|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
למה לעשות תואר שני במנהל עסקים?
כתיבת המומחים
הוט, בזק, סלקום, פרטנר סיבים - איזו חברה עדיפה לצרכן?

המשפט יימשך - אבל יהיו השלכות

החוק מאפשר לקבל את עדותו של ש"ד, אך על ביהמ"ש לקבוע את משקלה. בנסיבות המיוחדות של משפט הולילנד, ההכרעה בשאלה זו אינה פשוטה. מצד שני, המשפט הגיע לנקודה בה בהחלט אפשרית הכרעה משפטית ועובדתית בשאלה האם היה שוחד
01/03/2013  |   איתמר לוין   |   מאמרים   |   פרשת הולילנד   |   תגובות
רוזן (במרכז). לא שגרתי [צילום: פלאש 90]

ההחלטה - של המדינה בלבד
ההחלטה מה לעשות כעת היא של המדינה - ושלה בלבד. רוזן יכול להמליץ, לומר את דעתו, אבל כדי שהמשפט ייפסק - המדינה צריכה להודיע על חזרה בה מכתב האישום. לא סביר להניח שזה יקרה. עם זאת, הפרקליטות תצטרך להחליט האם היא חוזרת בה מכתב האישום נגד הנאשמים שסניגוריהם טרם חקרו את ש"ד. ההחלטה תהיה קשה במיוחד כאשר מדובר באולמרט, שהוא הנאשם המרכזי

פתרון יצירתי אפשרי
פתרון יצירתי אפשרי יכול להיות אם רוזן יודיע לצדדים, שהוא מעוניין שהתביעה תסיים את פרשת ההוכחות שלה - ואז יהיה מוכן לשמוע טענה של "אין להשיב לאשמה". זוהי טענה שמושמעת בצורה נדירה, ומתקבלת בצורה נדירה עוד יותר, אך ייתכן שבמצב הסבוך אליו נקלע משפט הולילנד - שכידוע הוא בהחלט לא משפט שגרתי - האפשרות להעלות אותה ולדון בה היא פתרון הולם

הצהרת כוונות
הודעת הפרקליטות, לפיה משפט הולילנד יימשך כסדרו, היא הצהרת כוונות חשובה אם כי כללית. ברור שהמדינה תהיה חייבת לבדוק את השלכות פטירתו של ש"ד, וכאמור - התשובה לשאלה באלו אישומים לדבוק ואלו (אם בכלל) לזנוח, לא תהיה פשוטה.

לאיש אין כרגע תשובה לשאלה כיצד יימשך משפט הולילנד, לאחר הודעתה של הפרקליטות שהוא אכן יימשך. למעשה, התשובה מורכבת משלושה מרכיבים: ההיבט המשפטי, ההיבט הנקודתי וההיבט השיפוטי. ולפני כל אלו, יש להבין את הרקע העובדתי.

במשפט הולילנד יש 16 נאשמים, המחולקים לשלוש קבוצות: נותני השוחד לכאורה (הלל צ'רני, אביגדור קלנר, אמנון ספרן, שמעון גלאון, מאיר רבין, דני דנקנר), מקבלי השוחד לכאורה (אורי לופוליאנסקי, אורי שטרית, אהוד אולמרט, שולה זקן, אלי שמחיוף, אברהם פיינר, יעקב אפרתי) והחברות שלכאורה מימנו את השוחד (הולילנד תיירות, הולילנד נופש והולילנד פארק).

כתב האישום מטפל תחילה בנאשמים הקשורים לפרשת הולילנד, ומותיר לחלקו האחרון את הנאשמים הקשורים לפרשת תעשיות מלח (דנקנר, אפרתי). מכך נגזר סדר החקירות הנגדיות של ש"ד. עד כה, סיימו את החקירות הנגדיות סנגוריהם של צ'רני, קלנר, ספרן, גלאון, רבין, לופוליאנסקי ושטרית. החקירה בידי סניגוריו של אולמרט נקטעה בעיצומה.


