הפוך לדף הבית
    |  
ראשי יומן ראשי בלוגים אקטואליה בעולם סקופים משפט כלכלה בריאות המגזין מנוי VIP
ארכיב יומי  |  כל הקישורים  |  סיפורים חמים  |  ניוזלטר  |  נדל"ן  |  תגיות  |  משובים  |  משמר המשפט  |  ספרייה מקוונת  |  בימה חופשית  |  מיוחדים  |  ערוצים נוספים
מאמרים
ראשי  /   ספרות  ספרים  תרבות 
טוויטר / יואב יצחק YoavNews1
 
 
 
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת
מועדון + / תגיות מחלקה ראשונה
אישים פירמות מגשרים
מוסדות אתרים מושגים
אדריכלים בנקאות/השקעות יועצים
רופאים חברות ביטוח רואי חשבון
שמאים חברות ציבוריות רשויות
עיתונאים ביה"מש/שופטים עורכי דין
אלי שרביט [צילום: דובר צה"ל]
צבא ובטחון
אלי שרביט (נולד: 13 באוקטובר 1966), איש צבא ישראלי.
עמוס ידלין [צילום: פלאש 90]
צבא ובטחון
עמוס ידלין (נולד: 20 בנובמבר 1951), איש צבא וחוקר ישראלי.
גדעון שפר [צילום: יחסי ציבור]
איש ציבור
גדעון שפר (נולד: 1948), אלוף במיל., מנהל ואיש ציבור ישראלי.
 
 
 
 
 
בלוגרים News1  /  דעות ▪ כתבות ▪ תחקירים
 
להיות עם בטוח בארצנו
26/03/2019   |   אלוף (מיל') גרשון הכהן
 
 
 
ילדים גדולים
26/03/2019   |   יפעת גדות
 
 
 
הקלאב בן חמש!
26/03/2019   |   ציפי לידר
 
 
 
כיצד לזהות את המפלגה המתאימה לך
26/03/2019   |   ארווין קליין
 
 
 
מתעצמת המחלוקת על דוח מולר
26/03/2019   |   איתמר לוין
 
 
 
 
לרשימות נוספות לבימה חופשית לרשימת הכותבים
 
 
האם אפשר להתקרב למציאות האמיתית?
קרוב אל האמת

שולה ברנע, הרצל ובלפור חקק [צילום: תפארת חקק]

על ספרה של שולה ברנע, "קרוב אל האמת", הוצאת פרדס, בעריכת יקיר בן משה, 2014 ,82 עמודים. דברים שנאמרו בטקס ההשקה לספר ב'בית הסופר', משכן אגודת הסופרים. הרצל חקק, יושב-ראש אגודת הסופרים העברים, נשא את דברי הפתיחה בטקס

▪  ▪  ▪
האם זו המציאות ואין בלתה, האם השירה כותבת על הנגלה והקיים, או שמא השירה שואפת אל מציאות אחרת. האם יש לשירה היכולת לגעת בהוויה "קרוב אל האמת", כשם הספר? לאחר קריאת השירים ייתכן שיש עוד שאלה: האם השירה מחוללת מציאות אחרת?

מי שקורא בשיריה של שולה ברנע בקובץ זה, מתייסר עמה בשאלה היסודית שאינה חדלה להטריד אותה לאורך כל דפי הספר: מה טיבה האמיתי של המציאות? אנו למדים על מסעה של שולה ברנע להכרת ההוויה, והשירים מגוללים בפנינו את הארספואטיקה הנפתלת שלה, את ייסורי הכתיבה.

ככל שאתה מנסה לצלול לים השירים הרוגש, אתה מגלה את הניסיון של המשוררת להבין את הרחם שממנו בוקע השיר. המלים אומרות הכול: מאחורי כל זה מסתתר סבל גדול.

קחו, לדוגמה את השיר 'בכי' שפותח במילים אלה:
"ניגַר לתוך העלטה
בוכה
הבּכי על עצמו.
בוכה כי אינו ממצֶה,
ואין לו אָח טוב
ממנו לבכּות עמו, להניח ראש על כתפו". עמוד 10.

הבּכי הזה מחפש פורקן, מבקש ביטוי ודומה כי הוא מחפש בַּיקום הזדהות, הקשבה, הבנה. כותבת שולה ברנע:
"בלית בּרירה יבוא
אל המקום בו נגמָרות המילים".

