|   15:07:40
דלג
  עופר אלקלעי  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
חיסכון בדלק ובהשפעותיו על הסביבה
קבוצת ירדן
נשכה שוטרת במהלך מעצרה ותרצה עבודות שירות

מורה נבוכים לפוליגרף

18/02/2004  |   עופר אלקלעי   |   מאמרים   |   תגובות

פוליגרף - או "מכונת אמת" בשפת העם, משמש גורמים רבים, ובהם: מנהלים של חברות, גופי אכיפה וחוקרים, חברות ביטוח, קציני ביטחון, בוררים ואף בתי משפט. למרות הדיון הציבורי בנושא והשימוש ההולך וגובר בפוליגרף, היבטים רבים עדיין אינם ברורים בכל הקשור לדרך פעולתו, נפקותו המשפטית, החובה להיבדק ומשמעות הסירוב להיבדק ועוד. במסגרת מאמר זה יוצגו ההיבטים העיקריים הקשורים לשימוש בבדיקת הפוליגרף במסגרת יחסי עובד ומעביד וכן ביחסים שבין חברות ביטוח למבוטחיהם.

מי משתמש בפוליגרף

גופים ממשלתיים ופרטיים, בהם ישנן הדלפות, עושים שימוש בבדיקת הפוליגרף לצורך איתור המדליף. חוקרים נעזרים בבדיקות מתוך מטרה לאתר את המעורבים בעבירות על טוהר המידות. ארגונים רבים עורכים בדיקות פוליגרף תקופתיות לעובדים העוסקים בתחומים רגישים, כגון: כספים, מלאי ורכש, וזאת הן כחלק מתהליך ההרתעה והן לצורך שלילת מעורבותם בגניבות, מעילות ואי סדרים.

מכשיר הפוליגרף מהווה את אחד מכלי העבודה היעילים גם למיון עובדים חדשים. במסגרת הבדיקות נשאל העובד על מעורבותו בגניבות, שימוש בסמים, ריגול תעשייתי ועוד. גם חברות ביטוח עושות שימוש נרחב בבדיקות פוליגרף לצורך בדיקת אמיתות תביעות הביטוח של מבוטחים. ולבסוף, בית דין לעבודה, בתי משפט הדנים בנושאים אזרחיים, בתי דין רבנים ובוררים נעזרים במקרים מסוימים, שיפורטו בהמשך, בתוצאות בדיקות הפוליגרף לצורך קביעת הגרסה האמיתית מבין גרסאות השונות.

כיצד עובד הפוליגרף

בדיקת פוליגרף נסמכת על ההנחה, כי אמירת שקר גורמת למרבית האנשים לשינוים פיזיולוגיים הנובעים מהחשש לגילוי השקר. אצל חלק מהאנשים אשר משקרים, ניתן לזהות סימנים חיצוניים כגון הסמקה, הזעה, קשיי נשימה ועוד. מכשיר הפוליגרף קולט ורושם בצורה מדעית את התגובות הפיזיולוגיות של הנבדק, תוך בחינת ארבעה פרמטרים, והם: דופק, לחץ דם, זיעה, ונשימה.

המכשיר כולל חפת לחץ דם בדומה לזה המשמש רופאים, לוחית מתכת המודדת את כמות ההזעה ואת הרכבה הכימי, וכן שני מפוחי גומי הכרוכים סביב בית החזה והמודדים את צורת הנשימה, קצבה ונפחה. במסגרת הבדיקה נרשמים באופן רציף על סליל נייר התגובות של הנבדק לשאלות השונות. בסיום הבדיקה עורך הבודק ניתוח של התוצאות ומזהה היכן קימות תגובות חריגות.

אילו שאלות נשאלים הנבדקים בפוליגרף

אחד האלמנטים החשובים ביותר בהצלחת בדיקת הפוליגרף הוא ניסוח השאלות בצורה כזו, שתאפשר ניתוח אמין של תשובת הנבדק. לצורך כך, על השאלות המוצגות לנבדק להיות ברורות, מדוייקות, נקודתיות ו"סגורות" כך שהתשובה שימסור הנבדק תהיה כן או לא. על הבודק לנסח את השאלות בצורה כזו שלא תפורשנה על-ידי הנבדק לשתי פנים. חשיבות רבה נודעת גם ליכולתו של הבודק למנוע בשאלות המוצגות ערבוב של מקרים קודמים שבהם היה מעורב הנבדק.

