|   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
המדריך המקיף לשיפור בריאות מערכת העיכול
קבוצת ירדן
למה כדאי לבחור בפינת זולה
נהגים צובאים על תחנת דלק בעיירת חוף לאורך הכביש המחבר את ביירות לדרום לבנון [צילום: חסן עמאר/AP]
פתרון משבר האנרגיה בלבנון באופק?

שוב חיזבאללה קוצר את התהילה

השבוע פורסמו ידיעות על עסקה להזרמת גז ממצרים וחשמל מירדן שאולי תפתור את משבר האנרגיה בלבנון, שכלכלתה ב"צניחה חופשית". למרות העיצומים על סוריה ולבנון, ארה"ב תעלים עין מהעסקה כדי שזו תחליף את חלופת הסיוע האירני ללבנון. אם הפתרון מגיע ממצרים ומירדן, מדוע פרשנים ערביים מודים לנסראללה? וכיצד הפתרון המוצע קשור לישראל?
07/09/2021  |   ירון פרידמן   |   יומני בלוגרים   |   העולם הערבי   |   תגובות
מפגש מרובע
ההסכם המתרקם יביא ככל הנראה למפגש מרובע בעתיד הקרוב בין לבנון, מצרים, ירדן וסוריה. פגישה כזו תסלול למעשה את הדרך לשני שינויים משמעותיים ביותר באזור: ראשית, עצירת ההידרדרות הכלכלית של לבנון; ושנית, החזרת סוריה לחיק הליגה הערבית. ארה"ב לא תעמוד נגד ההתפתחות הזו, מכיוון שמטרת הליגה הערבית להרחיק את סוריה ולבנון מאירן, שהיא החלופה לתמיכה הערבית

הפתרון שנמצא השבוע למשבר האנרגיה בלבנון לא הפתיע את מומחי הכלכלה. צינור גז עוקף-ישראל לאורך 1,200 ק"מ ממצרים (פורט סעיד) ללבנון (טריפולי) ולסוריה (בניאס) הונח כבר לפני עשרים שנה, אחרי הסכם שנחתם ברבת עמון בין מצרים, ירדן, סוריה ולבנון. הסכם הזרמת הגז ממצרים ללבנון וסוריה חודש ב-2009 אולם ב-2011 בעקבות פיצוץ צינור הגז בסיני מספר פעמים על-ידי ארגוני טרור, הופסקה הזרימה.

חידוש ההסכם כעת דחוף ביותר לאור הידרדרותה הקשה של כלכלת לבנון המכונה בתקשורת הערבית "צניחה חופשית". המשא-ומתן בין ביירות לקהיר נמשך כבר שנה, אך התעכב בשל מגבלות העיצומים שהטילה ארה"ב על סוריה (בעיקר חוק קיסר מ-2019). חברי קונגרס שביקרו בלבנון השבוע וגם שגרירת ארה"ב בלבנון הביעו אופטימיות לגבי ביצוע העסקה. ויתורים רבים נעשו למען הצלת לבנון על-ידי כל הצדדים. מלבד הנכונות של ארה"ב לחרוג מהעיצומים (עדיין אין לכך אישור סופי) גם לבנון חידשה את השיחות הדיפלומטיות אחרי שהפסיקו ב-2011 עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. ממשלת לבנון הרשמית הסתייגה מהתערבות חיזבאללה במלחמת האזרחים, והצטרפה לחרם הליגה הערבית על סוריה. גם סוריה נאותה במפתיע לסייע ללבנון. מצרים וירדן חרגו הפעם באופן בוטה מהחרם למען לבנון. במצרים נשמעו בשנים האחרונות לא מעט קולות בממשלה ובפרלמנט לחדש את היחסים עם סוריה. אלה טענו כי משטרו של בשאר אסד למעשה ראוי לשבח על מלחמתו בטרור האיסלאמי, מלחמה הדומה בעיניהם לזו שמנהל הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי נגד האחים המוסלמים במצרים.

