News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 865,009  סלולר - 756,154
   |   15:07:40
דלג
  אברהם פריד  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
כיצד תבחרו בקבוק מים לילד שלכם?
קבוצת ירדן
מה עושים היום בירושלים?
הטור של פריצי
הדרך האובדת בין דיר יאסין, שכונת גילה, שדרות וטהרן תחיית הרכב הישראלי מעטפות הכסף של רייכמן "שלנו" של ברק ועוד
16/05/2008  |   אברהם פריד   |   מאמרים   |   תגובות

הצפוי הנצפה והחזוי

בדיונים על מלחמת השחרור עולה הטענה שפרשת דיר יאסין היא שגרמה לערביי א"י להימלט. הם ראו ושמעו מה עשו שם היהודים, ולכן בהמשך המלחמה חלקם נמלט מהכפרים בטרם קרב וחלקם נכנע ללא תנאי. אינני יודע אם זה מסביר הכל, אבל גם עמים צופים בפרומו בטרם הם מחליטים כיצד להתנהג:

לפני 8 שנים התפלא העולם הערבי לראות כיצד שכונת גילה בירושלים חוטפת אש רצופה במשך שנה וחצי, כשאנו רק מתמגנים ולא מוחקים את בית ג'אלה היורה ממול. אח"כ הוא ראה אותנו מתפנים בגלל טילים בגליל למחנות הפליטים של גאידמק בדרום, עת בביירות ובדמשק החיים מתנהלים כסידרם.

מאז 7 שנים שדרות סופגת אש רצופה וזו מתפשטת עתה גם לנתיבות אשקלון ובנותיהן. וברקע צופה במתרחש גם אירן ושוקלת את צעדיה ומסלולה. לאור צורת התנהגותנו, סביר שהיא שוקלת בעיקר את המסלול.

למה אני עדין חושב ששתי סוללות תותחים מול עזה, עם מפקד שיודע לתת פקודת אש בלי לרעוד, תחסוכנה ותמנענה היום את מה שיכלה חצי סוללה לחסוך לנו כבר לפני שבע שנים, ואת מה שבעוד שנתיים או שלוש לא יוכל לחסוך גם כל חיל האויר כולו עם כל ציודו מעמק האלה?

"שלנו"

"הניסיון שלנו בכל הקשור לשיתוף פעולה בשנה האחרונה רע מאוד והוא יותר מדי תלוי באישיות שר המשפטים". אמר השבוע הנשיא לשעבר של ביהמ"ש העליון.

מכיוון שאהרן ברק הוא אדם זהיר שאינו פולט סתם אמירות, מעניין מי זו ומהו הרכבה של הקבוצה שהוא קורא לה "שלנו".

ברק כבר פרש מכהונתו. שופטים בתפקיד (ושופטי ביהמ"ש העליון במיוחד) אינם אמורים לשתף ולערב אנשים מבחוץ בהחלטות ובתהליכים שהם מנהלים. לכן מתבקשת מאהרן ברק הבהרה מיהי הקבוצה "שלנו", מיהם חבריה ובאיזה עוד ניסיונות או מהלכים היא והוא מעורבים. וסתם, לצרכי רכילות, אולי שיספר לנו גם איך הם קוראים אצלם לכל היתר? "הזרים"? "הפולשים"?

הפחידו את כולם

כשהאזינו בפרשת חיים רמון בלי צו חוקי, השתמשו בעמדת האזנת הסתר שעשו באותו זמן לשולה זקן, ואז כדי להסביר למה מאזינים לה קרוב לשנה טענו שההאזנות לה נעשו בהקשר לשחיתות נוראה ברשות המיסים. אז מיהרו לעצור המון בכירים והשעו מייד את המנהל, ומאז כלום. שולה זקן לא הועמדה לדין, בכירי רשות המיסים הוחזרו לעבודתם, אין כתבי אישום ואפילו מנהל רשות המיסים שהוחשד, ג'קי מצא, יושב בבית מזה שנה וחצי ואיש לא מגיש נגדו כתב אישום. יתכן שיש מקום לטענתו שמדובר בבלון נפוח שניפחו טיפשים חסרי כל הבנה במיסוי.

