|   15:07:40
דלג
  אלדד נח  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
5 המקומות שחייבים לבקר בהם בגאורגיה
קבוצת ירדן
איך אפשר לחסוך אלפי שקלים בשנה על-ידי השוואת מחירים?
נתיבי איילון בשבוע המלחמה הראשון [צילום: חיים גולדברג, פלאש 90]

פיצוי עסקים שנפגעו מן המלחמה: מדריך מעשי

מהן ההטבות, מה סוגי ההטבות, מהם ההבדלים בין המסלולים ומה התנאים לקבלתם - בדגש על המסלול הירוק החל על עסקים שאינם סמוכים לגבול
23/11/2023  |   אלדד נח   |   מאמרים   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

במסגרת הפיצויים שמדינת ישראל מעניקה לעסקים על נזקי חרבות ברזל ישנה מורכבות. בשורות הבאות נענה על השאלות מהן ההטבות, מה סוגי ההטבות, מהם ההבדלים בין המסלולים ומה התנאים לקבלתם.

המדינה מחולקת לשלושה אזורי פיצוי: האזור האדום שכולל את יישובי הספר (7-0 ק"מ מהגבול בדרום, כולל אשקלון ומבקיעים; 9-0 ק"מ מהגבול בצפון), האזור הכתום/האזור המיוחד שכולל יישובים במרחק 40-7 ק"מ מהגבול, והאזור הירוק שכולל את שאר חלקי הארץ. במקביל יש שלושה מסלולי פיצויים: המסלול האדום - במסלול זה ניתן פיצוי על מלוא הנזק הישיר (רכוש) והעקיף (אובדן רווחים), מכוח חוק מס רכוש ותקנותיו; המסלול הכתום - במסלול זה ניתן לתושבים ולעסקים פיצוי מורחב בהשוואה ליתר חלקי הארץ; המסלול הירוק - במסלול זה ניתן פיצוי חלקי (בדומה לפיצויים שניתנו בתקופת הקורונה, עם לקחים שהופקו ממנה). המסלולים הם חילופיים ויש לבחור ביניהם על-פי הכדאיות הנקודתית: באזור האדום: בין שלושתם, באזור הכתום: בין המסלול הכתום והירוק, ובאזור הירוק - במסלול הירוק בלבד.

המסלול המרכזי הוא הירוק, המזכיר במידה רבה את הסיוע בתקופת הקורונה: מענק המשכיות עסקית - פיצוי על הוצאות קבועות והוצאות שכר. המסלול הירוק מחולק לשתי קבוצות אוכלוסייה. האחת: העסקים שמחזורם בשנת 2022 היה 300-18 אלף שקל, עם הטבה פשוטה למדי וסכומי פיצוי קבועים; השנייה והעיקרית: העסקים שמחזורם אשתקד היה מעל 300,000 שקל.

במרכז הפיצוי לקבוצה השנייה, שהיא כאמור העיקרית, עומד סעיף 38ד(א) לחוק מס רכוש (בנוסחו החדש), הקובע: "ניזוק שמחזור עסקותיו בשנת הבסיס עלה על 300,000 שקל, זכאי לפיצויים בגובה הוצאותיו המזכות, בעד נזק עקיף שנגרם לו במהלך התקופה הקובעת, אם מתקיימים לגביו כל אלה".

התנאים המקדמיים לזכאות למענק מכוח המסלול הירוק: המחזור בשנת 2022 לא עלה על 400 מיליון שקל (ההנחה היא שחברות ענק יכולות להסתדר חודש-חודשיים), הירידה במחזור לצורכי מע"מ לעומת 2022 היא לפחות 25% בחודש (כרגע אוקטובר ו/או נובמבר) או 12.5% אם הדיווח הוא דו-חודשי (וזהו התנאי החשוב ביותר, הקובע גם את הכניסה למסלול וגם את היקף הפיצוי); הירידה במחזור נגרמה כתוצאה מהמלחמה (תנאי שנותר מהקורונה למרות שהיו הרבה מחלוקות בנושא); העסק נפתח לפני 1.9.23. יש גם תנאי טכניים של הגשת דוחות למע"מ ודוח על השכר בטופס 102, הנישום מנהל השנה פנקסים והם לא נפסלו.

מחזור העסקות, שהוא כאמור התנאי הבסיסי לזכאות לפיצוי, הוא כמשמעותו בחוק מע"מ - למעט: מי שדיווח על עסקות ושילם מע"מ למרות שאינו חייב במס עליהן, עסקות בין קרובים שלא אושרו בידי מנהל מע"מ, פיצוי ששולם על-פי חוק ומכירות הוניות. אלו מגבלות הגיוניות.

מי אינו זכאי לפיצוי? "ניזוק", שהוא עוסק למעט אלה: המדינה, גוף המתוקצב בידי המדינה, תאגיד בריאות, קופת חולים, מוסד ציבורי שאיננו מוסד ציבורי זכאי, תאגיד שהוקם בחוק או לפי חוק והמוסדות הפיננסיים (שההנחה היא שיוכלו לעמוד בטלטלה: בנקים, חברות ביטוח, חברי בורסה, חברה מנהלת השקעות ומנהלי קרנות נאמנות). לא זכאי לפיצוי גם מי שקונה ומוכר נדל"ן (מתוך הנחה שמדובר בעיסוק שאופיו ארוך טווח); מי שיותר מ-50% מהעבודות שביצע אשתקד או השנה היו עבודות שמשך ביצוען עולה על שנה, למעט קבלן ביצוע (מתוך אותה הנחה, ויש כאן חוסר בהירות בנוגע למקצועות חופשיים); מי שדיווח לרשות המיסים על סגירת העסק לפני 11.10.23.

