|   15:07:40
דלג
  יוסי דר  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
החברה המצויינת למוצרי CBD כבר בישראל
כתיבת המומחים
כל מה שצריך לדעת על הפסקת הריון

עידן לנדו - סרבן מצפון דה-לה-שמאטע

או: על סיוע לאויב בזמן מלחמה המעשה החמור באמת נמצא בקריאתו של לנדו אל החיילים לסרב לצאת למלחמה, כשהוא עושה כן - תוך ניסיון להפחידם ולהטיל בלבבם מורא מפני הצפוי להם כאשר יכנסו לעזה. והכל, כאמור, בעצם ימי המלחמה
04/01/2009  |   יוסי דר   |   מאמרים   |   מבצע עופרת יצוקה   |   תגובות

ד"ר עידן לנדו, איש אקדמיה מאוניברסיטת הנגב, הוא סרבן מצפון שישב כבר פעמיים בכלא בגלל סרבנותו, ועכשיו הוא מנסה לעשות נפשות לתורתו - בקריאה לאחרים לסרב להתגייס למלחמה בעזה.

אין ספק: עידן לנדו הוא הגורו החדש של סרבני המצפון.

אלא שעידן לנדו לא מבין כנראה, שסרבנות מצפון - מכל שכן קריאה לסרבנות מצפון - הם מסוג המעשים שהם כל כולם מעשים מתחום המוסר, ועל כן הם מחייבים להשתמש בתום לב עילאי, אך ורק בכלים מוסריים וטהורים, שאין בהם עצמם פגם מוסרי.

עידן לנדו פונה בקריאה אל חיילי המילואים לסרב להתגייס למלחמה בעזה. "הגיעה עת סירוב" מכתיר לנדו את קריאתו. חשוב להדגיש: אין המדובר במאמר, אלא בקריאה של ממש המופנית אל החיילים.

לא נתייגע כאן בניתוח ארכני של תוכן הדברים. די אם נציין שחלק גדול מהקריאה של לנדו מוקדש להצגת נתונים שונים, שאותם מקפיד לנדו להציג כ"עובדות", שכל מטרתם אינה אלא לשכנע את החיילים לסרב לצאת למלחמה.

ה"עובדות" הללו הן מניפולציה של נתונים, גיבוב של אמירות וערב רב של פרטים מתובלים בשקרים, הטעיות וחצאי אמיתות, שהקשר שלהם לאמת - ולהיגיון - מקרי לחלוטין, וכאמור הן נועדו לשכנע את החיילים לסרב לצאת למלחמה.

עידן לנדו חותם את דבריו בשמו וכדי לתת יתר תוקף לדבריו, הוא מקפיד גם לציין שהינו סרן ב(מיל.).

אבל קודם שנצלול לגוף העניין, ראוי לציין, לצד העובדה שעידן לנדו הוא סרן ב(מיל.), נתון אישי נוסף: עידן לנדו עשה את הדוקטורט שלו ב-M.I.T בארה"ב תחת הנחייתו של פרופ' חומסקי. פרופ' נועם חומסקי הוא בעל שם עולמי בתחומו, אבל עיקר פירסומו בא לו לאו דווקא מהתחום האקדמי, אלא מעיסוקיו האידיאולוגיים פוליטיים - הוא מוגדר כאנרכיסט, והצגתו כעוכר ישראל, לרבות בהקשר הסכסוך הישראלי פלשתיני, לא תחטא למציאות.

פרופ' חומסקי יודע להתחבר אל הקשים שבאוייבי ישראל והעם היהודי. בהקשר זה די אם נציין כאן, שסמוך מאד לפני מלחמת לבנון השנייה קיים חומסקי ביקור הזדהות במטה החיזבאללה בביירות, סייר עם אנשי החיזבאללה בדרום לבנון, נפגש והצטלם עם מנהיגי החיזבאללה - לרבות עם חסן נסראללה - והכריז כי הסיבות לכך שהחיזבאללה אוחז בנשק מוצדקות.