אחרי שנה וחצי ללא מנהל לרשות המיסים, החליט שר האוצר למנות לתפקיד את יהודה נסרדישי, פקיד מיסים ותיק וקבוע בן 64, שכיהן כל הזמן כ"ממלא המקום", שרבים טוענים שאינו מתאים לתפקיד מנהל רשות המיסים. אז למה ממנים אותו? כי איש מבחוץ אינו מוכן יותר לקבל משרה או תפקיד או מינוי כלשהו במערכת הציבורית. בשביל מה – בשביל שיפתחו בחקירות נגדו? שיתחילו להאזין בסתר לאישתו וילדיו?

נכון להיום, שום אדם בעל יכולות וכישורים מהמגזר הפרטי אינו מוכן להתקרב בכלל לתפקיד ציבורי – ומי שיסכים, זה כל כך מוזר וחשוד – שבאמת ראוי שיתחילו לחקור אותו למה הוא עושה זאת. רק לפקידי הביורוקרטיה הממשלתית שלנו זה די נוח: כל המשרות הבכירות הן מעכשו רק שלהם.

חגיגה בטרם עת?

במערבונים ישנו רגע בו כל סובבי השולחן נקראים לפתוח את הקלפים שבידיהם, ולפעמים האקדחים רועמים.

לאחר שחוקרי המשטרה ואנשי הפרקליטות עשו לנו כל כך הרבה רעש ופאניקה בפרשת אולמרט וכספי התרומות של טלנסקי, לא יתכן שיתגלה עכשו שאין להם קלפים עם יד מנצחת.

אז או שיש לכם כתב אישום נגדו בפרשה הזו - או שמתבקשות מסקנות נוקבות לגביכם. או שאולמרט חף מפשע או שהחוקרים שלומיאלים. די. מיציתם את האמון הציבורי עד תום. הגיע הזמן לפתיחת הקלפים.

חיסלה חשבון ישן

בממשלה עשו קיצוץ קטן בתקציבי המשרדים. תרגעו. הוא אפילו לא הרטיט את קיפלי השומן התקציבי ובכל המשרדים זה נספג והכל בסדר. רק שרת החינוך החליטה שבמשרדה יופל כל הקיצוץ על התקציב של השירות הלאומי, מה שיוביל לחיסולו.

היא לא קיצצה בתקציב שהיא מעבירה לתלמודי התורה ולישיבות המשתמטים ולא נגעה בתקציב הנסיעות לחו"ל של הפקידים. היא קיצצה רק במתנדבים שפטורים משירות - ובכל זאת מתנדבים. היא קיצצה במתנדבות לבתי החולים, במתנדבים לגני ילדים נכים ובמתנדבות למוסדות זקנים של חסד ורחמים.

יותר ממה שזה מפגין טימטום, זה ממחיש רשעות, אבל יתכן והסיבה היא גנטית: הגנים האמיתיים של יולי תמיר, בוגרת שלום עכשיו, התעוררו נגד התקציב של מתנדבות השירות הלאומי.

משפטן עם עקרונות

פרופ' אוריאל רייכמן, ממייסדי קדימה שאף נבחר מטעמה לכנסת (והתפטר כשלא מונה לשר) מתחרט היום בפומבי על תמיכתו באולמרט, לטענתו בגלל שאולמרט קיבל מעטפות עם עשרות אלפי דולרים ממקורות לא ידועים.

מוזר. וכי קבלת מליוני דולרים ממקור דרום אפריקני סמוי, דרך חשבון בנק של בעל קזינו אוסטרי שמסרב להגיע ולהעיד, זה כן מתאים לראש ממשלה? רק לרייכמן, הפרופסור המשפטן שהצטרף בזמנו לאריק שרון בעת שהחשדות הללו נגדו היו ידועים, הפתרונים.