מסלולי הפיצוי לעוסקים במלחמת חרבות ברזל / מצגת

ההוצאות המזכות והשכר
דיזנגוף סנטר בשבוע המלחמה הראשון [צילום: מרים אלסטר, פלאש 90]

נחזור למסלול הירוק. "נזק עקיף" המזכה בפיצוי הוא "הפסד או מניעת רווח כתוצאה מנזק מלחמה, כהגדרתו בסעיף 35, או בשל אי-אפשרות לנצל נכסים עקב פעולות מלחמה על-ידי הצבאות הסדירים של האויב". ואילו התקופה הקובעת, נכון לעכשיו (עם אפשרות הארכה), היא בין 7 באוקטובר ל-30 בנובמבר.

לב הפיצוי הוא "בגובה הוצאותיו המזכות": הוצאות קבועות פלוס חלק השכר המזכה ששולם בפועל (ולא למי שנשלח לחל"ת) – כפוף לתקרת פיצוי חודשית. התקרה היא: מחזור אשתקד של מ-300,000 שקל עד 100 מיליון שקל – 600,000 שקל; על מחזור של 300-100 מיליון שקל – 600,000 שקל פלוס 0.3% מסכום המחזור שמעל 100 מיליון שקל; ובמחזור של 400-300 מיליון שקל – 1.2 מיליון שקל.

חלק השכר המזכה הוא הוצאות השכר בתקופת הזכאות כפול שיעור הירידה במחזור העסקות. הוצאות השכר לצורך זה הן הנמוך שבין שניים: או השכר ששולם באוקטובר (בניכוי תגמולי מילואים, אותו משלם הביטוח הלאומי) כפול 75% (שכן הפיצוי אינו מעלה) כפול 1.25 (בשל עלויות המעביד שמעבר לשכר); או השכר הממוצע לחודש (11,870 שקל לעובד, וזאת כדי להגן בעיקר על בעלי שכר נמוך) כפול מספר העובדים שקיבלו שכר באוקטובר כפול 1.25. ושוב נזכיר, כי את הסכום הזה צריך להכפיל בשיעור הירידה במחזור.

חלק ההוצאות הקבועות הוא סך התשומות השוטפות בשנה הקודמת (31.8.23-1.9.22, ולא ב-2022 כולה), חלקי 12 וכפול מקדם ההוצאות הקבועות. המקדם (כלומר: סכום הפיצוי בפועל מתוך סכום ההוצאות הקבועות) משתנה לפי שיעור הירידה במחזור; נציג כאן את הירידה החודשית, ונזכיר שהירידה היא מחצית כאשר מדובר בדיווח דו-חודשי. על ירידה של 40%-25%, המקדם הוא 7%; על ירידה של 60%-40% המקדם הוא 11%; על ירידה של 80%-60% המקדם הוא 14.5%; ועל ירידה של 100%-80% המקדם הוא 22%.

במתווה הנוכחי נותר סעיף בעייתי שהיה גם בעבר. עד כאן ראינו שמדובר במתווה טכני-חישובי, המבוסס על מספרים ברורים וללא דיונים. אלא שיש סעיף המאפשר למנהל רשות המיסים להתאים את המקדם – להורידו עד אפס (דהיינו לשלול את הפיצוי בגין הוצאות קבועות) או להגדילו עד פי 1.5. למרבה הצער, זה יהיה פתח לוויכוחים כפי שהיו בתקופת הקורונה.


מה מקבלים העסקים הקטנים
בית קפה סגור בתחילת המלחמה [צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90]

נעבור לעסקים הקטנים הנכללים במסלול הירוק – נזכיר: בעלי מחזור של 300-12 אלף שקל בשנה שעברה. התנאים המקדמיים זהים לאלו שראינו בעסקים הגדולים (למעט כמובן התקרה של 400 מיליון שקל). כאן הפיצוי טכני למדי ופשוט יותר: הפיצוי הוא בסכום קבוע. כאשר מדובר על עוסקים בעלי מחזור שעד 107,000 שקל בשנה, הפיצוי אינו משתנה בהתאם לירידה במחזור: הוא 1,750 שקל למחזור שעד 50,000 שקל; 3,150 שקל למחזור שעד 90,000 שקל; ו-4,200 שקל למחזור שעד 107,000 שקל. מסכום זה ומעלה, הפיצוי ישתנה בהתאם למחזור ולשיעור הירידה, עד למקסימום של 14,015 שקל לעוסק בעל מחזור שמעל 250,000 שקל ואשר איבד 100%-80% מהכנסותיו.

את הבקשות בגין אוקטובר ניתן להגיש מ-19 בנובמבר (בגין נובמבר – מ-16 בדצמבר) ובמשך 90 יום; מנהל הרשות יוכל להכפיל את התקופה ל-180 יום. הבקשות מוגשות באופן מקוון באתר הרשות. על המנהל להחליט בבקשה בצורה מנומקת בתוך שמונה חודשים, ויהיה לו עוד חודש אם יבקש פרטים נוספים; אם לא תתקבל החלטה בפרק הזמן שנקבע, הבקשה תיחשב ככזו שהתקבלה. המנהל גם רשאי – מיוזמתו או לבקשת העוסק – לתקן את ההחלטה בתוך ארבע שנים, אם התגלו עובדות חדשות או שהסתבר שנפלה טעות. זהו סעיף שלא היה בקורונה ולא ברורה משמעותו.