ודי אם נוסיף שהיהודי הזה, חומסקי, חתם על עצומה ואף פירסם מאמר אוהד למען זכות הביטוי של מכחיש השואה רוברט פוריסון, שפירסם ספר שבו טען שהשואה לא התקיימה ותאי הגזים לא היו ולא נבראו (ולא מיותר להוסיף בהקשר זה שמכחיש השואה הנ"ל פירסם את מאמרו של חומסקי בהקדמה של אחד מספריו).

ואגב, כדאי עוד לציין, שאת התואר השני שלו עשה עידן לנדו אצל פעילת השמאל הרדיקאלי, פרופ' טניה ריינהרט המנוחה, שעשתה אף היא את הדוקטורט שלה אצל פרופ' חומסקי. וכן ראוי להוסיף כי לאחר שכבר היה לדוקטור, שימש עידן לנדו מרצה אורח ב-M.I.T הנ"ל - מקום מושבו של חומסקי כזכור.

יחליט איפוא כל אחד לעצמו אם יש קשר ורלוונטיות ואם ניתן למתוח קו בין מעלליו של עידן לנדו לבין העובדה שהוא עשה את הדוקטורט שלו אצל חומסקי. ישאל כל קורא את עצמו אם חומסקי נמצא בלב קבוצת ההתייחסות של לנדו.

כך או כך, נחזור אל קריאתו של עידן לנדו אל החיילים.

אמרנו לעיל, שקריאתו של עידן לנדו רווייה ב"עובדות" שאינן אלא בליל של סילופים, שקרים, הטעיות ועלבון להיגיון. כך למשל, קובע לנדו: "עובדה ראשונה: המלחמה הנוכחית לא נועדה להסיר את איום הטילים מתושבי הדרום". בהמשך הדברים פונה לנדו אל החיילים כך: "איום הטילים לא יוסר, כי לא זאת מטרת המלחמה; ושלטון החמאס רק יתחזק... עכשיו תשאל את עצמך אם אתה רוצה ליטול חלק בהונאה המדממת הזאת".

ניסיון לברר אצל לנדו מה הבסיס העובדתי לקביעתו שהמלחמה לא נועדה להסיר את איום הטילים מתושבי הדרום - ניסיון זה זוכה לתשובות מתחמקות ולשתיקה.

מעניינת גם קביעתו הנחרצת הזו: "עובדה שלישית: המנהרות לא יושמדו, נקודה". ואתה תוהה כיצד זה אירוע עתידי הופך בהבל פיו של דוקטור עידן לנדו לעובדה. בשבוע הבא לא יירד גשם - עובדה. ועידן לנדו, יש להזכיר, הוא בלשן איש אקדמיה מ-M.I.T..

ועוד פנינה מבית מדרשו של לנדו: "(אצלנו) חיי אזרחים פלשתינים אינם שיקול מבצעי מהותי. נכון, גם חיי ישראלים אינם שיקול מבצעי של החמאס. אבל אני מדבר עלינו עכשיו". אתם הבנתם את זה? אליבא דעידן לנדו "חיי ישראלים אינם שיקול מבצעי של החמאס". כלומר, על-פי ד"ר עידן לנדו, זה לא שהחמאס מפגיז את שדרות ואשדוד ואשקלון ובאר שבע בכוונת מכוון כדי לפגוע באזרחים. על-פי לנדו - אנשי החמאס בסך-הכל רק אדישים לאפשרות שפגיעה אינסידנטאלית כזו תתרחש. עידן לנדו, בדברי הסניגוריה הללו לטובת החמאס, לא מוכן להודות בעובדה הזועקת מכל קיר: שהשיקול המבצעי של החמאס הוא דווקא לפגוע באזרחים.

אבל אלה הם באמת רק בוטנים. כי המעשה החמור באמת נמצא בקריאתו של לנדו אל החיילים לסרב לצאת למלחמה, כשהוא עושה כן - תוך ניסיון להפחידם ולהטיל בלבבם מורא מפני הצפוי להם כאשר יכנסו לעזה. והכל, כאמור, בעצם ימי המלחמה.