האם בדיקת הפוליגרף אמינה

מחקרים שונים שנערכו ברחבי העולם מצאו, כי אחוז הדיוק של הפוליגרף הינו כ-90%. ואולם, יש להדגיש היטב כי בדומה לתוצאות בדיקות רפואיות, אשר במקרים מסויימים עלולות להביא למתן חוות דעת שונות משני רופאים, כך גם בבדיקות פוליגרף יכול הבודק להגיע לתוצאה שונה מבודק אחר. לאור מצב דברים זה, אין ספק כי קיימת חשיבות רבה לניסיון הבודק ולמקצועיותו.

האם בדיקה הפוליגרף קבילה כראיה בבית משפט

ההלכה הפסוקה של בתי המשפט קובעת, כי בדיקת פוליגרף אינה ראיה מהימנה דייה מבחינה מדעית. על-כן, נפסק כי תוצאת הבדיקה בפוליגרף אינה מהווה ראיה קבילה בבית המשפט. עם זאת נקבע, כי תוצאות בדיקת פוליגרף תוכלנה להוות ראיה קבילה אם הסכים הנבדק מראש לשני תנאים: האחד, להיבדק במכשיר הפוליגרף מרצונו החופשי. התנאי השני, העובד הסכים שתוצאות בדיקת הפוליגרף שלו יהוו ראיה קבילה בבית המשפט.

ואולם, גם במקרה כזה של הסכמה כפולה מצד הנבדק, עדיין יש לבית המשפט שיקול דעת באם לקבל את תוצאות בדיקת הפוליגרף כראייה מחייבת, אם לאו. בית המשפט יתערב בהסכמת הצדדים במידה ויוכח בפניו כי ההסכמה אינה הסכמה מפורשת, או במקרה שההסכמה הושגה באמצעים לא כשרים ותוך ניצול כוחו של צד אחד על השני (ע"א 61/84 ביאזי נ' לוי).

לעניין קבילות הפוליגרף בבדיקות עובדים, נקבע כי על העובד להסכים במפורש להיבדק וכן שתוצאות הבדיקה ישמשו כראיה. שתי ההסכמות הללו מצד העובד חייבות להיות התחייבויות מצטברות ומפורשות. כך, שאפילו נתן העובד את הסכמתו לבדיקה בגלאי שקר, תוצאותיה לא יחייבו אותו במידה ולא חתם מראש גם על הסכמה מפורשת נוספת לפיה תוצאות בדיקת הפוליגרף ישמשו באופן ספציפי כראיה כשרה במשפט. בית הדין לעבודה קבע במקרה כזה, כי "אין די בהסכמה מסוייגת לצורכי משא-ומתן בין הצדדים או כתנאי לחיובו של היריב", אלא ההסכמה חייבת להיות ברורה ומפורשת [ד"מ (בש) 2256/01 בדוסה חנן נ' מצפה תת ימי ים סוף בע"מ, טרם פורסם - ניתן ביום 23.9.02, וכן ע"א 678/86 חניפס נ' סהר].

נציין, כי בכל מקרה כזה של הסכמה כפולה מצד העובד, עדיין יש לבית המשפט שיקול דעת באם לקבל את תוצאות בדיקת הפוליגרף כראייה מחייבת אם לאו.

האם ניתן לחייב עובד או מבוטח לעבור בדיקת פוליגרף

ככלל, מעביד החושד כי עובדו ביצע עבירת משמעת חמורה (כגון גניבה, מעילה, שקר, חשיפת סודות המעביד וכיו"ב), ומעוניין לאשש או לשלול את חשדותיו, אינו רשאי לחייב את העובד לעבור בדיקת אמת בגלאי שקר. דרישה כזו מהווה פגיעה בזכותו של העובד לפרטיות, בדומה להעדר זכות לחייב עובד לעבוד בדיקה רפואית או גרפולוגית (בר"ע 615/02 פלוני נ' פלונית, טרם פורסם - ניתן ביום 5.2.03). הדרישה גם עומדת בניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

אכן, חובת הגילוי, הנאמנות ותום-הלב המוטלת על עובד במסגרת יחסי העבודה שלו עם מעבידו היא חובה מוגברת ומיוחדת, אולם עדיין אין היא חובה מוחלטת אלא חובה יחסית, ויש לאזנה כאמור אל מול זכות העובד לפרטיות ולכבוד. לאור האמור לעיל, בדיקות הפוליגרף יכולות להיעשות רק בהסכמת העובד. בכל מקרה, לא ניתן להכריח עובד אשר נחשד בעבירה כלשהי או כחלק מקיום בקרות שוטפות של הארגון, לבצע בדיקה בפוליגרף בניגוד לרצונו החופשי.