מדובר כמובן בפרק זמן ארוך מאוד, והעסקים זקוקים כעת לחמצן. לכן, צריך לשלם תוך 14 יום מקבלת ההחלטה; ואם המנהל לא הודיע על החלטה כלשהי בתוך 21 יום מהגשת הבקשה – תשולם מקדמה של 60% מגובה הפיצוי (וזהו תמריץ להגיש במהירות את הבקשה), תוך שהובהר שתשלום המקדמה אינו משפיע על הקביעה הסופית. אם אין החלטה תוך 150 יום מהבקשה, תשולם מקדמה נוספת של 10%. עוד נקבע, כי על סכום הפיצויים יתווספו הפרשי ריבית והצמדה מיום הגשת התביעה ועד התשלום בפועל.

אם בדיעבד מתברר ששולמו פיצויים ביתר, כולל מקדמה העולה על סכום הפיצוי המגיע – העוסק חייב להחזיר את ההפרש בתוך 90 יום מקבלת הדרישה, בתוספת ריבית והצמדה. במקביל, אם הסכום היה נמוך מדי – להפרש יתווספו ריבית והצמדה.

יש גם "מסלול כתום"
מתקפת טילים באשקלון, 10 באוקטובר [צילום: חיים גולדברג, פלאש 90]

כאמור, התקנות מגדירות גם "אזור כתום" – יישובים המצויים במרחק של 40-7 ק"מ מהגבול בדרום ובצפון. הרעיון הוא לסייע לאיזורים אלו, שספגו פגיעות ושהיו בהם הגבלות של פיקוד העורף – יותר מאשר באזור הירוק. מי שמצוי ביישובים אלו, יכול לבחור בין המסלול הירוק לבין המסלול הכתום, המאפשר לבחור בין שני מסלולי משנה: מסלול שכר ומסלול מחזורים.

במסלול השכר הבחינה היא מקום מגוריו של העובד ולא מיקום העסק. ייתכן מצב בו עסק פועל ברחובות או בתל אביב ואין לו ירידת מחזורים, אך יש לו עובדים הגרים באזור הכתום; במקרה כזה ניתן יהיה לבקש את הפיצוי בגינם מכוח מסלול השכר בתקנות. מסלול זה מעניק סכום קבוע לכל עובד, בלי קשר לירידה במחזור. ואילו מסלול המחזורים מעניק את הפיצוי כמעט בכל המקרים.

מסלול השכר קובע, כי מעביד ששילם שכר לעובד שנעדר מהעבודה ומתגורר ביישובים המפונים – יוכל לקבל החזר בגין שכר זה. עצמאי שמתגורר ביישובים המפונים, שאין לו עובדים ונעדר מעבודתו בשל המצב המיוחד – יוכל גם הוא לקבל פיצוי. חשוב לזכור, שהמעסיק צריך לבחור בין המסלול הכתום למסלול הירוק, מה שיעורר התלבטות אם חלק מעובדיו מתגוררים באזור של 40-7 ק"מ וחלקם מתגוררים רחוק יותר. החוק מדבר על "יום היעדרות בשל המצב הביטחוני" – ולא בשל סיבות אחרות (כגון חופשה או מחלה) וגם לא בגין מילואים (כי הביטוח הלאומי משלם).

אפשר לקבל פיצוי גם בגין עובדים המתגוררים בטווח של 40 ק"מ ולא ביישובים המפונים, אבל במקרים מצומצמים בהרבה: עובד במוסד חינוך שנסגר; עובד שנעדר משום שעליו להשגיח על ילדים מתחת לגיל 14 בעוד בן/בת הזוג עובדים משום שמוסדות החינוך במקום מגוריו נסגרו; עובד מוגבל או שהוא תומך בבעל מוגבלות. הפיצוי בכל המקרים הוא 520 שקל לכל יום היעדרות של העובד.

מסלול המחזורים הוא חילופי במסלול הכתום ויש לבחור ביניהם, בהתאם לנסיבותיו של כל עסק. חישוב הנזק מבוסס על השוואת מחזורי העסקות (אוקטובר 2023 מול אוקטובר 2022), בניכוי ההוצאות שנחסכו כאשר העסק פעל בצורה חלקית או לא פעל כלל. כאן תקרת הפיצוי היא 2.5 מיליון שקל בחודש – פי ארבעה מאשר במסלול הירוק.

ניכוי ההוצאות ("משלים ההוצאה הנחסכת") הוא נוסחה שכנראה יצרו הכלכלנים ברשות המיסים: התשומות השוטפות באוקטובר 2022, חלקי מחזור העסקות באוקטובר 2022, כפול 0.85; ועוד הוצאות השכר שנחסכו באוקטובר השנה, חלקי מחזור העסקות בשנת 2022. הוצאות השכר הנחסכות הן: השכר באוקטובר 2022, פחות השכר באוקטובר 2023, כפול 1.25, כפול 12.

עוד ראוי לציין, כי אומנם המסלול האדום (ליישובי הספר, 7-0 ק"מ מהגבול) נותן פיצוי מלא על הנזקים, אך קבלתו מותנית בהוכחת נזקים פרטניים ועשויה להימשך זמן רב. לכן, ייתכן שיהיו מקרים בהם אפילו לעוסקים באזור האדום יהיה עדיף להשתמש במסלול הכתום, שהוא פשוט ומהיר הרבה יותר. לבסוף יש להזכיר, כי מי שאינם זכאים לפיצוי על-פי המסלול הירוק – אינם זכאים לו גם על-פי המסלול הכתום.