אם "האחווה הערבית" תציל את כלכלת לבנון מקריסה, מדוע מהללים פרשנים בעולם הערבי דווקא את חסן נסראללה מזכ"ל חיזבאללה, בן חסותה של אירן?

התהילה לחיזבאללה

חיזבאללה אשם ב-90% מהבעיות של לבנון: הפיכתה לזירת טרור שיעית בשירותה של אירן וזירת מלחמה נגד ישראל, השתלטותו על הפוליטיקה והביטחון בלבנון, ניהולו את סחר הסמים וההברחות מסוריה ומאירן, הברחת המשקיעים הזרים ועשירי לבנון מהמדינה, האלימות והטרור שהוא מפעיל נגד מתנגדיו בלבנון ברמה יומיומית ועוד. אז איך בכל זאת מודים פרשנים ערביים לנסראללה?

הפרשן הפלשתיני הוותיק עבד אל-בארי עטואן, עורך ראשי של "ראי אל-יום", היטיב לבטא את מה שרבים חשים כעת בעולם הערבי. במאמר מערכת הביע את תודתו לנסראללה, שהבטיח לפני כמה חודשים ללבנונים כי אירן תשלח ספינת נפט להציל את כלכלתה של לבנון. בעקבות קריאתו אכן שלחה אירן שתי ספינות נפט והן נמצאות כעת בדרך ללבנון. גם אם ארה"ב (ואולי ישראל) ימנעו מהספינות להגיע לביירות, עצם שליחת הספינות יצרה דינמיקה חיובית מבחינתה של לבנון. עטואן מסביר כי ארה"ב נאלצה להזדרז וללחוץ על מצרים וירדן לחתום על הסכם עם לבנון שיהווה חלופה לפתרון האירני. "תודה לאדון נסראללה ותודה להנהגה הסורית", כתב עטואן. הוא מסביר כי סוריה התעלתה מעל רגשות הניכור שחשה בזירה הבין-ערבית ושר החוץ הסורי פייסל מקדאד קיבל בכבוד את זינה עכר שרת הביטחון הלבנונית, אחרי עשר שנות נתק בין המדינות.

אלא שהעיתונות הלבנונית געשה בעקבות היעדר דגל לבנון בפגישה. פרשנים לבנוניים ראו בעובדה זו השפלה מכוונת שנועדה לשדר כי סוריה אינה מכירה בעצמאותה של לבנון ורואה בה למעשה פרובינציה שלה. לטענתם, המסר היה שסוריה - כמו בעבר - חוזרת לשחק את "האח הגדול הסורי" הדואג ללבנון הקטנה והחלשה. נזכיר כי סוריה ניצלה את מלחמת האזרחים בלבנון על-מנת לפלוש אליה ב-1976 ולשלוט בה עד הנסיגה ב-2005.

הסתייגות מההסכם

כשם שדעתו של עטואן משקפת חלק ניכר מדעת הקהל בעולם הערבי, כך גם הטוקבקים/התגובות למאמרו של עטואן מביעות היטב את ההסתייגות ממנו. אחד הטוקבקים כתב: "היכן סעודיה? היכן האמירויות? והיכן מי שטוען שהוא בן ברית של סוריה, לבנון ואירן: היכן עירק? היכן אלג'יריה?" חלק מהמגיבים הביעו ציניות לגבי "האחווה הערבית" ואת זעמם על העובדה שמצרים וירדן, שתי מדינות עניות, מושיטות סיוע ללבנון בעוד שמדינות הנפט העשירות אינן מסייעות כלל. אחד המגיבים כתב כי ההסכם שהושג אינו קשור לארה"ב, אלא נובע דווקא מביקורו ברוסיה של מלך ירדן עבדאללה השני, וכי הוא נועד לסייע לשיקום סוריה בסופו של דבר.