במה דברים אמורים: מיד לאחר שהוא קובע נחרצות שממשלת ישראל הפקירה את גלעד שליט, פונה עידן לנדו אל החיילים כך: "מה איתך, מילואימניק? עכשיו אתה נכנס לעזה. ומה יקרה אם חס וחלילה תיתפס בשבי? האם יש לך סיבה להאמין שחייך מספיק שווים בעיני ממשלת ישראל כדי שהיא תתאמץ להחזירך? האם הממשלה שמפקירה שבויים ... האם היא תנקוף למענך אצבע? ואם לא - למה אתה מטיל את חייך מנגד?"

עוד פעם:


"מה איתך, מילואימניק? עכשיו אתה נכנס לעזה. ומה יקרה אם חס וחלילה תיתפס בשבי? האם יש לך סיבה להאמין שחייך מספיק שווים בעיני ממשלת ישראל כדי שהיא תתאמץ להחזירך? האם הממשלה שמפקירה שבויים... האם היא תנקוף למענך אצבע? ואם לא - למה אתה מטיל את חייך מנגד?"

והכל, כאמור, בעצם ימי המלחמה.

אבל מעבר לחומרת המעשה הנפשע הזה ראוי לשאול: איך דבריו אלה של עידן לנדו מתקשרים לסרבנות מצפון? איך הפחדת חייל מיציאה למלחמה ומנפילה בשבי מתחברת עם העמדה האידיאולוגית של סרבנות מצפון?

לנדו רואה עצמו כעומד בחזית אחת עם הטייסים שסירבו בזמנם להפציץ מטרות מחשש לפגיעה באזרחים חפים מפשע. ובכן, האם היה רמז כלשהו במכתבם של הטייסים הסרבנים, שהם מסרבים להפציץ מחשש שיפלו בשבי? ובהקשר לניסיונות ההפחדה של לנדו לא מיותר לציין כי גם מנהיג החמאס, חאלד משעל, הזהיר אף הוא לאחרונה - איזה צירוף מיקרים שטני - שאם תהיה כניסה קרקעית של ישראל לעזה, החמאס יחטוף לנו חיילים ואז יהיו לנו "שליט 2, שליט 3, שליט 4...".

לא. אין להטיל על תלמידו של חומסקי עונש מאסר על מעלליו העברייניים. אין הוא זכאי לתואר אסיר מצפון וחבל לבזבז עליו מיטה בבית הסוהר. למען האיש הניקלה והבזוי הזה, עידן לנדו, ראוי לשקול ברצינות לחוקק בספר החוקים סעיף ענישה חדיש ומודרני: יריקה הגונה בפרצוף.

תאריך:  04/01/2009   |   עודכן:  04/01/2009
עו"ד יוסי דר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן

מושגים
 פשעי מלחמה 
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
עידן לנדו - סרבן מצפון דה-לה-שמאטע
תגובות  [ 16 ] מוצגות   [ 16 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
ע.ג1
4/01/09 20:57
 