תקציר הרצאה במסגרת "במת המיסים" של הוצאת רונן, 19.11.23.
הכותב היה מנהל המחלקה המקצועית ברשות המיסים. כיום שותף במשרד עורכי הדין משה מזרחי-נח-קריגל העוסק בתחום המיסוי.
תאריך:  23/11/2023   |   עודכן:  23/11/2023
עו"ד אלדד נח
+אין ללמוד מהלחימה בעזה היום על יכולת צה"ל להכריע במלחמה רב-חזיתית
22:07 23/11/23  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
חלק 11 מסדרת דיוני עומק עם אל"ם (מיל') ד"ר רונן איציק, הטוען בחלק זה שחיל האויר אינו מכריע מלחמות ונוצר חוסר איזון בין חיל האויר שקיבל הרבה תקציב לבין צבא היבשה שהוזנח, ושעליו מוטל להכריע
[צילום: דובר צה"ל]
+גלנט: אחרי הפוגה קצרה צפויה לחימה נוספת של חודשיים לפחות
20:11 23/11/23  |  עידן יוסף
שר הביטחון יואב גלנט בשייטת 13: ״זו תהיה הפוגה קצרה, בסיומה תימשך הלחימה בעוצמה, ויווצר לחץ שיחזיר חטופים נוספים. צפויה לחימה נוספת של חודשיים לפחות״.
+הצלב האדום: החטופים יועברו למעבר רפיח ומשם לישראל
18:32 23/11/23  |  עידן יוסף
אגודת הצלב האדום והסהר האדום לאלערביה: "לצלב האדום יהיה תפקיד בעסקת החטופים. הם יועברו מעזה למעבר רפיח - ומשם לישראל. אנחנו מקווים שהפסקת האש תתרום להכנסת סיוע לכל רצועת עזה".
+"תעמולה בשירות האויב": קרעי מקדם הפסקת מימון ממשלתי לעיתון הארץ
18:06 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
שר התקשורת טוען שהעיתון מפרסם תעמולה תבוסתנית ושקרית, ופוגע במאמץ הצבאי  ▪  בהצעה להחלטה שהגיש, הסביר שהפסקת המינויים והפרסום הממשלתי בעיתון תצמצם את פגיעת העיתון באזרחי ישראל
קרעי. "הארץ - שופר הסתה של אויבי ישראל" [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+צה"ל נערך לסכל חזרת עקורים לצפון רצועת עזה
18:02 23/11/23  |  עידן יוסף
בעזה מדווחים כי משפחות רבות של עקורים פלשתינים מתכוונות לחזור מחר מדרום רצועת עזה לצפונה בחסות הפסקת האש, לאחר תפילת הצהריים בשעה 13:00. בצה״ל לא מתכוונים לאפשר חזרה כזאת, ומציידים את הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות למקרה הצורך (גלי צה"ל).
+20 רקטות שירה חיזבאללה נחתו בלבנון וגרמו לנזק עצמי
17:58 23/11/23  |  עידן יוסף
מתחילת היום נרשמו 21 קבלות אחריות של חיזבאללה לפעולות נגד ישראל בגבול. דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי: "השיגור של יותר מ-20 רקטות של חיזבאללה הבוקר כשל והן נפלו בשטח לבנון". אדרעי ציין כי תקיפה זו הובילה לנזק חומרי בכפרים א-רמיש, עין אבל ויארון.

+אישום: תקף ערבי בחדרה ממניע גזעני בשל המלחמה
17:53 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה

+בג"ץ אשרר את החמרת תנאי האסירים הביטחוניים
17:47 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
דחה עתירה נגד הצעדים שננקטו עם פרוץ המלחמה: חלק מטענות העותרים היו חסרות בסיס עובדתי, והצעדים שביצע השב"ס - התבססו על מידע מודיעיני מוצק
כוונות עוינות של כלואים [צילום: פלאש 90]
+מנהיג בחמאס: מעצרו של מנהל בי"ח שיפא - פשע מלחמה
17:23 23/11/23  |  עידן יוסף
באסם נעים, ממנהיגי החמאס, אומר כי מעצרו של מנהל בית החולים שיפא ושל כמה מעמיתיו הוא פשע מלחמה. נעים התייחס לעסקת החטופים וציין מה יקבלו הפלשתינים:

"עברנו מרתון ומשא ומתן קשה כדי להגיע להפוגה ההומניטרית הזו בעזה. הפוגה ההומניטרית בעזה מהווה צעד חשוב בהקלת הסבל של עמנו. קבענו שחרור של אסירות וילדים פלסטיניים מבתי סוהר כיבוש לפי ותק. מתווכים וכמה גורמים בינלאומיים הבטיחו להכניס יותר מ-200 משאיות סיוע לעזה במהלך ההפוגה. קטר, מצרים וארה"ב מהוות ערבות ליישום ההפוגה ההומניטרית בעזה‌‌".
+קטר הודיעה: 13 נשים וילדים ישוחררו מחר ב-16:00
16:37 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
ישראל מאשרת את הודעת משרד החוץ הקטרי לפיה מחר ב-07:00 תחל הפסקת האש  ▪  רשימת החטופים הראשונים שיוחזרו הועברה למוסד  ▪  קטר: נעבוד עם הצלב האדום  ▪  כל המשפחות שיקיריהן נכללו ברשימת פדויי השבי קיבלו הודעה  ▪  רה"מ לשר החוץ הבריטי: "אנחנו מקווים להוציא את הקבוצה הראשונה, ולאחר מכן, אנחנו מחויבים להוציא את כולם"
שולחן ב"כיכר החטופים" בת"א [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+אזעקה בזרעית
15:20 23/11/23  |  מירב ארד
התרעה מפני טילים ורקטות בזרעית.
+התרעת צבע אדום בקיבוץ בארי
15:17 23/11/23  |  מירב ארד
התרעות צבע אדום בקיבוץ בארי.
+צבא אדום בתלמי אליהו, מבטחים, עמיעוז
14:59 23/11/23  |  מירב ארד
התעות צבע אדום בתלמי אליהו, מבטחים, עמיעוז, ישע ושדה ניצן
+מנהל בית החולים שיפא נעצר והועבר לתחקור בשב״כ
14:47 23/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
בבית החולים תחת ניהלו התקיימה פעילות טרור ענפה של ארגון הטרור חמאס  ▪  דוח פתלוגי אישר כי רצח רב"ט נועה מרציאנו אירע בשטח בית החולים
מחבלים חטופים בית חולים שיפא
+ישראל - ההשפלה
14:37 23/11/23  |  יעקב אחימאיר   |   לרשימה המלאה
כך נוהג ארגון טרור שאינו מחויב, כידוע, לאף אמנה בינלאומית שעניינה תפקוד מדינה בעת מלחמה  ▪  חמאס, מי שהפך מרתפים של בית חולים למפקדה המשגרת הוראות לביצוע טרור רצחני
סינואר. נשק פסיכולוגי [צילום: אדל חנה/AP]
+רשת BBC: "חמאס הציג דרישות נוספות"
14:36 23/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
משרד החוץ הקטרי צפוי לפרסם הצהרה שבה יוצג המועד החדש להפסקת האש  ▪  נתניהו: "מקווים שנוציא את החטופים, יש הרבה אתגרים"  ▪  קבינט המלחמה המצומצם יתכנס הערב ב-20:00
משפחות החטופים. טרם קיבלו עדכון מהממשלה [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+דיווח פלשתיני: שוגר טיל מג'נין לעבר היישוב שקד בשומרון
14:20 23/11/23  |  מירב ארד
גדודי אל-עיאש באזור ג'נין, המזוהים עם ארגון הטרור חמאס, טוענים (יום ה') כי שיגרו טיל לעבר היישוב שקד שבצפון השומרון.
+תוכנית לשכת הקבלנים לשיקום העוטף והגליל
13:53 23/11/23  |  רוני מזרחי   |   לרשימה המלאה
הניסיון החיובי שהיה עם חברת "אינטל" בקריית גת, מלמד כי ניתן ואפשר למשוך את מיטב החברות המובילות בשוק, כולל גם החברות הבינלאומיות ולהפוך הן את מה שהיה עוטף עזה ויהיה לנגב המערבי והן את הגליל העליון ל"עמק הסיליקון" החדש של מדינת ישראל
שטחים ריקים [צילום: משה שי/פלאש 90]
+גופת מחבל אותרה בבור ביוב במתחם תחנת המשטרה בשדרות
13:40 23/11/23  |  מירב ארד
במהלך עבודות קבלן של עיריית שדרות לשיקום הניקוז סמוך לתחנת המשטרה שנהרסה, נמצאה גופת מחבל שהסתתר בתוך הבור הביוב. כוחות משטרה וחבלה הוזעקו למקום ונטרלו את האמל״ח שהיה על גופת המחבל ולאחר מכן פינו מתנדבי זק"א את הגופה פונתה מהמקום.[צילום: דוברות זק״א]
+SOS נפשי לחטופים

13:28 23/11/23  |  שאולי הרציק פז   |   לרשימה המלאה
עוצמת הפחד ומשכו הארוך של האירוע, סביר שגרמו לכך שהפחד, החרדה והכאב היו עמוקים מאוד ו"נדחסו" בתוך כל תא ותא בגוף
[צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+אמון הציבור: 90% בצה"ל, רק 24% בממשלה
13:19 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
סקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: הלוי נהנה מאמון של 69% מהציבור, גלנט מקבל 58% - ונתניהו 28% בלבד  ▪  חוקרי המכון מדגישים: האמון בצבא תלוי בתשובות למחדל
חיילים ברצועה. זיקה רגשית [צילום: דובר צה"ל]
+הציניות של תמיכת מנהיגים יהודיים במאסק
13:06 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
מישל גולדברג, בעלת טור בניו-יורק טיימס, נדהמה מן הקלות בה זכה מאסק לתעודת כשרות ימים אחדים לאחר הציוץ האנטישמי שלו - באמצעות שתי מגבלות על התבטאויות אנטי-ישראליות
ממש לא מפתיע שהוא אנטישמי [צילום: AP]
+בן-גביר הנחה: למנוע כל ניסיון לחגיגות של המחבלים
12:39 23/11/23  |  מירב ארד
בתום הערכת המצב, הנחה השר בן גביר את נציבת שב"ס, רב-גונדר קטי פרי למנוע לחלוטין כל ניסיון לחגיגות של המחבלים בבתי הכלא. כמו כן, הנחה השר בן גביר את מפכ"ל המשטרה להציב נוכחות משטרתית מוגברת במוקדים אליהם צפויים המחבלים להגיע לאחר שחרורם ולנקוט ביד ברזל כנגד כל גילוי של תמיכה בטרור, וחגיגות שמחה.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר: "כולכם יודעים כמה התנגדתי, כמה אני חושב שמתווה הזה הוא לא נכון וכמה אסור היה לעצור את חיילי צה"ל תוך כדי לחימתם. אני מקווה שבעז"ה, כמו שראש הממשלה אמר, המלחמה תימשך בייתר שאת. התקבלה החלטה שמנוגדת לדעתי, אבל משהתקבלה החלטה - אנחנו מחוייבים לבצע את ההחלטה."