עם זאת, חשוב לציין כי עובדים רבים נוטים לבצע בדיקה כאמור למרות שאינם חייבים, זאת מתוך חשש לאבד את מקום עבודתם, למרות החשש לפגיעה בפרטיותם. בעיות מתעוררות בעיקר במקרים בהם עובדים נשאלים שאלות שאינן רלוונטיות למקרה הנבדק. במקרים אחרים, נפגעת יעילות הבדיקות כתוצאה מכך שכל עובד נשאל שאלות אחרות או שחלק מהעובדים לומד את השאלות מעובדים אחרים אשר נבדקו לפניו.

גם לעניין בדיקות פוליגרף על-ידי חברות הביטוח, ההלכה קובעת כי זכותו של מבוטח לסרב לדרישת חברת הביטוח לביצוע בדיקה כאמור. בפסק דין ת"א 116/89 וחידי נ' אליהו, קבע השופט נתן עמית, כי "חברת הביטוח, המבקשת להעמיד מבוטח בבדיקת פוליגרף, מן הראוי שלא תעשה זאת בהגנב על-ידי שליחת חוקר לביתו. המבוטח צריך להיות מודע לכך שאין הוא חייב בכך, אלא אם כן הוא רוצה בכך מתוך מודעות וגמירות דעת. לכן, ראוי שלמבוטח תינתן אפשרות להתייעץ עם עורך דין בטרם שהוא חותם על הסכמה שכזו, ואולי אף ראוי שיהיה מיוצג על-ידי עורך דין, או שעורך דין יאשר בכתב, שהסביר לו את ההסכם, משמעותו ותוצאותיו".

במספר פסקי דין, ובהם ת"א 29367/91 זהבי נ' אילון (לא פורסם) נקבע, כי אין כל משמעות לסירובו של אדם להיבדק בפוליגרף. העובדה שאדם אינו מעוניין לערוך בדיקה אשר אינה מהווה ראיה קבילה בבית המשפט, אינה מעלה או מורידה מאמינותו או מיושרו.

האם סירוב להיבדק מהווה עילה לפיטורים

סירוב של עובד לביצוע בדיקה בפוליגרף אינו מהווה עילה עצמאית לפיטורים. עם זאת, מעביד רשאי לפטר עובד שסרב לעבור בדיקת פוליגרף, ככל מעשה פיטורים רגיל, בתנאי שאין הגבלה בחוק, בחוזה העבודה או בהסכם הקיבוצי לפטר את העובד בכל עת בהודעה מוקדמת.

לפיטורי עובד המסרב להיבדק בגלאי שקר, קיימת לכאורה עילה עניינית ומספקת: אבדן מידת האמון הנדרשת מעובד. כמובן שככל שהעובד בכיר יותר - כך גדלה עוצמתה ומשקלה של עילה זו, לאור יחסי האמון המיוחדים הנדרשים מעובד בכיר. חשד כנה שעובד גנב או מסר את הסודות המסחריים של החברה, תוך הפרה של חובות הנאמנות והסודיות בהן הוא חב כלפי מעבידו, הן עילות פיטורים רגילות, ענייניות, ומספיקות בהחלט, גם אם אין למעביד הוכחה חותכת לעצם הפרת האמונים או הגנבה.

מסקנת הדברים היא, איפוא, כי עובד רשאי לסרב לבקשת מעבידו להיבדק בבדיקה של גלאי שקר וסירובו הוא לגיטימי. עם זאת, סירוב שכזה מבסס למעביד עילה מספקת לפיטורים רגילים של העובד מטעמים של אובדן האמון בו כמי שעליו מוטלת החובה לשמור על סודות המעביד, רכושו וכיו"ב. כמו כן, ככל שהדרישה לבדיקת הפוליגרף היא כללית ומכוונת לכל קבוצות העובדים הרלבנטיות - כגון כל עובדי מחלקה מסויימת שבתוכה התרחשו הגניבות המיוחסות או כל העובדים שהיו שותפים למידע סודי שהודלף וכיו"ב - כך היא מעידה בבירור, שדרישת המעביד מהעובד לעבור את הבדיקה היא עניינית, סבירה ונעשית בתום-לב, מבלי שהיא נגועה באפליה או בהתנכלות אישית.