י.ש
4/01/09 23:04
2
לךחתמo
4/01/09 21:10
3
חייםאל
4/01/09 21:31
 
עמית רון
5/01/09 08:49
 
א מ רול
5/01/09 13:07
 
דון קישוא
5/01/09 16:43
4
ירמיהו
4/01/09 21:36
5
Dani_Boston
4/01/09 22:24
6
קציצה מדממת
4/01/09 23:41
7
יושר אינטלקטואלי?
5/01/09 00:08
8
חקוי מאנגלית?
5/01/09 00:24
9
אחת שאיכפת לה....
5/01/09 05:50
10
אחד העם המקורי
5/01/09 07:37
11
האח הגדול
5/01/09 14:39
12
שלומי כהן
17/03/11 23:53
פורום: מבצע עופרת יצוקה כתוב הודעה
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
מבצע עופרת יצוקה מעלה שאלות של מידת המוסריות של פעולות ישראל בעזה. הוועד הציבורי נגד עינויים, בשיתוף עם הטלוויזיה החברתית באינטרנט (טלוויזיה עצמאית אשר אינה נתמכת בידי גורמים ממסדיים או כלכליים) יצאו בסרטון הסברה הקרוי דיני מלחמה, סרטון הסברה המדגיש את המותר, אך בעיקר האסור במלחמה, שכן במלחמה, זה לא בהכרח 'כמו במלחמה' וישנם גבולות, לפי דוברי הסרטון, למה שמותר לצבא מסודר לעולל לאזרחים שמעבר לקו. בין המרואיינים בסרטון נמנה גם עו"ד מיכאל ספרד, המייעץ משפטית לארגוני שמאל רדיקלי כגון 'יש גבול', ואשר התפרסם בין היתר בעקבות הבג"צים שהגיש כנגד תוואי גדר ההפרדה, כמו גם בייצוגו את סרבני המצפון מטעם השמאל הרדיקלי.
04/01/2009  |  ענבל בר-און  |   מאמרים
אחרי מלחמת לבנון השנייה הכריזו אולמרט וחבריו כי "רק מי שקילקל יכול לתקן". לבני משפחות הנופלים אמר אולמרט כי "נס עשה לנו הקב"ה שיצאנו למלחמה וגילינו את כל הכשלים!". מסתבר כי לאולמרט וללבני יש מסקנות והגדרות פרטיות לגבי ה"כשלים", מסקנות שיפתיעו את חברי ועדת וינוגרד. אם ביקרה הוועדה את הצבת המטרות הלא ריאלית, הרי שהפרשנות הפוסט מודרנית של אולמרט לתיקון היא: "לא להציב מטרות". מנקודת ראותו של אולמרט ולבני התקלה הגדולה ביותר של מלחמת לבנון השנייה היא לא הנזק לשרידות מדינת ישראל, אלא ועדת וינוגרד.
04/01/2009  |  בועז ארד  |   מאמרים
"את מרוויחה מזה כסף?" זו השאלה הראשונה שנשאלת אלכסנדרה חמרוב, המכונה במד"א סשה, על-ידי חיילים המשרתים יחד איתה ביחידה, כשהיא מספרת להם שהיא יוצאת "לאפטר" הישר מהבסיס הצבאי למשמרת על האמבולנס בתחנת מד"א אשדוד.
04/01/2009  |  ירוחם מנדולה  |   מאמרים
פוליטיקאים, חוקרים, קובעי מדיניות ואנשי תקשורת בעולם החופשי טוענים כי המלחמה בטרור אינה קשורה לאיסלאם, אלא שזוהי מלחמה ברֶשע. כדי להצדיק עמדה זו, הם מתרצים את תופעת הטרור בגורם הפוליטי - קרי, הסכסוך ישראלי-ערבי, בגורם התרבותי - קרי, השלטון הקולוניאליסטי המערבי המעורר ריאקציה, או בגורם החברתי-כלכלי - קרי, הניכור, העוני והיעדר ההשכלה.
04/01/2009  |  דוד בוקעי  |   מאמרים
שנתם של ישראלים רבים תנדוד בלילות הקרובים, במיוחד אלה ביניהם שבניהם ובנותיהם משרתים באזור הקרבות ואלה ביניהם המתגוררים שם. גם ישראלים שאינם נמנים עם שני הציבורים הללו, שרויים בדאגה למראה מדינת ישראל, ששקעה בלא בטובתה בבוץ סמיך של ספיגת מאות טילים ופצמ"רים מדי שבוע, המהווה מכה קשה ליכולת ההרתעה שלה ואשר רבים מאוד מבינים כי זוהי תוצאה של פשע ה"הינתקות".
04/01/2009  |  עו"ד משה מכנס  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
אלי אלון
אלי אלון
נזילה ברפת מזרע    פרה מפרישה צואה ושתן בכמות גבוהה פי 40 משל בני-אדם, ורפת בגודל בינוני יוצרת זיהום בכמות גדולה מאוד    הריכוזים העצומים של השפכים הללו לעתים קרובות מגיעים למקורות ה...
בעז שפירא
בעז שפירא
איזה מוח חולני יכול להעלות בדעתו לדאוג לתנאי הכליאה של המפלצות? איזה לב אטום ו/או ערל יכול להתעניין בגורלם של הראויים למות בייסורים כעונש על מעשיהם?
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
ברית ארוכה בין גרמניה לברית המועצות; המטרה של גרמניה וברה"מ הייתה פולין; יהודי פולין לא הבינו מה מאיים על שרידותם; פיתוח ה"בליץ קריג" הגרמני; הגנרל היהודי גאורגי שטרן מפתח את מלחמת...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il