+מצער שזה קורה בצה"ל ובממשלת ישראל
12:30 23/11/23  |  איתן קלינסקי   |   לרשימה המלאה
כאב לי לקרוא בעיתון הארץ את הידיעה, שראש חטיבת המחקר במודיעין, תת-אלוף עמית סער, כתב לראש הממשלה שני מכתבים ב-19.3 וב-16.7, בהם בולטת אזהרה מפני סכנה הקרבה להסלמה ביטחונית הצפויה לישראל
נתניהו. משקר [צילום: עודד בליטי/AP]
+פעילות חברת עמידר תורחב לתחום הדיור להשכרה
12:16 23/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
החברה תשכור דירות בשוק החופשי ותשכיר אותן בהתאם להנחיות המשרד לזכאים לסיוע בדיור מהמדינה  ▪  כמו-כן אישרה הממשלה לעמידר לעסוק במתן מענה מיידי למפוני קיבוצי עוטף עזה
גולדקנופף. "החלטה קיטית בימים אלו" [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+לשמור על חוסן ועורף חזק בעת מלחמה
12:12 23/11/23  |  איילת פדה-גולדשטיין, ענת גרטי   |   לרשימה המלאה
מנהלים צריכים לאבחן את הצרכים והיכולת של הארגון ובעלי העניין, כולל את עצמם. עליהם לנהל את המטריצה המורכבת הזו באופן שוטף, תוך מתן תחושת מסוגלות ותקווה, להיות קשובים, אמפתיים ומכילים, ולהעניק מקום לביטוי רגשות  ▪  מיקוד מתובנותינו בהתנדבות ובעבודה כחודש לפרוץ המלחמה עם מנהלים, צוותים חיוניים וטיפוליים ומגוון קהלי אוכלוסייה
מקום לביטוי רגשות [בינג AI]
+התכלית האסטרטגית נותרה בעינה
12:10 23/11/23  |  גדי חיטמן   |   לרשימה המלאה
יש לזכור כי חמאס היא שחקן תלותי מאז השתלטה על עזה ביוני 2007  ▪  העובדה שהיא הייתה הריבון בתא שטח סגור לעולם יצרה אצלה תלות מובנית  ▪  במעגל הראשון היא תלויה בישראל ומצרים כפתחי יציאה לעולם
אויב אכזר [צילום: מגד'י מוחמד/AP]
+מדריך לפיצוי למלכ"רים על נזקי חרבות ברזל
12:06 23/11/23  |  עו"ד איתן צחור   |   לרשימה המלאה
חלק מן התנאים למתן פיצוי למלכ"רים דומים לאלו שנקבעו לגבי עוסקים, אך בשל הייחודיות שלהם - קיימים גם תנאים נקודתיים, כולל כאלו המיטיבים עימם יותר מאשר עם עוסקים
פינוי קרית שמונה, אוקטובר 2023 [צילום: דוד כהן, פלאש 90]
+על עסקות שבויים ומה הדילמה הקשה שניצבת מול הקברניטים
11:10 23/11/23  |  יוני בייט   |   לרשימה המלאה
הדילמות האנושיות פה הן קשות מנשוא. את העסקה עכשיו חובה לקחת, מדובר על הצלת נשים וילדים, במחיר זעום יחסית, של אסירים לא כבדים. אבל למעשה ההחלטה הקשה רק נדחית במספר ימים או שבועות. זאת תהיה הדילמה, מה עושים עם החטופים שנשארו, והאם הולכים על מיטוט החמאס ויהי מה
קבלת החלטות כמעט בלתי אפשרית [צילום: מרק ישראל סלם/פול פלאש 90]
+הרמטכ"ל בשיחה עם מפקדי חטיבות ברצועת עזה: "אנחנו לא מסיימים את המלחמה"
10:49 23/11/23  |  מירב ארד
הרמטכ"ל נפגש עם מפקדי החטיבות של אוגדה 36, בתוך רצועת עזה, וקיים הערכת מצב להמשך יחד עם מפקד פיקוד הדרום ומפקד האוגדה. "אנחנו מנסים לחבר בין מטרות המלחמה שהלחץ בתמרון הוא זה שיביא את היכולת להשיג גם את מטרת המלחמה הזו, לייצר את התנאים לשחרור החטופים", אמר הרמטכ"ל, "אנחנו לא מסיימים את המלחמה - אנחנו ממשיכים עד הניצחון, והולכים קדימה וממשיכים באזורים אחרים של חמאס. מאוד גאה בכם, אתם עושים עבודה יוצאת מן הכלל".
+אזעקות בגליל העליון; זוהו לפחות שבעה ירוטים
10:28 23/11/23  |  מירב ארד
אזעקות הופעלו בכמה יישובים בגליל העליון, בהם יראון, דלתון, רמת דלתון, ברעם, דוב''ב, כרם בן זמרה, ספסופה-כפר חושן, ג'ש-גוש חלב, סאסא, צבעון, אור הגנוז, ביריה, בר יוחאי, מרום גליל, קדיתא, שדה מירון וריחאנייה.
+מוכרחים להיות שמח
10:20 23/11/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
מוכרחים להיות שמח עבור החיים והמתים, עבור השבים והממתינים, עבור הלוחמים והמפקדים, עבור המפונים והפליטים בתוך עמם, עבור כל מי שנשמה באפו
מחכים להם [צילום: דורון הורוביץ/פלאש 90]
+בג"ץ דחה על הסף שתי עתירות נוספות נגד העסקה
10:03 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
שטיין שב ומדגיש: מדובר בנושא מדיני-ביטחוני המסור בידי הממשלה ובית המשפט לא יתערב בו  ▪  מדגיש: לא הממשלה מפלה בין חטופים אלא חמאס ועושי דברו
על פי שיקול דעת בטחוני [צילום: אורן בן-חקון, פלאש 90]
+הקונספציה שהפכה לאינפקציה
10:01 23/11/23  |  רובי שטיינברג   |   לרשימה המלאה