רייכמן כועס על אולמרט בעיקר בגלל החינוך. הוא מודה שמצב החינוך היה קשה עוד קודם, אבל "עמדנו על סף רפורמה גדולה. אריאל שרון היה מחוייב לכך שבשנים הללו תתחולל מהפכה של ממש בחינוך. לשם כך קרא לי והטיל עלי את המשימה".

הא. נזכרנו, והבנו. אולמרט נתן את תיק החינוך למפלגת העבודה. אילו פרופ' רייכמן, האיש שהמציא והביא לנו בזמנו את חוק הבחירה הישירה לראש הממשלה, היה מכהן כשר החינוך אצל אולמרט, בטח היו גם המעטפות מניו-יורק כשרות. כמו הכסף של שרון ובניו.

פקידי המדינה והרכבת

בשנת 2003 אישרה הממשלה לרכבת ישראל 20 מיליארד שקל לפיתוח קווים. מאז הצליחה הנהלת הרכבת גם לא לבצע את מה שהתחייבה לו וגם לחרוג מהתקציב ב-9 מיליארד ש"ח נוספים.

באוגוסט 2007 הסכימה הממשלה להוסיף לרכת את ה-9 מיליארד החסרים הללו, והנה, לא חלפה שנה וכבר נוצרה חריגה של 4 מיליארד נוספים.

רק מי שלא יודע איך ממנים את בכירי הרכבת ומאיזה משרדים ממשלתיים רקובים מביאים לנו אותם לא מבין למה נולדות החריגות הללו.

בינתיים פרץ ריב בין האוצר לבין הנהלת הרכבת בשאלה אם הקטרים בקו תל אביב-ירושלים יסעו על חשמל או על דיזל. לא שזה ישנה משהו: תכנון העלויות המקורי היה 3.8 מיליארד ש"ח והיום ההוצאה מוערכת כבר ב-6 מיליארד. אם זה יגמר בסוף רק ב-7 מיליארד, ולא ב-8 מיליארד, תוכלו לומר להם תודה, כי גם לו"ז לסיום הסלילה עדין אין להם.

איך זה יגמר? כמו תמיד: ימנו עוד כמה מיוצאי משרד האוצר ומשרד התחבורה לתפקידי מפתח ברכבת ובהנהלתה, הם יוסיפו לקבלנים שזכו במכרזים עוד כמה מאות מליוני שקלים כ"פיצוי" (בטח על זה שבדרך לירושלים נתגלו לפתע עליות וחמסין) ובסוף, יום אחד בעתיד, תהייה לכם רכבת, למקרה שתרצו לנסוע פעם לירושלים.

תפארת העבר

אט אט יוצא המרצע, או נכון יותר המתנע, מן השק: המדען הראשי של מדינת ישראל פרסם מודעה לפיה המדינה תממן 50% מהעלויות של חברות ישראליות שיעבדו עם חברת רנו-ניסן הצרפתית על טכנולוגיות הנוגעות למכונית החשמלית.

מכיוון שלכסף הציבורי שלנו יש שם טוב, ברור מה חברת רנו מחפשת אצלנו עם המיזם שלה (שלא מתקדם בשום מקום אחר בעולם).
אין ספק שבנושא מכוניות העתיד אנו עומדים להפתיע את העולם כולו. סה"כ יש לנו רקורד בנושא. פעם, הודות לסיוע הממשלתי הנדיב, אפילו הרכבנו כאן סוסיתות. אנו עומדים לחזור בקרוב על ההישג.