שלילת פיצוים בעקבות סירוב לבדיקת פוליגרף

כאשר עובד סירב לעבור בדיקה בפוליגרף ואין בידי המעביד הוכחה ברורה לחשדות הספציפיים המיוחסים לו המעביד יהיה אמנם רשאי לפטר את העובד בפיטורים רגילים, אך לא תהא למעביד זכות לשלול מהעובד את פיצויי הפיטורים ודמי ההודעה המוקדמת, שכן המדובר בזכויות קוגנטיות ומוגנות של המפוטר שאין אפשרות לשלול אותן מהעובד, אלא בנסיבות חד-משמעיות.

וכך אמר בית הדין לעבודה, על פיטורים בנסיבות כאלה: "מחומר הראיות עולה כי פרט לבדיקות פוליגרף לא הייתה כל ראיה אחרת לקביעת אשמתו של התובע, כאשר זה האחרון חזר וכפר באשמתו. אין חולק כי בדיקות פוליגרף אינן קבילות בבתי המשפט, ולפיכך לא היה מקום לקבוע חד-משמעית את אחריותו של התובע לחבלה, על יסוד בדיקות הפוליגרף כשלעצמן. לפיכך, לא היתה הוועדה רשאית לשלול מהתובע שכר עבודה בגין תקופת השעייתו, פיצויי פיטורין ותמורת הודעה מוקדמת" [ע"ב (תא) 913655/99 גונדבי מנחם נ' אליאנס חברה לצמיגים, טרם פורסם - ניתן ביום 23.1.03].

זאת ועוד, גם עובד שבדיקת הפוליגרף לה הסכים היתה שלילית ותוצאות הבדיקה מצביעות בבירור שהעובד שיקר, הדבר מעיד רק שהעובד אינו דובר אמת ואינו מהימן. זאת ראייה מנהלית המצדיקה פיטורים רגילים של העובד הבלתי אמין, אך עם כל זכויותיו הרגילות כמפוטר. העובדה שנמצא בבדיקת פוליגרף שהעובד שקרן אינה מוכיחה במישרין את האשמה הספציפית המיוחסת לו (גניבה, מעילה, הפרת אמונים, מסירת סודות וכיו"ב). על-כן, רק הוכחת החשד בעבירה החמורה הספציפית יכולה לבסס ולהצדיק, בתנאים מסוימים, פיטורים מחפירים לאלתר, ללא פיצויי פיטורים וללא דמי הודעה מוקדמת.

האם ניתן להערים על הפוליגרף

מחקרים שנערכו מצאו, כי ניסיונות "לרמות" את מכשיר הפוליגרף אינם צולחים. עם זאת, מצב של נטילת תרופות שונות לטיפול בהורדת לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכד', מצב של חוסר שינה קיצוני, מחלה עם חום ועוד, עלולים לשבש את תוצאות הבדיקה. לכן, לפני בדיקת פוליגרף נשאל הנבדק לגבי מצבו הבריאותי. במידה וקיים ספק לגבי כשירותו של נבדק, מעדיפים הבודקים לדחות את הבדיקה למועד אחר.

___________________

רו"ח עופר אלקלעי (L.LM.) מתמחה בחקירת הונאות ומעילות, שותף ומנהל מחלקת החשבונאות החקירתית בפאהן קנה ושות', ומחבר הספר הונאות ומעילות פיננסיות חקירה איתור ומניעה.

עו"ד יואב ברנזון (L.LB.) מתמחה בדיני עבודה. שותף במשרד עורכי דין חיים ברנזון ושות', (www.berenzon-law.co.il).

