|   15:07:40
דלג
  אברהם פכטר  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
טוען רבני יכול לשקם את חיי הנישואין שלכם?
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון

צודק בעקרון - טועה בדרך

השר פרידמן נראה לכאורה כמו שנלחם בטחנות רוח למרות שהוא צודק בעקרון, טועה שוב ושוב בדרך היישום פרשת "האזנות רמון" - היא המשך ישיר לנשיקת הלשון. העברת החקירה לידי מבקר המדינה - היא פשרה מכובדת וחיזוק למעמדו העצמאי
10/07/2008  |   אברהם פכטר   |   מאמרים   |   פרשת רמון   |   תגובות
אקדמאי טהור ולא עסקן פוליטי ולכן - מצליח ברפורמות שלו. פרידמן [פלאש 90]

הקמת ועדת בדיקה בנושא "האזנות-סתר" - לגיטימית, חיונית ורצויה, אך חייבת להיות כלל מערכתית. הניסיון לבדוק רק את הפרקליטות הייתה שגויה ולכן נכשלה בממשלה - וטוב שכך. מלכתחילה התכוון השר פרידמן לבדוק את המערכת כולה לאור הגילויים בתיק רמון, שם בית המשפט המחוזי אמר במפורש שנושא האזנות הסתר ע"י המשטרה והפרקליטות טופלו בצורה שגויה, ואפילו רשלנית.

פרקליטת מחוז ת"א (פלילי) הודיעה באומץ לב ציבורי נדיר למדי, כי הטיפול מצד פרקליטות ת"א בנושא היה שגוי והיא לוקחת את מלוא האחריות לתקלה. התקלה היחתה בכך שבפני נשיא בית המשפט המחוזי בת"א הוצגה בקשה להאזנת סתר לגב' שולה זקן, מנהלת לשכת ראש הממשלה אולמרט, בנימוק שגוי ומטעה, כאשר חלק מהאזנות הסתר כוונו למעשה לפרשת רמון - החיילת והנשיקה, דבר שלא נאמר לשופט.

אותם חלקים בהאזנות הסתר - שכביכול כוונו לתיק רמון - לא הועברו ע"י המשטרה והפרקליטות לסנגוריו של רמון, ובכך נוצר חשש מבוסס למדי לפגיעה קשה בהגנתו. ייתכן שאילו החומר החסוי והחסר הזה היה בידי רמון עם תחילת המשפט, התיק היה מתנהל ואולי נגמר אחרת.

עם גילוי הפרשה ע"י הדלפה לרמון באמצעות אדם מתוך המשטרה ופנייה מצידו לפרקליטות, נתגלתה התקלה או הניסיון להטעייה, והפרקליטות לקחה על עצמה את האחריות. השר רמון לא הסתפק בכך ובצדק, ומכאן החלה להתגלגל פרשה חדשה הידועה לא כנשיקת הלשון של רמון - אלא כהאזנות רמון. היועץ המשפטי לממשלה מינה את השופט המחוזי (בדימ.) ברנר לבדוק את הנושא, אך נתן לו מנדט צר בלבד - ולכן חוות דעתו הייתה קשה אך מוגבלת למדי.

שר המשפטים פרידמן מינה מטעמו את השופט המחוזי (בדימ.) זיילר שנתן חוות דעת קשה יותר, רחבה יותר, עם תקלות וכוונות פליליות של העושים במלאכת "האזנות הסתר" והמליץ על וועדת בדיקה ממשלתית לכל הנושא. השר פרידמן ראה בפרשה "טריגר" וקפץ על ההזדמנות, אך השר דיכטר הממונה על המשטרה טירפד זאת, כנראה מפחד ממה שעלול להתגלות בתחום האפור הזה וכדי להראות שהוא שומר על המשטרה ונותן לה גיבוי.

