|   15:07:40
דלג
  ענבל בר-און  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון
כתיבת המומחים
מתנות שמרגשות: איך לבחור את המתנה המושלמת

אשפוז כפוי של קטינים - האם חוקתי

אשפוז כפוי של בגירים לפי החוק, אשר נחקק לפני שנת 1992, מעורר בעיות חוקתיות קשות מקל וחומר אשפוז כפוי של קטינים - אשר תיקוני החקיקה הנוגעים לו תוקנו בשנת 1995
01/04/2017  |   ענבל בר-און   |   מאמרים   |   אקטיביזם שיפוטי   |   תגובות
שלילת חירות של קטינים: נדרשת מידה רבה יותר של זהירות

"הקטין גודל לחופש. יש לשחררו מאשפוז כפוי"
ענבל בר-און
דברים אלו שנכתבו בחוות דעת מטעם הקטין ואמו אומצו במלואם על-ידי השופט יצחק עמית * קטין שאושפז בכפייה, תוך מאבקי סמכות קשים בין הפסיכיאטר המחוזי לבית החולים, שוחרר מאשפוז כפוי * מלחמת תרבויות וסמכויות
לרשימה המלאה

חוק לא חוקתי
ענבל בר-און
במשך 17 השנים שחלפו מאז היחקק חוקי היסוד בוטלו חמישה חיקוקים בלבד, בשל היותם סותרים את חוקי היסוד * האם אלו כל החוקים הלא חוקתיים במדינת ישראל?
לרשימה המלאה

עמימות שמסוכנת לחירות
ענבל בר און
הרחבת מסגרת עבירת השוחד טומנת בחובה את הסיכון שתוצמד לאדם תווית פלילית של עבירת השוחד, אף שמעשהו אינו מצדיק את הקלון הרב הנלווה להרשעה בעבירה זו
לרשימה המלאה

בשנת 2009 פרסמתי כאן, ב"חדשות מחלקה ראשונה", מאמר, הגורס, כי החוק המאפשר אשפוזים בכפייה בישראל, הוא חוק טיפול בחולי נפש, התשנ"א - 1991, ואשר להלן ייקרא "חוק האשפוז הכפוי", אינו חוקתי, וזאת משורה של טעמים.

בקליפת אגוז, ובקצירת האומר, המאמר הסביר כי סנקציה של אשפוז כפוי הינה סנקציה החריפה מסנקציה פלילית, אך המשוכות להפעלתה, קלות מכל קלות: לצורך אשפוזו של אדם בכפייה אין צורך בראיות, אלא אך ורק ב"ראיות לכאורה", האינסטנציה אשר מורה על האשפוז הכפוי הינה אורגן מנהלי, פסיכיאטר מחוזי, אשר חותם על הוראות האשפוז הכפוי מבלי לראות את האנשים שנידונו ל"תענוג" הזה, ותוך שהוא מסתמך על מכתב לקוני וקצר מרופא או מעו"ס בקהילה, או מרופאים של חדר מיון בבית חולים פסיכיאטרי, אשר מקבלים לרוב החלטה נחפזת ומוטה (יפורט במאמר נפרד), וזאת להבדיל מן האינסטנציה המורה על מעצר - שופט, אשר כפוף לדיני הראיות ולפרוצדורה פלילית מחמירה ביותר.

סנקציית האשפוז הכפוי קשה, כבדה ומכבידה אף מסנקציה של מאסר או מעצר, שכן מעבר לפגיעה בחירות, סנקציית האשפוז הכפוי כרוכה בפגיעה אנושה בכבוד האדם, בצלם האנוש שלו, בפרטיותו, בחירות האישית שלו במובן הפנימי והעמוק ביותר, באוטונומיה האישית שלו ובזהותו העצמית.

אי לכך, סנקציה של אשפוז כפוי, לטעמי, אינה מידתית, אינה לתכלית ראויה, ואינה חוקתית, באופן כללי. אלא שחוק האשפוז הכפוי חוקק בטרם היחקק חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ולפיכך, על-פי סעיף 10 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו (שמירת דינים), חוק האשפוז הכפוי אינו בטל, אלא יש לפרשו לאור חוקי היסוד (וראו לעניין זה: נ"פ 2316/95 עימאד גנימאת' נ' מדינת ישראל, פ"ד מט(4) 589 (1995)).

