|   15:07:40
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מרפאת כאב תל אביב - מה חשוב לדעת לפני שבוחרים?
כתיבת המומחים
עמיטל נדלן מתקדמת לקראת רכישת בניין נוסף בבוקרשט!
מי אופטימיים ומי פחות ביחס לעתידה של ישראל? דגל הלאום מונף ברמת הגולן [צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90]
המדד

עצמאות 76: ישראל בין אופטימיות לפסימיות

ישראל פסימית יותר מבעבר, בעיקר עקב המצב הביטחוני. פער משמעותי ברמת האופטימיות בין חילונים לדתיים, כאשר דתיים אופטימיים הרבה יותר. רמת האופטימיות ירדה משמעותית בקרב יהודים, בעוד שערבים נשארים פסימיים יותר לאורך זמן
13/05/2024  |   שמואל רוזנר   |   מאמרים   |   חגים ומועדים   |   תגובות

ישראל של ערב יום העצמאות היא ישראל פסימית.

נתקן: פסימית יותר מבעבר.

התיקון הכרחי: כי "פסימית" מחייבת שאלת המשך. פסימית ביחס למה? ביחס לציפיות? ביחס למצב הריאלי שלה? ביחס למדיניות אחרות? אז הנה, דייקנו: פסימית ביחס לעבר. וכמובן, גם על זה צריך לשאול: איזה עבר? אז הנה תשובה גם לזה: ביחס לעבר הדי קרוב. מצב המלחמה, ואולי גורמים נוספים, משפיעים על רמת האופטימיות הכללית ביחס לעתיד הציבורי והאישי. בהשוואה לנתונים שנאספו בינואר השנה - כלומר, לפני פחות מחצי שנה - ניכרת ירידה משמעותית ברמת האופטימיות בציבור היהודי. שיעור האופטימיים מאוד ביחס לעתידה של מדינת ישראל ירד בקרב היהודים מ-48% ל-37%. שיעור הפסימיים ביחס לעתיד המדינה עלה מ-21% ל-30%. בציון משוקלל על סולם של 0 (פסימיות) עד 10 (אופטימיות), הציון של מדינת ישראל ירד מ-7.3 ל-6.3. זו ירידה לא מבוטלת. בקרב ערבים הציון המשוקלל נמוך בהרבה: 3.7.

מדובר כמובן על מצב רוח, שמושפע מקריאת מציאות. כפי שכתבנו כאן לפני כמה ימים, הציבור הישראלי מאבד אמון ביכולת של ישראל לנצח במלחמה. מכיוון שחשב, ועודו חושב, שזו מלחמה חשובה, אולי אפילו קיומית, אובדן האמון ביכולת לנצח מקרין בהכרח על הציפיה לעתיד. בדיקת הדופק בסולם הפסימיות-אופטימיות, שנערכת במסגרת סקרי המכון למדיניות העם היהודי, נעשית כך: כל מי שמשיבים על השאלון מתבקשים לדרג את עמדתם על סולם שמ-5- עד 5+. מה שמתחת לאפס הוא כמובן מתחם הפסימיות, מה שמעל הוא מתחם האופטימיות. בינואר, ממש לא מזמן, 74% מהיהודים מיקמו את התחזית שלהם במרחב האופטימיות. החודש, שיעורם ירד ל-62% (מקרב הערבים: 24%).

המגמה היא ירידה. אבל זו מגמה כללית, שמסתירה זרמים שכיוונם וקצבם שונה. הממוצע הישראלי יורד, כי יש יותר ישראלים שנעשו יותר פסימיים. אבל לא כל הישראלים נעשו יותר פסימיים. ולא כולם פסימיים - או אופטימיים - אם ווה. למעשה, יש פער ניכר בין קבוצות שונות באוכלוסייה על-פי השתייכות לאומית (יהודים וערבים), אידיאולוגית (ימין, מרכז, שמאל), דתית (חילונים, מסורתיים, דתיים).

הפער הזה מטריד משום שהוא עשוי לבטא קריאת מציאות שונה, ועל כן יוביל גם למרשם שונה של מדיניות. במילים אחרות: מי שפסימי עשוי לרצות שהמדינה תשנה כיוון. הוא יניח שזה מה שצריך לעשות, שאם לא כן, העתיד יהיה רע ומר. מצבה של מי שאופטימית מורכב יותר: ייתכן שתרצה להמשיך במדיניות הנוהגת כיום, מתוך הנחה שהמדיניות הזאת לא מובילה לתהום אלא לפסגה. אבל יש גם אפשרות אחרת: ייתכן שגם הפסימי וגם האופטימית רואים מציאות דומה, אלא שהפסימי מניח שהמדיניות לא תשתנה, ולכן העתיד יהיה מר, ולעומתו האופטימית מניחה שהמדיניות תשתנה, ולכן העתיד יהיה טוב.

