייה לאדם נוסף, שאינו כבול בחשיבה הפסימית, ועשוי להיות משב רוח מרענן למציאת החלופה, שבכוחה לסייע. בארגונים, מנהלי HR תמיד שמחים לראות, טלנט שפתאום מצליח, תחת ניהול חדש, בדינאמיקה שמאפשרת לו לממש את יכולותיו.

מסכמת, אילת פדה: ההגדרה, מהיפות בעיני, ל-כוח האהבה - "לאפשר לזולת להיות משמעותי עבורי". פיגוע הקורונה יכול להפוך להזדמנות לאינטימיות, קרבה ואף סוג של תיקון נפשי. עשו זאת בעיניים פקוחות לעבר המטרה ועם האדם הנכון, לקדם עמו רווח זה. בארגונים זו ההזדמנות למבחן המנהיגות - ודאו שלמנהלים שלכם, יש את הכלים והגישה הנכונה לניווט הצוותים לצליחת המשבר.

"מעולם לא היה צריך אדם דבר, אלה את עיני הרואות את שלמותו מתוך הסדק" (דור אלה גבע).

ד"ר אבי מרדלר, מטפל והורה נבוכים, בצוות פ.ד.ה יעוץ ארגוני והדרכה. איילת פדה גולדשטיין - מנכ"לית פ.ד.ה.
תאריך:  30/11/2020   |   עודכן:  02/12/2020
ד"ר אבי מרדלר, אילת פדה-גולדשטיין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
מנה שנייה בחיסון הנפשי לקורונה
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
יותר משבועיים ימים חלפו מאז מותו של בכיר הרש"פ ד"ר סאיב עריקאת בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים מנגיף הקורונה, הוואקום ההנהגתי כבר מורגש והחל מאבק כוחות חריף בצמרת הרש"פ בין בכירים שונים כדי לרשת את מקומו. עריאקת החזיק בשני תפקידים חשובים בצמרת אש"ף וברש"פ: התפקיד הראשון היה מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף והתפקיד השני ראש מחלקת המשא-ומתן עם ישראל, במשך השנים העניקה לו התקשורת הזרה את הכינוי "הנושא ונותן הבכיר עם ישראל" (CHIEF NEGOTIATOR).
פרסום התוצאות הלא סופיות של הבחירות לנשיאות בארה"ב ב-7.11.2020, על-ידי רשתות התקשורת הגדולות בזו אחר זו, בקש לקבע עובדות. רשתות התקשורת אינן גורם רשמי מוסמך ופרסומיהן אינם מעלים ואינם מורידים מבחינה חוקית או משפטית; ובכל זאת. בעולם בו לידיעה שפורסמה שמורה זכות הבכורה ביצירת השפעות על הציבור עד כדי עיצוב ההוויה כביכול - משתמשות רשתות התקשורת בעוצמה כלכלית, חסות פוליטית וחוצפה אזרחית, בניסיונותיהן להכתיב מציאות, ולו לפרק זמן קצר או קצרצר. ברישומי ההיסטוריה הפופוליסטית, זו שלעיתים מזומנות מחליפה את האמת - מה שנרשם, לעולם כבר אינו נמחק.
30/11/2020  |  רפי לאופרט  |   יומני בלוגרים
פרשת "וַישלח" היא מותחן מרתק, שיש בו גם עלילת מסתורין. אך יש בו גם לקחים לקיומנו מאז ומעולם.יעקב שב לָארץ לאחר שָהות ארוכה בחָרן אצל דוֹדוֹ לבן הארמי. הוא יצא לחרן בודד, מתוך החשש שעשָׂו יפגע בו. עתה בשובו, הוא מוקף במשפחה עניפה שהקים (שתי נשים ושתי פילגשים), אחד עשר בנים ובת (בנימין עדיין לא נולד, הוא היחיד שנולד בא"י), צאן ובקר ורכוש רב.
30/11/2020  |  בלפור חקק  |   יומני בלוגרים
תאונת השיט הטראגית בה נהרג אבי רן, התרחשה ביום שבת 11 ביולי 1987 סמוך לשעה אחת בצהריים. אבי, שהיה אמור להשתתף מספר שבועות לאחר מכן בנבחרת "כוכבי העולם", נגד נבחרת אנגליה, בילה עם חבריו לקבוצה באזור "חוף גיא" בטבריה ומחוף זה יצא באופנוע ים לעבר מרכז הכנרת. לפתע הגיחה סירת מרוץ שבבעלות צעיר בן 29 מפתח תקוה, ופגעה בו. התאונה אירעה במרחק 300-250 מטרים מהחוף. הסירה הפוגעת חילצה את רן והביאה אותו אל חוף מלון "גלי כנרת". למקום הוזעקה ניידת טיפול נמרץ, והרופא שהיה בניידת קבע את מותו. בן 24 היה במותו. פטירתו של רן הכתה בהלם את חובבי הספורט בישראל, דבר מותו שודר בראש מהדורות החדשות.
30/11/2020  |  אלי אלון  |   יומני בלוגרים
מי שמאמין לסיסמה השחוקה: "ישראל לפני הכל", חי בעולם אלטרנטיבי, עם מנהיגות שחוקה והישגים חסרי חשיבות מדינית פוליטית.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
מנחם רהט
מנחם רהט
ממשה עד משה: משה רבינו ורבינו הרמב"ם, פסקו חד-משמעית שמצוות עשה מדאורייתא להצטרף ללוחמים לתשועת ישראל מיד צר    אבל גם אם תחל נהירה של המוני חרדים ללשכות הגיוס הציבור הכללי לא יכיר ...
רפי לאופרט
רפי לאופרט
חוקי השוויון בנטל היו מאז ומתמיד "חוקי מסגרת" או הצהרת כוונות; חוקים שמדברים על רצוי וכמעט אף פעם אינם מגיעים למיצוי לפי מדד ביצוע בפועל    דומה שגם עתה התעוררה שאלת החקיקה במסגרת ו...
אלי אלון
אלי אלון
בית הספר נקרא אז "ממלכתי א'", עד שמנהל בית הספר בזמנו הטיל על תלמידיו את המשימה לבחור שם חדש    השם שנבחר היה אלמוג, אשר מתאים לאופי העיר אילת
רוני מזרחי
רוני מזרחי
התוצר לנפש ירד במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2023 בשיעור של כ-20 אחוזים והצמיחה במשק ב-2023 הייתה בשיעור מינימלי של כ-2 אחוזים בלבד, זאת לעומת כ-65 אחוזים ב-2022
מיכאל מירו
מיכאל מירו
ראשי רשויות חשים שהם הדומיננטיים, שלהם ניתנה המלוכה למשך חמש שנים    כמובן, הם צריכים לשמור על הקואליציה שלהם ותוך כדי כך לקרוץ ליזמים הפרטיים
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il