טוקבק ציני אחר כתב כי לא ניתן לסמוך על הזרמת נפט ממצרים וחשמל מירדן, כי מדובר בשתי מדינות המקיימות קשרים עם "האויב הציוני". לטענתו, ההסכם נועד רק לחסום את אפשרות הסיוע האירני, ושאל בציניות כיצד יכולות לסייע ללבנון מדינות עניות שבקושי מקיימות את עצמן. יתר על כן, מצרים מייבאת גז מישראל, "האם למעשה תהיה לבנון תלויה ברצונה הטוב של ישראל?", תהה.

משמעויות ההסכם

ההסכם המתרקם יביא ככל הנראה למפגש מרובע בעתיד הקרוב בין לבנון, מצרים, ירדן וסוריה. פגישה כזו תסלול למעשה את הדרך לשני שינויים משמעותיים ביותר באזור: ראשית, עצירת ההידרדרות הכלכלית של לבנון; ושנית, החזרת סוריה לחיק הליגה הערבית. ארה"ב לא תעמוד נגד ההתפתחות הזו, מכיוון שמטרת הליגה הערבית להרחיק את סוריה ולבנון מאירן, שהיא החלופה לתמיכה הערבית. סוריה נרתמה לסייע ללבנון ושמחה לתרום להחייאת צינור הגז מכיוון שצינור זה יזרים גז גם לסוריה ללא ספק וישרת את מטרת שיקומה של המדינה ההרוסה מהמלחמה. כזכור, הליגה הערבית סילקה את סוריה בנובמבר 2011 בעקבות מלחמת האזרחים ובצדק: הנשיא אסד גייס את הצבא לרצוח את העם הסורי בעקבות מחאה נגד שלטונו. כעת, למרבה הצער, עומד משטר אסד לקבל לגיטימציה מהעולם הערבי.

האם אלה חדשות טובות מבחינתה של ישראל? מצד אחד, האינטרס הישראלי הוא שסוריה ולבנון יתרחקו מאירן. קריסתה של לבנון עלולה לסכן את ישראל בהתגברות הטרור בזירה הצפונית ובגלי פליטים רעבים. מצד שני, ההסכם המצרי-לבנוני יתפרש בעולם הערבי כשחיקה נוספת במעמדה של ארה"ב וכהפרה בוטה של החרם על סוריה. בנוסף יש לזכור, כי שיקומן של סוריה ולבנון בהכרח כולל את שיקומם של המשטר הסורי וחיזבאללה, הסובלים ממצוקה כלכלית אדירה.