כך או כך, הפער ניכר. כדי לא להסתבך יתר על המידה נציג אותו בהדגמה של רמת האופטימיות של שתי קבוצות: יהודים חילונים ויהודים דתיים. אלה הקבוצות שיש ביניהם את הפערים המובהקים ביותר על-רקע רמת דתיות. המסורתיים פחות אופטימיים מהדתיים אבל יותר מהחילונים. גם החרדים פחות אופטימיים מהדתיים אבל יותר מהחילונים. והנה, כבר גילינו את השורה התחתונה: הדתיים הרבה יותר אופטימיים ביחס לעתיד המדינה. 44% מהם סימנו 5+. כלומר, הם הכי אופטימיים שאפשר על הסולם שהוצג להם. מקרב החילונים, 14% סימנו 5+. זה פער של שלושים אחוז. פער גדול מאוד. ועוד: מקרב הדתיים איש לא סימן 4- או 5-. מקרב החילונים 13% סימנו 5-. הם הכי פסימיים שיש. כאשר לקחנו את כלל הדירוגים והפכנו אותם לציון מ-0 עד 10, התקבלה התוצאה המוצגת בגרף: ציון 8.2 בקרב דתיים, ציון 5.3 בקרב חילונים. כמעט על הגבול בין מרחב האופטימיות לבין מרחב הפסימיות.

מכאן, אפשר להציע כמה תובנות ביחס להווה וביחס לעתיד. בהווה, המצב רוח קצת שפוף. צריך לחכות ולראות אם ישתפר. ישראל שרויה בעיצומו של משבר מתמשך, ואם לא הייתה במצב רוח שפוף זה היה די משונה. יותר משמטרידים המספרים מטרידה המגמה כלפי מטה. מדינה שהציבור לא מאמין שיש לה עתיד טוב, היא מדינה שתתקשה יותר לגייס את אזרחיה למאמץ משותף, מדינה שתתקשה למשוך השקעות ועלייה, מדינה שתתקשה לשמור על האליטות שלה. חיילים צועדים לקרב כדי להבטיח עתיד טוב לישראל. אם אינם מאמינים שצפוי לה עתיד טוב, עלולה להתעורר השאלה מדוע לצעוד לקרב. יזמים מחפשים השקעות אם הם מאמינים שהעתיד יניב להם רווחים. אם יחשבו שלישראל צפוי עתיד של דשדוש או דעיכה, ישקיעו במקומות אחרים.

ועל הפער ברמת האופטימיות אפשר להניח שיהיו שתי תגובות.

האחת - נצחנית. מי שיותר מאמינים בעתידה של המדינה יביטו אם ל התנשאות, או זלזול, או ביטול, על מי שפחות מאמינים בעתידה של המדינה, ובכל רק יגבירו את פער האופטימיות ויאיצו את התהליך המתחולל ממילא. לכן, זו תגובה לא מומלצת.

השנייה - חקרנית ודאגנית. מי שרוצים לוודא שיהיה עתיד טוב למדינה לא צריכים להתגאות בכך שהם יותר אופטימיים, אלא לשאול את עצמם מדוע קבוצות אחרות פחות אופטימיות, ולשאול את עצמם מה בכוחם לעשות כדי שגם קבוצות אחרות יהיו אופטימיות כמו הקבוצה שלהם. העובדה שהחילונים הרבה פחות אופטימיים אינה מבטאת איזה יתרון, או ניצחון, של הדתיים האופטימיים - היא מבטאת פוטנציאל להחרפה של משבר חברתי שיפגע באלה וגם באלה. לכן, התגובה החקרנית והדאגנית היא התגובה הנכונה.