תאריך:  18/02/2004   |   עודכן:  18/02/2004
עופר אלקלעי ויואב ברנזון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
העסקתם במשך שנים עובד שלכם על תקן "קבלן עצמאי" והוא ניפק לכם חשבוניות מס? חשבתם שביום פקודה לא תידרשו לשלם לו פיצויי פיטורין ולשאת בתנאים סוציאליים? ייתכן מאוד שטעיתם. לא המעמד מול שלטונות המס הוא הקובע את מעמדו של העובד ואתם עלולים לגלות שה"קבלן העצמאי" שהעסקתם זכאי לפיצויים נכבדים.
בניגוד לגוון "הירוק" של שמה, "הסיירת הירוקה" איננה גוף העוסק בשמירת איכות הסביבה. עיקר עיסוקה של הסיירת הוא פיקוח ושמירה על אדמות המדינה בשטחים פתוחים ואכיפת חוקי המדינה. השמירה מכוונת נגד פעילותם של פולשים ומסיגי גבול. חשוב להדגיש כי הסיירת אינה קובעת מדיניות אלא עוסקת בביצועה. הסיירת פועלת תחת מספר כובעים. הכובע האחד - משרד הביטחון; הכובע השני - הפיקוח על שטחי האש מטעם משרד החקלאות; הכובע השלישי - חוק ההתיישבות החקלאית שאותו דואג לאכוף מינהל מקרקעי ישראל; הכובע הרביעי - קרן קיימת לישראל, שמטעמה אנו מפקחים ושומרים על אדמות קק"ל.
17/02/2004  |  גלעד אלטמן  |   מאמרים
אמש, ב"רואים עולם" בערוץ 2, הובאה כתבה מאלפת על משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, שפינה אלפי בני אדם מ-District 6 בקייפטאון בשנות השבעים, רק משום שזהו אזור עם נוף נפלא, שראוי יותר להקמת וילות מפוארות ללבנים עשירים. המפונים נותרו ללא קורת גג ממשית, בצריפים רעועים, רחוק ממקורות פרנסתם ובעוני לא קטן - עד שהסתובב הגלגל והם שבים היום ל-District 6, לבתים חדשים שבנה להם הממשל.
17/02/2004  |  חנה בית הלחמי  |   מאמרים
עלית שמואלי נצרבה בתודעה הקולקטיבית שלנו כמי שהובילה בשעתו את מאבק הנכים. יש לה בת נכה. הלב הקרוע שלי בכה מחמלה (זה אותו הלב הבוכה שנקרע מחמלה) כשראיתי אותה לראשונה, בוכייה וזועקת, זולגת ומשוועת, נלחמת על זכותה של הבת ליהנות בזכות ממימונה של המדינה את עלות הטיפול בה.
16/02/2004  |  אברהם שרון  |   מאמרים
דבר מעניין קורה בדרך לקלפי של משאל העם - התיאורטי, בשלב זה. אנשי שמאל דוגמת יוסי ביילין - נגד נסיגה חד-צדדית, אבל בעד נסיגה עם חתימה על הסכם ז'נבה, כדרך של הסכם קבע. לעומתם, אנשי מרכז, דוגמת טומי לפיד וחבורתו + שרון ומקורביו וקומץ תומכיו בליכוד, בראשות אהוד אולמרט - בעד נסיגה חד-צדדית גם ללא הסכם, בשל היעדר פרטנר לדיונים והסכם. החלוקה הזאת של בעד ונגד, חוצה גבולות רעיוניים, מפלגתיים והניגוד המעניין של פוליטיקאים, אנשי ציבור ועמך מכל קצוות הקשת הפוליטית. את ההתפלגות הרעיונית הזו, ניתן למצוא גם בין גורמי הביטחון: צה"ל, שב"כ ואחרים שמעלים טענות כבדות משקל, איש איש לרעיונותיו.
16/02/2004  |  עו"ד אברהם פכטר  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
דן מרגלית
דן מרגלית
בימים אלה יציבו במטוס הממשלתי "כנף ציון" עשרות אנשים ושטיח אדום ומזונות, אימון לקראת היום בו ביבי ושרה יטוסו בו    ראש ממשלה, שבנו עושה על חשבוננו מעבר לאוקיינוס האטלנטי בעת מלחמה, ...
ציפי לידר
ציפי לידר
שני מעילים - שתי גישות להתמודד עם היצר: גישת המחסנית הריקה וגישת האור על-פי מודל מעיל הכהְונה    ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש    וראשונה חביבה, איך לא, שבת המלכה
אורי מילשטיין
אורי מילשטיין
אין מחקרים צבאיים יסודיים ומבוססים והתוצאה: ביזיון ה-7 באוקטובר; פרשת חיסיון המסמכים; רצח הרופא הלבנוני על-ידי מאיר הר ציון ופקודיו מיחידה 101; מפקדים בכירים כותבים "היסטוריה צבאית...
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il