תאריך:  07/09/2021   |   עודכן:  07/09/2021
ירון פרידמן
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מושגים
 בשאר אסד 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
שוב חיזבאללה קוצר את התהילה
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
יהודה אלידע
7/09/21 14:05
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  העולם הערבי
אמיר קטר, השייח' תמים בן חמאד אל-ת’אני, אישר לאחרונה לערוך לראשונה במדינה בחירות דמוקרטיות לפרלמנט (מועצת השורא). הבחירות תתערכנה באוקטובר 2021. בעבר היה האמיר ממנה את כל 45 חברי המועצה, הפעם הוציא האמיר צו המורה לבחור למועצה 30 נציגים, 15 הנציגים הנוספים ימונו על-ידו.
06/09/2021  |  אדי כהן  |   יומני בלוגרים
עד כה טרם התבררה הסיבה לשריפה הגדולה בהרי ירושלים, שבה עלו באש עשרות אלפי הדונמים של טבע ארץ-ישראלי. הירוק הפך לשחור, המוני בעלי חיים ניספו, כלי הנגינה המופלאים היו לפחמים. בעינה נותרה השאלה: האם ההתלקחות הייתה כתוצאה ממעשה ידי אדם, בשוגג או בזדון? כך או כך יעברו שנים רבות עד שהטבע ישתקם - כנראה עד השריפה או ההצתה הבאה. בינתיים אנו חווים מדי יום שריפות, שהן בבירור מעשה ידי אדם, חסר צלם אנוש. שוב ושוב שלטון הטרור בעזה מסית את ה"שבאב" חסרי הברירה, לסכן את חייהם, להסתער על הגדר, המפרידה בין עולמם העגום לבין חבל הארץ הפורח שמעבר לה, ולשגר בלוני תבערה. החמאס מנסה להבעיר את ישראל, ויש לו שותפים כמובן - חיזבאללה בלבנון, טליבאן באפגניסטן.
בחלוף שלושה חודשים ממבצע "שומר החומות", נראה שמעמדם של אבו מאזן והרשות הפלשתינית מוסיף ומתדרדר. הזעם הציבורי נמשך, ביטויי אי-אמון בנשיא הרשות ובמנגנוניה נמשכים, האשמות הרשות בשחיתות מועצמות והן מלוות ביטויים סרקסטיים, וכן מתרבים סכסוכים בין-חמולתיים אלימים, בעוד גופי הביטחון של הרשות חוששים להתערב. אין מדובר עוד בביקורת שמטרתה לחולל שינוי מדיניות או הסרה מסדר היום של גזירה כזו או אחרת, שאותה מבקשת הרשות להטיל. מדובר במיאוס, חוסר עניין בהמשך קיומה של הרשות במתכונתה הנוכחית, הנתפסת כמסואבת ובלתי כשירה, שדינה להתפרק ולהיבנות מחדש על יסודות אחרים.
28/08/2021  |  יוחנן צורף  |   כתבות
כיכר תחריר, מוקד ההפיכה המצרית של 2011, ריקה כיום. בשנת 2013 הצבא שם קץ להתכנסות, השירה והשיחות שהתנהלו בכיכר. מדרום לכיכר שכן מתחם המשרדים בו אין-ספור מצרים בילו אין-ספור שעות ושילמו שוחד באין-ספור לירות כדי להסדיר את ענייניהם; כיום זהו קסרקטין המפקח על הכיכר. בצפון נמצא המוזאון הניאו-קלאסי, שאוצרותיו הולכים ומועברים למוזאון שהוקם בעלות של מיליארד דולר באזור גיזה. הכיכר אומנם הומה תנועה, אך נעדרת חיים – מאפיין אותה אקונומיסט.
26/08/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
קראתי את מאמרו של ליבסקינד "יורים ובוכים"1. לא מצאתי בו שום דבר חדש או מפתיע, אבל יש בו ריכוז של נתונים ועובדות, שכריבוי ממוקד ומשולב מהווה תמונת-מצב ישראלית-ערבית פנימית רעה ומטרידה מאוד.
23/08/2021  |  רפי לאופרט  |   יומני בלוגרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
צבי גיל
צבי גיל
במאמר המערכת של ה"ניו-יורק טיימס" הנשיא ביידן נקרא לפנות במישרין לציבור הישראלי שמעריך את פעולותיו, מעל לראשי ממשלתו, ובעיקר ראש הממשלה, כדי להביא להפסקת אש כשלב ראשון בדרך לפתרון ...
אלי אלון
אלי אלון
בית הספר נקרא אז "ממלכתי א'", עד שמנהל בית הספר בזמנו הטיל על תלמידיו את המשימה לבחור שם חדש    השם שנבחר היה אלמוג, אשר מתאים לאופי העיר אילת
ירון פרידמן
ירון פרידמן  |  
העיתונות הערבית מדווחת על המצב בדרום לבנון והוא חמור ממה שידוע לנו מהתקשורת הישראלית. כיצד נראה המצב מהכיוון השני? מדוע הזעם על חיזבאללה רק גובר בכל יום שעובר?
האם העיבור בכלל נדרש השנה? [freeimagegenerator]
ד"ר נועם חלפון
אנחנו בחודש אדר א' וחג פורים יתעכב השנה עד לסוף מארס. גם השנה הלועזית זוכה ליום נוסף בסוף החודש הנוכחי. האם זה אומר משהו על אופיה של עונת הגשם?
בנט ולפיד. היה גרוע יותר [צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש 90]
מרטין שרמן
על אף שאין ספק שהקואליציה הנוכחית לוקה בפגמים לא-מעטים, המצב יכול להיות גרוע יותר - ולאחרונה אף היה
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il