ביהמ"ש צריך לקבוע את המשקל

מבחינה משפטית, החוק קובע שאם עד לא סיים את עדותו מסיבות שאינן תלויות בו - העדות שמסר עד אז היא קבילה, אך בית המשפט צריך לקבוע את מהימנותה. במקביל, יש לכל נאשם הזכות לערוך חקירה נגדית לכל עד, קל וחומר - לעד מדינה כה מרכזי. מבחינה זו, מצבם של הנאשמים שהחקירות הנגדיות מטעמם הסתיימו, מורכב יותר משל הנאשמים האחרים - אך גם נקודה זו אינה חדה וחלקה.

ראשית, ארבעת הנאשמים הראשונים קשורים לשלוש החברות הנאשמות: צ'רני להולילנד תיירות והולילנד נופש; קלנר, ספרן וגלאון - להולילנד פארק. לפיכך הם יכולים לטעון, כי חלק מהעניינים הנוגעים להם טרם עומתו בחקירה חוזרת. שנית, כל הנאשמים יכולים לטעון שיש נקודות הנוגעות להם ואשר אמורות היו לעלות (גם) בחקירות מטעמם של נאשמים אחרים. שהרי מי שמואשם בקבלת שוחד, טוען מטבע הדברים גם נגד ההאשמה במתן שוחד. בהיבט הזה לבדו, מצבם של לופוליאנסקי ושטרית הוא הקשה ביותר, שכן הם אינם קשורים לחברות הנאשמות ולפיכך החקירות הנגדיות מטעמם אכן מוצו.

האמינות הייתה בעייתית מאוד

כאן נכנס ההיבט הנקודתי. ש"ד היה עד בעייתי מאוד מבחינת אמינותו, והוא הראשון שהודה בכך. היו סתירות רבות מספור בין גרסאותיו - הן בחקירותיו, הן בעדותו והן ביניהן. בעיה נוספת הייתה, שהוא התעקש להתבצר בפינות חסרות חשיבות, במקום לומר בפשטות "טעיתי" או "אני לא זוכר". הפרקליטות הבהירה בדקות הראשונות של המשפט, שהיא הגישה כתב אישום רק במקומות בהם היו חיזוקים חיצוניים לעדותו של ש"ד - מתוך מודעות לבעייתיות הזו. וכעת מתעוררת השאלה, איזה משקל צריך/יכול בית המשפט לתת לעדות זו, כאשר היא לא הושלמה - לא בחקירות הנגדיות, ולא בחקירה החוזרת שאמורה הייתה לנסות וליישב את הסתירות.

מצד שני, השופט דוד רוזן שלח בשבועות האחרונים שורה של רמזים עבים לשני הצדדים. רוזן אמר שוב ושוב, שהוא רוצה לדעת מי קיבל כסף ומדוע - ולא מעניינים אותו כל הפרטים הקטנים. הוא התייחס לכך שמצבו של שטרית קשה במיוחד; הוא הציע למדינה וללופוליאנסקי לנסות להגיע להסדר טיעון; הוא אמר שיש כמה נאשמים שאפשר להגיע להסדרים בעניינם; הוא אמר שהראיות נגד אולמרט פחות חזקות מאשר נגד נאשמים אחרים.

כלומר: רוזן החל לגבש דעה בנוגע לתוצאה האפשרית, תוך שהוא משדר לשני הצדדים שלא יצפו לזיכוי מוחלט או להרשעה מוחלטת. זה אומר, שרוזן לא חשב שעדותו של ש"ד אמינה במלואה או כוזבת במלואה. זה גם אומר, שלא בהכרח הוא יקבע כעת שמשקלה של העדות הוא אפס.