במקרה של החברה להגנת ישראל, הידועה בשמה צה"ל - יותר מהכישלון הקולוסאלי של הצבא ויתר שלוחות הביטחון בהתנערות מהתדהמה עם פרוץ הסיוט - שירות הלקוחות שניתן לאזרחים האומללים מצדיק לחלוטין פירוק עד היסוד  ▪  ולא בטוח שגם הרכבה מחדש. לא עם אותם אדריכלים, בכל מקרה
1,200 מתים [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+עסקה רעה
09:27 23/11/23  |  חיים רמון   |   לרשימה המלאה
העסקה המוצעת שעל פיה יוחזרו 50 חטופים עבור ארבעה ימים של הפסקת אש, שבהם אסור לצה"ל להרוג חמאסניקים, בתוספת למאות אלפי ליטרים דלק שייכנסו לרצועת עזה, היא עסקה רעה
מחיר דמים כבד [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]
+הלחימה בצפון: הותקפה חוליית מחבלים ששיגרה טיל נ"ט לישראל
09:18 23/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
כ-35 רקטות נורו מלבנון לעבר ישראל, 13 מהרקטות נפלו בשטח לבנון  ▪  חיזבאללה קיבל אחריות על הירי לצפון  ▪  כלי טיס של צה"ל זיהה ותקף חוליית נ"ט במרחב זרעית  ▪  הותקף המשגר ממנו שוגר טיל לעבר כלי טיס של צה"ל בשטח לבנון
תקיפת מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון
שריפות בשטחים פתוחים בגליל העליון [צילום: אסף בן-לולו/ כב"ה צפון]
+נטרול הסיכונים כולם
09:09 23/11/23  |  שמחה רוטמן   |   לרשימה המלאה
הקונספציה השגויה של מדינת ישראל בנושא החטופים והשבויים מובילה אותנו פעם אחר פעם למציאות בה העסקה הטובה ביותר שניתן להשיג היא עסקה רעה, עתירת סיכונים ופגמים
שינוי תפיסה [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+אזעקות בצפון: בצת ושלומי
08:53 23/11/23  |  מירב ארד
אזעקות מפני ירי טילים ורקטות בבצת, ושלומי.
+החלטות קשות
08:48 23/11/23  |  איתמר בן-גביר   |   לרשימה המלאה
ידעתי גם ידעתי שאם לא נסכים למתווה יהיה מי שיתקוף וימתח ביקורת  ▪  אני יודע שגם קידום עונש מוות למחבלים מוביל למתקפה פוליטית, אבל אני גם יודע שיש לנו אחריות היסטורית
לא בלי ספקות ודאגות [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+מגדל: גידול של 80 מיליון שקל בתביעות בשל המלחמה
08:40 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
צופה שהגידול יהיה בפוליסות למקרי מוות ואובדן כושר עבודה  ▪  החברה עברה בשלושת הרבעונים הראשונים מהפסד של 855 מיליון שקל לרווח של 85 מיליון שקל
ההפסד בתיק הנוסטרו קוזז במלואו [צילום: סטריט ויוויו]
+בין אוקראינה לעזה
08:23 23/11/23  |  יאיר נבות   |   לרשימה המלאה
פוטין לא מזכיר פה במילה את הסבל של אזרחי ישראל, את 236 החטופים שבהם ילדים ותינוקות, את העובדה שתימן משגרת טילים בליסטיים וטילי שיוט לעבר ישראל, או כל מה שקשור לסבל ישראלי
פוטין. טרגדיה [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+דורשים מישראל הפסקת אש, לא דורשים דבר מחמאס
08:17 23/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המפגינים מתעלמים מכך שחמאס פתח במלחמה ושגם הוא יכול להביא לסיומה אם יחזיר את החטופים, יתפרק מנשקו ויוותר על שלטונו - כותב בעל הטור ברט סטיבנס בניו-יורק טיימס
תמימות וכנות המנוצלים באכזריות [צילום: סטיבן סנה, AP]
+צה"ל תקף מהאוויר ביממה האחרונה כ-300 מטרות של חמאס
08:17 23/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
כלי טיס מאויש מרחוק וטנקים חיסלו מספר חוליות מחבלים במהלך קרבות בצפון הרצועה, בהכוונת לוחמי חטיבת גולני. לוחמי צוות קרב חטיבת 828 איתרו פיר מנהרה הממוקם בתוך מסגד
פעילות צה"ל ברצועה [צילום: דובר צה"ל]
[צילום: דובר צה"ל]
+מה גרם לטבח? - נתנו את עזה, ציידו אותם בנשק והיו בטוחים שיהיה שלום
08:06 23/11/23  |  אורי מילשטיין   |   לרשימה המלאה
חלק ראשון משיחת עומק עם משה פייגלין - מייסד ומנהיג תנועת "זו ארצנו" בתקופת הסכמי אוסלו, לימים חבר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת - על קריסת צה"ל ב-7 באוקטובר
[צילום: AP]
+מנהיגי חמאס באופוריה: סבורים ששלטונם בעזה יימשך לאחר המלחמה
02:20 23/11/23  |  עידן יוסף
מנהיגי חמאס, איסמעיל הנייה וחאלד משעל שידרו תחושת ניצחון וביטחון בהמשך שליטתם ברצועה, במהלך הפגישות האחרונות עם גורמים זרים. הגורמים הרשמיים התרשמו שחמאס אופטימי לגבי שלטונו בעזה, למרות שבישראל סבורים אחרת. תחושת אופוריה זו מתכתבת עם תדרוכים שניתנו על ידי בכירי חמאס לתקשורת הערבית, תוך הבעת אמונם כי המשך שליטת חמאס בעזה לאחר המלחמה תגיע בזכות משא ומתן הקשור לשחרור חיילים חטופים ולהסרת המצור.