כאשר השר דיכטר, לא הסכים למינוי הוועדה נותרה לשר פרידמן רק אפשרות אחת והיא בדיקת תפקודה וחלקה של הפרקליטות שהוא ממונה עליה. בדיקה מעין זו - רק לגבי הפרקליטות, הייתה לא במקומה, לא יעילה ולא אפקטיבית, שהרי חלקה של הפרקליטות במהלך תהליך האזנות הסתר הוא חלקי ולא דומיננטי. עיקר ההאזנות נעשות ע"י המשטרה, מיוזמתה ולצערנו - כמעט ללא פיקוח רציני, למרות הגופים שלמעשה חייבים לפקח, כמו ועדה של הכנסת, היועץ המשפטי לממשלה ומפכ"ל המשטרה.

פרשת רמון הייתה רק קצה החוט, בחריגה ובסטייה, לפעמים בתום לב, אבל לרוב בידיעה ברורה ומכוונת, לפעמים בגיבוי צמרת החקירה של המשטרה ולפעמים אפילו ע"י הפרקליטות. די אם נזכיר לעניין זה את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה מר אליקים רובינשטיין, בהתייחסו להאזנות הסתר שביצע ראש אגף החקירות דאז ניצב מזרחי בפרשת איווט ליברמן כמנכ"ל לשכת ראש הממשלה ביבי נתניהו - שמצא שנעשו עבירות חמורות של חריגה מסמכות, אי צוות לצווי בית משפט, תמלול, צילום, חומר אסור עפ"י החוק - ויתירה מכך, החזקתו ואכסונו בכספת של ניצב מזרחי בקלסרים - עם ריח פוליטי.

היו אנשי ציבור ומשפטנים שתמכו במזרחי ובהתנהלותו - כחלק מדרך מלחמתו בשחיתות ציבורית. אבל לטעמי לא נלחמים בשחיתות ע"י הפרת חוקים ופגיעה בזכויות אזרחיות מוגנות. אותו ניצב מזרחי שמר בכספת המשרד מזכרים וחומרים חשובים למשפט עפר נמרודי, חומרים שלא נמסרו לפרקליטות ולא לבית המשפט וכמובן לא לסנגוריה ועל כך הוא גם ננזף ע"י בית המשפט המחוזי.

לכך צריך לצרף את האזנות הסתר לאיש העסקים דוד אפל לשר לשעבר לביטחון פנים, גיבור ישראל, אביגדור קהלני, שנעשו ללא פיקוח הולם,תוך חריגה מהחוק, מעבר לזמן הנדרש, והאזנה לשיחות אישיות, אינטימיות של המעורבים, ילדיהם ובני משפחתם, שיחות לא רלוונטיות לנושאי החקירה ולכן אסורות עפ"י החוק להאזנה ולתמלול.

על-רקע זה פרשת רמון בלטה וזעקה לבדיקת הנושא לאורך ורוחב כל המערכות, ולכן הייתה במקומה. על-רקע זה - היינו מצפים משר המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה שיתייצבו לצד שר המשפטים, כדי לתקן את הליקויים והפגמים במשטרה ובפרקליטות, ולא להתחפר ולהגן על משרדיהם שייתכן ונגועים בליקויים מהותיים וערכיים שלא מתאימים למשטר דמוקרטי.

גם השר דיכטר וגם היועץ המשפטי לממשלה, תקפו את שר המשפטים בצורה בוטה וגסה - על יוזמתו שהיו צריכים למעשה לתמוך בה. הגדיל לעשות היועץ מזוז, שהניח בפני הממשלה חוות דעת נגד שר המשפטים, ובכך למעשה כפר בסמכותו ובעליונותו בהיררכיה המשפטית. אומנם היועץ המשפטי הוא עצמאי בהחלטותיו אבל עדיין חלק מממסד משפטי שבראשו עומד שר המשפטים פרידמן. חבל שהיועץ, מגן שלטון החוק, שוכח את פירמידת ההיררכיה המוסדתית.