האפשרויות של רוזן

זה מוביל אותנו במישרין להיבט השלישי: השיפוטי. רוזן אינו שופט שגרתי, וההגעה לצדק ולאמת חשובה לו הרבה יותר מאשר ענייני הפרוצדורה. זה כמובן לא אומר שהוא מצפצף על החוק, אבל זה אומר שהגמישות שלו גדולה יותר משל שופטים אחרים. לכן, קשה מאוד לחזות כיצד יפעל, אם כי נראה שנמוכים יותר הסיכויים שהוא יחליט לסגור את העסק. רוזן שמע לא רק את ש"ד, אלא עוד כמה עשרות עדי תביעה, חלקם מהותיים מאוד. הוא קיבל קרוב ל-700 מוצגי תביעה וקרוב ל-400 מוצגי הגנה. המשפט אינו בשלב התחלתי, אם כי כמובן רחוק מאוד מסיום. הנאשמים עצמם טרם העידו, וצריך לזכור שגם הם צריכים לעמוד לחקירה נגדית.

פתרון יצירתי אפשרי יכול להיות אם רוזן יודיע לצדדים, שהוא מעוניין שהתביעה תסיים את פרשת ההוכחות שלה - ואז יהיה מוכן לשמוע טענה של "אין להשיב לאשמה". זוהי טענה שמושמעת בצורה נדירה, ומתקבלת בצורה נדירה עוד יותר, אך ייתכן שבמצב הסבוך אליו נקלע משפט הולילנד - שכידוע הוא בהחלט לא משפט שגרתי - האפשרות להעלות אותה ולדון בה היא פתרון הולם.

צריך לזכור, שההחלטה מה לעשות כעת היא של המדינה - ושלה בלבד. רוזן יכול להמליץ, לומר את דעתו, אבל כדי שהמשפט ייפסק - המדינה צריכה להודיע על חזרה בה מכתב האישום. לא סביר להניח שזה יקרה. עם זאת, הפרקליטות תצטרך להחליט האם היא חוזרת בה מכתב האישום נגד הנאשמים שסניגוריהם טרם חקרו את ש"ד. ההחלטה תהיה קשה במיוחד כאשר מדובר באולמרט, שהוא הנאשם המרכזי. ההחלטה לגבי זקן קשה פחות, כי הראיות נגדה חזקות וכבר היו דיבורים על הסדר טיעון. ואילו לגבי אפרתי ודנקנר - ייתכן שלא תהיה למדינה ברירה; חלקו של אפרתי בפרשות הוא שולי יחסית, ודנקנר ממילא עומד לדין במקביל בתיק בנק הפועלים.

ועוד נקודה חשובה ביותר: בהנחה שהמשפט יימשך ואף יינתן בו פסק דין, אפילו כלפי חלק מהנאשמים בלבד, הוא הגיע למצב בו רוזן צריך לקבוע ממצא עובדתי. תמיד אפשר להרשיע רק צד אחד של השוחד ולזכות את השני, ובנקודה הזו של המשפט - כבר יש די ראיות כדי שרוזן יוכל לקבוע לכל הפחות האם שולם שוחד. במילים אחרות: אם רוזן יקבע שהיזמים או חלקם שילמו או לא שילמו שוחד - יש בכך הכרעה גם לגבי הנאשמים בקבלת השוחד, אפילו אם כתב האישום נגדם יימחק. המדינה צריכה כעת להחליט, מהם סיכוייה להשיג הרשעה וקביעות עובדתיות, ונגד מי מבין הנאשמים.