+נדחו מועדים לביצוע מחויבויות רבות של אזרחים כלפי רשויות ציבוריות
02:01 23/11/23  |  עידן יוסף
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הארכת תקופות ודחיית מועדים (הוראת שעה - חרבות ברזל) סדרי מינהל, תקופות כהונה ותאגידים, התשפ"ד 2023. בקריאה השלישית תמכו 6 חברי כנסת ללא מתנגדים.

נקבע כי הסדר שעניינו הארכת תקופות ודחיית מועדים לביצוע פעולות רבות של אזרחים כלפי רשויות ציבוריות וכן הארכת התקופות ודחיית המועדים למתן החלטות מנהליות כגון, הארכת התקופות לטיפול בבקשות חופש מידע, הארכת תקופות מסוגים שונים עבור תאגידים ועוד. מהצעת החוק פוצלו חלקים הנוגעים לתחום התכנון והבנייה, ותחום האמנה לילדים כאשר החלקים שפוצלו הועברו לוועדות הרלוונטיות ויחוקקו בנפרד.
+האקדח המעשן: עשרות מטרים של תוואי מנהרת טרור מסועפת
01:37 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
מתחת לבית החולים שיפא נחשפו חדרי לחימה, מסתורי שהייה ממוזגים של חמאס ופירים נוספים  ▪  כוחות מיוחדים של צה"ל ושב"כ, בפיקוד צוות קרב חטיבתי 7, פועלים לחישוף תוואי מנהרת הטרור המובילה לבית ספר
תוואי המנהרה מהפיר עד לבניין הקטרי בבית החולים שיפא [דובר צה''ל]
+נהרג בנו של מוחמד רעד, חבר פרלמנט מטעם החיזבאללה
00:53 23/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
חיזבאללה הודיע רשמית על מותם של חמישה מחבלים  ▪  בכך עלה המניין הרשמי של ההרוגים בצידו ל-84  ▪  במחוסלים אחד ממפקדי כוח רדואן
עבאס מוחמד רעד
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
פיצוי עסקים שנפגעו מן המלחמה: מדריך מעשי
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
חלק ראשון משיחת עומק עם משה פייגלין - מייסד ומנהיג תנועת "זו ארצנו" בתקופת הסכמי אוסלו, לימים חבר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת - על קריסת צה"ל ב-7 באוקטובר. לדבריו, הטבח לא החל ב"עוטף עזה" השנה. קדמו לו מעשי טבח בפיצוץ אוטובוסים ובתי קפה על-ידי הרוצחים עם דם על הידיים שהבאנו מתוניס. האליטות הביאו מתוניס רוצחים, נתנו להם את עזה, ציידו אותם בנשק והיו בטוחים שיהיה שלום. זה מה שעוללה מנהיגות לא אמונית לעם ישראל.
23/11/2023  |  אורי מילשטיין  |   פודקאסטים
כוחות מיוחדים של צה"ל ושב"כ בהם יחידת שלדג, עוקץ, יהל"ם, לוחמי חילוץ והצלה וכוחות נוספים, בפיקוד צוות קרב חטיבתי 7, ממשיכים בחישוף תוואי מנהרת הטרור וחושפים כי המנהרה בבית החולים שיפא עוברת ברובה תחת מבני בית החולים.
23/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
חיזבאללה הודיע רשמית כי חמישה מאנשיו חוסלו בתקיפה הישראלית בדרום לבנון. עבאס מוחמד רעד (סראג') בנו של מוחמד רעד, חבר פרלמנט מטעם סיעת חיזבאללה, חוסל (יום ד', 22.11.23) בתקיפת חיל-האוויר על בית בלבנון.
23/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
19 שעות לאחר אישור מתווה עסקת החטופים, כינסו (22.11.23) ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ מסיבת עיתונאים חריגה וארוכה במיוחד שנמשכה כמעט שעה, ובמהלכה נשאלו שאלות רבות. להלן עיקרי הדברים:
23/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
ראש המל"ל צחי הנגבי פרסם (22.11.23) הצהרה משמעותית, לפיה "תחילת השחרור תתבצע על-פי ההסכם המקורי בין הצדדים, ולא לפני יום שישי". לדבריו, "המגעים לשחרור חטופינו מתקדמים ונמשכים כל העת".
22/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יוסף אליעז
יוסף אליעז
נושא זה של תרומות זרע, אשר נפוץ מאוד כיום, ואחריות התורם למזוות צאצאיו, כמו גם שאלות נוספות בתחומים אלה טעונים חקיקה לאחר שקילת כל השיקולים
דן מרגלית
דן מרגלית
שוויון מלא? מיד? לא    אבל צעד ראשון משמעותי בכיוון זה לא רק אפשרי אלא גם חיוני    על זה אסור לוותר כאן ועכשיו
איתמר לוין
איתמר לוין
מה אומרים סטודנטים יהודים ומה מציג המוזאון היהודי    סמוטריץ', נתניהו והחרדים בעקבות הודעת מודי'ס    בן-גביר לא השתנה ולא ישתנה    7 באוקטובר בזעיר אנפין
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il