תאריך:  13/05/2024   |   עודכן:  16/05/2024
שמואל רוזנר
+ירושלים בכחול לבן: חומות העיר העתיקה וגשר המיתרים הוארו לכבוד יום העצמאות
22:30 13/05/24  |  עידן יוסף
לרגל יום העצמאות הוארו הערב חומות העיר העתיקה בירושלים וגשר המיתרים בכניסה לבירה. על החומות ועל הגשר הוקרנו דגל הלאום, דגל ירושלים וזיקוקים בליווי המילים 76 שנים למדינת ישראל. מבנים ואתרים בולטים אחרים בירושלים הוארו בכחול לבן בהם בית הכנסת הגדול, גשר בית המשפט העליון, הגשר התלוי בגיא בן הינום, מנהרת רבין ומתחם התחנה הראשונה.
[צילום: עיריית ירושלים]
+יו"ר הכנסת: כדי להיות ראויים לשומרים - נצטרך להיות עם ישראל
20:34 13/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
בטקס המשואות הדגיש אוחנה את חובת המדינה כלפי משפחות השכולות והחטופים  ▪  לאורך נאומו קרא לאחדות לאומית, הן מול האיומים מבחוץ והן מול "מגפת המריבה, הקיטוב והקנאה" מבפנים וביקש להניח למחלוקות  ▪  מפציר באזרחי ישראל לשאת באחריות אישית ולכתוב יחד פרק חדש של אחדות בדברי הימים של העם היהודי
שידור חי של טקס המשואות מהר הרצל
אוחנה. זה אינו יום עצמאות רגיל [צילום: מן הטלוויזיה]
46 שנה לתקומת ישראל [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+מטס הצדעה לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה
15:05 13/05/24  |  מירב ארד
מטס הצדעה לזכר חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה חלף מעל הר הרצל והר הטייסים. מטוסי קרב, מסוקי סער ומסוקי קרב טסו במבנה חסר - במהלך המטס עזב אחד מכלי הטיס את המבנה, כאות הצדעה לנופלים.
+חווית 360 מעלות: מוזאון דיגיטלי להנצחת 7.10 בטכנולוגיה מתקדמת
14:56 13/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
תאגיד כאן ושותפיו השיקו מוזאון וירטואלי ראשון מסוגו לתיעוד ולהנצחת אירועי טבח 7 באוקטובר 2023, המשלב טכנולוגיות חדישות לחוויה מעמיקה  ▪  המוזאון הדיגיטלי מאפשר סיור מדומה בזירות הפרעות, ומשלב חומרים רבים שנאספו מהארכיונים ומהקהילות הנפגעות
גולן יוכפז [צילום: אילן ספירא]
+צה"ל: השנה תתאפשר כניסת מטיילים לחלק משטחי האש בדרום הארץ באופן מוגבל
13:34 13/05/24  |  מירב ארד
צה"ל מודיע כי בשל אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות השנה תתאפשר כניסת מטיילים לחלק משטחי האימונים (שטחי אש) בדרום הארץ באופן מוגבל, מרבית שטחי האש יסגרו לכניסת מטיילים. בחלק משטחי האש הכניסה למטיילים תתאפשר בתיאום מראש.שטחי האש בצפון הארץ ישארו סגורים למטיילים וההגעה אליהם אסור. בנוסף, מזכיר צה"ל כי כחלק מהערכת המצב, הוחלט כי השנה צה״ל לא יפתח את ציר 10 למטיילים בתקופה זו.

+הרצוג בהר הרצל: "ידענו דם ואש ותמרות עשן, רק יחד ניבנה מחדש"
13:24 13/05/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
נתניהו: "החזרנו מחצית מן החטופים, נחזיר את כולם. נשקם את עוטף עזה כדי שיהיה תוסס וחי פי כמה ממה שהיה"  ▪  מתחילת מלחמת חרבות ברזל ב-7 באוקטובר נרצחו 822 אזרחים ישראלים  ▪  מניין חללי פעולות האיבה מאז הקמת היישוב היהודי עומד על 5,100
הרצוג. "השיקום נחוץ לכולנו" [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
נתניהו. "אני יודע את גודל יגונכן" [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+על אלו שהיו ואינם
12:36 13/05/24  |  יוסף קנדלקר   |   לרשימה המלאה
ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, אני תפילה שהילדים שלנו יחוו צה"ל אחר ממה שחוויתי  ▪  שתדע כל אם עבריה כי הפקידה את חיי בנה וביתה בידי מפקדים הראויים לכך
חוויה קשה [צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90]
+השר סמוטריץ': אני כחבר הממשלה לוקח אחריות על מה שהיה ומה שיהיה
12:16 13/05/24  |  מירב ארד
שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ בטקס באופקים:״כפי שאמרתי מיד לאחר הטבח הנורא,
אני אומר שוב בראש מורכן ובכאב עצום בפניכם בני ובנות המשפחות השכולות,
הנהגת המדינה ומערכת הביטחון נכשלה במשימה על הגנת אזרחי ישראל ואני כחבר הממשלה לוקח אחריות על מה שהיה ומה שיהיה״.
+ח"כ אלקין: אנחנו עוד במאבק על עצם הזכות לחיות כאן
12:15 13/05/24  |  מירב ארד
ח״כ זאב אלקין בטקס הממלכתי בחלקה הצבאית בבית העלמין בשדרות: ״שבעה באוקטובר הזכיר לנו שאנחנו עוד במאבק על עצם הזכות לחיות כאן; אין דרך אחרת מלבד לנצח״.