תאריך:  16/05/2008   |   עודכן:  16/05/2008
אברהם (פריצי) פריד
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
הטור של פריצי
תגובות  [ 26 ] מוצגות   [ 26 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
יונתן18
16/05/08 16:27
2
ע. סובול
16/05/08 17:21
 
י.ש
16/05/08 19:44
 
א. ב. א
17/05/08 12:48
 
י.ש
17/05/08 21:54
 
מאיריקו--
19/05/08 19:06
3
חבר של רייכמן
16/05/08 18:21
 
סטודנט של רייכמן
17/05/08 00:00
4
י.ש
16/05/08 19:36
 
ע. סובול
17/05/08 00:04
 
י.ש
17/05/08 21:49
 
ז ב
17/05/08 17:41
 
אבוטבול.א.ממרוקו
18/05/08 11:30
 
י.ש
19/05/08 00:18
5
מומחה למומחים
16/05/08 20:08
 
קורא אדוק
17/05/08 11:55
6
חבר ותיק
16/05/08 23:55
7
א מ רול
17/05/08 00:44
8
אריה תל אביב
17/05/08 15:34
 
אם הם מסוגלים
17/05/08 18:22
9
א פובליציסט
17/05/08 21:17
 
גברת רינה
18/05/08 07:05
10
אורי בן
18/05/08 02:30
11
חוסה באברנבאל
18/05/08 11:43
 
י.ש
19/05/08 00:25
 
מאיריקו-
19/05/08 16:38
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
כאשר מדובר במקומותינו באשר לשוחד, הענקתו או קבלתו, מיד נוצר בתודעתנו ההקשר למעטפות "מרשרשים" המחליפות ידים בתמורה לטובת הנאה שוות ערך לכסף בתנועה סיבובית, אם ישירות או באמצעות צד שלישי, רביעי ואף יותר.
16/05/2008  |  אהרון רול  |   מאמרים
ביום ה-15 במאי מציינים ערביי ארץ-ישראל, הפלשתינים, את יום ה"נכבה" - תבוסת הערבים במלחמת העצמאות, אשר בעקבותיה נטשו את השטחים עליהם הוקמה מדינת ישראל כ-700 אלף תושבי ערים וכפרים שהפכו לפליטים. רוב הפליטים הערביים האלה לא השתרשו במקום יישובם החדש, אם בגלל כמיהתם לחזור אל הכפרים והערים אותם נטשו, אם בגלל העובדה שלא הצליחו להיקלט במגוריהם החדשים, או מכיוון שהמדינות בהן התיישבו בחרו לשמר את מצבם כפליטים במטרה להמשיך ולקיים את התביעה הפלשתינית לשיבה ולהנציח את הסכסוך הישראלי-ערבי.
15/05/2008  |  דר' יחיאל שבי  |   מאמרים
רקע
15/05/2008  |  שלמה ברום  |   מאמרים
האם אי פעם אמרת לעצמך "אני יודע בדיוק מה לא בסדר וכיצד לתקן זאת, אבל אני לא יכול?"
15/05/2008  |  רו"ח שי באטון  |   מאמרים
מספרים שאחת הסיבות העיקריות לכך שהעיתונאי מוטי גילת עזב את ידיעות אחרונות, נעוצה בכך שהעיתון הצר את צעדיו של גילת ולא איפשר לו לדווח לקוראיו ולמסור להם אינפורמציה מלאה ומהימנה על-פי מיטב הכרתו ומצפונו העיתונאי והמקצועי.
15/05/2008  |  עו"ד יוסי דר  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
צבי גיל
צבי גיל
מלחמת עזה נתמכת על-ידי הציבור הרחב בשל המטרה שלו להביס את החמאס ולהביא סוף-סוף שקט לישובים הקרובים לרצועה. אבל מתברר שהוא יודע כמעט כלום על האוכלוסייה של אותה רצועה לפני המלחמה
ציפי לידר
ציפי לידר
מה לומדים מהבדיחה על הקמצן?    האם ניתן לשנות הרגלים?    סולם יעקב וסמליו    פינת השו"ת    ולקינוח קבלו וורט: מי הוליד את השמחה?
חיים רמון
חיים רמון
זוהי עסקה גרועה שנשלם עליה מחיר יקר    אבל גם ביודעי את כל המחירים שנשלם, מדובר בהכרח בל יגונה משום שמדינת ישראל וצבא ההגנה לישראל הפקירו זקנים, נשים, ילדים וטף לידי השטן החמאסי
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il