לגבי שר המשפטים - יש בציבור הרגשה לא נוחה, ממנה עולה ריח לא טוב, של סילוק כל מועמד שיכול לסכן את השליטה הבלעדית של היועץ ופרקליטות המדינה. ח"כ רובי ריבלין מהליכוד, שהיה מועמד בזמנו לשר המשפטים, נתקל לפתע בתיק פלילי שהעלה אבק משך השנים, מיד עם הפרסום מועמדותו שהוסרה מהפרק. התיק הפלילי למרבה הפלא נסגר כעבור זמן קצר.

שר המשפטים פרופ' נאמן, מהאגף הדתי לאומי, הצהיר עם כניסתו לתפקיד שיש לעשות ראורגניזציה בפרקליטות ורצה לבצע טלטלה ושינויים בגישה ובתפישה. תוך זמן קצר התגלה תיק פלילי (יש הטוענים ש"תפרו" לו תיק), הוא עזב את התפקיד - יצא זכאי במשפט, אך לא חזר למשרד המשפטים.

שרת המשפטים גב' ציפי לבני רצתה לעשות שינויים ותיקונים, אך למזלה, הייתה זמן קצר מדי ולא נדבק לה שובל פלילי.

שר המשפטים חיים רמון הצהיר על שינויים ורפורמות בפרקליטות ובבית המשפט העליון, ואז במקום לנשק את "המזוזה" בכניסה לחדר הממשלה, הוא נישק חיילת שפלרטטה איתו, עשתה לו "טיזינג" בלשון הצעירים, ותיק פלילי מפוקפק, לא רציני ולא מבוסס נחת עליו לפתע - והשאיר אותו עם הלשון בחוץ. גם הרשעתו בבית המשפט הייתה מבחינה משפטית לא משכנעת, לא מבוססת עובדתית ולא משפטית, ומתברר גם חסרה חומרים לטובת ההגנה. חבל, חבל מאד שהוא לא ערער על פסק הדין, חבל שלא עשה "שימוע" לפני זה, לא הביע התנצלות וחרטה; התיק היה נסגר ומסתיים בנזיפה לגיטימית על התנהגות לא הולמת של שר בכניסה לישיבת ממשלה גורלית ובוודאי לא משר משפטים המתנהג כפרחח - או נער מתבגר בגיל העמידה.

שר המשפטים פרידמן - מצליח יחסית לא רע ברפורמות המוצעות שלו ובמלחמתו בנשיאת בית המשפט העליון הגב' ביניש, וגם במלחמתו ביועץ המשפטי מזוז. ההצלחה שלו נובעת מהיותו אקדמאי טהור ולא עסקן פוליטיקאי. הוא לא מחפש קידום וקריירה בממשלה ואין לו שלדים פליליים בארון. החיסרון שלו - שהוא ממהר עם הרבה רפורמות בזמן קצר ביודעו שהזמן שלו קצוב - והמלאכה מרובה. וכאשר אולמרט וקדימה יפלו הוא ילך יחד איתם.

אפשר לטעון לקונספירציה, אפשר לטעון שמדובר במקריות - יחליט כל אחד לעצמו והציבור יחליט. העברת התיק לבדיקת מבקר המדינה היא פשרה מכובדת, בנסיבות המקרה, אבל תהיה יעילה רק בתנאי שהמבקר יבדוק את כל המערכות הקשורות ל"האזנות הסתר", יוציא מסקנות והנחיות, ואם יש צורך - אפילו לתקן את חוק האזנות הסתר.

בינתיים שר המשפטים והיועץ המשפטי טוענים שניהם לניצחון, אבל ההשלכות של המהלך על מעמדם ויחסיהם האישיים אינם מעוררים כבוד. הן מעמדו של שר המשפטים ובמיוחד מעמדו של היועץ ספגו מכה, ונתנו חיזוק נוסף למעמדו של מבקר המדינה השופט מיכה לינדנשטראוס, שקוצר את הפירות, לאחר תקופה ארוכה של התקפות גסות עליו ועל משרדו.

הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי בהווה.
תאריך:  10/07/2008   |   עודכן:  10/07/2008
עו"ד אברהם פכטר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
צודק בעקרון - טועה בדרך
תגובות  [ 5 ] מוצגות   [ 5 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
נפוליאון העליון
10/07/08 22:55
2
ד"ר אביבה כהן
11/07/08 15:40
 
י.ש
13/07/08 07:35
3
מרק טווין
11/07/08 22:49
4
mצדק חברתי
12/07/08 02:33
פורום: פרשת רמון כתוב הודעה
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
ראשית הערה: אני יודע שאין זה נאה לכנות נבחר ציבור "שקרן". אלא שדאגה מהצלחתם של השקרנים בגין שקרנותם, מדירה שינה מעיניי. חובתו של כל פטריוט להפיץ עוינות כלפי פוליטיקאים שקרנים. אם נהיה הרבה, אולי הם ינסו להגיע ליעדם בדרך המלך, היא דרך האמת.
10/07/2008  |  נרי אבנרי  |   מאמרים
מן העיתונות: "פעילי החמאס שנעצרו על-ידי הרשות הפלשתינית
10/07/2008  |  ד"ר אברהם בן-עזרא  |   מאמרים
בתאריך 16.06.2008 הוגשה הצעת חוק פ/3758/17 "הצעת חוק עבודת נשים (תיקון - פגרת הורות), התשס"ח- 2008" על שולחן הכנסת על-ידי ח"כ מלכיאור.
10/07/2008  |  גיא רוה  |   מאמרים
ככל שחולף הזמן, מתרבים הסימנים לכך שבממשל הנשיא בוש גוברים הספקות והלבטים באשר לפעולה צבאית אפשרית של ארצות הברית נגד אירן. ההתבטאויות של דרגים בכירים בממשל, לרבות הנשיא, בסוגיה זו, הולכים ומתמעטים. רמת הנחרצות שלהן הולכת ופוחתת. קשה להצביע על התבטאות של דרג בכיר שניתן להצביע עליה כהתבטאות שיוצרת "מצב בלתי הפיך" בהקשר למחויבות אמריקנית לפעול צבאית לעצירת הפעילות הגרעינית של אירן. הסיבות לכך רבות ומגוונות. נמנה להלן את העיקריות שבהן:
10/07/2008  |  זכי שלום  |   מאמרים
נדמה כי צימרים נוצרו במיוחד עבור זוגות. הבקתה המבודדת, הפרטיות והאווירה האינטימית עשויים להפוך כמעט כל צמד לזוג מאוהב. יש מגוון עצום של צימרים לזוגות, ולרוב הם מכילים פינות ישיבה רומנטיות, מיטה זוגית גדולה במיוחד וג'קוזי מרווח. גם האפשרויות סביב הצימר מתאימות מאוד לזוגות – ספא, טיפולים, עיסויים, רחצה בבריכה או טיולים בחיק הטבע.
10/07/2008  |  יואב לוי  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
ישראל טרם הפנימה את מלוא הערך של דיפלומטיה דינמית ציבורית ולוחמה פסיכולוגית מתוחכמת    גופי הסברה המבוזרים בין מסגרות וגופים מיניסטריאליים וביטחוניים שונים אינם מתפקדים כראוי ונראה ...
צבי גיל
צבי גיל
מערכה על אופי המדינה שלנו שהיא לא פחות חשובה מאשר מערכה צבאית וממערכה לא בורחים    בתולדות כל מדינה, וישראל אינה יוצאת דופן, ישנן עליות ומורדות
יואב יצחק
יואב יצחק
החל שלב ההוכחות בקובלנה שהגיש ליברמן נגד כמיסה    כבר עתה נראה: טיעוניו של כמיסה, לפיהם ליברמן הזמין כביכול רצח של סנדו מזור, ייוותרו בגדר סיפורי בדים    האמת הפשוטה: כמיסה ניסה להוצ...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il