+ח"כ אפרת רייטן: לאחוז ולשמר את התקווה של ׳אף על פי כן׳
12:14 13/05/24  |  מירב ארד
ח"כ אפרת רייטן, יו"ר סיעת העבודה, בטקס הממלכתי בבית העלמין בזכרון יעקב:
"השנה יש להמציא מילים חדשות בשפה העברית. לתאר את הכאב. הגעגוע. הגבורה. הנחישות. האשמה. ומילה חדשה גם עבור משפחות "חללים חטופים", שביום הזיכרון הזה אין להם קבר לפקוד. מאוחדים בהערצה אין קץ לנופלים עזי הנפש ולמשפחותיהם נשבע להיות ראויים ונמשיך את דרכם. לאחוז ולשמר את התקווה של ׳אף על פי כן׳. שנחכים לשלב חלומות וזרועות למען כולנו ולמען מולדתנו האהובה מדינת ישראל."
+איפה האנטישמיות ושנאת ישראל
12:12 13/05/24  |  עומר מואב   |   לרשימה המלאה
זה נכון שהימין המתנחלי הביא את ההתקרבנות לשיאים מדהימים, אבל יכול להיות שהם רק קיצוניים במדינה של מתקרבנים? אולי נוח לנו להתקרבן בשביל להתעלם מהעוולות שאנחנו אחראים להן?
לזכרם [צילום: גילי יערי/פלאש 90]
+גנץ: הניצחון יושג בהסרת האיום של חמאס, חזרה ליישובים והחזרת החטופים
11:42 13/05/24  |  מירב ארד
בני גנץ בטקס יום הזיכרון בחלקה הצבאית בבית העלמין בראש העין:"אנחנו ננצח את המלחמה הקשה. נשוב לבארי ולמטולה, כואבים וחזקים. נשוב לימים שקטים וטובים יותר. ובעזרת השם נשוב לראות את חטופינו, שכולנו מתפללים לשלומם, ואנחנו מחויבים לפעול להחזירם גם במחירים כואבים מאוד.

גנץ הוסיף: "כגודל האסון שמולנו, כך גודל הנחישות הישראלית שאויבינו לא זיהו. אומץ הלב הבלתי רגיל שפקד את שורותינו ירשם בדברי ימיה של אומתנו. הניצחון יושג בהסרת האיום של חמאס, חזרה ליישובים והחזרת החטופים. אבל בניצחון צבאי לא די."


+השר בן-גביר: לדחות כל מחשבה שאויבנו תאווי הרצח והאונס מורתעים, או חפצי שלום
11:41 13/05/24  |  מירב ארד
השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר בטקס יום הזיכרון הממלכתי בבית העלמין הצבאי באשדוד: ״אירועי השבעה באוקטובר הזכירו לכולנו - כי עלינו להישאר תמיד דרוכים ועירנים. לדחות כל מחשבה שאויבנו תאווי הרצח והאונס מורתעים, או חפצי שלום ושלווה.

בכל דור ודור הם קמים עלינו לכלותינו, בכל דור ודור השיטות משתכללות, מתחכמות, הופכות לאכזריות יותר אבל השנאה אותה השנאה! דמי אחינו ואחיותנו זועקים לנו מהאדמה ומצווים אותנו להמשיך ולזכור, להמשיך ולהילחם. במגן ובחרב. עד הניצחון. והוא בוא יבוא. הצמידות, בין ימי הזיכרון לבין יום עצמאותנו, מבהירה לנו היטב על מה מסרו יקירנו הקדושים את נפשם, ועל מה הופקדו הנשארים אחריהם״.