הנה הוא הבכי בשיא כאבו, מבקש הבעה, מבוע, מילים שיפרקו את עוצמת הסבל - ודווקא כאן נגמרות המילים. הגענו ללב הייסורים, הבכי בוכה על עצמו, ואין במציאות הזדהות שלמה שתיטיב עמו.
היקום ניצב מולו, מנסה לגלות אמפתיה, להקשיב:
"אוזני החושך מאזינות,
חתול מיילל בכאב,
עץ מתנועע ברוח העדינה" - (עמוד 10).

ההאזנה, היללה, ההתנועעות של העץ - כל אלה מחוות של התקרבות לסבל. כאב היצירה קשה מנשוא. השיר מסתיים בשורה שמזכירה התגלות אלוהית:
"דְּממה עמוקה על פני הָעולם
ואין ארוּכָה".

התגלות ללא כוח שיציל, אין ישע. הכול נותר על גבול התהום, אין מרפא לפצע הכואב. המשוררת מנסה לצלול אל אותם מחוזות של מעמקים, להבין את שפת הביטוי, שתיתן גאולה לפצע, לכאב, לבכי. הארספואטיקה של המשוררת הגיעה עד קצה גבול היכולת, אין מילים שייטיבו לתאר את גודל השֵׁבר.

היקום, שהיא מתארת, קשֶה מנשוא, והיא מחפשת שָׂפה שתתָאר זאת.
בשיר הראשון, הפותח את הספר, היא יודעת לתת לכך שם שאומר הכול:
"שפת סתָרים/ מתלעלעת בגרון,/ כשמתַנֶה אדם את צרותיו".
גם כאשר מתארת שולה ברנע מצבים מחיי היומיום, אנו חשים, שהביטוי אינו גלוי, שהכול נסתר,
ששפת השירה חייבת לשאוב כוחות מעולמות שמעבר. היא מחכה להתגלותה של מציאות רוחנית צרופה יותר.

בשיר בעמוד 21 היא כותבת:

"רצתה רגלִי לרקוד ולקפץ
להשתולל ולדלֵג
ודווקא כשֶלא יכלה
יותר
דמְיינה הכּול בלב".

הבכי והריקוד והמילים הם דרכה של שולה ברנע לצייר לנו, מה כוחה של האמנות מול המציאות. לשירה ולאמנות יש שאיפה למַצות את היכולת לפרוץ למציאות שונה, רוחנית, נסתרת.

ברגע של חוסר אונים הרֶגל אינה מסוגלת לרקוד, המציאות הקיימת בוגדת בה. היא מחפשת סיוע, פתרון, אפשרות לפרוץ מעבר למציאות. האמנות היא המזור למאווייה. מה תעשה כאשר המציאות גוברת, כאשר היא חסרת אונים? המשוררת מחפשת כלים נסתרים, כלים כוחניים, כוחות שיונקים מתהומות. המצוקה קשה: הָרגל כל כך רוצה לרקוד ולקפץ, ובמציאות הכול נבלם. על-פי הארספואטיקה של המשוררת יש "כוח על" שיגבַּר על המציאות המדכּאת. הדמיון מאפשר לכּול להתרחש.

במקום שבו נגמרת המציאות, במקום שבו נגמרות המילים, יודעת המשוררת למצוא מקום להניח ראש על כתף כלשהי, וכאן הדמיון מתרצֶה לה, נעֱתר לה. היא מבררת לעצמה את גבולות כוחה, את גבולות המציאות, מנסה לחפש מציאות אחרת:

בשיר 'טפטוף' היא כותבת:

"לוּ נשיב את המחוֹגים לאחור,
אולי נצליח לכַייל את הבּרזים אחרת,
אולי נצליח להוציא לאור מהדוּרת חיים
משודְרגת". - עמוד 34.

שירתה של שולה ברנע מחפשת לה נתיב שעוקף את המציאות, נתיב פרטי רוחני וייחודי אל מחוזות האמת שלה. הנה שיר נוסף, שבו היא בונה יקום חלוּפי בכוח המילים:

"נערתוֹ דומה למציאוּת.
מפזזת מקפצת, לעולם אינה עוצֶרת.
לעתים אוהבת, אך לרוב עויֶנת".

ממש חידה: נערתו של מי? המשוררת שרויה בעולם אחר, באיזה עולם? המשוררת מנסה לגלות את צפונות סודותיה של "נערתו", לפענח את רזיה של האהובה של איזה אלמוני, שעל טיבו איננו למדים דבר. המשוררת מסתירה טפח ומגלה ערפל של טפחיים... נראה לנו שהיא משרטטת מציאות חלופית, ואותה נערה אכן דומה למציאות, והשאלה מי היא, האם כל זה אכן קרוב למציאות.

כיצד תוכל המשוררת להצליב בין המציאות הקיימת למציאות החלופית? מה קרוב יותר אל האמת? כיצד ניתן לדעת?