לציין, כי ההלכה הפסוקה קבעה כי אין צורך כי חוק שלם יחוקק לאחר היחקק חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ודי בכך שתיקון לחוק נחקק לאחר היחקק חוקי היסוד, בכדי שתיקון זה יהא כפוף ל'מרותם' של חוקי היסוד (ראו לעניין זה בג"ץ 6055/95 שגיא צמח נ' שר הביטחון, פ"ד נג (5) 241 (1999)).

או במילים אחרות - אם את חוק האשפוז הכפוי, יש לפרש לאורם של חוקי היסוד, וזאת מכוח הלכת עימאד גנימאת, הרי מקל וחומר, כל תיקון לחקיקה בנושא אשפוז כפוי, אשר תוקן לאחר שנת 1992, יש לפרש לאורם של חוקי היסוד, וזאת לאור הלכת שגיא צמח נגד שר הביטחון, לא לבטלו.

התיקון לחוק הנוער המאפשר אשפוז כפוי של קטינים – תוקן בשנת 1995
[צילום: AP] אשפוז כפוי של קטינים - חוקתי?

תיקון כזה, לחקיקת אשפוז כפוי, נולד בשנת 1995, והוא הוכנס לתוך חוק הנוער (טיפול והשגחה), התש"ך – 1960. חוק הנוער אינו עוסק במישירן באשפוז כפוי. זהו חוק פטרנליסטי, אשר נחקק בשנת 1960, והוא כולו נודף ניחוח של פטרנליזם שדומה כי פג תוקפו מזמן, ורק בשל טעות או שכחה הוא עדיין איתנו (אבל זהו כבר נושא לסדרת מאמרים נפרדת, ובכל מקרה, ראו את הביקורת על חוק הנוער, כאן).

חוק הנוער עוסק, במהותו, בדרכים להגן על קטינים בסיכון (וזה חלקו הטוב והחיובי), אך גם בדרכים לאלף קטינים סוררים ולהחזירם לתלם (וזהו נושא למאמר נפרד), כמו גם את הוריהם (שוב, נושא למאמר נפרד).

לפיכך, אך טבעי היה להכניס תיקוני חקיקה המאפשרים לפקיד סעד לפנות לבית המשפט במטרה לאשפז קטין בכפייה, דווקא לתוך חוק הנוער, בבחינת "מצא מין את מינו ושכן במקומו הטבעי".

סעיפים 3ב עד 3ו לחוק הנוער, עוסקים, רובם ככולם, בדרכים להביא קטין בכפייה לאשפוז בכפוי, כשהוא "בועט וצורח" (Kicking and screaming), היינו, בניגוד לרצונו. נניח לרגע בצד את העובדה שגם בחוק האשפוז הכפוי מתוארות הסמכויות והדרכים לאשפוז קטין בכפייה, וישנה מחלוקת מלומדים וכן מחלוקת פסיקתית, כיצד מתחלקים ה"תפקידים" בין חוק האשפוז הכפוי לבין חוק הנוער, אך לא בזאת עוסקת רשומה זו.

החשוב הוא, שחוק הנוער, בסעיפים 3ב עד 3ו שלו, מאפשר אשפוז בכפייה של בני נוער, ושהסעיפים האלו תוקנו לחוק הנוער בשנת 1995, היינו, לאחר חקיקת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, או במילים אחרות – אשפוז כפוי של בני נוער לפי סעיפים 3ב עד 3 ו לחוק הנוער (ובעיקר, אשפוז כפוי לפי סעיפים 3ג ו- 3ה לחוק הנוער), כפוף גם כפוף, להוראותיו המפורשות של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

אשפוז כפוי של קטינים - והיד הקלה על ההדק
[צילום: AP] אשפוז כפוי מעילות עמומות

סעיף סל רחב, אשר נתון לפרשנויות רחבות כל כך, כגון "עלולות להביא נזק נפשי חמור להתפתחותו של הקטין", מסכן את חרותם של קטינים, שכן, בהיות העילות כל כך רחבות ועמומות, ניתן לפרשן בכל דרך העולה על רוחו של המפרשן, בכדי להביא לתוצאה של אשפוז הקטין

למען נוחותו של הקורא, אביא לכאן את נוסח סעיפים 3ג ו3ה לחוק הנוער, הסעיפים אשר מאפשרים הבאת קטין לאשפוז בכפייה (אגב, המחוקק מבחין בין קטין מתחת לגיל 15 לבין קטין מעל לגיל 15, אבל – שוב, זהו אינו נושא הרשומה כעת);

סעיף 3ג לחוק הנוער עוסק בהבאת קטין, בניגוד לרצונו, לאשפוז פסיכיאטרי כפוי לצרכי אבחון, וזוהי לשונו של הסעיף:

 • 3ג. (א) בית משפט הדן בעניינו של קטין רשאי להורות על אשפוז הקטין בבית חולים שעליו יורה ובתנאים שיקבע, לצורך אבחון מצבו הנפשי של הקטין, אם סבר, על סמך חוות דעת של פסיכיאטר מחוזי, הנסמכת על חוות דעת של פסיכיאטר מומחה לילדים ולנוער שבדק את הקטין, כי קיימת אפשרות של ממש שהקטין חולה במחלת נפש או שיש לו הפרעה נפשית קשה והמחלה או ההפרעה עלולות לסכן את עצמו או את זולתו סיכון פיסי מיידי או להביא לנזק נפשי חמור להתפתחותו, וכי לא ניתן לאבחן את מצבו הנפשי של הקטין אלא בדרך של אשפוז.
  (ב) צו לפי סעיף זה יהיה לתקופה שקבע בית המשפט ושלא תעלה על שבעה ימים, ואולם רשאי מנהל בית החולים, אם נוכח כי הארכה כאמור חיונית לשם אבחון מצבו הנפשי של הקטין, להאריך את האשפוז לתקופה שלא תעלה על שבעה ימים נוספים.
  (ג) לעניין סעיף זה, סעיפים 3ה עד 3ז, סעיף 11 וסעיף 23, "מנהל" ו-"בית חולים" – כהגדרתם בסעיף 1 לחוק טיפול בחולי נפש.


סעיף 3ג לחוק הנוער קובע, אם כן, כי ניתן לאשפז קטין בכפייה למשך שבועיים ימים, לצורך אבחונו. המחוקק מניח כי בחלוף שבועיים, יש בנמצא אבחון, ולפיכך, ניתן "לעלות מדרגה" לשלב הבא, אשפוז כפוי, ראשית לחודש בודד, ואז לשלושה חודשים, או כלשון המחוקק בסעיף 3ה לחוק הנוער:

 • 3ה. (א) בית משפט הדן בעניינו של קטין רשאי להורות על אשפוזו של הקטין בבית חולים, לצורך קבלת טיפול נפשי, אם ראה על סמך חוות דעת של פסיכיאטר מחוזי, הנסמכת על חוות דעת של פסיכיאטר מומחה לילדים ולנוער שבדק את הקטין, כי נתקיים אחד מאלה:
  (1) הקטין חולה במחלת נפש ונתקיימו בו העילות לאשפוז כפוי לפי הוראות סעיף 9 לחוק טיפול בחולי נפש;
  (2) הקטין חולה במחלת נפש או אובחנה אצלו הפרעה נפשית קשה, העלולות לסכן אותו או את זולתו סיכון פיסי מיידי או להביא לנזק נפשי חמור להתפתחותו אם לא יטופל בדרך של אשפוז כאמור, ובלבד שבית המשפט לא יורה על אשפוז הקטין, אלא אם כן נוכח, על סמך חוות דעת של ועדה פסיכיאטרית מחוזית לילדים ולנוער שבדקה את הקטין, כי לא ניתן לטפל בקטין אלא בדרך של אשפוז.
  (ב) בית משפט הדן בעניין אשפוזו של קטין לפי סעיף קטן (א)(2), רשאי להורות לקטין או לאחראי עליו, כי על הקטין להתייצב בפני ועדה פסיכיאטרית מחוזית לילדים ולנוער לצורך בדיקתו.
  (ג) צו לפי סעיף קטן (א)(2) יהיה לתקופה שקבע בית המשפט ושלא תעלה על 30 ימים; בית המשפט רשאי, על סמך המלצה של ועדה פסיכיאטרית מחוזית לילדים ולנוער, לפיה מוסיפים להתקיים בקטין התנאים לאשפוזו לפי סעיף קטן (א)(2), והמלווה בתוכנית טיפול, להאריך את תוקפו של הצו לתקופות נוספות, שכל אחת מהן לא תעלה על שלושה חודשים.


ברשומה זו, מפאת קוצר היריעה, לא אתייחס לכל הפגמים הרבים הטעונים תיקון בחוק הנוער בכלל, ובפרט באותם סעיפים בחוק הנוער אשר מאפשרים את אשפוזו בכפייה, וכן לא אתייחס לפרשנויות שונות אשר ניתנו בפסיקה ביחס לחוק הנוער, והיחס בינו לבין חוק האשפוז הכפוי.