+נתניהו בהר הרצל: "זה או אנחנו או הם; נממש את יעדי הניצחון"
11:08 13/05/24  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
ב-54 בתי עלמין צבאיים ואתרי ההנצחה החלו ברחבי הארץ הטקסים לזכר הנופלים  ▪  בטקס הממלכתי בהר הרצל בירושלים משתתפים נשיא המדינה הרצוג, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל הלוי
נתניהו. "מלחמת העצמאות טרם הסתיימה" [צילום: עמית שבי/פלאש 90]
רה"מ. "חרב דוד בידנו" [צילום: עמית שבי/פלאש 90]
+שירות רכבות מדולל ביום הזיכרון וביום העצמאות
09:55 13/05/24  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
רכבות הנוסעים תופעלנה בתדירות של רכבת אחת בשעה  ▪  בליל יום העצמאות יופעלו רכבות לילה מירושלים  ▪  גם השירות ביתר קווי התחבורה הציבורית באוטובוס בארץ ידולל משמעותית
זוכרים את הנופלים ברכבת [צילום: רכבת ישראל]
+בדומיה, בראש מורכן, בלב זקוף
09:47 13/05/24  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
משפחת השכול גדלה בחודשים האחרונים, גדלה מדי, קברים רבים נכרו, רבים מדי, דמעות אוהבים השקו את הערוגות החדשות אשר צמחו בחודשים האחרונים, ערוגות רבות רבות מדי
זיכרון וגעגוע [צילום: גילי יערי/פלאש 90]
+מעשים נועזים
09:12 13/05/24  |  יורם דורי   |   לרשימה המלאה
כולי תקווה שהפעם הלקח נלמד כראוי וצניעות וענווה ינחו את המדינאים והאלופים  ▪  רצוי שאלו יפסיקו לנצח מלחמות בהבל פה וילמדו מהלוחמים שמנצחים בזכות מעשים נועזים ולא בגלל מילים ריקות מתוכן
בזכותם [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
עצמאות 76: ישראל בין אופטימיות לפסימיות
תגובות  [ 0 ] מוצגות   [ 0 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  חגים ומועדים
לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה תשפ"ד, השיקו כאן, תאגיד השידור הישראלי, וחברת הטכנולוגיה העילית AppsFlyer מוזאון וירטואלי ראשון מסוגו לתיעוד ולהנצחת אירועי טבח 7 באוקטובר 2023. המיזם ישלב טכנולוגיות חדישות, שיאפשרו חוויה מעמיקה למבקרים מתוך חיבור רגשי, הנגשת הסיפור המלא והנצחתו לדורות הבאים.
13/05/2024  |  עידן יוסף  |   חדשות
בהר הרצל בירושלים נערך בצהריים (יום ב', 13.5.24) טקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו.
13/05/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
שיחה סתמית בין שני אנשים שנפגשים באמצע החיים הובילה אותי פתאום להבנה שלא צריך לקרות הרבה כדי שמישהו ייפול מהקצה.
13/05/2024  |  יוסף קנדלקר  |   יומני בלוגרים
טוב, אולי הם פשוט שונאים את הערבים יותר מאשר את היהודים/ישראלים? ואולי, רוב בני אדם לא מצביעים רק לפי שיקולים פוליטיים וזהותיים, והם ענייניים במידה רבה? ואולי אנחנו לא באמת מדינה כל כך שנואה בעולם, ואולי רוב בני האדם בעולם המערבי לא באמת אנטישמיים? אולי אנחנו, הישראלים, פשוט מפריזים בהתקרבנות?
13/05/2024  |  עומר מואב  |   יומני בלוגרים
ישראל מתייחדת עם זכר הנופלים: צפירת דומייה בת שתי דקות נשמעה (יום ב', 13.5.24) ברחבי הארץ בשעה 11:00, לציון יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה. לאחריה החלו הטקסים הממלכתיים ב-53 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה.
13/05/2024  |  מירב ארד  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
מיקי זוהר - מעמיד פנים, זורה חול בעיניים; אבי דיכטר - בוז; ישראל כ"ץ - אפרטצ'יק קטן, הורדוס נלעג; שלמה קרעי - סמל הרע בפוליטיקה של הליכוד; עמיחי שיקלי - גועל נפש
אלי אלון
אלי אלון
לוד הייתה הצומת החשוב ביותר בארץ ישראל בתקופת המנדט בו נפגשו קווי הרכבת - יפו ירושלים שחצו את הארץ לרוחב וקווי הרכבת חיפה - קנטרה שחצו את הארץ לאורך וקישרו אותה למצרים
צבי גיל
צבי גיל
במציאות הזאת אף שהמערכה בפנים היא קשה וסיזיפית, בחוץ היא תהיה יעילה יותר שכן הבן-גבירים והסמוטריצ'ים אף שהם מצויים בכול מקום אינם קובעים את סדר היום כפי שאלה קובעים אצלנו
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il