כדרך להבין את עצמה היא בוראת דמות אחרת ומנסה לחשוף את רזיה: בין השורות היא מתארת את ייסורי זהותה של אותה נערה אלטרנטיבית:

"עליה לרוץ הלאה,
עליה למלא אחר הוראותיה
מתי תקדיש לו ממרצָה כראוי
מתי יוכלו להתרווח במרפסתה בין הערבּיים,
מתי תאפשר לבטֵא במיטה את חשָׁקיו?
האם יגיעו למיטתה, כּשיזדקן?". עמוד 17.

שימו לב, השיר נקרא 'נערה ומציאות'. הפסוק בסיום מותיר אותנו סקרנים לדעת, האם באמת יש סיכוי שאותה נערה חלופית תקרום עור וגידים, האם אכן תעניק אהבה אמיתית לאהוּב האלמוני? לרגעים נדמה, שהמשוררת היא אותה נערה נסתרת המחפשת יקום נסתר, וכל שאיפתה שהוא יגיע למיטתה. הסתירה בין העולמות מותירה אותה בספק, האם האהבה תתממש. האם, היא שואלת, האם יגיעו למיצוי, האם יתרווחו במרפסת שלָה בין ערביים, האם יממשו את האהבה עד הסוף במיטָתה כשיזדקן? הסוף נשמע טראגי.

בשירים רבים של ברנע אנו עדים לדלתות מסתובבות, לזהויות מתחלפות. גם בשיר 'נטושה' מוצגות מציאות מול מציאות, זהות מול זהות, שאלה קיומית שאינה חדלה לפעם בה, מה טיבה האמיתי של המציאות:

"על אשנב אפּול
בליל סערה ורַעם,
תינוקת יפהפייה הוּנחה.
היא לא תדע מיהו אביה,
היא לא תדע מי אמה,
ותהא בת לאם מנזר".

שוב יוצרת המשוררת דמות אלמונית, זהותה לא ברורה, והיא משייכת אותה לאם מנזר, שלא ידעה אהבה מהי. עולם של אבסורד. שוב אנו במצבים של טשטוש זהויות. האם ערפל הקיום הוא המציאות האמיתית? הפתרון שואב אותנו לעולם הפתרונות החלופיים, מרציפן הוא שווה הערך של אותה תינוקת:

"מרציפן מתקתק נמסר בתמורתה
על אדן החלון -
מה מתוק יותר, זה או זו".

קשה למשוררת לאבחן מה הקרוב יותר למציאות, מה הקרוב יותר לאמת. היא מנסה לגלות מה המשמעות של הקורֶה, מה המובן של המציאות. באחד השירים היא מנסָה לפענח את חוקיות הסתמיות של העולם הזה, והשורות הסופיות נוקבות וכואבות:

"אף כי גם לַסתם יש תִקווה אי-שם,
אם כי לשסתום יש תכְלית ותועלת" - עמוד 51.

תקווה מול שסתום, סתמיות מול בקשת תועלת, שוב טשטוש תחומים: קשה לשירה לעמוד מול יקום כל כך מבלבל, כל כך קר, כל כך רחוק מן הזהות האמיתית, מן הסבל האמיתי. לעולם תישָאר בְּלב המשוררת הבקָשה לגעת בכּול בכוֹח האמנות, בכוח הכלים הרוחָניים. במציאות כל כך פוסט מודרניסטית הכּול מאבּד כיוון וזהות: אנו נותרים בִּתחושה, שהדברים כשלעצמם נותרים רחוקים, לעתים בלתי נגישים, משל היינו באותה שירה, שבָּה בָּכה המשורר וקונן: "למה כְּזַבתם לי אורות רחוקים?".

הקרוסלה של הזהויות המתחלפות אינה חדלה לרגע, מציאות מול מציאות, ושירת ברנע מנסה לתת לכל זה ביטוי, מחפשת ביטוי גם כאשר נגמרות המלים. נותֶרת השאלה, נותרת התעלומה הגדולה: מה טווח הכוחות שיש לנו, שיש ליוצר, שיש לאדם.