ברשומה זו אסתפק בביקורת אחת ויחידה:

חוק הנוער מאמץ את עילות האשפוז הכפוי הננקטות ביחס לאשפוז כפוי למבוגרים, אך מרחיב, ומוסיף על עילות אלו, שתי עילות נוספות: הפרעה נפשית (להבדיל ממחלה במצב פעיל, כפי שנדרש בכדי לאשפז בכפייה אדם בגיר), וכן – בנוסף לעילות שבסעיפים 9(א) ו-9(ב) בחוק אשפוז כפוי מבוגרים, נוספה העילה ולפיה "המחלה ו/או ההפרעה "עלולות להביא לנזק נפשי חמור להתפתחותו של הקטין";

סעיף סל רחב, אשר נתון לפרשנויות רחבות כל כך, כגון "עלולות להביא נזק נפשי חמור להתפתחותו של הקטין", מסכן את חרותם של קטינים, שכן, בהיות העילות כל כך רחבות ועמומות, ניתן לפרשן בכל דרך העולה על רוחו של המפרשן, בכדי להביא לתוצאה של אשפוז הקטין:

לכך יש להוסיף כי אין בנמצא כל אסכולה רפואית/פסיכולוגית מקובלת (לעניין אסכולה רפואית מקובלת, ראו לדוגמה ע"א 2027/94 צביה קליג' נ' קצין התגמולים, פ"ד נ(1) 529(1995)), הקובעת מהי התפתחות תקינה של קטין, ומה עלול לפגוע בה, וכי היעדרה של אסכולה בנדון חושף את עילה זו לפרשנויות רחבות מכל רחבות, מה שעלול להעמיד קטינים רבים אשר עלולים להיכנס אל תוך עילת סל רחבה מכל רחבה זו, בסיכון לשלילה סתמית ולא מוצדקת של חרותם;

אם לא די בכך, הרי שאין בנמצא כל אסכולה רפואית/פסיכולוגית מקובלת, המגדירה "מהי התפתחות נפשית תקינה של קטין", ולפיכך, מה יכול לגרום "נזק" להתפתחות זו:

בהיעדר אסכולה רפואית מקובלת להגדרת פרמטרים אלו, שהם, כאמור, פרמטרים אשר התקיימותם מצדיקה אשפוז כפוי, שהוא הצורה הקשה והחמורה ביותר של שלילת זכויות אדם., מדובר בפרמטרים עמומים, אשר כל אחד רשאי לפרשם לפי הלך רוחו, מה שמעמיד קטינים רבים בסיכון לשלילת חרותם בדרך של אשפוז כפוי;

במילים אחרות, הגם שהתיקון שנחקק לתוך חוק הנוער בשנת 1995, בדמות, בין היתר, סעיפים 3ג ו-3ה לחוק הנוער, ולפיהם, ניתן לאשפז קטין לצורך אבחון, ולאחר מכן לצורך טיפול, אך ורק בשל חשש ממשי ל"הפרעה נפשית קשה" אשר יש בה כדי "לסכן את התפתחותו הנפשית", התיקון כלל אינו עומד במבחני פסקת ההגבלה של חקיקת היסוד, ולפיכך, מרחיק לכת במידת הדרקוניות שבו, הרחק מעבר לחוק האשפוז הכפוי, אשר נחקק בטרם היחקק חוקי היסוד, וגם הוא אינו חוקתי למהדרין, ומעורר בעיות קשות:

למעשה, לאחר היחקק חוקי היסוד, נחקק תיקון לחוק הנוער אשר טומן בחובו פגיעה קשה, מרחיקת לכת וקיצונית בחירותם האישית של קטינים, מטעמים עמומים וערטילאיים, היכולים להתפרש בכל דרך, ואשר טומנים בחובם אפשרות מרחיקת לכת ודרקונית לפגיעה סתמית ושרירותית בחירותו של הקטין.