תאריך:  01/03/2013   |   עודכן:  01/03/2013
איתמר לוין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
המשפט יימשך - אבל יהיו השלכות
תגובות  [ 1 ] מוצגות   [ 1 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
יוסי מ
4/03/13 09:16
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  פרשת הולילנד
ש"ד - עד המדינה בפרשת הולילנד, נפטר לפנות בוקר (יום ו', 1.3.13) בבית החולים איכילוב בתל אביב והוא בן 76. ש"ד סבל ממחלות קשות ואושפז בחודשים האחרונים מספר פעמים בבית החולים. ככל הנראה, הוא נפטר מהתקף לב - חצי שעה לאחר שאושפז. בשל מעמדו כעד מדינה, ונוכח הבטחה שלטונית שניתנה לו, נתון שמו גם עתה תחת צו איסור פרסום.
01/03/2013  |  איתמר לוין  |   חדשות
כחצי שנה חלפה מאז החלה עדותו של ש"ד, עד המדינה בפרשת הולילנד. לפחות 4 פעמים במהלך עדותו חש ש"ד ברע, ובחלק מהמקרים אף הובהל לבית החולים. פרקליטיו, עורכי הדין אמנון יצחקניא ואילן סובל, לא מתפלאים: "אני לא מכיר הרבה אנשים צעירים ובריאים שהיו יכולים לעשות את זה", טוען יצחקניא. "זה מחייב יכולת נדירה, כי העדות שלו הולכת הרבה שנים אחורה ומבקשים ממנו לזכור עובדות בפרטי-פרטים. הוא עומד מול שורה של סנגורים בכירים, ולמרות שקשה לו מאוד, הוא מסור למה שהתחייב לו. הרבה אנשים היו מתמוטטים. מצבו הבריאותי מאוד מקשה עליו, אך הוא תמיד חוזר להעיד".
16/02/2013  |  הדס מגן  |   כתבות
ש.ד., עד המדינה בפרשת הולילנד, עבר בדיקות יסודיות בבית החולים איכילוב. מצבו השתפר, והוא צפוי להשתחרר בתחילת השבוע לכמה ימי מנוחה נוספים. משמעות הדבר: גם בתחילת השבוע לא יהיו ימי דיונים בבית המשפט במשפט המדובר במדינה.
20/10/2012  |  יואב יצחק  |   חדשות
עם החלטת פרקליטות המדינה לערער על זיכויו החלקי של אהוד אולמרט, מחמת הספק, יצא סוף-סוף המרצע מן השק ברגע הולם. יותר משיש בהחלטה האמיצה כדי לשנות את פני הדברים בעליון - יש בה כדי למנוע את אפשרות חזרתה של דמות מפוקפקת לכס השלטון.
18/10/2012  |  ראובן לייב  |   מאמרים
בפרשת מסמך הרפז המזויף אשר מטרתו הייתה לסכל באופן לא כשר את החלטת הדרג המדיני בנוגע למינוי הרמטכ"ל נותרו סימני שאלה רבים, רבים מידי, וסימן השאלה הגדול ביותר הוא האם מערכת המכנה עצמה "שלטון החוק" יכולה לאפשר לעצמה כאלה סימני שאלה גדולים החותרים תחת יסודותיה.
27/08/2012  |  אפרים הלפרין  |   מאמרים
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
חיים רמון
חיים רמון
החד-ממדיות של תוכנית "עובדה" משקפת רק חלק מהאמת ובכך מחזקת את התחושה בקרב תומכי נתניהו כי עורכי התוכנית לא מעוניינים בהצגת התמונה העובדתית המלאה אלא מעוניינים אך רק באשמתו של ראש ה...
רפאל בוכניק
רפאל בוכניק
קשה להשתחרר מהתחושה כי כאבן האותנטי של המשפחות האומללות הופך יותר ויותר לאבן שואבת לארגוני המחאה מתקופת המאבק ברפורמה המשפטית, אשר משעבדים ומנכסים את מצוקתן למאבקם נגד הממשלה
רפי לאופרט
רפי לאופרט
"העקרונות המוסכמים" שעליהם מרבים לדבר בשנה האחרונה אינם מגילת עצמאות - הצהרת הכוונות של האבות המייסדים, חוקי יסוד וחוקים שחוקקה הכנסת הנבחרת על-ידי העם    בארגון דמוקרטי אלה העקרונו...
לאכול בריא [צילום: נתי שוחט/פלאש 90]
דנית אטרי
בחרו מזון איכותי והימנעו מג'אנק פוד - העדיפו מזונות עשירים בחלבונים, סיבים תזונתיים וחומרים מזינים, שגם ישמרו על רמת שובע גבוהה וגם ימנעו זלילה בלתי נשלטת
עמנואל בן-סבו
עמנואל בן-סבו
אל מול המרור הרב והבלתי נתפס ניצבת החרוסת, החרוסת של אבא, מתוקה, טעימה, מנחמת    החרוסת של הרוח היהודית-ישראלית שניעורה, הרוח המדהימה של הערבות ההדדית
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il