תאריך:  12/11/2014   |   עודכן:  12/11/2014
הרצל חקק

מועדון הבלוגרים עוקבים: 25לקבלת רשימות הרצל חקק לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן


פורומים News1
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
האם אפשר להתקרב למציאות האמיתית?
הודעות  [ 1 ] מוצגות  [ 1 ]  תפוס כינוי יחודי      לכל ההודעות         כתוב הודעה 
כותרת ההודעה שם הכותב שעה    תאריך
1
א. וינשטיין
12/11/14 11:30

תגובות בפייסבוק


רשימות קודמות
לא כל המדינות, הנחשבות שותפות פוטנציאליות בקואליציה הלוחמת בדאעש, ששות לקחת חלק במאבק. רוסיה ביניהן. על-אף מה שנראה כמתבקש, רוסיה לא הצטרפה (עדיין) לשורות הקואליציה, שבהובלת ארצות הברית, ודובריה הרשמיים אינם חוסכים ביקורת מהתנהלות המאבק. מהם שורשיה של מדיניות רוסית זו?
12/11/2014  |  צבי מגן  |  מאמרים
ביטול צו איסור הפרסום בידי בית משפט השלום, בירושלים שהוצא לפני מספר שבועות בקשר לרצח הנערה, נועה אייל ז"ל, לפני כ-16 שנה ופרסום דבר מעצרו של חשוד הרצח זה, על בסיס השוואת דגימת דנ"א שלו התואמת, לכאורה, דגימות דנ"א שנמצאו בזירת הפשע, מעוררת מחדש שאלת השימוש בראיות פורנזיות. משמעות המילה פורנזי היא משפטי-פלילי. מקורה של המילה פורנזי הוא מהמילה "פורום" - המקום שבו התקיימו משפטים ברומי העתיקה, כפי שמגדיר זאת מומחה מז"פ לשעבר ובעל המכון למדע פורנזי, כיום, אבנר רוזנגרטן. באנגלית המילה Forensic מתארת שימוש בראיות מדעיות לפיענוח פשעים, ובעברית המילה מתורגמת לפורנזי או פורנסי, ראיות פורנזיות או ראיות פורנסיות. לעתים נעשה שימוש כולל בביטוי "מז"פ" (מחלקת זיהוי פלילי) גם לצורך תיאור בדיקות, מחקר וראיות פורנזיים.
12/11/2014  |  עו"ד חיים שטנגר  |  מאמרים
הנביא ישעיהו זועק מפרק א' 11 לעברם של אותם חברי הכנסת, העולים להר-הבית -"לֹא חָפַצְתִּי" בכם, אתם שהרמתם יד להנצחת שכר שעתי של 23 שקל ו-15 אגורות לאדם עובד וחי מיגיע כפיו, ומתנגדים נחרצות לשכר מינימום של 30 שקל לשעה.
12/11/2014  |  איתן קלינסקי  |  מאמרים
צה"ל החליט להצטמצם מעתה, ולא רק בכורח אילוצים של תקציב, אלא גם בשל איוש מיותר. בחלונות הגבוהים כבר הוחלט על קיצור השירות הסדיר, על פיטוריהם של אלפי אנשי-קבע, ועל כיווצו של מערך המילואים.
12/11/2014  |  ראובן לייב  |  מאמרים
בשולי הכותרות: די לרתיעה ממוגבלים בריא וזול? תקציב טוב ליהודים? מדינה בוערת: די למהומות הערבים ולקינוח פסוקו - מצב האימה
12/11/2014  |  ציפי לידר  |  מאמריםבלוגרים נוספים ברשת 
הכרה במבצע
26/03/2019  |  17:14  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com
מלחמה מתקרבת
26/03/2019  |  17:14  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com
נסים קרו פה
26/03/2019  |  17:14  |  חיים שאולזון   |   noreply@blogger.com

הרצל חקק
איתן קלינסקי
יצחק דנון
פורומים
ספרות
ספרים
תרבות
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
רשלנות רפואית בניתוח
כתיבת המומחים
איך גם אתם יכולים לשמור על כדור-הארץ נקי
ביטוח ופיננסים
אלבר רכב
אקסלנס ייעוץ משכנתאות
בי פטנט פתרונות מיוחדים
קלאב הוטל
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1 |   |  עריסת תינוק ניידת |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר |  NEWS1 |  חדשות |  אקטואליה |  תחקירים |  משפט |  כלכלה |  בריאות |  פנאי |  ספורט |  הייטק |  תיירות |  אנשים |  נדל"ן |  ביטוח |  פרסום |  רכב |  דת  |  מסורת |  תרבות |  צרכנות |  אוכל |  אינטרנט |  מחשבים |  חינוך |  מגזין |  הודעות לעיתונות |  חדשות ברשת |  בלוגרים ברשת |  הודעות ברשת |  מועדון + |  אישים |  פירמות |  מגשרים |  מוסדות |  אתרים |  עורכי דין |  רואי חשבון |  כסף |  יועצים |  אדריכלים |  שמאים |  רופאים |  שופטים |  זירת המומחים |  חדשות |  סדרות |  ספורט