תאריך:  01/04/2017   |   עודכן:  01/04/2017
ענבל בר-און
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
אשפוז כפוי של קטינים - האם חוקתי
תגובות  [ 2 ] מוצגות   [ 2 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
ניקי
19/03/18 15:12
2
עודד הנודד
2/02/21 22:11
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  אקטיביזם שיפוטי
גבולות הגזרה בין העולם הפוליטי לבין עולם המשפט אינם ברורים ואינם יכולים להיות ברורים. פעולותיו של הדרג הפוליטי חייבות להיות חוקיות, ומי שקובע מה חוקי ומה לא חוקי - הוא בית המשפט. אבל יש מקרים בהם נעשה ניסיון בוטה וגס להגיע לתוצאות פוליטיות דרך בית המשפט במקום בדרכים הדמוקרטיות המקובלות - בחירות ופרלמנט - ואת זה חייב בית המשפט למנוע.
09/02/2017  |  איתמר לוין  |   מאמרים
סגן יושב-ראש הכנסת, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), התייחס לחשיפתו של העיתונאי יהודה יפרח בעיתון מקור ראשון, לפיה השופט המתנחל נעם סולברג אינו משובץ כמעט לעתירות בנושאות אופי פוליטי הקשור להתנחלויות, ואמר כי "יש שני דברים עצובים - א. השופטים משובצים לפי השקפת עולמם כדי להשיג תוצאה - לי זה ברור; ב. האבסורד השני הוא שהשופטים חושבים שכולנו מטומטמים ולא מבינים את זה, וממציאים כל מיני הסברים מצוצים מהאצבע".
05/02/2017  |  עידן יוסף  |   חדשות
ביום 8.12.16, התקיים בלשכת עורכי הדין כנס אשר נשא את הכותרת "זכויות חולי נפש" - כותרת בעייתית כשלעצמה, היות ש"חולי נפש" הינו מושג מעורר סטיגמה, והיה עדיף להשתמש בביטוי "אנשים עם מגבלה ו/או תיוג פסיכיאטרי" (זהו נושא לרשומה נפרדת).
04/02/2017  |  ענבל בר-און  |   מאמרים
בית המשפט העליון הוא מיצירותיה המופלאות ביותר של מדינת ישראל הצעירה. במהלך שנות קיומו הוא סימל את חתירתה של ישראל לצדק, שכל אזרח יזכה לו בשעת מבחן. שוויון מוחלט בפני החוק. קו זה היה הליבה שלו במשך שנים רבות.
14/12/2016  |  מרדכי ליפמן  |   מאמרים
"אם היית עושה לי את האיום הזה - הייתי מתפטר והייתי אומר לכל שופטי בית המשפט העליון להתפטר. אם יהיו איומים - כולנו יוצאים לגמלאות, ואציע את זה לכל חברי". זוהי תגובתו של מי שהיה נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, להצעת החוק לביטול הווטו של שופטי העליון על מינוי שופטים לערכאה זו.
02/12/2016  |  איתמר לוין  |   חדשות
רשימות נוספות   /   אקטיביזם שיפוטי  /  מי ומי    / 
רשימות נוספות   /   זכויות אדם  /  מי ומי  
"לא כל נושא ראוי לבירור משפטי"  /  איתמר לוין
לפיד: פוליטיקאים פופוליסטים החיו את האקטיביזם   /  איתמר לוין
נתניהו אחראי לאפליית היהודים על הר-הבית  /  איתמר לוין
האמנם בית המשפט אקטיביסטי?  /  פרופ' עמיחי כהן
דיקטטורה בחסות בג"ץ  /  איתמר לוין
מנדלבליט והיחס המיוחד לביבי  /  ענבל בר-און
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
גדעון סער והציג בעיה קשה, כיצד לאזן בין הצורך באחדות נוכח איומים מזרח תיכוניים רציניים לבין החובה להגן על הדמוקרטיה, ומסקנתו נאמרה בקול צלול כי בנימין נתניהו צריך להתפטר
יואב יצחק
יואב יצחק
החל שלב ההוכחות בקובלנה שהגיש ליברמן נגד כמיסה    כבר עתה נראה: טיעוניו של כמיסה, לפיהם ליברמן הזמין כביכול רצח של סנדו מזור, ייוותרו בגדר סיפורי בדים    האמת הפשוטה: כמיסה ניסה להוצ...
בעז שפירא
בעז שפירא
שונאי ישראל אינם מבדילים בין ממשלה ישראלית כזאת או אחרת, מימין או משמאל, אלא שמטרתם היא חיסול עצם קיומה של מדינת ישראל, "מהנהר ועד הים"
חיים נוי
חיים נוי
מחזהו של שמואל הספרי - נוקב, קולח ומרגש - בית צבי    אבישי בן גל ביים היטב את ההצגה ובזכות להקת השחקנים המוכשרת, התוצאה היא מעניינת, מרגשת תוססת ומענגת
יוסף גערליצקי
יוסף גערליצקי
כדי להצליח בעניין זה של שכנוע המעצמה הנוגעת בדבר לתת גאולה פרטית ליהודים שלה ולאפשר להם לצאת מן השבי - לא די בהפעלת דעת הקהל, שהיא יצירת הכלי הטבעי, אלא יש צורך לפעול בכיוון של הבא...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il